Moringa Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Moringa Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda sıkça merak konusu olan ve sağladığı faydalarının yanı sıra, özellikle kilo vermeye yardımcı etkisi sayesinde popülerliği artan moringa çayı güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Pek çok hastalığa karşı adeta doğal şifa kaynağı niteliğinde mucize bir bitkidir. Çeşitli formlarda kullanıma uygun olan bitki Asya Araştırma Merkezi’nin çalışmaları sonucu yapılan açıklamaya göre geçirildiği çeşitli işlemlerin sonucunda dahi besin değerini korumaktadır.

Büşra Özdemir

Ünü, yetiştirildiği toprakları aşarak ülkemize kadar yayılmış ve son dönemlerin araştırılan bitki çayları arasında ilk sıralara oturmuştur. Moringanın trend içecekler arasına girmesini sağlayan en önemli etkenlerin başında, birçok faydasının yanı sıra kilo vermeye yardımcı olan etkisi gelmektedir. Özellikle form tutmak ve fit bir vücuda sahip olmak isteyen kadınların dikkatini çeken bu çay, etkili bir ödem atıcıdır.

Ülkemize binlerce kilometre uzaklıktaki topraklarda büyüyen ve son yıllarda Türkiye’de de sıklıkla tercih edilmeye başlanan moringaya ulaşmak ise biraz zordur. İnternet üzerinden, sıkça bulunmasa da bazı aktarlardan ya da eczanelerden temin edebilirsiniz. Lakin bu noktada dikkat etmeniz gereken mühim bir husus vardır. Bitkiyi aldığınız yerin güvenilir olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü; özellikle online alışverişlerde sahte ürün satışı yapılabileceği unutulmamalıdır.

[renkbox baslik="Matcha Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/matcha-cayi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/matcha-cayi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Zengin besin içeriği sayesinde pek çok fayda sağlayan çayın aynı zamanda çeşitli yan etkileri de mevcuttur. Kullanmadan önce bu noktalara dikkat edilmelidir. Ayrıca çaydan tam anlamıyla yararlanabilmek için tüketiminin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için de çayın kurallara uygun biçimde demlenmesi sağlanmalıdır. Burada kısaca bahsettiğimiz ön bilgilere ve daha fazlasına, makalemizin devamında tüm detaylarıyla değindik. Siz de moringa hakkındaki sorularınıza, yazımızı okuyarak cevap bulabilir ve merak ettiğiniz ayrıntıları sorular kısmına yazabilirsiniz.

Moringa Çayı Nedir?

Moringa Çayı Nedir?Kulaklarımızda moringa olarak yer eden, lakin asıl adı Moringa oleifera olan bitkinin kendine has çeşitli isimleri vardır. Zengin besin içeriği ve buna istinaden sağladığı yararlarından dolayı en çok bilinen adı ise mucize ağacıdır. Bu mahlaslarının yanı sıra silindir ağacı, yaban turbu ağacı, davul ağacı ve drumstick ağaç olarak da anılmaktadır.

Tohumundan, çiçeği ve yaprağına kadar her hali ile ayrı bir şifa kaynağı olan ve neredeyse hiçbir yeri ziyan edilmeyen moringa bitkisi Afrika, Asya ve Orta Amerika’da yetiştirilmektedir. Ağaçla ilgili yapılan yüksek maliyetli araştırmalar neticesinde elde edilen veriler, moringanın dünyaca ünlü bir çay olmasını sağlamıştır. Öyle ki, bitkinin düzenli kullanımı sayesinde, kanserden soğuk algınlığına kadar birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlara ulaşıldığı görülmüştür. Ayrıca çeşitli vitaminleri bir arada barındıran güçlü bir antioksidandır.

Moringa zengin besin içeriğine sahiptir. Bu değerlerin daha net anlaşılması açısından bazı gıdalar ile yapılan bir besin değeri karşılaştırması ise şu şekildedir: 100 gram moringa yaprağı; 3 tane muz kadar potasyum minerali, 7 tane portakal kadar C vitamini ve 4 tane havuç kadar A vitamini içermektedir.

Bu paragraftan da anlaşılabileceği gibi besleyici özelliğe sahip olan moringa zayıflamak isteyen kişiler için etkili bir destekleyicidir. Tok tutucu nitelikte olmasının yanı sıra yağ yakımına yardımcı olarak kilo vermeye olanak tanımaktadır. Lakin bu durumu tek başına gerçekleştiremeyeceği unutulmamalıdır. Eğer diyet ve/veya spor yapıyorsanız, buna ek olarak düzenli bir şekilde moringa kullanmanız sonucunda, istenmeyen yağlarınızdan daha kolay kurtulabilirsiniz.

Matcha çayına misal bazı niteliklere sahip olan ve matchaya göre temini daha kolay sağlandığı için her geçen gün talebi artan çayın, kurutulmuş yapraklarının uygun şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Hava geçirmeyen, serin ve kuru bir ortamda saklanması uygundur.

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır?

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır?Kullanımı bazı durumlarda sakıncalı olan moringa çayından etkin olarak yararlanabilmek için doğru şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Sağlık problemleri yaşayan bireylerin bir uzmana danışarak kullanması daha uygun olacaktır.

Her şey gibi moringa çayının da tüketim dozu aşıldığından faydasından çok zararı olacağı unutulmamalıdır. Günde bir ya da iki fincandan fazlası önerilmemektedir. Etkili bir sonuç için ise yemeklerden en az 30-40 dakika önce içilmesi tavsiye edilmektedir.

Moringa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Genellikle yaprak ya da toz formu tercih edilen moringanın kapsül şekli de mevcuttur. Eğer moringa yaprağını kullanarak demlemek isterseniz; önceden kuruttuğunuz yaprakları ezdikten sonra kaynar suya ilave edip biraz bekleyip tüketebilirsiniz. Ya da bitkinin toz şeklini satın aldıysanız, yine kaynar suyun içerisine bir miktar moringa tozu ekleyip dinlendirdikten sonra içebilirsiniz.

Poşet çay formunu tercih ettiyseniz; 1 bardak kaynar suya 1 tane poşet çay ilave edip 5 dakika demlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Sıcak ya da soğuk olarak servis edilebilen moringa çayına, isteğe bağlı olarak bal katarak da tüketebilirsiniz.

Moringa Çayının Besin Değeri Nedir?

Tabiatın bizlere sunduğu nimetlerden doğal bir ilaç niteliğinde olan, zengin besin değerlerine sahip moringanın içeriği konusuna makalemizin başında kısaca değinmiştik. Bu bilgilere ek olarak bahsetmemiz gereken bileşenleri ise şöyledir; moringa yaprakları vitamin, mineral ve protein kaynağıdır. Demir, bakır, çinko, manganez, selenyum, kalsiyum, magnezyum, A, C, B2 ve B6 vitaminleri içermektedir.

Kurutulmuş moringa yaprakları; A, C, D vitaminleri, demir, fosfor, kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir. Kafein ihtiva etmeyen moringa çayı flavonoid, polifenol, esansiyel amino asit ve beta karoten içermektedir.

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?Moringa oleifera sağlık açısından oldukça değerli doğal bir bitkidir. Üstelik bu özelliğine atfen “mucize ağaç” olarak anılmaktadır. Biz de makalemizin bu bölümünde siz değerli okuyucularımız için derlediğimiz tüm verileri bilgilerinize sunuyoruz.

 • Kilo vermeye yardım eder. Yağ yakımını hızlandıran, metabolizmayı çalıştıran, hazmı kolaylaştıran, sindirim sistemini olumlu yönde etkileyen ve vücuttan ödem atılmasına sağlayan moringa, aynı zamanda tok tutucu özelliği sayesinde fazlalıklarından kurtulmak isteyenlere destek olur. Lakin moringa çayı bu durumu tek başına gerçekleştiremez. Ancak sporunuza ya da diyetinize ek olarak tükettiğinizde istenilen sonucu alabilirsiniz.
 • Düşük yağ ve karbonhidrat içeren moringa, lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar ve kabızlık problemi yaşayanlara bu sorunun giderilmesinde yardımcı olur.
 • Moringa yaprakları zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede bağışıklığı güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Ayrıca serbest radikallerle savaşarak bazı rahatsızlıkların meydana gelmesini engeller.
 • Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir minerallerini, A, C ve E vitaminlerini içerir. Bu içeriği sayesinde vücutta meydana gelebilecek çeşitli olumsuzluklara karşı kalkan niteliğindedir.
 • Zengin bir protein kaynağıdır. Ayrıca bu içeriklerinden dolayı anne sütünü artıcı bir etki gösterir.
 • Antibakteriyel özellik gösteren moringa bağırsak florasının (sindirim sisteminde yaşayan konak organizmaların sindirimiyle ilgili çeşitli yararları olan mikroorganizmalar) düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu niteliği sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlayarak grip gibi hastalıkların meydana gelmesini engeller.
 • İçerdiği polifenoller sayesinde karaciğer sağılığını korur ve yükselen karaciğer enzimlerinin düşürülmesine yardımcı olur.
 • Kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olarak şeker hastalığına karşı olumlu bir etki gösterir.
 • Böbrek hastalıklarına karşı olumlu etkileri söz konusudur.
 • Kalp rahatsızlıklarına karşı tedavi edici özellikleri vardır.
 • Kanser hastalığının meydana gelmesini engelleyici bir etkisi vardır.
 • Mide ağrısına iyi geldiği gibi ülser hastalığı içinde tedavi edici bir etki gösterir.
 • İçerdiği A vitamini sayesinde çeşitli göz hastalıklarının tedavisinde etkili bir bitkidir.
 • Bulundurduğu E vitamini sayesinde beyin sağlığına iyi gelir.
 • Cilt sağlığına iyi gelir. Cilt bakımı için gerekli olan C ve E vitamini içeren moringa düzenli tüketildiğinde veya maskesi yapıldığında cildin parlaklık kazanmasını sağlar ve kırışıklıkların azaltılmasına destek olur.
 • Eğer gün içerisinde kendinizi yorgun hissediyorsanız, sabahları bir bardak moringa çayı içerek kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

[renkbox baslik="Yeşil Çay Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/yesil-cay-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/yesil-cay-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Moringa Çayının Zararları Nelerdir?

Moringa Çayının Zararları Nelerdir?Moringa çayını tüketmeden önce bilmeniz gereken bazı yan etkileri mevcuttur. Şimdi bu maddelerin neler olduğunu inceleyelim.

 • Moringa çayı kullanım dozu aşılırsa vücutta bazı reaksiyonlara neden olarak çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Bunun için yeterli miktarda tüketilmeli ve hatta bazı durumlarda (kronik rahatsızlık veya sürekli kullanılan bir ilaç varsa) bir doktora danışarak kullanılmaya başlanması gereklidir.
 • Hamilelik döneminde, düşük meydana getirebileceği için moringa tüketimi kesinlikle önerilmemektedir. Ayrıca emziren annelerinde tüketmeden önce bir doktora başvurması gereklidir.
 • Kadınlarda pelvik ağrısına (kasık ya da alt karın bölgenize veya göbeğinizin altına yerleşen bir ağrı) sebep olabilir.
 • Çocukların tüketmesi uygun değildir.
 • Aşırı tüketime bağlı olarak ishale neden olabilir.
 • Mide ekşimesine sebep olabilir.
 • Kanser tedavisi görüyorsanız, herhangi bir böbrek, kalp ya da tansiyon probleminiz varsa panik atak yaşıyorsanız veya bunların dışında kronik bir rahatsızlığınız bulunuyorsa mutlaka bir doktora danışarak kullanmaya başlamalısınız.
Moringanın yaprağı veya tozundan çay demleyebileceğiniz gibi yemeklerinize ilave ederek de tüketebilirsiniz. Doğal bir şifa kaynağı olan bitkiden etkin sonucu elde etmek istiyorsanız kullanım miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Daha önce moringa çayı kullandınız mı?
Siz de kilo vermeye yardımcı etkileri olan moringa çayını kullanmak ister misiniz?
Moringayı hangi amaç için kullanmayı tercih ediyorsunuz?
Moringa çayının tadını sevdiniz mi?Okur Yorumları