Çörek Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yıllardır pasta ve böreklerde süsleme amacıyla kullandığımız çörek otunun son birkaç yıl içerisinde sayısız faydası olduğunu öğrendik. Tadı hafif acımsı olsa da birazdan sayacağımız faydalarını öğrendikten sonra daha sık kullanmak isteyeceğinizden eminiz. İşte sizlere çörek otunun en çok bilinen faydaları ve olası zararları...

Yasemin Saygın

Çörek otu halk arasında kara habbe olarak da bilinmektedir. Peygamber Efendimiz’in hastalandığı zaman çörek otunu su veya bal ile karıştırarak tükettiğine yönelik bilgileri eminim siz de duymuşsunuzdur. Bu önemli bilgi özellikle İslam çevresinde çörek otuna daha değerli bakılmasını sağlamıştır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve kansere karşı bir kalkan vazifesi gören çörek otunun soğuk olarak tüketilmesi önerilmektedir. Aynı şekilde kendisinden çıkarılan yağı da tam bir şifa kaynağıdır.

Birçok kutsal kitaplarda ismi geçen, genellikle şifalı bitki olarak bilinen çörek otu, binlerce yıldır kullanılan bir üründür. Günümüze kadar birçok çeşitli araştırmaya konu olmuştur. Bilinen en önemli özelliği ise kanserli hücrelerin temizlenmesinde etkili olması ve kansere karşı koruyuculuğudur. Bu konularla ilgili ciddi sayıda araştırma yapılmıştır ve olumlu sonuçlar görülmüştür. İslam kültürünün egemen olduğu dönemlerden, Antik Yunan dönemlerine hatta Eski Mısır’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada kullanılmıştır.

[renkbox baslik="Kinoa Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kinoa-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/kinoa-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Günümüzde ise birçok ülkede çeşitli hastalıklardan korunmak için ve hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Sayısız faydası olan çörek otunun en bilinen etkileri, ağrıları hafifletmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, astım hastalarının tedavilerinde etkili olmasıdır. Tüm bu faydalar son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde kesinleşmiştir. Günümüzde artık birçok kişi herhangi bir sağlık sorunu olmasa da çörek otunu kullanmaktadır.

Çörek Otu Nedir?

Çörek Otu Nedir?Ülkemizde hemen her bölgede yetişen ve dünyada kendisine birçok yetişme alanı bulan çörek otu, ince yapraklı ve otsu bir tarla bitkisidir. Çörek otu olarak kullanılan siyah küçük susamsı tanecikler, bitkinin dallarında yetişen kapsüller içindeki tohumlardır.

İçeriğinde birçok vitamin ve molekül bulunduran çörek otu, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir. Hatta bazı ilaçların üretiminde de ham madde olarak kullanıldığı bilinir. İçeriğinde protein, bitkisel yağlar bol miktarda bulunmaktadır. Bunun dışında yeterli miktarda A vitamini, C vitamini, B vitamini ve fosfor içerir.

Çörek otu esasen Batı Asya kökenli bir bitkidir. Fakat tıpkı ülkemizde olduğu gibi kendine uygun bir iklim bulduğunda çok rahat ve verimli bir şekilde yetişmektedir. Son yıllarda yapılan deneme ve çalışmalar evlerde, balkonlarda ve bahçelerde dahi çörek otunun yetiştirilebileceğini ortaya koymuştur. Biz şimdi sizlere bu mucizevi bitkinin nasıl yetiştirildiğinden ve bilinmesi gereken püf noktalardan bahsedeceğiz.

Öncelikle çörek otu da diğer tüm bitkiler gibi tohum, çimlenme ve çiçeklenme evreler içermektedir. Tohumu oldukça hassas olan çörek otu fide haline gelene kadar iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kendisi yetiştirmek isteyenler tohumları ektikleri saksıyı evin içinde tutmalıdırlar. İlk başta küçük saksılar kullanabilirsiniz. Toprağı ise killi ve kumlu seçebilirsiniz.

Sulama aşamasında toprağın üzerine birden dökmek yerine, püskürtme tekniğini kullanmalısınız. Suladıktan sonra saksının üzerini tercihen bir streç film ile kapatıp, üzerine delikler açabilirsiniz. Bu şekilde toprağın nemini daha uzun süre muhafaza etmesini sağlayabilirsiniz. Ortam sıcaklığının ise ortalama 20-30  derece olması idealdir.

Çimlenmenin başarılı şekilde gerçekleştiğini küçük yaprakların belirmeye başladığında anlarsınız ve hemen saksıyı güneş ışığı gören bir yere taşımalısınız. Çimlenmesi tamamlanan ve yaprakları topraktan bir miktar yükselen çörek otlarını kendi saksılarına yerleştirerek, daha rahat bir şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Çörek otu her ne kadar kuraklığa dayanan bir bitki olsa da püskürtme usulü sulama şekliyle, bitkiyi belirli aralıklarla sulamalısınız. Sulama zamanını ise toprağın her daim hafif nemli olması gerektiğinden anlayabilirsiniz. Bitkiniz bu şekilde yavaş yavaş büyüyecektir. Çiçekleri kuruyunca da onları koparıp yeni çiçeklerin açması için imkan sağlamalısınız. Kopardığınız çiçeklerin içerisindeki tohumlar ise bizim pastalarımızda, böreklerimizde kullandığımız ve şifa amacıyla yediğimiz, sofralarımızdan eksik etmediğimiz çörek otudur.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

 Çörek Otu Nasıl Kullanılır?Öncelikle çörek otunu öğütülmüş halde almamanızı tavsiye ederiz. Çünkü öğütülme işlemi esnasında içerisinde bulanan faydalı yağlar uçacaktır. Çörek otunu tohum halinde almanız en doğrusu olacaktır. Genel olarak çörek otunu günlük hayatta, her türlü yemekle, pastaların üzerine veya salatalarda kullanabilirsiniz. Bunların yanında düzenli olarak tüketmek istiyorsanız, kahvaltı ve yemeklerden yaklaşık bir saat önce, 1 tatlı kaşığı çörek otunu çiğneyiniz.

Tadı biraz acımtırak olan çörek otunu daha rahat yutabilmek için farklı yollar deneyebilirsiniz. Örneğin bir tatlı kaşığı çörek otunu, bir kase yoğurt içine karıştırabilirsiniz. Çörek otu yağını ise hemen her yerde kullanabilirsiniz. Romatizma, migren, sırt ve baş ağrılarında faydalıdır. Yine çörek otu yağını haftada bir kez düzenli olarak saç diplerinize masaj yaparak uygularsanız, daha sağlıklı ve az dökülen saçlarınız olacaktır.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek otu için her derde deva sözünü kullansak sanırım yanlış olmaz. Aşağıda maddeler halinde bu şifalı bitkinin sağladığı faydalardan ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiştir. Avrupa’da yapılan bir araştırma çörek otunun alerji rahatsızlıklarında sahi kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Örneğin bahar nezlesi ve alerjik astım bunlardan bazılarıdır. Çörek otunun araştırmalar sonucunda ortaya çıkan faydaları şunlardır;

 • Yüksek oranda C vitamini içerdiği için antioksidan olma özelliği bulunur. Bu nedenle
 • omega-3 takviyesi alımında antioksidan olarak kullanılabilir.
 • Vücutta iltihap oluşmasını engelleyici maddeler içermektedir. Bağışıklık sistemi güçlendiğinden mikroplara taviz verilmez. Özellikle eklem iltihaplarında çok etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan çörek otu kansere yakalanma riskini azaltır. Prostat ve meme kanserinde yavaşlatıcı etkisi vardır.
 • Çörek otunun bir diğer faydası ise karaciğeri korumasıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda karaciğer kanseri hastalığına karşı koruyuculuğu tespit edilmiştir.
 • Kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır. İnsülinin salgılanmasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlenmiştir.
 • Almanya’da yapılmış olan bir araştırmada ise çörek otunun alerjik hastalıklarda da kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Bronşitli astım, alerjik astım, bahar nezlesi hastalıklarına yönelik yapılan araştırmada çörek otunun büyük oranda faydası olduğu gözlemlenmiştir.
 • Mide zarında tahrişe neden bazı durumlarda bu dış etkenlere karşı mide zarını korur hatta bazen iyileşmesinde yardımcı olur.
 • Çörek otu kullanımı nefes borusu adalesini genişletme etkisi bulunduğundan nefes darlığında da rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.
 • Kalp rahatsızlıklarında kalp sağlığını koruyucu etkisi bulunan çörek otunun içinde bulundurduğu timokinon maddesi sayesinde rahatsızlığa yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.
 • Vücuttaki homosistein oranı, besinlerle alınmakta olan folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin düzenlenmesi dışında genetik faktörler ve hormonların etkisine bağlı olarak düzenlenir. Homosistein oranı yüksek olan kişilere folik asit, B6 ve B12 vitaminlerini kullanmaları önerilir.

Çörek Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek Otunun Yan Etkileri Nelerdir?Çörek otu ve çörek otu yağının pek çok sağlık sorunlarına yararı olmasına karşın diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi aşırı, gereksiz ve bilinçsiz tüketiminde bazı yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Öncelikle; tansiyon, epilepsi, kalp hastalıkları, şeker hastalığı veya herhangi hastalık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız çörek otu ve çörek otu yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

[renkbox baslik="Peryavşan (Acı Yavşan) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/peryavsan-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/peryavsan-otu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Gıdalarla beraber tüketilen çörek otu genellikle güvenli olmakla birlikte yalnızca hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir. Çörek otu yağı, kullanan bazı kişilerde kontakt dermatite yol açabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve cildin pul pul olması kontakt dermatitin belirtileri arasındadır. Yüksek dozda çörek otu yağı tüketimi böbrek veya karaciğer tahribatına neden olabilir.

Çörek otu özellikle bağışıklık sistemini güçlendirme, kanserden koruma ve mide sağlığına iyi gelme konusunda oldukça başarılıdır. Yüzyıllardır insanoğlu tarafından kullanılmış ve şifa bulunmuştur.
Çörek otunu genellikle nasıl ve nerelerde kullanıyorsunuz?
Çörek otunun tadı size acı geliyor mu?
Düzenli kullanım sonucunda çörek otunun hangi faydalarını gördünüz?
Çörek otunu tohum şeklinde kullanmanın haricinde başka nasıl kullandınız?Okur Yorumları
 1. Ben Tekirdağ Çorlu da ikamet ediyorum ve 3 yıldır çörek otu yağı kullanıyorum ve bulundugum sektör dolayısıyla satmaya başladı m kullanıcı olarak çok şükür faydaları ni gördüm herkese tavsiye ediyorum hoşçakal in

 2. Bilgilerinizden her daim faydalanıyoruz. Çok iyisiniz, teşekkürler 🙂

  – Soran Bayan

 3. sürekli kullanabilirmiyiz çörek otu yağını özellikle sonbahar ve kış mevsiminde ve nasıl tüketilmeli