Addison Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Böbrek üstü kabuğunun hasar görmesi sonucu, böbrek üstü bezlerinin çalışamaması ve gerekli hormonları üretememesi durumuna addison hastalığı denir. Bunlar kortizol ve aldosteron gibi önemli steroid hormonlarıdır. Bulantı, kusma, halsizlik, kaslarda zayıflama ve güçsüzlük gibi belirtilerle kendini gösteren addison hastalığı, son derece ciddi bir sağlık sorunudur. Bilgihanem.com okurları için hazırlanan yazıda, addison hastalığı hakkında bilmediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

İnsan vücudunda yer alan adrenal bezler yani böbreküstü bezlerin ürettiği eksik hormonlar nedeniyle ortaya çıkan hastalığa addison hastalığı adı verilmektedir. Her insanda iki böbrekte de bulunan böbreküstü bezler, endokrin sisteminin temel parçalarıdır. Bu parçalar, insan vücudu için hayati önem taşır.

Böbreklerin çalışma şeklinden, bağışıklık sistemine kadar birçok durumu etkilemektedir. Addison hastalığı aslında bahsi geçen böbreküstü bezlerin çalışamaz duruma gelmesidir. Bu süreçte aldosteron, kortizol, cinsel hormonlar, adrenalin gibi pek çok hormon yeterli düzeyde salgılanmadığı için sorun yaşanır.

Kızamıkçık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kimyasal tepkimeler için salgılanması gereken enzimlerden birinin yetersizliği sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar pek çok sorunu da beraberinde getirir. Bu sebeple addison hastalığı ciddiye alınması gereken hastalıklardan biridir. Addison hastalığında, hastaların çoğunda böbreküstü bezi kabuğunun her katmanında hastalık yayılır. Bunun sonucunda böbreküstü bezi yetmezliği ve hormon eksikliği ortaya çıkar.

Addison Hastalığı Nedir?

Addison hastalığı, tam olarak böbreküstü bezlerinin kabuk hasarı görmesi sonucu gereken hormonların salgılanamaması durumudur. Yeterli miktarda hormon salgılanamaması ise hastanın tüm vucüdunun gerektiği şekilde çalışamamasına neden olur. Addison hastalığı her şeyden önce vücutta bulunan kortizol oranını düşürür. Kortizol, vücudun stres altındayken vereceği reaksiyonları düzenler.

Bunun yanında karbonhidrat, yağ ve protein kullanımı da kortizol sayesinde düzenlenir. Hastalığın tehlikeye attığı bir diğer oran ise aldosterona aittir. Aldosteron (mineralokortikoid), böbreklerde bulunan su ve tuz dengesini ayarlar. Buna bağlı olarak kan basıncının sağlıklı ölçülerde olmasını sağlar. Addison hastalığı, bu iki oranın düşük olmasına neden olursa vücut ciddi anlamda sarsılır.

Addison Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Addison hastalığı genel olarak ikiye ayrılır. Birinci böbreküstü bezi yetersizliği, ve ikinci böbreküstü bezi yetersizliği. Her ikisinin de sebepleri farklıdır. Birinci böbreküstü bezi yetersizliğinin temel nedeni, bağışıklık sisteminin bir virüs ya da bakterinin saldırısına uğramış olmasıdır. Bunun yanında kanser ya da tümörün hızla, kontrolsüzce büyümesi yine birinci addison hastalığının temel nedenidir. Bağışıklık sistemi hakkında bilgi almak için tıklayın.

İkinci böbreküstü bezi yetmezliğinin temel nedeni ise ACTH yani adrenokortikotropik hormonunun üretilmemesidir. ACTH, böbreküstü bezlere ne zaman hormon salgılayacağına dair sinyal verir. Eğer bu kısımda bir sorun ortaya çıkarsa kişi addison hastalığına yakalanır.

Addison Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Addison hastalığının temel belirtisi, kronik yorgunluk ve kaslarda devamlı olan ağrıdır. Bu ağrı hastanın halsiz ve güçsüz hissetmesine neden olur. Kilo kaybı, iştah azalması buna bağlı olarak sindirim sorunlarının baş göstermesi diğer belirtiler arasındadır. Bayılma, sinirlilik ve depresyon, stresle savaşmada zorluk çekme, öfke nöbetleri, ağızda kuruluk, tuz isteği, deride kararma, bulantı ve sıcak-soğuk hassasiyetinin artması da hastalık belirtilerindendir.

Addison Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Addison hastalığına dair alınması gereken ilk önlem, diyet dengesini sağlamaktır. Özellikle potasyum ve sodyum alırken dengeli alınması için diyet şarttır. Ailede herhangi birinde addison hastalığı varsa muhakkak doktor kontrolleri yapılmalıdır. Hastalığa yakalanmayı beklemeden belli aralıklarla gerekli testler uygulanmalıdır. Bunun yanında kişi, devamlı en az 2,5 litre su içerek vücudunun işlerliğini korumalıdır.

Addison Hastalığının Tedavisi Nedir?

Addison hastalığının tedavisi daha çok eksik kalan hormonların takviyesi ile mümkündür. İlaç tedavisi ile hastaya gerekli müdahale yapılır. Çok ilerleme olmadığı sürece hasta ayakta tedavi edilir. Hastaların tamamında neredeyse ilaç tedavisinden olumlu sonuç alınmaktadır. Uzun süre tedavi gören hastalar, sonrasında günlük yaşamlarına geri dönebilmektedir. Hayat boyu hastanın yaşamında yerini alan bu rahatsızlık, ilaçlar eksiksiz içildiği sürece sorun yaratmaz. Tek dozun bile kaçırılması hastayı zor durumda bırakacağı için ilaç hatırlatan dijital bilekliklerden kullanılması faydalı olacaktır.

Okur Yorumları

2 yorum
  1. Çok güzel içerik oluşturmuşsunuz. Addison hastalığı hakkında bende bir makale yazacaktım, açıkcası yaptığım araştırmalarda gördüğüm en iyi kaynak sizsiniz. Tebrik ederim kaliteli içeriklerinizden dolayı sizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler