Yonca Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Uzun yıllar boyu yaşayabilen, Baklagiller ailesine dahil olan yonca sayısız şifalı bitkilerden biridir. Şans getirdiğine inanılan dört yapraklı yonca dersek, yonca bitkisini daha iyi hatırlayacağınızı düşünüyoruz. Yonca insan sağlığına sağladığı yararlı yönlerinin dışında, daha çok hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Bakalım neymiş bu yonca, faydaları ve yan etkileri nelermiş?

Yonca bitkisi, Türkiye coğrafyası kökenli bir bitkidir. İlk kez Tunç Çağı’nda Orta Asya’dan getirilen atları beslemek amacıyla yetiştirildiği düşünülmektedir. Eski Yunan uygarlığına Pers İmparatorluğu orduları ile birlikte at yemi olarak kullanılmak için giriş yapmıştır. 17. yüzyıl itibariyle düzenli yetiştirilmeye başlanmış ve bu da hayvancılık açısından önemli bir adım olmuştur. Daha geniş kapsamlı bir yetiştirme ise; 19. yüzyıl itibariyle Amerika kıtasının ABD ve Şili uçlarında başlamıştır.

Günümüze gelindiğinde ise; neredeyse tüm ülkelerde yonca büyükbaş hayvan yemi olarak kullanılmaya devam etmektedir. Yonca bitkisinin en verimli olarak geliştiği topraklar; tınlı, kumlu, kumu çok fazla olmayan ve yeteri derecede kireç barındıran topraklardır.

Yoncanın normal ürünler verebilmesi için toprağın fosfor ve potasyum kapsamı açısından iyi olması gerekir. Sulama söz konusu olduğunda ise; pek çok bitkiye göre daha dayanıklıdır.

Yonca Nedir?

Yonca Nedir?Yonca, uzun yıllar yaşayabilen Baklagiller familyasına ait olan, yeşil ot veya kuru ot olarak değerlendirilebilen, daha çok yem bitkisi türü olarak tanımlanır. Yoncaların boyu, yaklaşık olarak 50-80 cm arasındadır. Derin bir köke sahip olup, uygun koşullarda yetiştirilmişse 8-10 metre kadar kök salabilir. En etkili kök derinliği ise 120-180 cm dir. Bu nedenle anavatanı olan Ortadoğu iklimine ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklıdır.

Özel olarak yem üretilebildiği gibi hayvanları otlatmak için de uygun bir bitkidir. Son yıllarda yonca bitkisine oldukça talep olduğundan çiftçiler hayvanları için kendi üretimlerini yapmak için özel alanlar oluşturmaya başlamıştır. Yem olarak kullanılmasının yanı sıra bitkisel tedavilerde ilaç olarak da kullanılabilir.

Yonca Nasıl Kullanılır?

Yonca Nasıl Kullanılır?Yonca bitkisinin taze olarak özsuyunun kullanılması tavsiye edilir. Taze özsuyu, katı meyve sıkacağı kullanılarak elde edilebilir. Bir anda fazla tüketmek yerine, 1-2 saatte bir kere olmak üzere 2-3 damla yonca suyu su ya da bitki çayıyla seyreltilerek içilmelidir. Habis harici çıbanlarda, bitki özsuyu doğrudan cilde sürülür. Parkinson hastalığında taze özsuyu, her saat başı 3-5 damla olarak, civanperçemi çayına karıştırılarak içilir. (Bakınız: Civanperçemi Nedir?) Yonca bitkisi ile çay hazırlamak da mümkündür. Çay; yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, yarım litre kaynar suda haşlanır ve demlenmesi için 4-5 dakika demlenir.

Yoncanın Faydaları Nelerdir?

Yoncanın Faydaları Nelerdir?Yoncanın içinde bol miktarda bitkisel protein bulunur. Neredeyse tüm vitaminleri bulunduran yonca, vitamin açısında oldukça zengin olmasının yanı sıra, başta kalsiyum olmak üzere mineraller de içermekte olan bir bitkidir.

  • İştah açıcı özelliği bulunur, yemek yemeyen çocuklara çay olarak verilir.
  • Besin değeri oldukça yüksek olduğundan kuvvet ve enerji verir.
  • Kansızlık sorunlarında faydalıdır.
  • Anne sütünü arttırma konusunda ciddi anlamda yardımcı olur. (Anne sütünün önemi ve faydalarını öğrenmek için tıklayın)
  • Midenin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve mide problemlerinin giderilmesini sağlar.
  • Sinirleri yatıştırır ve şiddetli baş ağrısını giderir.
  • Kandaki kolesterol oranını düşürücü etkisi vardır.

Yoncanın genel olarak faydalarının yanında, bir de özel bir tür olan acı yoncanın faydalarına bakalım;

Yoncanın Yan Etkileri Nelerdir?

Yoncanın Yan Etkileri Nelerdir?Yoncanın bilinen bir yan etkisi ya da zararı yoktur. Ancak acı yonca olarak adlandırılan yonca bitkisinin bir türünün fazla ve uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Yonca, oldukça yararlı bitki olacağı gibi aşırı ve yanlış kullanımda bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Ciddi sağlık problemi olan, sürekli ilaç kullanmakta olan kişiler, hamile bayanlar, yaşlılar doktor tavsiyesiyle kullanmalıdır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler