Goji Berry Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Goji Berry Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Goji berry önceleri çok bilinmeyen, ancak son yıllarda adını çok sık duyduğumuz bir meyvedir. Genellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, sağlıklı kilo verdirici, depresyon ve endişe giderici özellikleri için kullanılır. Bilgihanem okurları için hazırlanan bu yazıda goji berry hakkında gerekli tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yasemin Saygın

En çok kilo verdirmeye yardımcı özelliği ile tanıdığımız bir meyve olan goji berry; depresyon, kısırlık, anksiyete gibi hastalıkları önlemenin yanında, bağışıklığı kuvvetlendirme gibi faydalara sahip. İnsanların genelinin aklında goji berry kilo verdirir mi, günde kaç tane tüketmeliyim tarzında sorular oluşmakta. Son yılların en popüler meyvesi olan goji berry, zayıflamak isteyen kadınlar tarafından bir süredir kullanılıyor. Özellikle diyet yapma amacıyla tüketilen besin, vücuda pek çok fayda sağlıyor.

Orta Asya kökenli olan meyve, Türkiye’de de rahatlıkla üretilebilmektedir. Bilhassa Çin'de en az 2000 yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen meyve, bugün de aynı şekilde şifa kaynağı olarak kabul ediliyor. Taze kullanımının yanı sıra kurutulmuş olarak da tüketilen goji berry, dünyada wolf berry ismini almaktadır. Faydalarının kanıtlanmasının arkasından süper meyve unvanını alan meyve, halk arasında farklı isimlerle bilinmektedir.

[renkbox baslik="Çoban Çantası Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/coban-cantasi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/coban-cantasi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yaşlanma karşıtı olan goji berry aynı zamanda ruh ve sinir hastalıklarına çare olarak da kullanılmaktadır. Kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren kolesterol ve kalp dengesini sağlayan meyve, diyabetten kısırlığa kadar çözüm olabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle görme duyusuna faydası için tavsiye edilmesi ise insan bünyesine baştan sona etki ettiğini ortaya koymaktadır.

Goji Berry Nedir? Nasıl Bir Meyvedir?

Dünyada wolf berry olarak bilinen goji berry, halk arasında kurt üzümü adıyla bilinmektedir. Yaşlanma karşıtı olan meyve son zamanlarda Türkiye’nin de içinde bulunduğu pek çok ülkede üretilmekte. Solanaceae familyasının, Lycium cinsinden bir tür olan goji berry daha çok çalı meyvesidir. Uzun ömürlü olan bu çalılar, kış mevsiminde yapraklarını dökmektedir. Birçok türü bulunan goji berry'nin özellikle iki türünün lezzetli olduğu bilinmektedir. Piyasada hemen her türü bulunsa da bilhassa barbarum ve chinense türünün daha faydalı olduğu söylenebilir.

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Ekşimsi bir tada sahip olan goji berry bu özelliğiyle vişneyi andırmaktadır. Yetiştirilen bölgelere yakın olduğunuzda taze tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır. Özellikle suyunu sıkıp içtiğinizde hem tadını hem de şifasını daha kolay alabilirsiniz. Üretilen bölgelere uzak olmanız durumunda kurutulmuş yaprakları elde edebilirsiniz.

Gün içinde tükettiğiniz bitki çayları gibi goji berry yapraklarını da demleyerek tüketebilirsiniz. Kaynamış suyun içine attığınız birkaç goji berry yaprağını bir müddet bekletin. Daha sonra demlendikten sonra içebilirsiniz. Goji berry kurutulmuş meyve olarak da satılmaktadır. Kuru kayısı, kuru erik gibi kuru goji berry de tüketebilirsiniz.

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Taze ve kaliteli goji berry meyvesinin hafif ekşimsi tadı vardır. Sağlık açısından bu kadar önemli olmasının nedeni; B1, B2, B6 ve C vitaminleri ile demir, selenyum, çinko, bakır, kalsiyum ve fosfor mineralleri olmak üzere toplamda 21 mineral içerir. Goji berry meyvesi popülerliğini yaşlanma karşıtı olmasıyla kazanmıştır.  Antioksidan etkisi olduğundan hücrelerin yenilenmesini ve toksik maddelerin atılmasını sağlar. Özellikle yüzde ortaya çıkan kırışıklıklar için çokça kullanılan bu meyve aynı zamanda stres ve kaygıyı da engellemektedir.

Gün içinde birkaç adet taze goji berry yediğinizde ruh ve sinir hastalığınız varsa biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle anksiyete bozukluğu, depresyon ve panik atak hastaları için goji berry yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile Çin'de yaşam enerjisini artırdığına inanılmaktadır. Hatta antidepresan ilaçlarının bulunmasından önce faydalanılan geleneksel bir yöntem olduğu bilinmektedir.

Goji berry meyvesi, bulundurduğu A vitamini sayesinde görme sorunlarına çözüm olabilmektedir. Bilhassa katarakt için önerilen bir meyvedir.  Diyabet hastaları için oldukça faydalı olan goji berry, vücudun insülin dengesini sağlamak için tüketilir. Sindirimi kolaylaştırır, yağ yakmayı sağlar. Kadınlarda doğurganlığı yüksek oranda artıran goji berry erkeklerde ise sperm sayısının artışını sağlıyor. Bu sayede kısırlık tedavisine destek sağlıyor. Tüm bunların yanında kilo vermek ve güne enerjik başlamak için de goji berry yiyebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Portakaldan daha fazla C vitamini içerdiği bilinmektedir. Bu nedenle kış aylarında çok tüketilerek, soğuk algınlığı hastalıklarına karşı korunma sağlanabilir. 19 farklı aminoasit içeren goji berry yağ yakımını kolaylaştırdığı için sağlıklı şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır. Gastrit ve diğer mide sorunlarına iyi gelir. Ancak tüketirken bol bol su içilmesi önerilmektedir.

Dünyada en sık görülen tür olan tip 2 diyabette insülin seviyesini düzene sokmak için kullanılır. Fakat ilaç kullanan kişilerin muhakkak doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilmektedir. Kötü kolesterole karşı savaş açarak düzene sokar. Birçok göz hastalığına iyi geldiği gibi gözlerin daha sağlıklı ve daha net görmesini sağlar. Baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi durumlarda yendiğinde enerji verdiği ve bu sorunların azaldığı görülmüştür.

Goji Berry Yan Etkileri Nelerdir?

Goji berry, kan akışını artıran meyvelerden biridir. Buna dayalı olarak biraz fazla tükettiğinizde muhakkak kan akışının artmasına dayalı olarak baş dönmesi ve dengesizlik yaratacaktır. Enerji veren meyvelerden biri olan goji berry, çok yenildiği takdirde biraz sakıncalı olmaktadır. Hiperaktiviteden odaklanma sorununa kadar pek çok problem doğuran meyve, dengeli ve düzenli olarak yenmelidir.

Goji berry'nin en büyük yan etkisi hipertansiyon ve diyabet hastalarında görülür. Düzenli ilaç kullanmak zorunda olan diyabet hastaları, goji berry kullanmadan önce muhakkak doktora danışmalıdır. Çünkü hem hipertansiyon hem de diyabet ilaçları goji berry ile etkileşime girebilmektedir. Zayıflatıcı ve yaşlanmayı geciktirici özelliği olduğundan bazı insanlar çok fazla tüketmektedir. Okuyucularımızın bu hataya düşmemesini ve çok abartmadan tüketmelerini öneririz. Aksi halde fazlası yüksek tansiyona sebep olabilmektedir.

Bunlardan başka alerjisi olan kişilerin de dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle polen alerjisi olan kişilerde öksürük, hırıltı, kaşıntı, burun tıkanıklığı, hapşırma ve gözlerde sulanma gibi yan etkiler doğurabilmektedir. Normalde uykuyu düzenleme özelliği olan goji berry çok fazla tüketildiğinde tam tersi yönde etki yaparak uykusuzluğa yol açar. Aşırı kullanımda konstrasyon bozukluğu, huzursuzluk ve hiperaktiviteye yol açabilmektedir.

Goji Berry Türkiye’de Yetişir mi?

Türkiye’nin hemen her yerinde rahatlıkla yetişebilen goji berry öncelikle Ankara, Denizli, Afyon, Alanya gibi şehirlerde yaygınlık kazanmıştır. Daha sonra Akdeniz ve Ege’de yaygınlaşan meyve yetiştiriciliği, kolaylıkla ticaret yapılacak kadar genişlemiştir. Kuru ve biraz humuslu toprakları bilenler için yetiştiriciliği kolay olan goji berry hem uygun fiyata hem de kolay ürün veren çalılardır. Buna bağlı olarak ülkenin her yerinde hem taze hem de kurutulmuş olarak bulmak mümkündür.

Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Gün içinde yetişkin bir bireyin tüketmesi gereken goji berry 30-40 gramdır. Eğer kurutulmuş goji berry yenecekse bu durumda bir avuç yeterli olacaktır. Bir avuç goji berry biraz daha fazla tüketildiğinde sorun olmaz ancak aşırıya kaçılması vücut dengesini bozacaktır. Gün içinde her öğünden sonra 10 adet goji berry yerseniz hem bütün gün enerjiniz yüksek olur hem de düzenli kullanıp etkilerini hissedersiniz.

[renkbox baslik="Sinirli Ot Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/sinirli-ot-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/sinir-otu-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kadınların zayıflamak için kullandığı goji berry, şekerli ve sulu olması nedeniyle fazla tüketilebiliyor. Buna bağlı kalarak kaç kalori olduğunu bilip, dengeli kullanmaya çalışmak daha faydalı olacaktır. Kurutulmuş 20 gram goji berry, 64-65 kaloridir. Büyük çoğunluğu karbonhidrat bir kısmı da proteindir. Taze olarak tüketilen 20 gram goji berry ise 78 kaloridir.

Goji berry kurt üzümü olarak da bilinmektedir. Daha çok sağlıklı kilo verme amacıyla kullanılır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve kuru yemiş şeklinde tüketilen meyve aşırı kullanılmamalıdır.
Goji berry yiyerek ayda kaç kilo verdiniz?
En ideal tüketim miktarı size göre nedir?
Goji berryi çok fazla kullananlar kendilerinde nasıl yan etkiler gördüler?Okur Yorumları
  1. Kulaktan dolma bilgilerle kullanmak yerine, böyle kaliteli sitelerden öğrenip de tüketmek çok daha faydalı.

  2. Merhabalar ben kullandım çok faydasını gördüm hem kendiliğinden kilo verdiriyor hem de ciltte gözle görülür degismeler oluyor tavsiye ederim.

  3. Bu aralar çok duyduğumuz bir meyve. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için harika bir çözüm

  4. Halk arasında kurt üzümü olarak da bilinen goji berry yoğun anti oksidan içeriği ile bence günde bir avuç tüketip stres ve oksidan yükümüzü azaltmak için bire bir lezzetli bir yemiş

  5. Bu meyveyi çok duydum bu yıl, zayıflamak için işe yarıyor dediler, çok güzel bilgiler vermişsiniz siz de sağ olun.