Varis Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Deri tabakasının hemen altındaki, toplardamar genişlemesine varis denir. Genellikle bacaklarda görülen varis, kadınlarda daha sık oluşmaktadır. Aşırı hareketsiz yaşam, genetik yatkınlık, aşırı kilo ve uzun süre ayakta kalmak varisi tetikleyen unsurlardır. Varisin nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri Bilgihanem.com okurları için derledik.

Varikoz veya varikozitif olarak da bilinen varis, damarlar genişleyip, kanla aşırı dolduğunda ortaya çıkar. Varis olan şişmiş damarlar genellikle ağrılıdır ve mavimsi mor veya kırmızı renge sahiptir. Genellikle varis damarları şişmiş gibi görünür ve yoğun belirginleşmesi halinde elle hissedilebilir. Durum özellikle kadınlarda çok yaygındır. 50 yaşın üzerindeki kadınların yarısında varis bulunmaktadır.

Zaman zaman baldır kısmı ve kalçalarda görülse de varis, genellikle alt bacaklarda görülür. Varis normalde zamanla daha da kötüleşir. Hastalığı kontrol etmek ve acıyı yönetmek için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmanız halinde çirkin bir görüntü oluşsa dahi tıbbi problemler ortaya çıkmaz.

Bulimia Nervoza Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bazı durumlarda, varis; bacak, kan pıhtısı veya kronik enflamasyon yoluyla ülser veya yaralar oluşturabilir. Şiddetli bir vaka varsa, damarlarınız patlayabilir. Bu belirtilerden herhangi birinin oluşması halinde mutlaka doktorunuzu görmelisiniz.

Varis Nedir?

Varis, toplardamarlarda meydana gelen genişleme sonucu oluşan koyu renkli damarlardır ve genellikle kabararak kendini belli eder. Varis damarları, damar sistemi düzgün çalışmadığında ortaya çıkarlar. Damarlarda kanın geriye doğru akmasını engelleyen tek yönlü valfler bulunur. Bu supaplar başarısız olduğunda, kan kalpten devam etmeden damarlarda toplanmaya başlar. Damarlarda kanın toplanması nedeniyle damarlar genişler, renkleri koyulaşır ve ağrı oluşur. Varis damarları en çok bacaklarda belirginleşir çünkü kalpten en uzaktaki yer bacaklardır ve yer çekimi kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırır. Bacakların sürekli olarak vücuttan aşağı sarkıtılması bu kan akışını daha da güç hale sokar.

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Varikoz damarların oluşumundaki potansiyel bazı nedenler arasında; kronik kalp kapakçığı rahatsızlığı, gebelik, menopoz, uzun süre ayakta kalmak, vücudun orta bölümüne, özellikle karına basınç uygulanması ve vücuda ağırlık katan ve bacaklar üzerindeki baskıyı artıran obezite bulunmaktadır. Bunlardan başka hareketsiz yaşam yani spor yapmamak, genetik faktörler, sigara ve alkol gibi faktörler varis oluşmasına sebep olabilir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Varisin birincil belirtisi, genellikle bacaklarda görülen, yanlış şekillendirilmiş damarlardır. Ayrıca bacaklarda ağrı, şişme, ağırlık hissi olabilir. Bazı durumlarda ayak bileğinin etrafında şişme, renk değişikliği veya yaralar olabilir. Varisi teşhis etmek için doktorunuz, kan akışınızı kontrol etmek amacıyla bir ultrason yapmak isteyebilir. Bu, yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan, invaziv olmayan bir testtir. Doktorun, damarlarınızdaki kan akışını görmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Damar Tıkanıklığı Nedir?

Daha seyrek olarak, damarlarınızı daha da net değerlendirmek için bir anjiyografi kullanılabilir. Anjiyografi sırasında doktorunuz bacaklarınıza özel bir boya enjekte eder ve alanın röntgen ışını çekilir. Boyalar röntgen ışınlarında görünür ve böylece doktorunuz kanınızın nasıl aktığını daha iyi görebilir.

Varisten Korunma Yolları Nelerdir?

Varisin oluşumunu önlemeye yardımcı yaşam tarzı değişikleri arasında uzun süre ayakta durmaktan ve aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak önemli yer tutmaktadır. Kilo verin, spor yapın ve bacak kuvvetinizi artırmak için egzersiz yapın. Ayrıca, dinlenirken veya uyurken bacaklarınızı yüksekte tutmanız iyi gelecektir. Özellikle masa başı çalışanların ayaklarını yüksek bir yere koyması ve yere sarkıtmaması önemlidir. Sürekli aynı yöne doğru bacak bacak üstüne atmak ve uzun süreli uyuşukluk hissi varis ihtimalini artırabilir.

Varisin Tedavisi Nedir?

Genel olarak doktorlar varis tedavisinde ılımlı yöntemleri tercih ederler. Ameliyat gibi tedavileri denemek yerine yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız önerilir. Doktorunuz özel sıkıştırma etkili külotlu çorapları veya varis çorabı giymenizi tavsiye edebilir. Bu çoraplar bacaklarınıza iyi bir şekilde baskı yapar, bu nedenle kan kalbinize daha kolay akabilir. Varis çorapları sıkılıklarına ve cinslerine göre farklılık göstermektedir. Doktorunuzun reçetesine göre hastalık seviyeniz için en uygun olanını eczanelerden temin edebilirsiniz. Yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramıyorsa veya ağrı şiddetli ise, doktorunuz daha invaziv bir prosedür deneyebilir. Varis müdahaleleri, anestezi gerektiren cerrahi bir ameliyattır. Yaklaşık üç ila altı hafta arasında iyileşme süresi vardır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler