Pelin Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Halk arasında ak pelin, acı yavşan gibi isimlerle de bilinen pelin otunun Latince adı Artemisia absinthium'dur. Akdeniz Bölgesi'nde yetişen ve ıtırlı bir bitki olan pelin otu daha çok tıp alanında kullanılmaktadır. Pelin otu içeriğindeki toksik maddeler sebebiyle, günlük kullanım için çok fazla önerilmez. Bu bitkinin şifalı yönlerinden genelde doktor tavsiyesiyle yararlanılmalıdır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarında işe yarayan bir bitkidir.

Pelin otu diğer birçok bitki gibi doğal olarak yetişebilen; en çok Asya ve Amerika kıtalarında görülen bir bitkidir. Pelin otu birçok hastalığın şifası için kullanılan bir bitki olsa da, tadının acımsı ve keskin olması nedeniyle, mutfaklarda kullanılan diğer bitkilerden biraz farklıdır. Ayrıca pelin otunun içerdiği toksik maddelerde, bu bitkinin mutfaklarda yer almamasının başlıca nedenleri arasındadır. Pelin otunun bilinen pek çok yararı olsa da, kullanırken mutlaka uzman tavsiyesine başvurmak gerekmektedir.

İçeriğindeki zararlı madde ve uyuşturucuların vücuda geri dönüşü olmayan yan etkileri söz konusu olabilir. Özellikle hamilelerin uzak durmaları gereken bitkiler arasındadır.

Kinoa Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Pelin otunun içeriğindeki maddelerin bağımlılık yapıcı özelliklerinden dolayı uzun süre kullanımından kaçınılmalıdır. Aksi halde sinir sistemi, beyin ve böbrek fonksiyonlarının büyük bölümü zarar görebilir.

Pelin Otu Nedir?

Pelin Otu Nedir?Rengi yeşil, sonrasında gri olan ve boyları yaklaşık 60 cm uzayabilen pelin otu bitkisi, uzun süre yaşayabilen bitkilerdir. Tadının acı olmasından dolayı acı pelin ve acı yavşan isimleri ile de bilinmektedir. Türkiye’nin birçok yerinde doğal olarak yetişen pelin otu, yetiştirilmek istendiğinde birçok toprakta verimli bir şekilde hayat bulabilir. Pelin otundan yararlanmak için çiçekleri toplanarak kurutulur ve özel kutularda muhafaza edilerek saklanır. Pelin otu ilaç sektöründe yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra, bir süre içkilerin içine de katılarak kullanılmıştır ancak 1908 yılında bu şekilde kullanımı yasaklanmıştır.

Pelin Otu Nasıl Kullanılır?

Pelin Otu Nasıl Kullanılır?Sağlık için doğanın insanlara sunduğu bitkilerden biri de pelin otudur. Pelin otu çiçek açmaya başladığı dönemlerde toplanıp kurutularak şifa bulmak amacıyla kullanılmaktadır. Kullanım şekli bilinen bitki çayı demleme şeklinde hazırlanmaktadır. Her içim için taze olarak hazırlamak üzere bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşığı kuru pelin otu eklenerek demlemek gerekir. Günde iki kereden fazla içmemeye özen göstermek ve 3 haftadan uzun süre pelin otu çayını tüketmemek gerekir. Şifa bulmak için devam edilmek istenen pelin otuna 3 haftalık kullanımdan sonra 2 hafta ara verilerek devam edilmelidir. Ayrıca günlük tüketim miktarına da dikkat etmek gerekir. Fazlası vücuda ciddi zararlar verebilmektedir.

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir?

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir?Pelin otu tavsiye edilen şekilde tüketildiğinde iştahsızlık ve hazımsızlık gibi sorunların yok olmasında oldukça etkilidir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde, idrar yolları rahatsızlıklarının kısa sürede iyileşmesini sağlar. İçeriğindeki güçlü maddeler vücuda dinçlik ve dirilik kazandırmaktadır. Yüksek ateşin düşürülmesinde ve enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesinde pelin otunun faydaları oldukça çoktur.

Diğer Faydalı Bilgi: Ökse Otu Nedir?

Pelin otu üzerine yapılan araştırmalarda, pelin otunun böbrek üstü bezlerine son derece iyi geldiği, aynı zamanda vücudun bulaşıcı hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Pelin otunun tadının acı olmasından dolayı, çayını içerken balla tatlandırmak daha rahat bir içim sağlayacaktır.

Pelin Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Pelin Otunun Yan Etkileri Nelerdir?Pelin otunun yararlı bir bitki olması kuşkusuz kabul edilirken, bazı yan etkilerinin olduğunu söylemek de mümkündür. Bunların başında gelen bağımlılık yapıcı özelliği, pelin otunun yan etkilerinden daha şiddetli etkilenmeye neden olur. Bu sebeple doğadaki tüm bitkilerin insan sağlığına pek çok yararı bulunsa da yan etkileri açıklanmış olan bitkileri bilinçli bir şekilde tüketmeye özen göstermek gerekir. Emziren annelerin ve mide rahatsızlığı olanların pelin otunu kullanmamaları önerilmektedir. Doğal bitkilerin birçoğu sağlık için faydalı olsa da, fazla kullanıma bağlı yan etkilerin görülme ihtimali vardır. Pelin otunun da yan etkileri doğru kullanıldığında yararlı iken, fazla kullanıldığında zehirlenmelere kadar zararlı olabilmektedir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler