Akdeniz diyeti belki de uygulanışı en kolay ve sevilen diyet türüdür. İçeriğinde fazlasıyla meyve ve sebzenin yer aldığı diyet listesinde; balık, yumurta, peynir, fındık, badem, bitki çayları gibi birçok besine rastlayabilirsiniz. Bu yazıda Akdeniz diyeti nasıl yapılır, kaç kilo verilir, diyet esnasında neler yenmeli, neler yenmemeli gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız.

Banu Özekmekçi

Son dönemde yapılan araştırmalar Akdeniz tipi beslenmenin insanlarda daha uzun ömür olmak gibi faydaları olduğunu ortaya çıkartmıştır. Akdeniz beslenmesi ile sağlığına kavuşan kişilerin yine Akdeniz diyeti uygulayarak ideal kilosuna ulaştığı da bilinmektedir. Akdeniz diyeti yaparak kanserden, kalp hastalıklarından korunmak mümkündür. Akdeniz diyetinin temelinde İtalya'nın güneyinde ve Yunanistan'ın Girit bölgesinde yaşayanların beslenme biçimleri mevcuttur.

Ülkemizde Ege bölgesindeki beslenme biçimi de Akdeniz diyeti ile benzerlik gösterir. Akdeniz diyeti yapısı gereği herkesin rahatlıkla uygulayabileceği, zorlayıcı olmayan bir diyet çeşididir. Sebze ve meyve ağırlıklı olmak üzere, sağlıklı yağlarla ile bütünleşmiş olan Akdeniz diyetinde hayvansal gıdalara kısıtlama getirilmiştir. Bu yönüyle vegan diyeti ile benzerlikler gösterse de, Akdeniz diyetinde sınırlı da olsa hayvansal gıda tüketme şansına sahipsiniz. Ancak tüm diyetlerde olduğu gibi margarin, hamur işi, tatlı, kızartma, şeker, ekmek ağırlıklı beslenmeden Akdeniz diyetinde de uzak durulmalıdır.

[renkbox baslik="Vejetaryenlik (Vejetaryen Beslenme) Nedir? Türleri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/vejetaryenlik-vejetaryen-beslenme-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/vejeteryanlik-vejeteryan-beslenme-turleri-nelerdir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Akdeniz diyetinin gündeme gelmesinden bu yana birçok ünlü isim Akdeniz diyeti ile kilo vermeyi başarabilmiştir. Ünlülerin başarılarını ve ünlü beslenme uzmanlarının Akdeniz diyeti hakkındaki söylemlerini gören birçok kişi Akdeniz diyetini denemeye karar vermiş ve başarılı olmuştur. Akdeniz diyeti ile zayıflayanların, 2 hafta gibi kısa bir sürede, spor eşliğinde 4-5 kilo verdiği bilinmektedir.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Lif bakımından zengin, bol vitamin ve mineral kaynağı içeren sebze, meyvelerin tüketilmesi ile oluşturulan beslenme şekline Akdeniz diyeti adı verilmektedir. Akdeniz diyetinde sebze ve meyve dışında zeytinyağı, balık, baklagiller ve bazı ekmek çeşitlerinin tüketilmesi de mümkündür. Akdeniz bölgesi insanlarının yaşam ve beslenme biçiminden ortaya çıkmıştır.

Akdeniz diyeti dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı için çok faydalıdır. Bu beslenme biçimini uygulayarak sağlığınıza kavuşabilir, bonus olarak da fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Akdeniz diyet programını uygulayarak 2 hafta gibi kısa bir süre içinde 4-5 kilo, eğer sıkı bir spor programı eşliğinde yaparsanız da 7-8 kilo verebilirsiniz. Bu değerler kişiye göre değişebileceğinden, ortalamadan daha yüksek miktarda kilo verebileceğiniz gibi daha az kilo vermeniz de mümkündür.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyetini yapabilmek için öncelikle bu diyete yönelik karakteristik özellikleri bilmek gerekir. Dikkat etmeniz gereken ilk kural kırmızı et tüketmemektir. Diyet süresince kırmızı et tüketiminden kesinlikle uzak durmalı, bol bol balık yemelisiniz. Yeşiller başta olmak üzere tüm sebzeler ve zeytinyağı ile her türlü yemeği yapabilirsiniz. Zeytinyağı tüketiminde kısıtlama söz konusu değildir. Meyveleri de abartıya kaçmadan yemeniz mümkün. Akdeniz diyetini bu temel özellik kapsamında dilerseniz kendi menünüzü oluşturarak, dilerseniz var olan örnek Akdeniz diyeti menüleriyle hareket ederek uygulayabilirsiniz.

[renkbox baslik="Lahana Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/lahana-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/lahana-diyeti-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Akdeniz diyetine devam ederken rahatlıkla ıhlamur, yeşil çay, adaçayı ve soda içebilirsiniz. Ancak bunları tüketirken sade ve şekersiz olmalarına özen göstermelisiniz. Soda doğal ve sade olmalı, bitki çayları şekersiz tüketilmelidir. Ek olarak şekersiz Türk kahvesini de metabolizmayı hızlandırmak adına içebilirsiniz. Türk kahvesinin diğer faydalarını buradan öğrenebilirsiniz. Akdeniz diyetinde özellikle bol bol tüketmeniz gereken içecek sudur. Günlük su tüketim miktarının altına düşmemeye özen göstermelisiniz.

Akdeniz Diyetinde Neler Yenmemelidir?

Akdeniz diyetinde birçok diyette olduğu gibi öncelikle hamur işlerinden, şerbetli ve sütlü tatlılardan uzak durmalısınız. Margarinle yapılmış yemekleri sebze yemeği olsa dahi tüketmemelisiniz. Makarna, pirinç gibi besinlerin tüketimini sınırlandırmak en doğrusudur. Akdeniz diyetine devam ettiğiniz müddetçe kırmızı etten uzak durmalısınız. Hazır ve asitli içecekleri kesinlikle tüketmemelisiniz. İçeceklerinize şeker atmaktan bir süre uzak durmalısınız.

Akdeniz Diyeti Beslenme Piramidi

Akdeniz diyetine uygun hazırlanan beslenme piramidinde en geniş bölümde sebzeler, meyveler, balık, zeytinyağı, baklagiller, yoğurt ve peynir yer almaktadır. Bu bölümdeki gıdaları her gün tüketebilirsiniz. Orta kısımdaki tavuk, hindi, yumurta gibi gıdaları haftada bir yemelisiniz. En üstte yer alan et ürünlerini ise ayda bir kez tüketmek uygundur.

Akdeniz Diyeti Listesi

Akdeniz diyetinde sabah kahvaltılarında; 1- 2 dilim kepek veya çavdar ekmeği tüketebilirsiniz. Kahvaltıda 1 dilim yağsız peynir, dilediğiniz kadar domates ve salatalık, 5 adet zeytin, 5 adet çiğ fındık veya 5 adet çiğ badem yiyebilirsiniz. Ek olarak yanına bir porsiyon şeker oranı az, mevsim meyvesi tüketilebilir. Mevsimine göre domates salatalık yerine havuç ve turp tüketilmesi de uygundur.

Akdeniz diyetinin öğle öğünü için çeşitli alternatifler vardır. Her gün salata ve ayranı tercih edebilirsiniz. Yanına bir adet simit, bir adet sandviç veya peynirli omletten biri ideal olacaktır. Eğer bunları az ya da hiç tüketmiyorsanız, haftada bir kez olacak şekilde yarım kilodan oluşan karışık meyve salatası tercih edebilirsiniz.

Akşam öğünü için salatayı ve yoğurdu mutlaka tüketmelisiniz. Salata yanına ızgara ya da buğulama olarak pişen balık veya 1 porsiyon sebze yemeği tüketebilirsiniz. Nadir olarak yemeklerin içine kıyma ya da tavuk ilave edebilirsiniz. Akşam yemeklerinde ekmek tüketilmemesi gerektiğine dikkat etmelisiniz. Aralarda acıkmamak için bol su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Yine aralarda tüketilmesi mümkün olan içeceklerden aşırıya kaçmadan içebilirsiniz.

Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Akdeniz diyeti uzmanların en çok önerdiği diyet türlerinden biridir. Bunun sebebi ise neredeyse hiçbir kısıtlamanın olmamasıdır. Yeşil sebzelerin, tazecik meyvelerin bolca tüketildiği diyet türü, size hem sağlıklı bir şekilde kilo verdirirken hem de zinde olmanızı sağlayacaktır. Diyet listesinde yer alan sebzeler lif açısından zengin olduğu için, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını ve hazımsızlık sorunu yaşanmamasını sağlıyor. Balık ve deniz ürünlerinin bolca tüketilmesi faydalı omega yağlarını almanızda yardımcı oluyor. Bunlardan başka Akdeniz diyetini tüm yaşamında alışkanlık haline getiren kişiler üzerinde yapılan araştırmalar; mide kanseri, kolon kanseri ve damar  sertliği gibi sağlık sorunlarının çok daha az yaşandığını göstermektedir.

Akdeniz diyeti, yapılışı en kolay ve en sağlıklı diyet türlerinden biridir. Neredeyse her gıdanın tüketilmesine izin verilen bu diyet türünde, hem sağlıklı kalmak hem de kısa sürede kilo vermek mümkün.
Akdeniz diyeti, sizin beslenme şeklinize uyuyor mu?
Bu diyet tarzında uygun görmediğiniz yerler nelerdir?
Aranızda Akdeniz diyetiyle zayıflayan varsa, ne kadar sürede kaç kilo verdiğini bizlerle paylaşabilir mi?
Sizce Akdeniz diyetinin olmazsa olmazı nedir?Okur Yorumları
  1. Yaz geldi hanımlar diyete tabi. ama bu çok basit ve sıkmayaca k gibi duruyor, denicem bakalım sonucu paylaşırım sizinle:D

  2. Yaz geliyorken ilaç gibi bir yazı oldu bu, hemen başlıyorum diyete 🙂