Sağlıklı kilo verme adına sürekli yeni diyetler ve öneriler duymaktayız. Kulaktan dolma bilgilere güvenip, uygulamaya çalışmak sağlığımızı tehlikeye sokabilir. Bu nedenle uzmanlarca önerilen yöntemleri denemek gerekir. Bu yöntemlerden birisi ise hepobur diyetidir.

Hatice Biçer

Zayıflamaya çalışmak ve rejim yapmak hiç şüphesiz eski dönemlerden bu yana var olup, modası hiç geçmeyecek olan kavramlardır. Çünkü genel olarak insanların tabiatına baktığımızda, sürekli bir şikayet halinde olduklarını görürüz. Kimisi boyunun kısa olduğundan yakınır, kimisi fazla kilolarından, kimisi yüz hatlarından vs. İlla ki vücutlarında beğenmedikleri bir yer vardır. Bu konuda hepimizin de tahmin edeceği gibi kadınlar daha başarılıdır.

Zayıflama konusunda ise her geçen gün insanların taleplerini karşılayacak yeni diyet programları ortaya çıkmaktadır. Başarılı bir sonuç veren herhangi bir diyet programından aslında herkes faydalanabilir, öyle değil mi? Sürekli yenilerinin çıkmasının anlamı ne diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Malesef her diyet programı, her insan için uygun olmuyor.

[renkbox baslik="Sağlıklı Zayıflama Önerileri" link="https://bilgihanem.com/saglikli-zayiflama-onerileri/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/saglikli-kilo-vermenin-yollari-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Her bünyenin ihtiyacına, beslenme listesindeki gıdaların maliyetine göre veya günün hangi saatinde, kaç öğün almalarına kadar çeşitlilik arz eden diyet programları mevcut. Bunlardan sizin için en ideal olanı seçip, uygulamaya başlamanız hem işinizi kolaylaştıracak, hem de programa sadık kalmaya çalışırken sıkılmanıza engel olacaktır. Sizlere yardımcı olması amacıyla bu makalemizde hepobur diyetini genel hatlarıyla anlatmaya çalıştık. Söz konusu diyet listesinde hangi besinlerin bulunduğu, nasıl yapılması gerektiği ve faydalarından kısaca söz ettik.

Hepobur Diyeti Nedir?

Hepobur Diyeti Nedir?Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, herkesin damak tadına, ayıracağı zamana, bütçesine, vücudunda eksik olan minerallerin türüne varana kadar değişik diyet programları bulunuyor. Hepsi alanında uzman doktorlar tarafından hazırlanıp, güvenilirliği test edilen bu programlar genelde olumlu sonuçlar vermektedir.

Ancak özellikle altını çizmeliyiz ki, gazetelerde veya internet sitelerinde her gördüğünüz diyet programını uygulamayın. Ya da birileri o programı yapıp istediği kiloya ulaştı diye, sizde de aynı sonucu verecek diye bir şart yok. Unutmayın ki her bünyenin vereceği cevap farklı olacaktır. Size tavsiyemiz mutlaka bir uzman eşliğinde diyet programlarınızı gerçekleştirin. Son yıllarda çıkan sayısız diyet türlerinden biri de hepobur diyetidir. Peki nedir bu hepobur diyeti? Gelin birlikte öğrenelim.

Hepobur diyeti, her gruptan yiyeceğin dengeli bir şekilde tüketilip, saatlerce aç kalmadan, sağlıklı bir şekilde kilo verdirmeyi sağlayan bir diyet türüdür. Önerilen gıda türleri içerisinden kişinin yaşam tarzına uygun olanları seçme imkanı sunan hepobur diyetinde, sıkılmadan ve farkında olmadan zayıflamaları amaçlanıyor.

Bu diyetin en temel özelliği yasak diye bir şeyin olmamasıdır. Uzmanlar bunu “yasak yok, ölçü var” şeklinde bir slogan haline getirmişlerdir. Yani canımızın istediği her şeyi, çok fazla olmadan yemek demektir. Elbette ki bazı yüksek kalorili gıdaları bu diyet programı içerisinde görmeyeceğiz. Yazımızın devamında hepobur diyetinde yer alan besinler hakkında daha detaylı bilgiler bulacaksınız.

Bu diyetin en önemli özelliği sağlıklı ve dengeli beslenmeyi önermesidir. Bildiğiniz gibi birçok diyet türü size kilo verdirirken aynı zamanda vücudunuz için önemli olan birçok faydalı vitamin ve minerali alıp götürür. Kısa sürede zayıflarsınız belki ama bu kez de bağışıklık sisteminiz kuvvetsiz kalacağından, en ufak hassasiyette hasta olabilirsiniz. İşte hepobur diyeti size her türlü besini yemeyi önerdiği için bu ve benzeri olumsuz durumların oluşmasına izin vermez.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise her diyetin herkes için uygun olmadığıdır. Bu nedenle uzmanlar ısrarla kendi yaşam şeklinize göre bir diyet tercih etmenizi önermektedir. Peki buna nasıl karar verebiliriz?

Çalışma şekliniz bu tercihte en önemli kriterlerden olabilir. Eğer çok yoğun bir iş temposuna sahipseniz ve gün içerisinde yemek için çok fazla zamanınız yoksa, daha pratik ve kolay yöntemleri tercih etmelisiniz. Çünkü bazı programlar özel bir hazırlık süreci gerektirir. Bir başka yol ise diyet listesinin içerisinde yer alan besinleri sevip sevmediğinizdir. Takdir edersiniz ki sevmediğiniz gıdaları yemeye mecbur olduğunuzu bilmek sizi diyetten soğuttuğu gibi mutsuz da edecektir.

Hepobur Diyeti Nasıl Yapılır?

Hepobur Diyeti Nasıl Yapılır?Hepobur diyetinin nasıl yapıldığını anlatırken, bu konu hakkında çeşitli kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilerin derlemesi şeklinde örnek bir liste sunacağız. Diyet listesinde yer alan besinlere geçmeden önce ufak tefek önerilerde bulunmayı uygun görüyoruz. Öncelikle her beden için ideal bir kilo olduğunu unutmamak gerekir.

Bu rakamlar bilimsel verilerle desteklenmektedir. Ancak vücudunuz kilo vermeye çok elverişli değilse, özellikle de bir yardım almadan kendi çabanızla zayıflamaya çalışıyor fakat hiç kilo veremiyorsanız sağlığınızı tehdit etmemenizi öneririz. Bunun yanında sürekli tartılarla, mezuralarla yaşayarak kendinize işkence etmek yerine, zararlı ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durarak yaşamanız ruhen de bedenen de sağlıklı bir yapıya kavuşmanızı sağlayacaktır.

Sabah İçin Örnek Diyet Listesi

 • Haftada 3 gün; 1 çay bardağı süt, 2 adet ceviz içi, 1 avuç yaban mersini, 4 kaşık müsli
 • Haftada 2 gün; Dilediğiniz kadar salatalık ve domates, 2 dilim buğday ekmeği, normal kalınlıkta 2 dilim dil veya kaşar peyniri
 • Haftada 2 gün; 1 tane haşlanmış yumurta, 1 dilim tahıllı ekmek, 5 adet zeytin, bir miktar maydanoz.
 • Ara öğünlerde ise, bir avuç badem, 1 adet kivi, 2 adet ceviz, bir avuç fındık, 5 adet kuru erik veya 3 adet kuru kayısının herhangi birinden yiyebilirsiniz.

Öğle İçin Örnek Diyet Listesi

 • Haftada 3 gün; Ispanak, kabak, fasulye gibi sebze yemeklerinin herhangi birinden 8 kaşıklık porsiyon. Veya bir yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirilmiş enginar. Yine bir seçenek olarak yemek dışında bir şey yemek istiyorsanız, rendelenmiş domates ile çiğ soğanı karıştırıp, içine de dilediğiniz kadar pul biber serpip tüketebilirsiniz.
 • Haftada 2 gün; 7 kaşık bulgur veya pirinç pilavı, domatesli makarna.
 • Haftada 2 gün; 1 dilim çavdar ekmeği ile 160 gram ton balıklı salata, taze sebzelerle yapılmış salata ve 150 gram tavuk ızgara ya da 5 adet köfte. Yine bunlardan damak tadınıza uygun olan herhangi birini seçip yiyebilirsiniz. Ama diyetimizin bu kısmında önemli olan her gün illa ki bir salata türü bulunmasıdır.
 • Ara öğünlerde ise, 2 tane grisini yanında 1 bardak ayran, 2 galeta yanında 1 bardak limonata veya 3 tane bisküvi ile bir fincan sütlü kahve tüketebilirsiniz.

Akşam İçin Örnek Diyet Listesi

 • Haftada 3 gün; 150 gram ızgara tavuk ile bir kase domates çorbası yiyebilirsiniz. Bunun yanında yine kendinizi çok kısıtlamadan mevsim yeşilliklerinden yapılmış taze bir salata olabilir.
 • Haftada 2 gün; 1 kase mercimek çorbası, 1 dilim kepekli ekmek, 200 gram yoğurt.
 • Haftada 2 gün; 200 gram ızgara şeklinde yapılmış balığın yanında, zeytinyağlı roka salatası.
 • Ara öğünlerde ise, tercihen 1 elma, 1 ananas, 1 fincan süt, 6-7 tane badem veya 1 adet muz yiyebilirsiniz.

Hepobur Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepobur Diyetinde Dikkat Edilmesi GerekenlerÖncelikle ayrıntılı bir şekilde verdiğimiz örnek diyet listesi kafanızı karıştırmasın. Burada yazdığımız her şeyin, hepsini aynı öğünde yememeniz gerektiğini bilmelisiniz. Listenin bu denli çeşitli olmasındaki amaç, herkesin damak zevkine, bütçesine, ya da öğünü hazırlarken ayıracağı zamanı göz önünde bulundurarak kendine uygun olanı seçebilme imkanı sunmaktır.

Yani örneğin ara öğünlerde 1 adet elma veya 1 adet ananas demişsek, bunlardan birini yemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Diğer bir ayrıntı ise şöyle, verdiğimiz doğrultuda diyetinizi uyguluyorsunuz. Kilo vermeye de başladınız. Beraberinde mutlaka spor yapmaya özen gösterin ki, kilo verdiğinizde vücudunuzda bir takım sarkıklıklar oluşmasın.

[renkbox baslik="Cacık Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/cacik-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/02/cacik-diyeti-nedir-nasil-yapilir.png" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bunun için de yine bir spor salonuna gidebilir veya evinizde pilates, squat benzeri basit egzersizler yapabilirsiniz. Yapılışlarını bilmediğiniz hareketlere internet ortamından ulaşabildiğiniz gibi, detaylıca hazırlanmış eğitim programlarının CD'lerini de alabilirsiniz. Özellikle pilates hakkında hazırlanmış, birçok faydalı eğitim CD'lerine piyasada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Son olarak, hepobur diyetinden memnun kaldınız ve biraz daha devam etmek istiyorsunuz. Listede sunduğumuz gibi haftanın belli günlerinde, önerdiğimiz besinleri almaya özen gösterin. Asla tek tip beslenmeyin. Çünkü tek tip diyet programı sizi zayıflatır belki ama aynı zamanda sağlığınıza da zarar verir.

Hepobur diyeti her şeyi yiyerek, sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Dengeli beslenmeyi savunan bu program hemen her bünye için uygundur.
Kilonuzdan memnun musunuz?
Hayatınızda kaç kez diyet yapmak zorunda kaldınız?
Hepobur diyetinin sizin için uygun olduğunu düşünüyor musunuz?
Her gün mutlaka yemezsem olmaz dediğiniz bir gıda var mı?Okur Yorumları