Civanperçemi Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Civanperçemi Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Civanperçemi özellikle kadınlar üzerindeki olumlu etkileriyle bilinen, önemli bir şifalı bitkidir. İçeriğinde azulen, sinoel, limonen, borneol ve pinenler gibi maddeler bulunur. Nasıl tüketildiğini ve sayılamayacak kadar çok olan faydalarından bazılarını yazımızda sizlerle paylaştık. Tarihi çok eskilere dayanan bu bitki hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Yasemin Saygın

Doğanın bize sunduğu en önemli nimetlerden biri olan şifalı bitkilerdir ve faydaları saymakla bitmez. Eskiden beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitkilerin sayıları ve çeşitleri oldukça fazladır. Zehirli birkaç tür dışında hemen hepsi tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bunlardan biri de birçok hastalığa iyi gelen civanperçemi bitkisidir.

Çok yıllık, odunsu bir bitki olan civanperçemi mavimtırak renkte uçucu bir yağ taşır. Bu yağda azulen, sinoel, limonen, borneol ve pinenler gibi kimyasallar bulunmaktadır. Yol kenarlarında, tahıl tarlalarının çevresinde yetişen civanperçeminden maksimum düzeyde fayda sağlamak için bitki öğle saatlerinde toplanmalıdır. Eğer tam öğle saatlerinde toplarsanız, bitkinin şifa gücünün doruk noktasında olduğu zamana denk gelirsiniz.

[renkbox baslik="Ökse Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/okse-otu-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/10/okse-otu-nedir-nasil-kullanilir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bölgeden bölgeye farklı isimlerle anılan civanperçeminin yaklaşık 40 türü Anadolu’da yetişmektedir. Bu kadar büyük bir zenginliğe sahip Anadolu topraklarında her bitkinin varlığı tespit edilmeli, faydaları bulunmalı ve doğal ilaçlar olarak insanlığa sunulmalıdır. Bilimsel adı Achillea millefolium olan civanperçemini gelin hep birlikte tanıyalım...

Civanperçemi Bitkisi Nedir?

Civanperçemi Bitkisi Nedir?Civanperçemi toplum tarafından farklı isimler ile bilinmektedir. Binbir yaprak otu, barsama otu, akbaşlı ve kandilli çiçeği gibi yörelere bağlı olarak farklı isimler almıştır. Boyu 10-100 cm arasında değişen, Mayıs ve Ekim aylarında genellikle sarı ve beyaz çiçek açan bir bitkidir.

Civanperçemi bitkisinin çok fazla türü vardır. Türkiye’de yetişen ve bilinen yaklaşık olarak 40 farklı türü olan bu bitki genel olarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hemen hemen her yerde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer kendiniz toplayıp kullanmak istiyorsanız, birkaç ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

Bu ayrıntılar şunlardır; ilk olarak civanperçemi toplayacağınız yer kesinlikle yol kenarında olmamalıdır. Çünkü yol kenarında yetişen bitkiler arabaların egzoz gazlarına maruz kalarak, faydalı olmaktan çok içine hapsettiği zehirli gazlardan dolayı zararlı bir hal almaktadır.

Bu konuya ayrıca dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. Daha çok yollardan uzak, iç kısımlarda bulunan civanperçemi bitkilerini toplamalısınız. Bilmeniz gereken diğer bir detay bitkiyi öğle saatlerinde, güneş tam tepedeyken toplamalısınız. Çünkü bu saatlerde bitki doğal bir aroma yayar, eterli yağları ve şifa gücü en üst noktadadır.

Civanperçemi Nasıl Kullanılır?

Civanperçemi Nasıl Kullanılır?Civanperçemi çayı hazırlamak için 1 su bardağı suyu kaynatın. Kaynattığınız suyun içerisine 1 tatlı kaşığı civanperçemi koyun. Daha sonra 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzerek tüketebilirsiniz. Civanperçemini sakın kaynatmayın. Kaynatırsanız içindeki etkin maddeler ölebilir.

En doğrusu demleme yöntemi ile çayı hazırlamaktır. Tıpkı diğer tüm çaylar gibi bunu da taze tüketmeye özen gösterin, bir gün önceden demlenmiş çayın hiçbir faydası olmadığı gibi zararı bile dokunması söz konusudur.

Bir diğer kullanım şekli banyo suyuna eklenmesidir. Bu yöntem kadınların üreme organları ve dönemsel sancılar için de oldukça faydalıdır. Çeşitli yumurtalık iltihapları, kist, miyom, rahim kanseri ve beyaz akıntı gibi sorunlar için banyo suyuna civanperçemi bitkisi eklenebilir. Küvete doldurduğunuz suyun içine direkt olarak bitkinin kuru halini de atabilirsiniz. Veya önceden demlenmiş çayını ekleyebilirsiniz.

Cilt için de oldukça faydalı olan bu bitkinin çayını soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz. Her akşam yatmadan önce bunu uyguladığınızda, zaman içerisinde ciltteki sorunların düzeldiğini göreceksiniz.

Civanperçeminin Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Bitkisinin Faydaları Nelerdir?Civanperçeminden en çok faydalanan grup kadınlardır. Çünkükadınlar için mucize niteliğinde bir bitkidir. Civanperçemi bitkisini tüketen kadınlar, adetlerinde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmazlar. Özellikle geciken adet kanamaları için, civanperçemi çayı adet söktürücü özelliğindedir.

Ergenlik ve menopoz dönemindeki adet düzensizliklerine birebir faydalı bir bitkidir. Ayrıca menopozdaki psikolojik sıkıntıları da sakinleştirdiği görülmüştür. Civanperçeminin bilinen diğer faydaları şunlardır;

 • Kadınlarda görülen beyaz akıntı, genital enfeksiyonlar, rahim kanseri, yumurtalıklarda iltihaplanma gibi birçok hastalıkta faydalı olmaktadır.
 • Civanperçeminin kadınlar için bir diğer etkisi de, civanperçemi ile yapılan banyolardır. Özellikle kadınların üreme organlarında oluşan rahatsızlıklar için civanperçemi ile yarım banyo yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu işlem için 100 gr civanperçemi soğuk suyun içerisine koyulur, bir gün bekletilir. Ertesi gün kaynayana kadar ısıtılır ve banyo suyuna ilave edilir. Civanperçemi ile yarım banyo yaparken, böbrek kısımlarının suyun dışında kalmasına büyük özen gösterin.
 • Bir diğer faydası da mide içindir. Midede oluşan her türlü rahatsızlığa karşı civanperçemi çayı tavsiye edilmektedir. Mide kanamaları, ülser ve mide kanseri gibi birçok rahatsızlığa karşı içilen civanperçemi çayı ile risk en az düzeye inmektedir.
 • İştah açıcı ve gaz söktürücüdür. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek dışkılamayı kolaylaştırır, hazımsızlığa iyi gelir.
 • Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir, ateş düşürücü ve balgam söktürücü etkisi vardır.
  Bitkinin diğer bilinen faydaları; migren baş ağrıları, kalp damar rahatsızlıkları, baş dönmesi ve yüksek tansiyona iyi gelmesidir.
 • Civanperçeminin tazesinin sıkılmasıyla elde edilen su, nefes yollarını temizlemektedir. Bu suyun kan dolaşımını da düzenlediği bilinmektedir.
 • Cilt bakımında da özellikle kadınlar tarafından tercih edilen şifalı bir bitkidir. Civanperçemi bitkisinin sivilcelerden sonra yüzde oluşan çöküntülere karşı oldukça etkili olduğugörülmüştür. 1 çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı civanperçemi koyun. Yaklaşık 20 dakika boyunca dinlenmesini bekleyin. Daha sonra bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Bu şekilde civanperçeminin suyunu yüzünüze düzenli olarak uygularsanız, bir süre sonra yüzünüzde olan çöküntülerin azaldığını ve hatta yok olduğunu görmeniz mümkün olacaktır.

Civanperçemi Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Civanperçemi Bitkisinin Yan EtkileriCivanperçeminin bilinen herhangi bir etkisi yoktur, ancak gebe ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan tüketmemelidir. Bazı duyarlı kişilerde de alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Eğer daha önce bu bitkiyi kullanmadıysanız, ilk etapta kontrollü olmakta fayda var.

Örneğin sadece bir bardak için ve bir gün boyunca kendinizi takip edin. Eğer sıra dışı bir durum gördüyseniz, civanperçemini bir daha kullanmayın veya doktorunuza danışarak kullanın. Bir diğer dikkat etmesi gereken kişiler cilt yapısı hassas olanlardır.

[renkbox baslik="Ciğer Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/ciger-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/ciger-otu-hakkinda-bilgi-1024x597.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yapılan araştırmalar bu bitkinin cildinizi güneş ışınlarına karşı daha duyarlı hale getirdiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle eğer hassas ve güneş lekesi oluşumuna müsait bir cilt yapınız varsa yaz aylarında kullanmamanız daha doğru olacaktır.

Doğanın bize sunduğu sayısız şifalı bitkilerden biri olan civanperçemi, özellikle kadınsal sağlık sorunlarında işe yaramaktadır. Herhangi bir ilaç kullanmadan, hastalığınıza çözüm bulmak istiyorsanız civanperçemiyle mutlaka tanışmalısınız.
Civanperçeminin bildiğiniz bir yan etkisi var mı?
Civanperçemi en çok hangi kadın hastalığında işe yarıyor? Siz hangi konuda çözüüm buldunuz?
Sizce bu ve benzeri bitki çaylarını en doğru demleme şekli hangisi?Okur Yorumları
 1. İçtiğimde beri mide bulantısı halsizlik sürekli uyuklama yan etkisi olabilir mi hiç öyle bir şeyle karşılaştınız mı lütfen bir bilgi verirmisiniz

  1. içersinde zehirli maddeler içermektedir oyüzden kuulanım dozu önemli

 2. Civan perçemi harika bir bitki, çok faydaları olduğunu okudum. Adet sancılarına karşı ve bel bölgesindeki ağrılara karşı iyi olduğu belirtiliyor. Hatta ilginç olan hemoroid-basur ve cilt güzelliğine de iyi geldiği iddia ediliyor..

 3. Bende rahmim dışında miyom var amaliyat dıyorlar ben olmak ıstemıyorum ikinci çocuk düşünüyorum ne yapmalıyım çok korkuyorum Civan perçemi ile geçer diyorlar soğan suyu içtim gecmedi

 4. Civanperçemini her kadın kullanmalı bence. Peki, sürekli kullanmanın bir zararı olur mu?

  1. Hangi bitki olursa olsun sürekli kullanmak doğru değil, hem günde 1-2 fincandan fazla tüketmemeli hem de belirli sürelerde ara vermelisiniz. Örneğin bir hafta kullanıp birkaç gün ara verebilirsiniz.

 5. Civanperçeminin menopoz etkierini geçirdiğini bilmiyordum, anneme önericem