Kinoa Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Otsu bir bitki olan kinoa Ispanakgiller ailesinden, besleyici özelliği oldukça fazla olan bir bitki türüdür. NASA'ya giden astronotların kinoa ile beslenmesi ile tanınırlığı artmış ve son yıllarda sofralarda yerini almaya başlamıştır. A, B, C, D, E ve K vitaminleri içeren kinoa aynı zamanda protein ve lif açısından da zengin bir içeriğe sahiptir. Kinoanın faydalarını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Görüntüsü ile tahılı andıran ancak tam anlamıyla tahıl kategorisine gitmeyen kinoa, keşfi asırlar öncesine dayanan bitkilerden biridir. Uzun ömürlü olmasından dolayı Güney Amerika halkının belli bir süre en önemli gıdalarından biri olmuş ancak sonraları içeriğinin değeri fark edilince pek çok ülkede yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. 2013 yılında uzaya giden astronotların başlıca besin maddesinin kinoa olmasından dolayı, 2013 yılı “Kinoa Yılı” olarak belirlenmiştir.

Ülkemizde yararları ve kullanım şekli çok fazla bilinmeyen kinoa, faydalarının şimdilerde keşfedilmeye başlaması ile pek çok Türk yemeğinde kullanılmaya başlanmıştır. Ispanak ve pancar bitkilerine ait bir bitki olarak ılıman iklimleri seven bir yapısı vardır.

Bu sebeple çok sıcak ya da soğuk havalara karşı dayanıksızdır. Kinoa, tam bir protein deposu olmakla birlikte, insan vücudu için oldukça faydalı olan vitamin ve mineralleri de içinde barındırmaktadır.

Kinoa Nedir?

Kulanım şekli ve lezzeti ile tahıla benzeyen kinoa, geçtiğimiz yıllarda astronotların ana besin maddesi olarak ün kazanmış bir bitkidir. Aslında kullanımı asırlar öncesine dayanmasına karşın değerinin son yıllarda anlam kazanması ile kinoa bitkisinin adı pek çok yemek tarifinde geçer olmuştur. Otsu bir yapısı olmasından dolayı kendiliğinden yetişme özelliği gösterir. Ispanakgiller familyasına aittir. Aynı zamanda verimi oldukça bereketlidir. Büyüme aşamasında salkım salkım çiçek açan görüntüsü bir süre sonra küçük tohumlara dönüşür. Kinoa bitkisinin besin olarak yenen kısmı da elde edilen bu küçük tohumlardır. Boyu yaklaşık 2 metreye kadar ulaşabilen kinoa bitkisi en çok dağlık yerlerde görülmektedir.

Kinoa Nasıl Kullanılır?

Günümüzde insanların tahıl grubunda faydalandıkları bulgur ve pirincin yanı sıra bu kategoriye girmeye aday olan kinoa bitkisi de, pek çok özelliği ile faydalı bir bitkidir. Yetişme aşamasında bitki görünümlü olan ancak elde edilen tohumları ile tahılı andıran kinoa, sağlıklı ve besleyici özellikleri ile beslenme düzenleri içinde yerini almaya başlamıştır. Kullanım şekli de tercihe göre pirinç ve bulgur yerine rahatlıkla tüketilebilir özelliktedir. Üstelik pirinç ve bulgurdan daha hafif ve besleyici özellikte olması, kinoanın daha üstün bir tahıl konumunda olmasına neden olmaktadır. Pişme süresinin kısa olması çeşitli salata ve çorba tariflerinde de kinoanın yer bulmasına neden olmaktadır. Çok keskin olmayan tadı ve kokusu sayesinde istenilen her türlü yemekte başlıca gıda maddesi ya da yardımcı tahıl olarak kullanılabilir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Amino asitler bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olan kinoa bu özelliği sayesinde insan sağlığı için bulunmaz bir nimet değeri taşımaktadır. Besleyiciliğinin çok yüksek olmasından dolayı özellikle vetejeryanların sıklıkla tercih ettiği bir yiyecektir. A, B, C, D, E ve K vitaminleri içerir. Çölyak hastaları için zararlı olan gluteni içermemesinden dolayı, bu hastaların beslenme düzeni için önerilen besinler arasındadır. (Çölyak Hastalığı Nedir?) Kalorisinin yüksek olmasına karşın yüksek oranda lif ve protein içermesinden dolayı kilo kontrolünü sağlamak isteyenlerin beslenme listelerinde yer almaktadır. Ayrıca kolesterol ve şeker gibi hastalıkların da kontrol altında tutulması için kinoanın sıkça tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kinoa kalp-damar sağlığını korur, kansere karşı önleyicidir, antioksidandır, kemikleri güçlendirir, kansızlığı giderir, yaşlanmayı geciktirir, anne sütünü artırır ve kabızlık sorununu çözer.

Kinoanın Yan Etkileri Nelerdir?

Sadece faydaları ile gündeme gelen kinoanın bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak fazla tüketilen her besin gibi insan vücudunda farklı yan etkilere sebebiyet verme ihtimalinden dolayı aşırı tüketmemeye özen göstermek gerekir. Ayrıca çiğ olan kinoa kalori bakımından oldukça zengindir ve kilo sorunu olanların da kinoayı pişirdikten sonra tüketmeleri önerilir. Tavsiye edilen kullanım şeklinde, kabuklarının bol suda ovulmasına özenle dikkat etmek gerekmektedir. Bu tavsiye kinoa kabuklarının oluşturabileceği zehir etkisini yok etmek içindir.

Okur Yorumları

4 yorum
  1. Firmamiz yaklaşık dört yıldan beri kinoa üretim çalışmlarını sürdürmektedir. 2017 yılının başında kinoa işleme ve paketleme tesisini kurarak yerli üretim kinoayı Türk mutfağına sunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler