Kuşburnu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan en güzel şeyler, kuşkusuz ki bitki çaylarıdır. Hepsi ayrı şifa kaynağı olan bitki çaylarının arasında, en çok tercih edilenlerden biri ise kuşburnudur. Dikenli bir ağaç olan kuşburnunun 400 e yakın çeşidi vardır. Taze veya kuru olarak tüketilen kuşburnunun içeriğinde; çinko, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi vitaminler bulunmaktadır. Antioksidan olduğundan birçok hastalıktan özellikle de kanserden korunmayı sağlamaktadır.

Kış aylarında faydalı bitki çayı içmek isteyenlerin sıklıkla yöneldiği kuşburnu, C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Yabani ve çalı bitkisi olma özelliği ile doğada en sık karşılaşılan ağaçlardan biridir.

Yabani gül olarak da bilinen kuşburnu kendi içinde yaklaşık 400 kadar çeşidi bulunan bir bitkidir. Dikenli olan ağacı, kuşburnu meyvesinin toplanmasında güçlük çekilmesine neden olur. Meyvesinden ve ağaç yapraklarından fayda elde etmek mümkündür. Genellikle çay olarak tüketilmesinin yanı sıra, kuşburnu reçeli de lezzeti ve faydaları bakımından oldukça tercih edilen bir kullanım şeklidir.

Fesleğen Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Alternatif tedavi yöntemleri içinde faydalarından sıkça istifade edilmekle birlikte, kuşburnu üzerine yapılan araştırmalar, bu bitkinin her mevsim evlerden eksik edilmemesi gerektiğini ortaya koymuştur. Yan etkisi ve zararlarının yok denecek kadar az olması, her yaştan insanın tereddüt etmeden kuşburnundan faydalanmasını sağlamaktadır.

Kuşburnu Nedir?

Doğadaki pek çok bitki gibi faydaları ile nam salmış olan kuşburnu, dünya genelinde sağlık bulmak için kullanılan faydalı bitkilerden biridir. Taze ya da kurutulmuş olarak tüketilmesi mümkün olmasının yanı sıra, kurutulmuş olarak çayı, taze olarak da reçeli ya da marmelatı ile yapılabilmektedir. Değerli mineraller bakımından oldukça zengin olan yapısı çinko, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi vitaminleri fazlaca barındırmaktadır.

Kuşburnu Nasıl Kullanılır?

En yaygın kullanım şekli; çay olarak demlenerek tüketilmesidir. Bunun için meyve tanelerini kaynar suda kaynatmak, bitkinin fayda ve renginin suya çıkarak hoş kokulu bir bitki çayı elde edilmesini sağlar. Neredeyse her türlü hastalığın doğal tedavisi için bir kullanım şekli olan kuşburnunu toz olarak da bulmak mümkündür. Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahip olmasından dolayı, özellikle kış aylarında kuşburnu çayı ve reçelini ve sofralardan eksik etmemek gerekmektedir. (Bağışıklık Sistemi Nedir?)

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki ödem ve iltihabın dışarı atılmasında etkili olan kuşburnu çayının düzenli bir şekilde tüketilmesi ile pek çok hastalığa karşı koruma sağlanabilir. Özellikle içeriğindeki yüksek oranda C vitamini, soğuk algınlığı ve gribe karşı dayanıklı bir bünyeye sahip olmaya neden olmaktadır. Yaygın ve kronik özellikteki kolesterol hastalığını kuşburnu ile kontrol altına almak mümkündür. Antioksidan özelliğinin yüksek düzeyde olmasından dolayı, kanserle mücadele eden birçok hasta için kuşburnu tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda kuşburnu tüketmeyi alışkanlık haline getirmek, kansere karşı güçlü bir bedene sahip olmayı mümkün kılacaktır.

Benzer Bilgi: Ökse Otu Nedir?

Böbreklerde meydana gelen çeşitli hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için kuşburnu tam bir şifa deposudur. İçeriğinde bulunan pektin ve diğer faydalı asitler böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça önemli bir yere sahip olan C vitamininin kuşburnu bitkisinde bol miktarda bulunması, kuşburnu tüketerek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaya olanak tanımaktadır.

Kuşburnunun Yan Etkileri Nelerdir?

Faydaları ile ön planda olan bir bitki olmasına karşın, kuşburnu kullanımının bazı hassas bünyelerde yan etkilere yol açtığı görülmektedir. Ayrıca emziren ve hamile bayanların bu dönemlerde bitkileri tüketme konusunda temkinli olmaları ve kuşburnu kullanımına karşı da dikkatli olmaları gerekmektedir. Kuşburnu ve diyabet ilişkisi arasındaki konuya dair bazı uzmanların ortak noktada buluşamamaları, şeker hastalarının kuşburnu çayını ve reçelini çok fazla tüketmemeleri gerekliliğini doğurmuştur. Diğer yandan herhangi bir yan etkisi olmayan kişilerinde fazla tüketim miktarından kaçınmaları tavsiye edilir. Bu noktada yapılan açıklamalara göre fazla kuşburnu tüketmenin böbrek taşı oluşumunu tetiklediğine dair bazı bilgilere rastlamak mümkündür.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler