Özellikle gelinler düşünülerek hazırlanan bir beslenme programı olan gelin diyeti, hayal edilen kiloya kavuşmanız için hızlı ve sağlıklı bir yoldur. Gelinliğinin içinde, düşlenen bedene sahip olmak isteyenlerin uygulayabileceği bu diyet ile pek çok kişi fazlalıklarından kurtulmuştur. Siz de bu özel gününüzde fit bedeninizle göz kamaştırmak istiyorsanız makalemizi inceleyerek işe başlayabilirsiniz.

Büşra Özdemir

Sizlere; istediğiniz bilginin merkezine en doğru şekilde ulaştırmak için çalıştığımız bu platformda, şimdi de özellikle gelinlerin ilgisini çeken bir konu üzerine yaptığımız araştırma neticesi hazırlanan makalemizi sunacağız. O halde sizi daha fazla meraklandırmadan yazımızın detaylarına tüm hatlarıyla değinelim.

Yaz mevsimi; yapılacak olan davetlerin, yaza merhaba partilerinin, yurt içi-yurt dışı yaz tatillerin ve özellikle de düğün törenlerinin habercisidir aynı zamanda. Düğün demişken, şu anda sözlü ya da nişanlı olan pek çok çiftin için tatlı bir o kadar da heyecanlı telaşın varlığı muhtemeldir. Eminiz düşlerinizi süsleyen, onlarca ve hatta yüzlerce kez her ayrıntısını ince ince hesapladığınız bu ihtişamlı günün, her şeyiyle büyüleyici olmasını dilersiniz. Hayal edilen bu durumun gerçekliğe kavuşması içinse ilk önce o saf beyazlığın içinde şık, zarif ve mutlu görünmeyi istersiniz.

[renkbox baslik="Sonoma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/sonoma-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/01/sonoma-diyeti-nedir-nasil-yapilir.png" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

İşte, son kurduğumuz bu cümle yazımızın kapsamını oluşturan temel noktadır esasen. Düğünü yaklaşan, o mutlu günde her şeyin en mükemmel olmasını hak eden gelinler, öncelikle fit bir vücuda sahip olmayı dolayısıyla çocukluk hayali olan ve her biri muhteşem zihinlerde tasarlanan rüya gelinliğin içinde adeta süzülen ince belli bir kuğu olmak isterler. Eğer siz de hayatınızın en özel gününe, istediğiniz bedene sahip olarak girmeyi planlıyorsanız gelin diyeti ile tanışabilirsiniz.

Gelin Diyeti Nedir?

Gelin Diyeti Nedir?Gelin diyeti, özellikle adında geçen “gelin” kelimesine dayandırılarak hazırlanmış olan bir beslenme düzenidir. Sadece gelinlere özel olmayan bu rejim, hayal ettiği kiloya kavuşmak isteyen ve sağlıklı olan her bireyin uygulayabileceği bir sistemdir. Lakin diyete başlamadan önce diyetisyeninize başvurmanız ve sizin için ideal bir programının hazırlanması daha sağlıklı olacaktır.

Gelin diyeti denildiğinde pek çoğumuzun kafasında beliren şey şok zayıflama listeleridir. İlk olarak bunu fikir edinmekte haklı sayılırsınız bir nevi. Çünkü sizi yanlış olan bu düşünceye sürükleyen nokta, iyice yaklaşmış olan düğün tarihinden önce verilecek kiloları ifade etmektedir aslında. Fakat düşünülenin aksine bedene şok yaşatmayan bu diyette; sağlıklı olan yiyecekler, içecekler ve hatta bazı küçük kaçamaklar yer almaktadır.

Zaten oldukça yorucu ve stresli olan telaşlı düğün koşuşturması, enerjinizi fazlasıyla tüketirken bir de kendinizi zorlayacak olan, size vitamin ve mineral eksiliği yaşatacak zararlı diyetleri yapmak fazlasıyla sağlıksız olacaktır. Gelin diyeti bu noktaları ekarte edecek biçimde hazırlanmıştır. Çünkü meyveler, sebzeler bazı karbonhidratlar ve vazgeçilmez protein kaynakları rejim listesinin başlıca gıdaları arasındadır.

Bazı şeylerden fedakarlık ederek, yeteri kadar egzersiz yaparak ve klişeleşmiş bir gerçek olan suyu bolca içerek hayal ettiğiniz ideal kilonuza sağlıklı biçimde kavuşabilirsiniz. Çünkü gelin diyeti; kahvaltıya ve akşam yemeklerine özen gösterildiği, ara öğünlerin yapıldığı ve beslenme saatlerine dikkat edildiği bir programı ifade eder.

Pek çok gıdanın serbestliği söz konusu olan bu diyet, doğru beslenme düzeni ile enerjinizi ve hatta en önemlisi sağlığınızı kaybetmeden zayıflamanıza olanak tanımaktadır. Peki, düğünden önce kilo verebilmek için ne kadar zamana ihtiyaç vardır? Bu süre birçok kaynakta farklılık arz etmektedir.

Bazı araştırmalara göre; sadece 10 gün, bazılarında 1 ay ya da 5-6 ay kadar bir sürenin gerekliliği söz konusudur. Merak etmeyin, yazımızın devamında ne kadar zamanda, hangi programın nasıl uygulanacağına da yer verdik.

Kendinize verdiğiniz söze sadık kalarak, hazırlanan ve sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz diyet listesini uygulayarak, sağlıklı ve mutlu şekilde fazlalıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız, gereğinden fazla kısıtlamaya gitmeye gerek olmayan gelin diyetini deneyebilirsiniz.

Son paragrafta, “gereğinden fazla kısıtlamaya gitmeye gerek olmayan” diye devem eden cümle çok şeyi ifade eden önemli bir kıstastır. Çünkü kilo vermek uğruna yapılan aşırı kısıtlamalar, yanlış diyetler ve şok zayıflama programları gibi bazı durumlar psikolojik yeme bozukluklarının (bulimia nervoza ve anoreksiya nervoza gibi) tetiklenmesinde rol oynamaktadır.

Gelin Diyeti Nasıl Yapılır?

Gelin Diyeti Nasıl Yapılır?Gelin diyeti; bol su içmeyi esas alan, uygun egzersizlerin yapılmasını öneren ve sağlıklı beslenerek kısa zamanda zayıflamayı vaat eden bir programdır. İşte aslında tüm karmaşa, sadece bu cümlenin içinde özetlenmiş basit bir gerçeğe dayanmaktadır.

Günümüz teknolojisi sayesinde, pek çok yerden edinebildiğimiz diyet bilgileri ile başka bir diyetin nasıl yapılabileceği hakkında az çok bazı temel fikirlere sahibizdir. Lakin her diyette olduğu gibi gelin diyetinin de kendine has püf noktaları, önerileri ve yasakları mevcuttur.

Püf nokta dediğimiz şu basit kural, öğün sayılarınız ve saatleri kapsayan hususlardır. Diyette verilen listeyi incelediğinizde de fark edeceğiniz gibi, ilk etapta yeme düzeni sağlamanız gereğidir. Saatleri kaçırmadan ve öğünleri atlamadan belirtilen gıdaları tüketerek açlık duygusunun önüne geçmeniz planlanmıştır.

Ara öğünlere önem veren bu diyet, metabolizmanızın “canlı kalmasını” yani sürekli çalışır olmasını sağlama amacı gütmektedir. Dolayısıyla bu duruma sizin de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Özellikle kahvaltı ve akşam yemeklerinin kesinlikle es geçilmemesi ve önerilen gıdaların mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde açlık duygusu her an sizi alt edebilir ve yasak besinlerin yenilmesine yol açabilir. Bu gerçeğin bilhassa üzerinde durulması ve kurallara sadık kalınması lazımdır.

Elbette ki vücudun temel ihtiyacı olan suyun en az 2,5 litre tüketilmesi gereklidir. Çünkü vücut açlık ve susuzluk hissi sinyalini aynı merkezden algılar. Dolayısıyla suya ihtiyaç duyduğunu düşünen beden aynı zamanda acıktığını zannederek sizi yemek yemeğe itebilir. Bu durumda kilo vermenize değil almanıza sebep olabilir. Su ise korkulan bu olayı önler. Suyun etkisi sadece bu kadar değildir. Cildinizin kurumasını engellerken kabızlığın da önüne geçer. İstenmeyen maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak zayıflamanızı hızlandırır.

Gelelim son zamanlarda eskiye oranla artış gösteren spora. Birçok kişinin sadece zayıflamak amacıyla yapıldığını düşündüğü spor, aslında sağlıklı yaşamanın bir sırrıdır. Hatta bazı uzmanlara göre belli bir yaştan sonra kalp sağlığını korumanın en önemli yolu spor yapmaktır. Bizler için bu denli gerekli olan egzersizler, genellikle diyet yapılırken tanıştığımız bir durumdur.

O halde eğer gelin diyetini uyguluyorsanız; kardiyo, pilates ya da yoga gibi sporları da hayatınıza dahil ederek hem sıkılaşabilir hem de istenmeyen yağlarınızdan daha hızlı kurtulabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız egzersizler kilo vermenizi destekleyeceği gibi psikolojik durumunuzu da olumlu yönde etkileyecektir. Stresi azaltmanızı, canlı, aktif, enerjik ve dolayısıyla kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu durum ise diyet sürecinin daha kolay geçirilmesine olanak tanıyacaktır.

Gelin Diyetinde Önerilen ve Yasaklanan Besinler

Burada; diyette tüketilmesi istenilen ve istenilmeyen gıdaların neler olduğunu göreceğiz. Tüketeceğiniz sağlıklı besinler sayesinde enerjik olacak ve böylece motivasyonunuzu kaybetmeyeceksiniz. Bu durumun karşılığı olarak, sizi sıkmayan bir beslenme düzeni ile istenmeyen kilolarınızdan daha kolay kurtulacaksınız.

Diyetin asıl amaçlarından bir tanesi de tokluk sürenizi uzatacak olan sağlıklı ürünler ile beslenmenizi sağlamaktır. Ayrıca sindirimin kolaylaşması, bağırsakların rahat hareket etmesi için lifli gıdaları da yeteri kadar tüketmeniz uygun görülmüştür.

Önemli olan diğer bir besin grubu ise hayvansal gıdalardır. Nedeni de, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamanın yanı sıra kas kaybını engellemektir. Üstelik birçok diyette yasak olan meyvelerde bu diyette uygun miktarda yenilmeli, hatta taze sıkılmış suyu da içilmelidir ve tabi ki taze sebzeler listenizin vazgeçilmezleri arasında muhakkak yer almalıdır.

Sofralarınızda deniz tuzu tercih etmeli ve kullanım miktarını olabildiğince minimuma indirmelisiniz. Yemeklerinizde zeytinyağı kullanmalı ve hatta belli ölçüler çerçevesinde salatalarınızda da tüketmelisiniz. Kuruyemişlerde aşırıya kaçmamalı ve mümkün mertebe çiğ yemeye özen göstermelisiniz.

Göz ardı edilmemesi gereken bir nokta ise porsiyon miktarıdır. Bazı besinler her ne kadarda serbest olursa olsun mutlaka belirtilen ölçülere uyulması gerekmektedir.

Gelin diyetinde tüketilmesi serbest olan gıdalar;

 • Beyaz et (balık, tavuk, hindi eti vs.)
 • Az yağlı süt
 • Yoğurt
 • Yumurta
 • Peynir
 • Sağlıklı karbonhidratlar
 • Lifli gıdalar
 • Tahıllar
 • Kepekli ekmek, tam buğday ekmeği
 • Kuruyemişler (Çiğ tüketilmesi daha uygundur.)
 • Tohumlar
 • Taze sebzeler
 • Mevsim meyveleri ve taze sıkılmış meyve suyu
 • Hindistancevizi yağı, zeytinyağı
 • Deniz tuzu
 • Ayran
 • Bitki çayları (Siyah çay, yeşil çay, papatya çayı, ıhlamur vs.)
 • Türk kahvesi

Tüketilmesi önerilmeyen besinlerin başında rafine gıdalar gelmektedir. Yani işlenmiş ve pakete girmiş market ürünlerinden uzak durmalısınız. Önemli olan diğer bir yasaklı besin ise şekerdir. Özellikle bel ve karın bölgesini inceltmek isteyenler, şeker içeren gıdaları hayatından çıkarmalıdır. Çünkü yapay tatlandırıcılar da dahil bu tür ürünler, zayıflamak için verdiğiniz emeklere acımaz ve kilo vermeniz konusunda sizin aleyhinize davranırlar.

Gelin diyetinde tüketilmesi yasak olan gıdalar;

 • Rafine gıdalar (Dondurularak, tatlandırılarak, renklendirilerek, ayrıştırılarak, katkı maddesi eklenerek, konserve edilerek dönüşümsüz değiştirilmesidir)
 • Kırmızı et
 • Şeker ve yapay tatlandırıcılar
 • Un
 • Tuz (Fazla tuz tüketimi vücudun su tutmasını sağlayarak ödem oluşmasına yol açar. Bu durum ise rahatsız hissetmenize sebep olabilecek şişkinliği meydana getirir.)
 • Sıvı yağ, margarin
 • Pilav
 • Makarna
 • Beyaz ekmek
 • Kızartmalar
 • Kurutulmuş meyveler
 • Alkol (Çünkü vücudun yağlanmasında hızlı bir etki gösterir.)
 • Asitli içecekler
 • Kafeinli içecekler
 • Hazır meyve suları

Gelin Diyeti Örnek Listesi

Yazımızın “gelin diyeti nedir” başlığı altında da değindiğimiz gibi bu beslenme programı için hazırlanmış olan birkaç tane diyet listesi bulunmaktadır. Şimdi sizler için araştırdığımız bu listeleri bilgilerinize sunuyoruz.

Düğünden 1 hafta önce uygulayarak, haftada 4 kilo verebileceğiniz örnek diyet listesi;

Sabah Uyandığınızda

 • 10 adet badem
 • 2 bardak ılık su

Kahvaltı

 • 1 kase yulaf lapası
 • Veya 1 dilim kızarmış ekmek eşliğinde 1 bardak yağsız süt

Ara Öğün

 • 1 büyük kase meyve

Öğle Yemeği

 • 1 porsiyon zeytinyağlı barbunya
 • Veya 1 porsiyon türlü ya da benzer sebze yemeği
 • Veya 1 büyük kase salata

Ara Öğün

Akşam Yemeği

 • 1 küçük kase çorba
 • 1 porsiyon haşlanmış balık veya tavuk veya sebze
 • 1 adet kepekli lavaş
 • 1 küçük kase salata

Uyumadan Önce

 • 1 bardak yağsız ılık süt

Düğünden 10 gün önce uygulayarak, 8 kilo verebileceğiniz örnek diyet listesi;

Pazartesi Günü

Kahvaltı

 • 1 dilim ekmek
 • 1 dilim beyaz peynir
 • Bolca domates ve salatalık

Ara Öğün

 • 1 adet meyve
 • 6 adet fındık veya badem ya da 2 adet ceviz

Öğle Yemeği

 • 1 kase çorba
 • 1 kase yoğurt
 • 100 gram yağsız etli salata

Akşam Yemeği

 • 1 ince dilim ekmek
 • 7 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği
 • 1 kase yoğurt
 • Bolca salata

Salı Günü

Kahvaltı

 • 2 dilim kepek ekmeği ile hazırlayacağınız beyaz peynirli tost
 • 5 adet zeytin
 • Domates, salatalık ve biber

Ara Öğün

 • 1 adet meyve
 • 1 kase yoğurt

Öğle Yemeği

 • 6 kaşık etli sebze yemeği
 • Yoğurt
 • Bolca yağsız salata

Ara Öğün

 • 1 adet meyve
 • Yoğurt

Akşam Yemeği

 • 1 dilim ekmek
 • 7 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği
 • 1 kase yoğurt
 • Bolca yağsız salata

Çarşamba Günü

Kahvaltı

 • 2 dilim ekmek
 • 1 dilim beyaz peynir
 • 5 adet zeytin
 • Domates, salatalık ve biber

Ara Öğün

 • 1 adet meyve

Akşam Yemeği

 • 1 ince dilim ekmek
 • 7 yemek kaşığı etsiz kabak yemeği
 • Yarım kase yağsız yoğurt
 • Bolca yağsız salata

Perşembe Günü

Kahvaltı

 • 1 dilim ekmek
 • 1 adet yumurta
 • Bolca domates, salatalık ve biber

Öğle Yemeği

 • Sandviç (Köfte, tavuk veya ton balığı tercih edilebilir. Domates, biber ve marul eklenebilir.)
 • Ayran

Akşam Yemeği

 • 1 ince dilim ekmek
 • 7 yemek kaşığı etsiz türlü
 • Bir kase yağsız yoğurt
 • Bolca yağsız salata

Cuma Günü

Kahvaltı

 • 1 dilim ekmek
 • 1 adet yumurta
 • 1 ince dilim peynir
 • Bolca domates ve salatalık

Öğle Yemeği

 • 4 adet ızgara köfte
 • Bolca yağsız salata
 • Ayran

Akşam Yemeği,

 • 1 ince dilim ekmek
 • 7 yemek kaşığı sebze yemeği
 • Bolca yağsız salata

6. ve 7. Gün

Kahvaltı

 • 1 dilim kepekli ekmek
 • Melemen
 • 5 adet siyah zeytin

Öğle Yemeği

 • 200 gram ızgara balık, köfte ya da tavuk
 • 1 kase yağsız yoğurt
 • Bolca yeşillikli salata

Akşam Yemeği

 • 7 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği
 • 1 kase yağsız yoğurt
 • Bolca yağsız salata

Düğünden 10 gün önce uygulayarak, kilo verebileceğiniz bir diğer örnek diyet listesi;

Sabah Uyandığınızda

 • 2 bardak metabolizma suyu (1 litre suya tarçın çubuğu, limon ve salatalık dilimleri geceden eklenir ve sabaha kadar dinlendirilen metabolizma suyu hazırlanmış olur.)

Kahvaltı

 • Siyah ya da bitki çayı (şekersiz)
 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 2 adet tuzsuz Etimek
 • Yarım avokado
 • 2 yemek kaşığı lor peynir
 • Bolca sebze ve yeşillik

Ara Öğün

 • 3 kare bitter çikolata
 • 1 fincan sade kahve

Öğle Yemeği

 • 1 küçük tabak sebze yemeği (etsiz ve susuz)
 • 1 adet tuzsuz etimek
 • 1 kase light yoğurt
 • Bolca yağsız salata (sirke ve limon ilaveli)

Ara Öğün

 • 1 kutu sade probiyotik yoğurt
 • 1 yemek kaşığı yaban mersini

Akşam Yemeği

 • 1 el büyüklüğünde yağsız beyaz et
 • 1 adet tuzsuz Etimek
 • 1 kase bol dereotu ilaveli cacık
 • Bolca yağsız salata (sirke ve limon ilaveli)

Ara Öğün

Düğünden 10 gün önce uygulayarak, 10 kilo verebileceğiniz başka bir örnek diyet listesi;

Sabah Uyandığınızda

 • İçine limon ve elma dilimleri ilave ettiğiniz büyük bir bardak ılık su

Kahvaltı

 • 1 büyük bardak ılık su
 • 1 adet küçük elma rendesi
 • 1 adet probiyotik sade yoğurt
 • 3 kaşık sade yulaf ezmesi (karışımın üzerine tarçın eklenebilir)

Ara Öğün

 • 1 büyük bardak ılık su
 • 1 adet kivi ve 10 adet çilek

Öğle Yemeği

 • 1 büyük bardak ılık su
 • Sandviç (ton balığı/haşlanmış tavuk/az yağlı peynir), bolca yeşillik
 • 2 dilim esmer ekmek
 • 1 kutu ayran

Ara öğün

 • 1 büyük bardak ılık su
 • 1 adet büyük boy elma

Ara Öğün

 • 1 büyük bardak ılık su
 • 1-2 fincan papatya ya da biberiye çayı
 • 1 dilim esmer ekmek üzerine labne peyniri ve (kırmızı biber, dereotu, taze nane, domates gibi yeşillikler)

Akşam Yemeği

 • 1 tabak ızgara ya da haşlanmış sebze üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilavesi ile
 • 4 yemek kaşığı light yoğurt (160-200 gram)

1 Saat Sonra

 • 1 büyük bardak ılık su
 • 1 fincan yeşil çay

Ara Öğün

 • 1 adet kivi
 • 1 adet probiyotik sade yoğurt

Düğünden 1 ay önce uygulayarak, haftada 3 kilo verebileceğiniz örnek diyet listesi;

Sabah Uyandığınızda

 • 10 adet badem
 • 2 bardak ılık su

Kahvaltı

 • 1 kase yulaf lapası
 • Veya 1 kase granola
 • Veya 1 adet haşlanmış yumurta

Ara Öğün

 • 1 büyük kase meyve veya 1 bardak ayran

Öğle Yemeği

 • 1 porsiyon zeytinyağlı barbunya
 • Veya ızgara tavuk
 • 1 kase salata

Ara Öğün

 • 1 avuç leblebi
 • 1 bardak yeşil çay

Akşam Yemeği

 • 1 küçük kase çorba
 • 1 porsiyon türlü ya da istenilen uygun bir sebze yemeği
 • 1 adet kepekli lavaş
 • 1 küçük kase salata

Uyumadan Önce

 • 1 bardak yağsız ılık süt

Gelin Diyeti ile Ortalama Kaç Kilo Verilebilir?

Aslında verilecek kilo oranı herkes için farklıdır. Çünkü yaş, cinsiyet, boy, kilo, metabolizma ve fiziksel aktivite gibi etkenler kilo verme üzerinde etkili olan bireysel faktörlerdir. Ortalama sonuçlar dikkate alınarak yapılan çalışmalara göre, gelin diyetini 7 gün boyunca uygulayan sağlıklı bir kişi 3 kilo verebilir.

Elbette ki, aylara ve haftalara göre hazırlanmış diyet listelerinde ise sonuçlar farklılık gösterecektir. Mesela 10 günlük beslenme programında 8-10 kilo verebilmek mümkün kılınmışken, aylık olarak hazırlanan listede ise daha değişik oranlar söz konusudur.

Gelin Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Gelin Diyetinin Faydaları Nelerdir?Doyurucu bir diyet olan bu beslenme programı aç kalmanızı engelleyerek, yiyeceklere saldırma riskinizi en aza indirir. Böylece hedeflediğiniz kiloya ulaşabileceğiniz, sürdürülebilir bir diyet uygulamış olursunuz. Ayrıca meyve tüketimini önerdiği için her an yaşayabileceğiniz tatlı krizlerini, doğal yollarla yok etmeniz mümkündür.

[renkbox baslik="Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/detoks-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/detoks-diyeti-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Özellikle hayvansal gıdaların yenilmesi, vitamin ve mineral eksiliği yaşamanızın önüne geçerek, ideal kilonuza sağlıklı ve hızlı bir şekilde kavuşmanızı sağlar. İşlenmiş ürünlerden uzak durmanızı isteyen gelin diyeti, aynı zamanda bu tarz sağlıksız ürünleri hayatınızdan çıkarmaya imkan tanır.

Tüm bunların yanı sıra, doğru gıdalarla beslendiğiniz için; düğününüzde etrafa saçacağınız ışıltınızla mutlu, sağlıklı, dinç, enerjik görünecek ve en önemlisi de istediğiniz bedene kavuşmuş olacaksınız.

Elbette ki yeni başlanılacak beslenme programları herkes için aynı sonuçları vermeyebileceği gibi her vücut içinde uygun olmayacaktır. Dolayısıyla eğer gelin diyetini ya da herhangi bir başka zayıflama yöntemini uygulamadan önce bir beslenme uzmanına danışmanız daha doğru olacaktır. Çünkü diyetisyeniniz sizin için en sağlıklı ve uygun programı hazırlayacaktır.
İdeal kilonuza gelin diyetini uygulayarak kavuşmak ister miydiniz?
Gelin diyetini uygulasaydınız hangi listeyi seçerdiniz?
Gelin diyeti yaparak zayıflamış olan bir tanıdığınız var mı?Okur Yorumları