Yeşil Çay Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yeşil Çay Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Asya ülkeleri insanlarının uzun yaşamalarının sebebi olarak gördükleri yeşil çayın en önemli özelliği kanser önleyici olmasıdır. Birçok hastalığın oluşumuna engel olan yeşil çay aynı zamanda tedaviye de yardımcı olmaktadır. En çok da yağ yakma özelliği olduğundan, zayıflamak isteyenlerin tercihidir.

Yasemin Saygın

Yeşil çay bitki dünyasında en faydalı şifalı otlar arasında yer almaktadır. Aktarlardan bulabileceğimiz bu bitkiyi, marketlerden çok rahat temin edebileceğimiz gibi, kendimiz de yetiştirebiliriz. Milattan önceki zamanlardan bu yana tüketilen yeşil çay, rivayete göre; Çin imparatorunun önünde kaynayan suyun içerisinde üşmüş ve daha sonra o bölgenin en ünlü içeceği haline gelmiştir. Son zamanlarda bitkilerle tedaviye dönüşle beraber birçok bitki çayı yeniden hayatımıza girdi.

Birçok faydası olan yeşil çay ise her zaman en çok tercih edilen çaylar arasındadır. Kimileri siyah çay tüketmek yerine yeşil çay tüketmeyi tercih etmiştir. Günde bir fincan içmek bile şifa niteliğinde olan yeşil çayın sağlık için olumlu etkilerinden faydalanmaya yetebilmektedir. Günlük yeşil çay içimini alışkanlık haline getirmek herkes için faydalı olacaktır. Özellikle zayıflamak isteyenler, çay olarak yeşil çayı tercih edebilir.

[renkbox baslik="Safran Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/safran-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/safran-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yeşil çayın hasat edilmesi ve yetiştirilmesi siyah çayla benzerlik gösterir. Tek farkları oksijen tepkimeleridir. Her ikisinde de kafein ve antioksidan bulunur ama yeşil çayda daha fazla antioksidan daha az kafein bulunmaktadır. Yeşil çayın da kendi arasında çeşitleri bulunuyor. Bunlar tamamen yetiştirilme alanıyla ilgilidir. Tat bakımından aralarında ciddi bir fark olmasa da, yeşil çayın çeşitlerini denemekte fayda vardır. Şimdi dilerseniz neredeyse her hastalık için önerilen, mucizevi bir bitki olan yeşil çayın genel özelliklerini, nasıl kullanıldığını ve faydalarını hep birlikte öğrenelim.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil Çay Nedir?Camellia sinensis yapraklarından elde edilebilen bir çay türüdür. Yine aynı bitkiden siyah çay da elde edilmektedir. Ancak siyah çay için yapraklar yavaşça kurutulur. Yeşil çayda ise yapraklar toplanınca vakit kaybedilmeden kavrulup hızla kurutulması sağlanır. Bu durumda siyah çayla oksijen tepkimeye girerken, yeşil çayda bu tepkimeye müsaade edilmez.

Bundan binlerce yıl öncesinde kullanımı başlayan yeşil çay, ilk keşfedildiği zamanlardaa vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kötü kolesterolü düşürmesi gibi özelliklerinden faydalanılıyordu. Oysaki günümüzde; diş eti hastalıklarında, kanseri önlemede, kan basıncını düşürmede, kalp sağlığını korumada, metabolizmayı çalıştırmada ve yağ yakımında yeşil çayın mucizevi etkilerinden fayda sağlamaktayız.

Yeşil Çayın Çeşitleri Nelerdir?

Yeşil Çayın Çeşitleri Nelerdir?Kendi içerisinde 2’ye ayrılan yeşil çay, bu iki kategori altında da farklı çeşitlere sahiptir. Japon yeşil çayları ve Çin yeşil çayları olmak üzere iki temel kategorisi olan yeşil çayın toplamda 10’dan fazla çeşidi mevcuttur. Japon yeşil çayları; gyukuro, matcha, sencha, kamairicha, bancha. Çin yeşil çayları; gunpowder, imperial young hyson, twankay, hyson skin, sowmee.

Bildiğimiz siyah çay henüz taze haldeyken toplanır ve şoklanarak kurutulur. Güneş altında bekletilmeden bu şekilde kurutulduğu için renginde hiçbir bozulma olmamaktadır. Şok soldurma yöntemi ile kurutulduğu için enzimler aktifleşmez ve yapraklar yeşil halini korur. Bu şekilde meydana getirilen bitkiye yeşil çay adı verilmektedir. Aslında birçok  çay türü aynı bitkiden elde edilir, sadece işlenme şekilleri farklı olduğu için farklı isimlerle anılmaktadır.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır (Hazırlanır)?

Genellikle çay olarak tüketilir. Bunun için doğru demlemek çok önemlidir. Bir fincan yeşil çay yapmak için bir çay kaşığı yeşil çay yeterli olacaktır. Suyu kaynatın ve ocağı söndürdükten sonra 4-5 dakika bekleyin. Ardından yeşil çayı ilave edin. 2-3 dakika demleyin ve süzün. Ilık olarak tüketilmelidir. Musluk suyu yerin kaliteli içme suyu kullanmanız, demlediğiniz çayın tadını daha güzel yapacaktır.

Yine marketlerden kapalı kutularda alınan çaylar yerine,  aktarlardan açık şekilde alınanlar arasında da lezzet farkı bulunmaktadır. Ayrıca aktarlardan aldıklarımız sağlık açısından da daha güzel sonuçlar vermektedir. Bilinmesi gereken bir diğer husus ise çayın taze olarak tüketilmesidir. Hangi çay türü olursa olsun, saatlerce demlenmiş, bekletilmiş veya bir gün önceden kalmış olanlar içilmemelidir. Çünkü faydalı özeliklerini almak yerine tam tersi zarar görmüş olursunuz.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?Yeşil çayın en çok kansere karşı önleyici etkisi dikkate alınmış ve araştırılmıştır. Güçlü antioksidanları sayesinde bunu yapabilmesi mümkündür. Ancak unutulmamalı ki yeşil çay kullanımı ile ilgili araştırmalar çoğunlukla yeşil çayı günlük tüketen Asya ülkelerinde yapılmaktadır.

Bütün bilim çevrelerinin ortak düşünceye sahip olduğu nokta ise yeşil çayın güçlü bir antioksidan etkisine sahip olduğudur. Bu etkiler çeşitli hastalıklara karşı koruyucu, yayılmayı önleyici ve destekleyici tedavide etkili olmaktadır.

 • Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay zayıflama konusunda oldukça yardımcı bir bitkidir. Antioksidanlarıyla yağların parçalanmasını sağlarken; birikmesini de engellemektedir. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmalar üzerinde etkilidir. Ancak sadece yeşil çay tüketmek zayıflamak için yeterli olmayacaktır. Beslenmeye dikkat etmek ve egzersizle bunu desteklemek gerekir.
 • Böbrek tarafından salgılanan ve yüksek tansiyon sorununun ana sebeplerinden olan anjiyotensin enziminin etkilerini, yeşil çay hafifletebilmektedir. Bununla beraber kan basıncı normal seviyede seyrettiğinden kalp krizi ve ani inme riskini de düzenli olarak tüketilen yeşil çay ile engellemek mümkündür.
 • İçinde bulunan, kateşin isimli güçlü antioksidanlar, DNA hasarı, kan pıhtılaşması, kanser gibi ciddi hastalıklardan korunmak amacıyla serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
 • Damar tıkanıklığına sebebiyet veren kötü kolesterol LDL’nin birikmesini engelleyen yeşil çay bunun yanında tromboz diye bilinen anormal kan pıhtılaşmalarının neden olduğu damar tıkanıklığını da önleyebilir.
 • Günde 2 bardak tüketilen yeşil çay, kanser gelişimini engellemektedir. Bu bilgiler araştırmalarla sabitlenmiştir. Japonlar ve Çinliler üzerinde yapılan bir araştırmada ise günde 2 fincan yeşil çay tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı tespit edilmiştir.
 • Diş çürümelerinin temel nedeni dişte biriken plaklar ve plakları oluşturan bakterilerdir. Düzenli yeşil çay tüketmenin bu plakların oluşmasını azaltabileceği tespit edilmiştir. Aynı zamanda diş eti hastalıklarına karşı da iyi bir koruyucudur.
 • Düzenli olarak yeşil çay tüketildiğinde, bağışıklık sisteminin güçlendiği ve hastalıklara daha az yakalanıldığı tespit edilmiştir.
 • Rahatlatıcı etkisi olduğundan stresi azaltır, aşırı yorgunluk hallerinde içildiğinde yorgunluğu giderir, vücudu rahatlatır ve daha verimli bir uyku geçirilmesini sağlar.
 • İyi bir idrar söktürücü olduğundan, vücuttaki ödemin atılmasını sağlar.
 • C vitamini içerdiğinden daha çok kış aylarında görülen solunum yolu hastalıkları ve gribal enfeksiyonlarda tedaviye yardımcıdır.
 • Zihni açar, hafızayı kuvvetlendirir. Özellikle ders çalışma esnasında içilen bir fincan yeşil çayın dikkati toplamaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.
 • Hem içerek hem de maskelerde kullanarak sağlıklı bir cilde ulaşabilirsiniz. Yeşil çayın suyu ile yüzünüzü yıkadığınızda veya bir pamuk yardımı ile sürdüğünüzde kırışıklıkların azaldığını ve cildinizin elastikiyetinin arttığını görebilirsiniz.

Yeşil Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

Kalp hastası olanlar, yüksek tansiyonu olanlar, böbrek ve karaciğer hastalıkları olanlar yeşil çay tüketmemelidir. Çeşitli hastalıkları bulunanların doktorlarına danışmaları en doğrusudur. Hamile ve emziren kadınların da tüketmemesi doğru olacaktır. Aşırı tüketildiğinde sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı gibi etkilere neden olabilir.

[renkbox baslik="Hatmi Çiçeği Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/hatmi-cicegi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/hatmi-cicegi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yeşil çayda sıfır kalori bulunmaktadır. Asıl faydalarını ise içeriğindeki kafein, fenolik bileşikler, kateşin ve teanin ile göstermektedir. Bilinen çok önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi kronik bir hastalığı olanlar, kalp hastaları, gebe ve emziren kadınlar kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.

Yukarıdaki yazımızda ülkemizde herkesin bildiği, Asya ülkelerinin uzun yaşamanın formülü olarak gördükleri yeşil çay hakkında derlediğimiz bildileri sizlerle paylaştık. Faydalarını sıraladığımız bölümde bu bitkinin sayısız iyi özelliğini keşfedebilirsiniz. Binlerce yıldır insanlık tarafından kullanılan bu bitki, sağladığı faydalar ile insanlık var olduğu sürece de kullanılmaya devam edecektir.

Hemen hemen herkes tarafından bilinen ve diyet programlarının içerisinde mutlaka yer alan yeşil çay sayısız faydaları olan bir bitkidir.
Siyah çay dışında hangilerini içmeyi seviyorsunuz?
Yeşil çayın tadını beğeniyor musunuz?
Yüzünüze düzenli olarak yeşil çayın suyunu sürdüğünüzde gözle görünür bir değişim oldu mu?
Yeşil çayın işlenme aşamasını hiç gördünüz mü? Deneyimlerinizi okurlarımızla paylaşır mısınız?Okur Yorumları
 1. Güzel bir yazı olmuş. Gerçekten yeşil çay düzenli olarak içildiği zaman birçok faydası görülüyor.