Meyan Kökü Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Baklagiller sınıfından olan meyan bitkisinin, daha çok kökleri kullanıldığı için halk arasında meyan kökü olarak anılmaktadır. Anavatanı Rusya ve Çin olan meyan kökü bitkisi, uzun yıllık bir bitkidir. Toprağın altındaki kökünün uzunluğu bir metreyi bulabilir. Genellikle çay olarak tüketilen meyan kökünden fayda sağlamak için, 5-10 dk demlemek yeterlidir. Hem sıcak hem soğuk olarak tüketilebilir.

Bitkilerle tedavi ya da bitkilerden yararlanmak son zamanlarda revaçta olan konulardan bazılarıdır. İnsanlar ilaçlardan uzaklaşarak çeşitli rahatsızlıklarını bitkilerle tedavi etmeye çalışmışlardır. Günlük enerjilerini almak için bile dinçlik veren çeşitli bitkiler kullanılmaktadır. Meyan kökü de bu faydalı bitkilerden bir tanesidir. Ancak faydasını daha fazla görmek umuduyla çok sık tüketmek ne yazık ki çeşitli yan etkilere neden olmaktadır. Önerilen düzeylerde tüketilmesi en doğrusudur.

Meyan kökünün tıp alanında kullanımı da oldukça yaygındır. Bunun dışında kolanın içeriğinde de kullanıldığı bilinmektedir. Meyan kökünün faydalarını görebilmek için çay olarak tüketmek en doğru yöntemdir ama çayını doğru hazırlamak da bir o kadar önemlidir.

Demleme süresi, meyan kökü çayında belirleyici unsudur. Az ya da çok demlenmesi faydalarını yok edebildiği gibi zararlı da olabilmektedir.

Meyan Kökü (Bitkisi) Nedir?

Meyan Kökü (Bitkisi) Nedir?Meyan bitkisi, 150 cm boyuna kadar ulaşabilen, Baklagiller familyasından uzun yıllık çalı türünde bir bitkidir. Bitkinin yetiştirilmesinde anavatanı Rusya ve Çin olarak bilinir. Bitkinin küçük, mor çiçekleri bulunur. Ayrıca toprak altında 1 metre civarında kökü bulunur. Anavatanları dışında Akdeniz ülkelerinde, Asya’nın çeşitli kesimlerinde de yetişir. Bitkinin kökünden elde edilen faydalı kısmına meyan kökü adı verilir. Faydaları çoktur ve kullanımı yaygındır.

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır?

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır?Bitki bütün halinde ya da küçük parçalar olarak bulunabilir. Eğer bitkinin kökünü satın aldıysanız; çay olarak tüketmelisiniz. Çayını hazırlarken; rende veya bıçak yardımıyla kökü küçük parçalara ayırmalısınız. Büyük bir fincan bitki çayı için 1 çay kaşığı meyan kökü uygundur. Bir bardak suyu kaynatın ve dinlenmeye bırakın. Bu esnada demliğin içinde gerekli ölçüde verilen meyan kökünü ilave edin. 5 ila 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha az ya da daha çok demlenmesi faydasını sağlamaz. Meyan kökünün en yaygın kullanım şekli ise, çayının soğutulup sıcak yaz aylarında içilmesidir. Eski geleneklerini sürdüren bazı şehirlerin sokaklarında buz gibi meyan kökü çayı satan amcalara rastlayabilirsiniz.

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

  • Mide hastalıklarından başta ülser olmak üzere reflü, gastrit gibi rahatsızlıkların belirtilerini hafifleterek kişinin rahatlamasını sağlar.
  • Karaciğer iltihaplanması ciddi neticeler gösterebilir. Bu durumda uygulanan tedaviye ek olarak bitkisel destekte meyan kökü kullanılır. Bitki, karaciğer iltihaplanmasının tedavisinde etkilidir.
  • Bağırsak bozukluklarından ishal konusunda iyileştirici etkisi vardır. İshalin neden olduğu karın ağrısını giderir ve ishalin yavaşlamasına etki eder.
  • Boğaz ağrısı, öksürük gibi tahrişsel rahatsızlıklarda etkilidir. Boğaz ağrısını geçirirken, öksürüğü zamanla hafifleterek ortadan kaldırır. Ayrıca grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ilaçların yanında destek olarak kullanılabilir.
  • Mide hastalıklarına ve bağırsaklara etki edebilen bir bitki olduğundan doğal olarak hazımsızlığa da iyi gelir.
  • Diyet yapan kişilerde kilo verimine destek olarak kullanıldığında kilo kaybını hızlandırır. Yağ yakımına doğrudan etkisi vardır ve sağlıklı bir şekilde zayıflamayı sağlar.
  • Jel kıvamında merhem olarak hazırlandığında egzama gibi ciddi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir bitkidir.

Meyan Kökünün Yan Etkileri Nelerdir?

Meyan Kökünün Yan Etkileri Nelerdir?Bütün şifalı bitkiler belli oranlarda tüketilmelidir aksi halde çeşitli yan etkiler gösterir. Meyan kökü içeriğinden dolayı aşırı tüketildiğinde bağ ağrısı, yüksek tansiyon, uykusuzluk, kalp krizi gibi klasik ve ciddi yan etkiler gösterebilir. Ayrıca çok tüketildiğinde vücutta su tutabilir ve şişkinliğe sebep verir.

Sağlıklı bireyler, gün içinde ortalama 2 bardak meyan kökü çayı tüketmelidirler. İlk içilen zamanlarda ellerde ve kolun tamamında uyuşma, kaslarda ağrı gibi yan etkiler görürseniz; mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Bunun dışında yüksek tansiyon, kalp, şeker, böbrek, karaciğer ve kanser hastalarının meyan bitkisinin hiçbir ürününü kullanmaması gerekir. Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların da tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler