Isırgan Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Isırgan Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Isırgan otu geçmişi çok eski yıllara dayanan, ilk keşfedildiği günden bu yana şifa edici olarak kullanılan bir bitkidir. Genellikle saçlara olan faydaları ile adını duysak da aslında sağlığımıza olan faydaları çok daha fazla. Bilgihanem okurları için hazırlanan bu yazıda ısırgan otunu detaylı bir şekilde tanımaya çalışacağız.

Yasemin Saygın

Faydaları asırlardır araştırmakla bitmeyen ısırgan otu, sağlıklı saçlara ulaşılmayı sağlaması başta olmak üzere vücudumuz için birçok faydalı özelliğe sahiptir. Isırgan otu, halk arasında dokunulduğunda can acıtması ve kaşındırması yönüyle bilinmektedir. Ama bu dokunulduğunda yakan ot sağlık için çok faydalıdır. İsmine ısırgan denmesinin nedeni de ısırık şeklinde acıtması, kızarıklık yaratması ve kaşındırmasındandır. Hemen hemen her toprakta yetiştirilmesi mümkün olan ısırgan otu, ülkemizde de her yerde yetişmektedir.

Uzun yıllar dayanan ve ilkbahar - yaz aylarında toplanabilen bir bitkidir. Çok eski tarihlerden itibaren çeşitli tedavilerde kullanılmış olduğu bilinmektedir. Günümüzde kremleri ve şampuanları sıklıkla görülmektedir. Sağlık açısından çok faydaları olan ısırgan otunun çoğu kişide herhangi yan etkisi bulunmamıştır ama ilaç kullananların birçok bitkiyi tüketirken dikkatli olması gerektiği gibi ısırgan otu tüketirken de doktoruna danışması gerekmektedir.

[renkbox baslik="Kakule Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/kakule-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/kakule-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bu bitkinin hem kendisi hem tohumları ayrı ayrı faydalı maddeler barındırmaktadır. Aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde yan etkilere maruz kalmadan çeşitli kullanımlarla, ısırgan otunun olumlu yönlerinden yararlanabilirsiniz. İnsanlık tarihinin çok eski zamanlarından bu yana kullaılmasına rağmen, günümüzde bile hala araştırılan ve alternatif tıbbın en gözde bitkilerinden biri konumundadır. Biz de bu mucizevi bitkiyi daha yakından tanımak adına faydalarını, nasıl kullanıldığını ve zararlarını içeren bu yazıyı sizlere hazırladık.

Isırgan Otu Nedir?

Isırgan Otu Nedir?Bilimsel alanda Urtica membranacea olarak bilinen ısırgan otu, Isırgangiller familyasından bir bitkidir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında çiçeklenir. Gövde kısımları diktir ve dört köşe formundadır. Yaprak kısımları, oval biçiminde, koyu yeşil renkte ve parlaktır. Yaprakların üstü tamamen yakıcı tüylerle kapalıdır. Meyveleri esmer renkte ve fındığa benzer yapıdadır. Tohumlarında ise yağ birçok alanda kullanılabilen yağ bulunmaktadır.

20 - 100 cm arasında boya sahip olan bu bitkiyi yol kenarlarında, tarla kenarlarında veya duvar diplerinde görebilirsiniz. Bir yıllık, tek evcikli bir bitkidir. Anadolu'nun hemen hemen her yerinde yetişir, tüm yüzeyini saran ve dokunulduğu zaman yakıcı his bırakan tüylerinde;  formik asit, asetilkolin, demir ve C vitamini bulunmaktadır.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otunun farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır. Bu şifalı bitkiden fayda sağlamak için yapraklarını, gövdesini ve tohumlarını ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Halk arasında daha çok çayı yapılarak tüketilen bu bitkiyi krem şeklinde veya çeşitli güzellik maskeleri şeklinde de kullanabilirsiniz. Isırgan otunu şu şekillerde kullanabilirsiniz;

 • Çay olarak kullanımı: 1 çay kaşığı ısırgan otu bitkisi veya bitkinin kökü, 150 ml suyun içine ilave edilerek 5 dakika kaynatılır. Ardından süzülür ve ılık olarak içilir. Gün içinde 2-3 fincana kadar içebilirsiniz ama her seferinde taze olarak demlemelisiniz.
 • Banyoda kullanımı: 1 kilo ısırgan otunun kökleri temizlenir ve 2 litre kadar suyun içinde haşlanır. Ardından da 15 dakika demleye bırakılır. Taneleri süzülür ve elde edilen su ile saçlar ya da vücut yıkanabilir. Veya bir litre suya, 200 gram ısırganı ekleyerek de aynı karışımı elde edebilirsiniz. Her iki günde bir saç diplerinize uygularsanız kepek, dökülme gibi sorunların önüne geçebilir aynı zamanda da saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz.
 • Diğer kullanım alanları: Gargara yaparak kullanmak nefesin tazelenmesini sağlar ve lapa olarak hazırlan ısırgan otu, özellikle kuyruk sokumunda görülen kıl dönmelerinin tedavisinde etkilidir.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan otunun dünya üzerinde ne kadar geçmişi olduğuyla ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır ama tedavi amacıyla Orta Çağlarda Avrupa kıtasında çeşitli yöntemlerle kullanıldığı bilinmektedir. Geçmiş tarihlerde de günümüzde olduğu gibi çay olarak, krem olarak ve yapraklarından faydalanılarak kullanılmıştır. Isırgan otunun en bilinen faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Böbreklere etki ederek; idrarın sökülmesine etki eden bir bitkidir. Bu etkisinden faydalanmak için çay olarak tüketmek gerekir.
 • Isırgan otu içinde yüksek miktarda demir barındırır. Bu nedenle anemi tedavilerinde yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.
 • Sindirim sisteminin ve organların, zararlı toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Ödem attırarak, terleme yoluyla zararlı maddeleri vücuttan atar. Özellikle de karaciğer ve böbreklerin temizlenmesinde etkilidir.
 • İdrar yollarında sıklıkla görülen enfeksiyonların tedavilerinde, ilaç tedavisine destek olarak kullanılan bir bitkidir. İdrara çıkmayı kolaylaştırarak, mikropların atılmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi kolay hastalıklara yakalanmayı önler.
 • Önemli bir potasyum kaynağıdır. Potasyum ise hücrelerin ve organların fonksiyonlarını düzenlemede çok önemli bir mineraldir. Vücuda düzenli olarak takviye edildiğinde kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır.
 • Kas, kemik ve eklem ağrılarına iyi gelir. Özellikle romatoid artrit hastalarının tedaviye destek amacıyla kullanmaları önerilmektedir.
 • Adet döneminde çok şiddetli sancı çekenler, hergün bir bardak ısırgan çayı içerlerse ağrılarının büyük oranda azalacağını göreceklerdir.
 • Astım, bronşit, grip, nezle, soğuk algınlığı, alerjik bronşit, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi solunum hastalıklarına iyi gelir.
 • Prostat büyümesini önlediği için prostat kanseri riski azaltmaktadır.
 • Vücutta çok fazla protein birikmesi sonucu oluşan gut hastalarına günde birkaç yemek kaşığı ısırgan otu suyu içmeleri önerilir. Bu tedaviyi  doktorlarından onay almaları şartıyla 4 veya 6 hafta boyunca devam ettirebilirler.
 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırır.
 • Hücre yenilenmesini sağlar.
 • Saç dökülmesini önler ve sağlıklı saçlara ulaşmanızı sağlar. Bu nedenle son yıllarda kozmetik sektöründe kullanımı gittikçe artış göstermiştir. Saçlara parlaklık kazandırır, kepek oluşumunu önler, kırılmasını engeller ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Bir litre suyun içine 200 gram kadar ısırgan otu koyup çok az kaynatın. Bu karışımı her iki günde bir saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Düzenli yaptığınızda saçlarınızdaki değişimi mutlaka fark edeceksiniz.
 • Isırgan otunun cilt için de harika faydaları bulunmaktadır. Antioksidan etkisi olduğundan akneleri ve sivilceleri yok eder. Egzama gibi deri hastalıklarına iyi gelir. Yara izlerinin geçmesini hızlandırır ve yaşlanmanın getirdiği etkileri yavaşlatır.
 • Sadece ısırgan otu çayı içilerek kilo vermenin mümkün olduğunu söyleyemeyiz ama, ödem attırıcı özelliği olduğu için diyet uygularken içilirse kilo verme hızına katkı sağlayabilir. İdrar söktürücü özelliği de olduğundan, özellikle kadınların şikayet ettiği karındaki şişkinliğin azalmasını sağlar.

Isırgan Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

 Isırgan Otunun Yan Etkileri Nelerdir?Çok faydalı bir bitki olsa da aşırı miktarda kullanıldığında ya da kişilerin hassasiyeti fazla olduğunda bazı yan etkiler görülebilmektedir. Tüm bitkiler bilinçli olarak tüketilmeli ve eğer bir rahatsızlık, ilaç kullanımı söz konusuysa; uzmana danışılmalıdır.

[renkbox baslik="Hatmi Çiçeği Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/hatmi-cicegi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/hatmi-cicegi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kullanan kişilerin belirttiklerinden hareketle; bazı zamanlarda mide ağrısı, ishal, terleme, cilt üzerinde döküntü ve alerji gibi etkileri görülebilmektedir. Isırgan otu lapaları veya suyu, açık yaralar üzerinde kullanılmamalıdır. Adet döneminde, süreçleri değiştirebilme ihtimali olduğundan; bu dönemlerde ve hamile kalmak isteyen kadınların kullanmaması gerekmektedir.

Çok eski çağlardan bu yana kullanılan ısırgan otu başta saç dökülmelerini önlemesi olmak üzere sayısız fayda içermektedir. Yukarıda kullanım şekillerini sizlerle paylaştık. Doğru şekilde tüketildiği takdirde bu bitkiden siz de fayda sağlayabilirsiniz.
Daha önce hiç ısırgan otu topladınız mı? Dokunduğunuzda yakıcı hissi bize tarif eder misiniz?
Düzenli kullandığınızda saçlarınızda ne gibi değişimler gördünüz?
Aşırı kullanımda ısırgan otunun hangi zararlarını gördünüz?Okur Yorumları
 1. Çok güzel bir konuşma çok faydalı ğördüm teşekkürler

 2. Beş ay kadar her sabah aç karnına demledim ve içtim
  Daha sonra kan testimde al yuvarlarım eksikliği tesbit edildi
  Hematolog doktor ISIRGAN bizim İSTEMEDİĞİMİZ bir bitkidir dedi ve TÜKETMEYİNİZ dedi

 3. ısırgan otu gerçekten yararlı. her ot faydalı ama bu cidden birçok şeye iyi geliyor.