Damiana Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Damiana Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Damiana otu, cinsel problemlerde düzenli ve dikkatli kullanımda çözüm sağlamaktadır. Bunun yanında aşırı kullanımda ciddi zararlara sebep olmaktadır. Damiana otunun kullanım koşulları, nasıl tüketildiği ve daha birçok bilgiyi sizin için derlediğimiz yazımızdan okuyabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Damiana otu, nadir bulunan ancak insan doğasına çok yönlü fayda sağlayan bitkiler arasında yer almaktadır. Bilim dünyasında Turnera diffusa ismini alan bitki, yapraklarından saplarına kadar birçok şekilde değerlendirilebilmektedir.

Uzun yıllardır bilinen ve hemen her kültürde yerini alan bitkinin anavatanı Meksika’dır. Meksika’da baharattan, güçlendiriciye kadar hemen her şeyin içerisine katılan bu özel bitki, nadir bulunduğu için biraz pahalı olabilmektedir.

[renkbox baslik="At Kuyruğu Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/at-kuyrugu-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/at-kuyrugu-otu-nedir-nasil-kullanilir-960x560.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Damiana otunun Meksika dışında; Kaliforniya, Teksas, Güney Afrika ve Karayip Adaları’nda da yetiştirildiği bilinmektedir. İlk keşfedildiği dönemlerde doğada kendiliğinden yetişmekte olan bitki daha sonra özel olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Sonradan ithal edildiği için pahalı bitkiler kategorisine dahil edilmiştir. Bu nedenle damiana otu özel olarak yetiştirilen, satılan, kıymetli otlardan biridir.

Damiana Otu Nedir?

Damiana Otu Nedir?

Dışarıdan bakıldığında daha çok çiğdem çiçeğine benzese de damiana otu daha farklı bir yapıya sahiptir. Küçük, bodur bir ot olan damiana, hoş kokulu bir aromaya sahiptir. Yapraklarının tırtıklı ve hafif tüylü olduğu söylenebilir. Kama şeklinde olan yapraklar, yılın her dönemi toplanabilmektedir. Çiçekleri çoğunlukla sarı olan damiana otunun, baharatları andıran bir kokusu vardır. Özellikle çiçek açtığında bu kokunun çevreyi sardığı fark edilmektedir. Bunun için çiçek açtığı dönemlerde çiçeklerin toplanıp özel olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Damiana Otunun Yetişme Koşulları Nasıldır?

Damiana Otunun Yetişme Koşulları Nelerdir?

Seçiçi bir bitki olan damiana otu, ılıman iklimlerde olmayı tercih etmektedir. Toprağın devamlı nemli olduğu tropikal ortamlar yetişmesi için son derece önemlidir. İstediği şartlar gerçekleşmediğinde gösterilen çabaya rağmen sonuç vermeyen bir bitkidir. Bu nedenle iklim ve toprak koşullarının dikkatlice ayarlanması gerekmektedir.

A, B1,B2, C vitaminlerini bünyesinde bulunduran bitki ayrıca magnezyum, çinko, selenyum açısından da son derece zengindir. Yetiştirildiği şartlar, uygun olduğu takdirde damiana otunun besleyiciliği oldukça fazladır. Copaene, pineni cadinen ve cineol gibi çok çeşitli yağlardan oluşan bitki özel bakımla çok değerli bir şekilde büyümektedir.

Damiana Otu Nasıl Kullanılır?

Damiana Otu Nasıl Kullanılır?

Damiana otunun en yaygın kullanım alanı ilaç sanayidir. Özellikle cinsel sorunlara yönelik hazırlanan ilaçlar, damiana gibi performans arttıran bitkiler kullanılarak hazırlanmaktadır. Bu alanın dışında çiçeklerinin kurutulup yemeklerde tercih edildiği bilinmektedir. Bilhassa Meksika mutfağının yoğun sos barındıran yemeklerinde, baharatlar arasında damiana bitkisinin de çiçekleri bulunmaktadır.

Damiana otunun kullanıldığı bir başka alan, çay yapılarak tüketilmesidir. Gün içinde dinlenmek ve stres atmak için tercih edilen çaylar arasında damiana çayı da yer almaktadır. Üstelik köklerinden yapraklarına kadar çok yönlü kullanımla faydalanılması mümkündür.

Damiana Çayı Nasıl Hazırlanır?

Herhangi bir nedenle damiana çayını içmek istediğinizde hazırlama şekline özen göstermelisiniz. 800 ml suyu derin bir kabın içerisine alıp kaynatmalısınız. Su kaynamaya başladıktan sonra ocaktan alıp biraz ılımasını beklemelisiniz. Su ılıdıktan sonra üzerine bir çorba kaşığı damiana bitkisi, nane yaprağı, portakal kabuğu ve sarı papatya atmalısınız. Suyu tekrar ocağa almalı birkaç dakika kadar birlikte kaynatmalısınız. Kaynamaya başlayan çayı ocaktan alarak üzerini kapatmalısınız. Ağız kısmını kapatıp 10 dakika kadar demlenmesini sağlamalısınız. Demlendikten sonra süzüp içebilirsiniz.

Damiana Çayı Ne Kadar ve Ne Zaman Tüketilmeli?

Damiana bitkisini çay olarak tüketmek istediğinizde en fazla bir fincan içmeye özen göstermelisiniz. Her bitki çayında olduğu gibi damiana çayında da fazla tüketim sonucunda yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Yapılan çayın kısa süre içerisinde etkisini hissettirdiği ve uzun süre vücuttan ayrılmadığı bilinmektedir. Bu nedenle arka arkaya birkaç fincan içmek son derece sakıncalı bulunmaktadır. Gün içinde ara öğünlerde veyahut akşam yemeklerinden 1-2 saat kadar sonra damiana çayını içebilirsiniz. Bu şekilde hem vücudunuzu yormayacak hem de faydalarını hissetmeniz daha kolay olacaktır.

Damiana Otunun Faydaları Nelerdir?

Damiana Otunun Faydaları

Damiana çayının tüketilmesinin temel nedeni cinsel düzensizliğe son vermesidir. Bay, bayan fark etmeksizin hemen herkesin cinsel performansını etkileyen bitki, afrodizyak etkisine sahiptir. Bu yönüyle cinsel isteği artırıcı, uyarıcı ve kuvvetlendirici bir yapıya sahip olduğu söylenebilmektedir. İçeriğindeki maddeler sayesinde vücutta bulunan oksijen seviyesini artırarak cinsel bölgede uyarılma sağlamaktadır.

Kadında da erkekte de kısırlığa çözüm olarak önerilen bitki asırlar öncesinde de pek çok uygarlık tarafından bu amaçla kullanılmıştır. Cinsellik ve kısırlık neticesinde meydana gelen stres, kaygı ve endişe de bitki sayesinde rahatlıkla çözüme ulaşabilmektedir. Tüm kaslarda rahatlama sağlayan bitkiyi, depresyon döneminde kullanmak oldukça etkilidir. Sakinleştirici bir desteği olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Damiana Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Damiana Otunun Yan Etkileri

Damiana otunun fazlası, sinirlerde şiddetli uyarılmaya neden olduğu için uykusuzluğu tetiklemektedir. Kişi kendini çok fazla uyumuş gibi dinç hissetmektedir ancak bir süre sonra fizyolojik olarak yorgunluk baş göstermektedir. Damiana bitkisi, uykusuzluğun yanı sıra baş ağrısına da neden olabilmektedir.

[renkbox baslik="Hint Yağı Bitkisi (Kene Otu) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/hint-yagi-bitkisi-kene-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/hint-yagi-bitkisi-nedir-nasil-kullanilir-960x560.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Damiana tüketimini kontrolsüz şekilde sürdürmek, kan şekerinde düşmeye neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle diyabet hastalarının bu konuda tedbirli olması gerekmektedir. Diyabet ilaçlarıyla beraber tüketmek, reaksiyona neden olabilmektedir. Tüm bunların yanında fazla tüketilmesi halinde siyanür zehirlenmesine neden olan damiana otu, günde 1 fincan fazla içilmemelidir. Aksi halde kişinin hayati fonksiyonları üzerinde olumsuz sonuçlar yaratması muhtemeldir. Hamilelik sürecinde hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından damiana bitkisinden uzak kalmak önemlidir. Bitkinin yaratabileceği yan etkiler her ikisinin de sağlığını olumsuz yönde etkileyecek, riske atacaktır.

Damiana bitkisi, cinsel problemlerde birebir ancak kullanımı kısıtlı bitkilerdendir. Dikkatli ve düzenli kullanımda etkisini göstermektedir.
Damiana otunu ne amaçla kullandınız? Sonuçlarını paylaşır mısınız?
Damiana otu bitkisini kullanıp yan etkileriyle karşılaştınız mı?
Bu şifalı bitkiyi düzenli kullanımda hangi faydalarını gördünüz?
Damiana otununun libido artırıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz?Okur Yorumları
  1. Damiana çayı kullanıyorum. Tavsiye ederim, tabii çok fazla tüketmemek lazım.

  2. Doktor bana baş ve boyun ağrılarımın azalması için magnezyum önermişti. Damiana otunda magnezyum varmış, bundan içsem de faydasını görür müyüm acaba?

    1. Elbette aşırıya kaçmadan içmeniz fayda sağlayacaktır Leyla Hanım. Günde en fazla 1-2 fincan içmelisiniz.