Jogging Nedir? Nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

Jogging, hızlı tempoda yürümek veya rahat adımlarla koşmak olarak tanımlanabilmektedir. Her yaş grubundan insanın uygulayabileceği bir spor dalıdır. Son yıllarda yoğun rağbet gören bu spor hakkında bilinmesi gereken her şey aşağıda detaylıca anlatılmıştır.

Stresli iş hayatı, geçim kaygısı, hareketsiz yaşam biçimi olmak üzere birçok faktör hem bedenimizin hem de ruhumuzun yorulmasına sebep olmaktadır. Buna bir de yenilen sağlıksız gıdalar eklenince, durum daha da can sıkıcı bir hal alabilir. Ancak saydığımız bu faktörlerin insan hayatını olumsuz yönde etkilememesi amacıyla, insanlar spor yapmaya daha çok yönelmekte ve hayatlarının bir parçası haline getirmeye başlamışlardır.

Son yıllarda tüm dünyada sağlıklı yaşam bilinci oluşması ile birlikte, sağlıklı beslenme ve değişik spor faaliyetleri yaygınlaşmıştır. Hızla yayılan açık ve kapalı alanlarda yapılan koşu, pilates, yüzme gibi spor faaliyetlerine jogging egzersizleri eklenmiştir. Jogging için; sağlıklı olmak, bedensel hareket gereksinimini sağlamak ve gerginlikten kurtulmak amacıyla rahat adımlarla yapılan koşu tanımlaması yapılabilmektedir.

Squat Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kadın, erkek, genç, yaşlı her insanın rahatça yapabileceği jogging egzersizleri, kalp damar hastalığı olanlara ve tansiyon problemi yaşayanlara önerilmez. Tempolu bir spor dalı olan jogging, hamile bayanlar için de uygun bir spor dalı değildir. Bünyeyi güçlendirmede ve hızlı zayıflamada çok etkili olan jogging, zevkle yapılan spor faaliyetlerinin başında gelir.

Jogging Nedir?

Jogging, hızlı ve aynı tempoda yürüme veya yavaş, rahat adımlarla koşma olarak nitelendirilebilir. Jogging yaparken kollar aynı hizada tutularak, eller yumruk yapılmalıdır. Yürüyüş yaparken, büyük adımlar ile hareket edilir. Joggingde ise yürüyüş, küçük adımlar ile ve çok süratlidir.

Jogging sporunun çok yaygın olmasının sebebi her ortamda yapılabilmesidir. Kolay öğrenilen bu spor dalı, başlandığı andan itibaren bağımlılık yapacaktır. Sabah erken saatlerde ve akşam yemeği sonrası yürüyüş yapan insanları görmüşsünüzdür. Yürüme ile koşma arası, hızlı adımlar ile yapılan bu sporun adı joggingdir.

Ülkemizde de son yıllarda yaygın olarak yapılan jogging, açık havada yapılan bir spor olduğu için genellikle deniz kenarında, ormanlarda ve yürüyüş yolu bulunan büyük parklarda yapılır.

Jogging Nasıl Yapılır?

Jogging yapmaya karar veren insanlar önce hava alan, pamuklu kumaşlardan yapılmış, terlemeye karşı dayanıklı giysiler edinmelidir. Bu tempolu sporu yaparken, kullanılan ayakkabının da esnek olması gerekir. Jogging yapmaya başlamadan önce yürüyüş yapılarak vücut ısıtılmalıdır, sonra yürüyüşün temposu artırılarak küçük adımlar ile koşmak kadar hızlı, aralıksız yürüyerek jogginge başlanır. Jogging yapılan mesafe yavaş yavaş artırılmalıdır. Çok büyük mesafelerle jogging yapmaya başlayan insanlarda, eklem tutulması yaşanabilir ve kişi adım atamayacak hale gelir.

İki hafta düzenli yapıldığında, vücut alışacak ve çok rahat koşmaya başlanacaktır. Kolay gibi görünen bu spor, oldukça fazla efor gerektirir. Jogging bitiminde de soğuma egzersizleri yapılmalıdır. Her sporda olduğu gibi jogging yaparken de sıvı alımına dikkat edilmelidir, tempolu bir spor olduğu için mineralli su da tercih edilebilir. Kalp rahatsızlığı bulunan insanlara önerilmeyen bu spor, çok sıcak havalarda da yapılmamalıdır.

Kedi, köpek gibi hayvanlar ile jogging yapmak önerilmez. Hayvanlar, tempolu yürüyüş ve koşularda, etrafla ilgilenerek bir süre sonra temponun düşmesine yol açacaktır. Ara vererek yapılan spor, efor kaybetmeye ve terin vücutta soğumasına yol açar.

Joggingin Faydaları Nelerdir?

Birçok ünlü sinema sanatçısı ve başarılı siyasetçinin tercih ettiği jogging, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra beyin damarlarını açarak hızlı düşünme kabiliyetini geliştirir. Her yaştan insanın hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabileceği bir spordur. Bir şehirdeyseniz caddelerde veya park alanlarında hafif tempoda koşarak bedeninizin sağlıklı olmasına katkı sağlayabilirsiniz. Uzmanlar joggingin faydalarını şu şekilde sıralamaktadır;

 • Çok hızlı kalori yakan bu spor, hızlı kilo vermeyi sağlar. Düzenli olarak yapılan 30 dakikalık jogging, yaklaşık 300 kalori yakar.
 • Bu spora ara vermeden devam edildiği zaman haftada yaklaşık 1 kilo verebilirsiniz.
 • Bir saat ara vermeden yapılan jogging, yaklaşık 2,5 saatlik bisiklet antrenmanına eşdeğerdir.
 • Açık havada, deniz kenarı, park ve ormanda yapılan bu spor, stres ortamından kurtulmak içinde idealdir. Yalnız spor yapmayı sevmeyenler, arkadaş grubu ve eşleri ile birlikte jogging yapabilir.
 • Bu sporu düzenli şekilde yapan insanlar bir süre sonra bağımlısı olur. Kanı sulandırarak, kalp krizi riskini azaltan jogging kanser gibi ağır hastalıklara karşı da vücutta direnç oluşturur.
 • İnsülin hormonunu dengede tutarak, mutluluk hormonu serotonin salgılanmasını sağlar.
 • Her sporda olduğu gibi jogginge de başlamadan önce hafif beslenmek (kuru meyveler ve muz), içecek olarak yaklaşık 2 litre su ve maden suyu tüketmek önerilir.
 • Isınma egzersizi olarak da bilinen jogging, düzenli yapıldığı takdirde çok hızlı kilo vermeye ve kemik sisteminin kuvvetlenmesine yarar.
 • Kalp ve akciğer sağlığına iyi gelir.
 • Kandaki kolesterol oranını düşürür.
 • Daha düzenli ve rahat bir uyku geçirmenizi sağlar.
 • Koşuya başlamadan önce yapılan hafif egzersizler yağ yakımının hızlanması açısından büyük öneme sahiptir.

Konu Hakkında Bilgilendirici Video

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir