Su Teresi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Turpgiller ailesinden olan su teresi, keskin kokusu, hafif mayhoş ve acımtırak tadı ile bilinir. Yemeklerin yanında veya sadece salata olarak tüketilebilen su teresi, aynı zamanda özütü çıkarılarak şifa kaynağı olarak da kullanılabilmektedir. Sulak ortamlarda yetişen su teresi aşırı kullanılmadığı sürece, oldukça yararlı bir bitkidir. Su teresinin özellikleri ve faydalarını öğrenmek isteyenleri yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Su teresi öyle bir bitkidir ki açık yaralardan tutun da cinsel rahatsızlıklara kadar her türlü soruna iyi gelmektedir. Özellikle her formda tüketilebilir olması, su teresini son derece değerli kılmaktadır. Genellikle bataklık gibi bol suyun olduğu bölgelerde yetişen bu bitki nemin yüksek olduğu yerlerde çok daha fazla büyüyebilir. İçinde barındırdığı kükürt, demir, potasyum, fosfor ve iyot gibi mineraller sayesinde çiğ veya pişmiş olarak tüketilmesi halinde, vücutta eksik olan çoğu maddeyi yeterli hale getirecektir.

Sadece mineral değil, vitamin açısından da oldukça zengin olan bu bitkinin, dış yüzeyinin de şifalı bir yönü bulunmaktadır. Bitki yaprakları hiçbir işleme tabi tutulmadan harç formuna sokularak açık yaralara sürüldüğünde, sihirli bir merhem etkisi yaratarak iyileşme sağlamaktadır.

Ayrıca cinsel gücü artırıcı etkisi bulunduğundan dolayı, sorunlu bireyler açısından da harika bir bitkidir. Su teresi adına yaraşır şekilde, su gibi bir bitkidir. Özellikle taze olarak tüketilen su teresi sofralarda insanın iştahını kabartacak kadar güzeldir.

Su Teresi Nedir?

Su teresi (Nasturtium officinale) suyun fazla olduğu bölgelerde yetişen şifalı bir bitkidir. Özellikle bol yağış alan bölgelerde ve tatlı su derelerinin yanında yetişir. Yöresel söylemlerde farklılığı olan su teresinin en yaygın isimleri kar dumanı, sezap ve cırcırdır. Su teresi görüntü olarak yonca yapraklarını andırabilir, 4 taç yapraktan oluşur. Koyu yeşil renge sahip yapraklarının kadifemsi, tüylü bir dokusu vardır. Su teresi ne kadar fazla su emilimi sağlarsa o oranda büyüyebilir. Boyu 35 cm. ile 60 cm. arasında değişebilir. Yapraklarından hariç beyaz çiçekleri de bulunan su teresinin son derece spesifik bir kokusu bulunmaktadır. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde bol miktarda yetişen bu bitki çok zengin mineral ve vitamin çeşitliliğine sahiptir.

Su Teresi Nasıl Kullanılır?

Su teresi genellikle salata olarak tüketilse de, kadifemsi yüzeyi yemek için zor olabilir. Ispanak gibi pişirilerek de tüketilebilir fakat form olarak farklı bir bitkidir. En yaygın kullanımı su teresi özü halini tercih etmektir. Bitkinin yaprakları ve hatta çiçekleri belirli işlemlerden geçerek yağa benzeyen sıvı forma dönüştürülürler.

Tohumları, yaprakları, sapları, çayı ve özü kullanılabilen çok yönlü bir bitkidir. Tohumlarının cinsel gücü artırıcı özelliği bulunmaktadır ve bu durum özellikle erkeklerde daha aktif olmaktadır. Yaprakları yakı haline dönüştürülerek büyük yaralara konulduğunda, özellikle iltihaplı kısımları iyileştirici özelliği vardır. Ayrıca hiçbir işleme tabii tutmadan kanayan burnun üzerine konulduğunda, kan akışının kesilmesini sağlar.

Su Teresinin Özellikleri Nelerdir?

Su teresinin kullanım başlangıcı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. İlk olarak İngiltere civarında tüketilmeye başlanan bu bitki, şifalı olduğu anlaşıldıktan sonra dünyanın dört bir yanında yetiştirilmeye başlanmıştır. Görüntü olarak daha çiçeksi bir havası olmasına rağmen lahana, brokoli, roka gibi Turpgiller familyasının bir üyesidir.

Su teresinin en büyük özelliği düşük kalorili olmasıdır. 1 kilo su teresinde yalnızca 100 kalori bulunmaktadır. Bu miktar son derece düşüktür ve günde 12 kilo su teresi yendiğinde ancak günlük kalori ihtiyacı tamamlanmış olur. Bu nedenle özellikle diyet sektöründe büyük rol oynamaktadır. Yüzdesel olarak bakıldığında 100 gram su teresi günlük K vitamini ihtiyacının tamamını, A ve C vitamini ihtiyacının ise %70’ini karşılar. Yani sadece bu bitkinin tüketilmesi bile pek çok mineral ve vitamini almanızı sağlayacaktır.

Su Teresinin Faydaları Nelerdir?

Su teresinin; urları (tümör) tedavi edici, zayıflatıcı, karaciğer düzenleyici, kanamaları önleyici, cinsel gücü artırıcı, regl döngüsü düzenleyici ve kardiyovasküler vakaları önleyici etkisi bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra uzmanların yaptığı son çalışmalar kanserin önlenmesi üzerinde de olumlu etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Su teresi kaynatılarak cilde sürüldüğünde veya su teresi özü damlalar halinde cilde yedirildiğinde büyük şifa sağlamaktadır. Özellikle nasırlı gibi sert yüzeyleri güzelleştiren bu şifalı bitki, vücuttaki izlerin geçmesinde de etkilidir. Kış aylarındaki bir diğer faydası ise sürekli tıkanık olan burunları açmasıdır. Su teresi nefes yollarını temizleyerek tıkanıklıkların önüne geçer ve sinüzit gibi rahatsızlıkları önler. Burun tıkanıklığını geçirmenin diğer yolları için tıklayın.

Su Teresinin Yan Etkileri Nelerdir?

Esasen hiçbir zararı olmayan su teresi, her şeyde olduğu gibi aşırı kullanıldığı takdirde bir takım yan etkiler doğurabilmektedir. Bağırsakları çalıştırdığından çok fazla su teresi yenirse ishal olunabilir. Adet düzenleyici etkisi olduğundan gebe kadınların yememesi önerilir. Gebelik esnasında menstruasyon döngüsünü başlatacağı için, düşüğe yol açabilir.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Teşekkür ederim, yazınız yeterince aydınlatıcı ve bilgilendirici olmuş. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler