Goji Berry Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

En çok kilo verdirmeye yardımcı özelliği ile tanıdığımız bir meyve olan goji berry; depresyon, kısırlık, anksiyete gibi hastalıkları önlemenin yanında, bağışıklığı kuvvetlendirme gibi faydalara sahip. İnsanların genelinin aklında goji berry kilo verdirir mi, günde kaç tane tüketmeliyim tarzında sorular oluşmakta. Tüm bu soruların cevapları ve goji berry'nin faydaları hakkında genel bilgi, makalemizde anlatıldı.

Son yılların en popüler meyvesi olan goji berry, zayıflamak isteyen kadınlar tarafından bir süredir kullanılıyor. Özellikle diyet yapma amacıyla tüketilen besin, vücuda pek çok fayda sağlıyor. Orta Asya kökenli olan meyve, Türkiye’de de rahatlıkla üretilebilmektedir. Bilhassa Çin’de en az 2000 yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen meyve, bugün de aynı şekilde şifa kaynağı olarak kabul ediliyor. Taze kullanımının yanı sıra kurutulmuş olarak da tüketilen goji berry, dünyada wolf berry ismini almaktadır.

Faydalarının kanıtlanmasının arkasından süper meyve unvanını alan meyve, halk arasında farklı isimlerle bilinmektedir. Yaşlanma karşıtı olan goji berry aynı zamanda ruh ve sinir hastalıklarına çare olarak da kullanılmaktadır.

Kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren kolesterol ve kalp dengesini sağlayan meyve, diyabetten kısırlığa kadar çözüm olabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle görme duyusuna faydası için tavsiye edilmesi ise insan bünyesine baştan sona etki ettiğini ortaya koymaktadır.

Goji Berry Nedir? Nasıl Bir Meyvedir?

Dünyada wolf berry olarak bilinen goji berry, halk arasında kurt üzümü adıyla bilinmektedir. Yaşlanma karşıtı olan meyve son zamanlarda Türkiye’nin de içinde bulunduğu pek çok ülkede üretilmekte. Solanaceae familyasının, Lycium cinsinden bir tür olan goji berry daha çok çalı meyvesidir. Uzun ömürlü olan bu çalılar, kış mevsiminde yapraklarını dökmektedir. Birçok türü bulunan goji berry’nin özellikle iki türünün lezzetli olduğu bilinmektedir. Piyasada hemen her türü bulunsa da bilhassa barbarum ve chinense türünün daha faydalı olduğu söylenebilir.

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Ekşimsi bir tada sahip olan goji berry bu özelliğiyle vişneyi andırmaktadır. Yetiştirilen bölgelere yakın olduğunuzda taze tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır. Özellikle suyunu sıkıp içtiğinizde hem tadını hem de şifasını daha kolay alabilirsiniz. Üretilen bölgelere uzak olmanız durumunda kurutulmuş yaprakları elde edebilirsiniz. Gün içinde tükettiğiniz bitki çayları gibi goji berry yapraklarını da demleyerek tüketebilirsiniz. Kaynamış suyun içine attığınız birkaç goji berry yaprağını bir müddet bekletin. Daha sonra demlendikten sonra içebilirsiniz. Goji berry kurutulmuş meyve olarak da satılmaktadır. Kuru kayısı, kuru erik gibi kuru goji berry de tüketebilirsiniz.

Goji Berry’nin Faydaları Nelerdir?

Goji berry meyvesi popülerliğini yaşlanma karşıtı olmasıyla kazanmıştır. Özellikle yüzde ortaya çıkan kırışıklıklar için çokça kullanılan bu meyve aynı zamanda stres ve kaygıyı da engellemektedir. Gün içinde birkaç adet taze goji berry yediğinizde ruh ve sinir hastalığınız varsa biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle anksiyete bozukluğu, depresyon ve panik atak hastaları için goji berry yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Goji berry meyvesi, bulundurduğu A vitamini sayesinde görme sorunlarına çözüm olabilmektedir. Bilhassa katarakt için önerilen bir meyvedir. Katarakt hakkında bilgi almak için tıklayın.

Diyabet hastaları için oldukça faydalı olan goji berry, vücudun insülin dengesini sağlamak için tüketilir. Sindirimi kolaylaştırır, yağ yakmayı sağlar. Kadınlarda doğurganlığı yüksek oranda artıran goji berry erkeklerde ise sperm sayısının artışını sağlıyor. Bu sayede kısırlık tedavisine destek sağlıyor. Tüm bunların yanında kilo vermek ve güne enerjik başlamak için de goji berry yiyebilirsiniz.

Goji Berry’nin Yan Etkileri Nelerdir?

Goji berry, kan akışını artıran meyvelerden biridir. Buna dayalı olarak biraz fazla tükettiğinizde muhakkak kan akışının artmasına dayalı olarak baş dönmesi ve dengesizlik yaratacaktır. Enerji veren meyvelerden biri olan goji berry, çok yenildiği takdirde biraz sakıncalı olmaktadır. Hiperaktiviteden odaklanma sorununa kadar pek çok problem doğuran meyve, dengeli ve düzenli olarak yenmelidir. Goji berry’nin en büyük yan etkisi hipertansiyon ve diyabet hastalarında görülür. Düzenli ilaç kullanmak zorunda olan diyabet hastaları, goji berry kullanmadan önce muhakkak doktora danışmalıdır. Çünkü hem hipertansiyon hem de diyabet ilaçları goji berry ile etkileşime girebilmektedir.

Goji Berry Türkiye’de Yetişir mi?

Türkiye’nin hemen her yerinde rahatlıkla yetişebilen goji berry öncelikle Ankara, Denizli, Afyon, Alanya gibi şehirlerde yaygınlık kazanmıştır. Daha sonra Akdeniz ve Ege’de yaygınlaşan meyve yetiştiriciliği, kolaylıkla ticaret yapılacak kadar genişlemiştir.
Kuru ve biraz humuslu toprakları bilenler için yetiştiriciliği kolay olan goji berry hem uygun fiyata hem de kolay ürün veren çalılardır. Buna bağlı olarak ülkenin her yerinde hem taze hem de kurutulmuş olarak bulmak mümkündür.

Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Gün içinde yetişkin bir bireyin tüketmesi gereken goji berry 30-40 gramdır. Eğer kurutulmuş goji berry yenecekse bu durumda bir avuç yeterli olacaktır. Bir avuç goji berry biraz daha fazla tüketildiğinde sorun olmaz ancak aşırıya kaçılması vücut dengesini bozacaktır. Gün içinde her öğünden sonra 10 adet goji berry yerseniz hem bütün gün enerjiniz yüksek olur hem de düzenli kullanıp etkilerini hissedersiniz.

Kadınların zayıflamak için kullandığı goji berry, şekerli ve sulu olması nedeniyle fazla tüketilebiliyor. Buna bağlı kalarak kaç kalori olduğunu bilip, dengeli kullanmaya çalışmak daha faydalı olacaktır. Kurutulmuş 20 gram goji berry, 64-65 kaloridir. Büyük çoğunluğu karbonhidrat bir kısmı da proteindir. Taze olarak tüketilen 20 gram goji berry ise 78 kaloridir.

Okur Yorumları

4 yorum
  1. Bu meyveyi çok duydum bu yıl, zayıflamak için işe yarıyor dediler, çok güzel bilgiler vermişsiniz siz de sağ olun.

  2. Halk arasında kurt üzümü olarak da bilinen goji berry yoğun anti oksidan içeriği ile bence günde bir avuç tüketip stres ve oksidan yükümüzü azaltmak için bire bir lezzetli bir yemiş

  3. Merhabalar ben kullandım çok faydasını gördüm hem kendiliğinden kilo verdiriyor hem de ciltte gözle görülür degismeler oluyor tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler