Kış diyetinin ana özelliği bol bol meyve-sebze ve sıvı tüketmektir. Bu sıvı tüketimine şifalı bitki çayları, meyve suları ve su dahil olabilir. Meyve sebze yönünden zengin bir diyet olduğundan bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlamaktadır. Aşağıdaki makalemizde sizlere kış diyeti hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını sunduk.

Banu Özekmekçi

Diyet denince nedense hep yaz ayları gelir akla. Çünkü tüm vücut hatlarını ortaya çıkaran ince kıyafetler, fazla kilolarımızı ifşa ederler. Kış aylarında ise diyet yapmak bir hayli güç gelir insana. Bunun sebebi de elbette vücudu tamamen saran kalın kazaklar ve kabanlardır. Bu sayede ne selülit, ne fazla yağ gibi derdimiz olmaz. Oysaki diyet dediğimiz şey her mevsimde rahatlıkla yapılabilen bir olgudur. Hangi mevsimde yapılıyorsa içerik listesi de ona göre değişecektir. Şimdi anlatacağımız kış diyeti ise kış aylarında çok olan meyve ve sebzelerin tüketim ağırlığına göre hazırlanmış bir diyet programıdır.

Yazın bikini ve mayo giyecek olanların son anda değil de, kış aylarından itibaren formlarına dikkat etmeleri sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlayacaktır. Bu noktada etkili olan ve oldukça bilinen kış diyeti listeleri, kişileri kış aylarından itibaren yaza hazırlamaktadır. Kış diyetinin içeriğini genel olarak meyve ve sebzeler oluşturmaktadır. Kış aylarında sebze alternatifinin daha fazla olmasından dolayı, bu aylarda sebze yemeklerine ağırlık vermek, yaza daha zinde bir görünümde girmek mümkündür.

[renkbox baslik="Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/detoks-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/detoks-diyeti-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Hastalıklara daha kolay yakalanılan kış aylarında etkili bir diyet yapmak için sebze ve meyvelerde bulunan vitaminlerden bolca yararlanmaya çalışmak, kış diyetinin temel özelliklerinden biridir. Soğuk havalara karşı bedenin dirençli olmasına yönelik takviyeler ile kış diyeti uygulanmaktadır. Kış diyetinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan omega 3, balık ve balık yağı gibi takviyeler ile desteklenmektedir.

Kış Diyeti Nedir?

Kış boyunca istikrar gerektiren kış diyeti, kilo verdirme özelliği kişiden kişiye değişen bir diyet türüdür. Aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılan kış diyetinin uygulanışı aslında çok kolaydır. Ana özelliği ise, bitki çayları da dahil bol sıvı tüketmek ve mevsimin sunduğu meyve-sebze ağırlıklı beslenmektir. Bu noktada beslenme düzeni içinden şeker ve tuzu çıkaran ya da azaltan kişilerin kış diyeti ile zayıflamaları hiç de zor değildir.

Kış aylarında C vitamini ağırlıklı meyve ve sebzelerden yana bir beslenme şekli ile hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de, zayıflamak oldukça kolay olacaktır. Kış diyetini sağlıklı yapan yanlarından biri de; doyurucu bir menü ile kilo verdirmesidir. Yaz aylarına doğru yapılan diyet sıkıcı gelmeye başlasa da, kışın edinilen beslenme alışkanlıkları sayesinde, her zaman formda olmak kaçınılmaz olacaktır.

Kış Mevsiminde Çok Fazla Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

 • Kek, pasta ve börek gibi hamur işleri
 • Kavurma ve kızartma yemekleri
 • Gazlı ve şekerli içecekler
 • Şerbetli tatlılar
 • Hayvansal yağlar
 • Hazır Gıdalar

Kış Mevsiminde Tüketilmesinde Sakınca Olmayan Gıdalar

 • Mandalina ve portakal gibi narenciye ürünleri. Bu ürünler sindirim sistemini düzenler, öksürük varsa azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, damar tıkanıklığına karşı koruyucudur, viral enfeksiyonlara yakalanma riskini düşürür.
 • Elma. Kanseri önleyici özelliği olan elma aynı zamanda felç geçirme riskini azaltır. Kansızlığa iyi gelir, diyabeti önleri, sindirim sistemine faydalıdır. Kalp hastalıklarını önler ve beyin sağlığına iyi gelir.
 • Ayva. Baş ağrısına iyi gelen ayva ishali keser, bağırsak iltihaplarını temizleri cinsel isteği artırır, vajinal akıntıyı keser ve boğazdaki iltihabı tedavi eder.
 • Nar. Bu meyve kalbi korur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kalp ve damarlara faydalıdır, diş eti hastalıklarına iyi gelir.
 • Armut, çok fazla miktarda lif içerdiğinden bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kemik sağlığına iyi gelir, kanın pıhtılaşmasını önler, antioksidan deposu olduğundan kanser hücrelerinin oluşmasını engeller.
 • Muşmula. En önemli özelliği böbrek taşlarını düşürmek olan muşmula aynı zamanda merkezi sinir sistemine iyi gelir, vücudu sakinleştirici ve dinlendirici etkisi vardır.
 • Üzüm, bağırsakları çalıştırır, meme kanserinden korur, unutkanlığa iyi gelir.
 • Brokoli, kan basıncını düzenleri kanserden korur, aynı zamanda sağlıklı saçlara ulaşmanızı sağlar. Beyin gücünü artıran bu gıda metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.
 • Ispanak da metabolizmayı hızlandıran sebzelerden biridir. Bu sayede hızlı şekilde kilo vermenizi sağlar. A vitamini içerdiğinden göz sağlığına iyi gelir, kansızlık tedavisinde yardımcıdır, sinir sistemine iyi gelir, kemik sağlığını korur ve tansiyonu düzenler.
 • Lahana da diyet listelerinin en önemli besinlerinden biridir. C vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olan lahana sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olur, kemikleri güçlendirir ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Muz, yüksek tok tutma özelliğine sahiptir. Astım ve anemi tedavisinde yardımcıdır aynı zamanda yoğun lif içerdiğinden sindirimi düzenler.
 • Pırasa, kan akışını düzenleyerek damar sağlığına iyi gelir, bunun yanında iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Kış Diyeti Nasıl Yapılır?

Kış diyeti diğer diyetlerden farklı olarak, çeşitliliği çok olan, vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet türüdür. Bir günlük örnek diyet listesi ile kış diyetinin detayları daha net anlaşılabilir. Ancak bu verdiğimiz elbette sadece bir örnek listedir. Bu listeyi diyetin özelliğini bozmadan, istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, bol sıvı ve bol yeşillik tüketmektir.

Sabah;

 • 1 dilim kızarmış ekmek
 • 1 adet yumurta (haşlanmış olması tercih edilir)
 • Bir dilim ekmeğin yarısı kadar beyaz peynir
 • Şekersiz çay ya da kahve
 • Ara öğünde birkaç adet sevilen kuruyemiş tüketilmesi önerilmektedir.

Öğle;

 • Öğle menüsünde tercihe göre ızgarada pişirilmesi önerilen kırmızı et, tavuk ya da balık ızgara tüketilebilir.
 • Yemeğin yanında bir kase yoğurt ve mevsim yeşilliklerinden hazırlanan salata,
 • Ara öğünde tercihe bırakılan bol lifli bir meyve önerilmektedir.

Akşam;

 • Akşamları sebze yemekleri tercih edilmektedir. İsteğe göre, brokoli, ıspanak ya da pırasa tercih edilebilir.
 • Sebze yemeğine ek olarak 2 kaşık pilav ya da makarna tüketimine izin verilmektedir.

Kış Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle vitaminlerden zengin meyve ve sebzelere daha çok yönelme sağlayan kış diyeti, kış boyunca hastalıklara daha az yakalanmayı sağlamaktadır. Ayrıca sağlıklı ve yeterli bir beslenme sayesinde güçlenen bağışıklık sistemi ile gündelik yaşamda enerjik ve zinde olmak, kış diyetinin avantajları arasındadır. Diyetin bazı bitki çayları ile de desteklenmesinden dolayı gün içinde sakin ve huzurlu olmak, kış diyetinin olumlu yönleri arasındadır.

Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye dayalı olduğu için vücudun ihtiyacı olan birçok vitamini karşılar. Yine sağlığımız için gerekli olan mineraller de diyet boyunca eksiksiz bir şekilde alınmaktadır. Kış diyetinin içerisinde; lahana, havuç, soğan, brokoli, elma, kivi, roka, marul ve sarımsak gibi daha pek çok sebze bulunmaktadır.

Haftada bir veya iki defa balık yenmesine izin veren diyette, balığın mucizevi faydaları sayesinde beyi sağlığımız da korunacaktır. Diyetin olmazsa olmazlarından biri de bitki çaylarıdır. Özellikle yeşil çay gibi metabolizmayı çok çalıştıran bitki çayları, sağlıklı zayıflama konusunda sizin en iyi yardımcınız olacaktır.

Kış Diyetinin Zararları Nelerdir?

Kış diyeti verilen önerilere dikkatli bir şekilde uyulduğunda herhangi zararı olmayan bir diyettir. Kış sebze ve meyvelerindeki vitaminlerden yeterince faydalanmayı sağlayacak menüler sayesinde, kışı hasta olmadan ve kilo vermiş olarak geçirmek mümkündür. Öğünlerin sebze ve et yemekleri bakımından çeşitli olarak hazırlanması ile açlık hissi çekmeden fazlalıklardan kurtulmak, kış diyetini cazip kılan yönleri arasındadır.

[renkbox baslik="Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/sarimsak-cayi-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/sarimsak-cayi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="turuncumavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yaza her bakımdan hazır bir şekilde girmek için bu diyet türü, kış aylarında çok rahat bir şekilde uygulanabilir. Kışın daha hareketsiz olunduğu düşünüldüğünde, kış diyeti ile kilo verilmese bile, kilo almamış olmak bile bu diyetin avantajları arasındadır.

Kış diyeti belki de uygulaması en kolay diyet türlerinden biridir. Yapımında gerekli olan malzemelerin hemen hepsi evlerimizde mevcut olan, ekonomik şeylerdir. Yukarıda basit bir örneğini paylaştığımız kış diyeti hem sağlıklı kalmanızı hem de kilo vermenizi sağlayacaktır.
Kilonuzdan memnun musunuz? En son ne zaman diyet yaptınız?
Kış diyeti size göre bir program mı?
En hızlı ve etkili şekilde kilo verdiren diyet türü sizce hangisi?Okur Yorumları
 1. Diyet yaparken bir taraftan da akapunktur ile diyetin zararlarından daha doğrusu yan etiklerindne korunabileceğimiz söyleniyor. Doğru mudur acaba?

 2. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için faydalı bir makale olmuş.