Keçiboynuzu (Harnup) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Baklagiller ailesinden olan keçiboynuzu bitkisinin diğer adı harnuptur. Olgunlaştığında sert, kahverengi bir hal alan keçiboynuzu farklı şekillerde tüketilebilir. Çiğ olarak direkt yenebildiği gibi, çayı, şerbeti ve pekmezi yapılarak da kullanılabilmektedir. Keçiboynuzunun genel özellikleri, nasıl kullanıldığı, faydaları ve olası yan etkileri yazımızda mevcuttur.

Ülkemizde harnup olarak da bilinen keçiboynuzu oldukça nazlı bir bitkidir. Yetişmeye başladığı zaman ilk 15 yıl boyunca meyve vermemektedir. Keçiboynuzu satın alırken kahverengi olarak görseniz bile meyve ilk etapta yeşil renktedir. Olgunlaştıkça renk kahverengiye dönüşmektedir. Tam olgunlaştığı dönemde parlaklaşmaya başlar. Keçiboynuzu, sağlık açısından çok faydalı bir bitkidir. Çeşitli kullanım yöntemleriyle kendisinden çok çeşitli şekilde faydalanmak mümkündür.

Harnubun bazı hastalıkları tedavi edici özelliği vardır ama bazı ağır hastalıklar için tedavi edici olmaktan çok önleyici olarak tüketilebilmektedir. Keçiboynuzunda var olan etken maddesinin diğer bitkilerde bulunmadığı bilinmektedir. Keçiboynuzu yetiştiriciliği ülkemizde de yapılmaktadır.

Keçiboynuzu şartların uygun olduğu yerlerde doğal olarak yetişebilen bir bitkidir. Keçiboynuzu özellikle ülkemizde başta iktidarsızlık durumlarında kullanılmaktadır. Ancak her bitkinin ve meyvenin olduğu gibi keçiboynuzunun da fazlası insan vücudu için zararlı olabilir.

Keçiboynuzu (Harnup) Nedir?

Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua), satışa çıktığı olgunluk döneminde kahverengi parlak görünümü olan oldukça sert bir bitkidir. Baklagiller (Fabaceae) ailesinden olan keçiboynuzunu sert olduğu için direkt olarak tüketemiyorsanız, pekmezini de kullanabilirsiniz. Keçiboynuzunun toz olarak satışı da vardır ama sert meyve şeklinde alarak kendiniz de parçalayabilirsiniz. Keçiboynuzu yeryüzündeki en eski bitkilerden biri olarak bilinmektedir. Boyu 10 metreyi bulabilen, maki türü ağaçcıklardır. Birleşik dizilimli olan yaprakları, sert ve koyu yeşil renktedir. Keçiboynuzu bitkisi anavatanı olan yerlerde doğal olarak yetiştirildiği gibi özel olarak yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Keçiboynuzunun anavatanı Suriye, İspanya, Kıbrıs, Fas, Yunanistan, Tunus, Libya ve Filistin‘dir. Ülkemizde de Mersin, Antalya, Silifke, Datça civarlarında yaklaşık olarak 1500 km’lik sahil şeridinde yetişmektedir.

Keçiboynuzu Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzu, nefes darlığı ve alerjik durumlarda kaynatılarak kullanılmaktadır. Bunun için 6 adet harnubu iyice yıkadıktan sonra yarım litre suyla kaynatın ve kaynadıktan sonra 8 dakika ocakta tutun. Soğuyunca süzün ve cam şişeye doldurun. Bu şekilde üç gün buzdolabında saklanabilmektedir. Suyu 20 gün boyunca ara vermeden bir çay bardağıyla, içine bal da katarak tüketin. Akciğer kanserini önlemeye yönelik kullanımında da aynı yöntem kullanılabilir ancak tüketimi farklı şekildedir. Akciğer kanseri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Her ay 4 gün boyunca sabah ve akşamları yine çay bardağı ölçüsüyle tüketmelisiniz. İktidarsızlık için kullanılacağı zaman aynı şekilde keçiboynuzu kaynatılmalıdır ve soğumaya bırakıp süzülmelidir. Elde edilen suyun yarısı sabah açken, kalan yarısı ise akşam yatağa girmeden önce tüketilir.

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunun insan sağlığına faydaları saymakla bitmez ama asıl etkisi nefes darlığı ve astım üzerinedir. Keçiboynuzu ile karaciğerdeki toksinler, vücuttaki bakteriler ve mikroplar temizlenebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için birçok hastalığa karşı koruyucudur ama akciğer kanserini önleme konusundaki faydası uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. Çocuk felcine karşı koruyucu etkisinin olduğu da bilinmektedir. Kolesterol ve kafein içermeyen keçiboynuzu, testosteron seviyesini artırır. Gribe, öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Göğsü yumuşatarak, balgam sökmeye yarar. Kalp çarpıntısını önler. Kesin olmamakla birlikte, vücuda giren radyasyonu dışarı attığına yönelik bilgiler mevcuttur. (Radyasyon nedir?)

Keçiboynuzunun bu kadar faydalı olmasına etki eden özel bir içeriği vardır. Başka bir bitkide bulunmayan galik asit keçiboynuzunun içindeki en önemli maddedir. Galik asit çok yönlü bir maddedir ve sağlık açısından birçok alanda faydası vardır. Bazı faydalarını sağlamak için başka sebze ve meyvelerle birlikte kullanılması gerekebilir.

Keçiboynuzunun Yan Etkileri Nelerdir?

Çok faydalı olduğu bilinen keçiboynuzunun aşırı ve bilinçsiz kullanımı bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Çok tatlı olduğundan şeker hastalarının dikkatle kullanması gerekmektedir. Kronik şeker hastalığı olanlar tüketmeden evvel doktorlarına danışabilir. Aşırı tüketildiği zaman midede bulantıya, kusmaya ve baş dönmesine neden olabilir. Pıhtılaşmaya karşı sürekli ilaç kullanan kişiler de kullanım öncesi doktorlarına danışmalıdır. Hamile ve emziren bayanlar kullanımıyla ilgili olumlu ya da olumsuz bir veri bulunmadığından dikkatli tüketilmelidir.

Okur Yorumları

2 yorum
  1. Keçiboynuzu ile ilgili bir detayda ben paylaşıyım. Alırken keçiboynuzunu elinizle birkaç parçaya ayırmaya çalışın. Kolay parçalara ayrılıyorsa tazedir. Ayrıca koyu kahve ve içindeki çekirdekleri siyaha yakın olanlarda taze olduğuna işarettir.

  2. Keçiboynuzunun taze ve gerçek olmasına dikkat etmek gerekli özellikle harnup pekmezi gibi hile olasılığı yüksek olan ürünlerde marka ve doğallığına dikkat etmek gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler