Zerdeçal Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Zerdeçal için mucizevi bir baharat diyebiliriz. Genellikle grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları hastalıklarında balla karıştırılıp içilmesiyle bilinen zerdeçalın faydaları saymakla bitmiyor. Anavatanı Güney Asya olan zerdeçal ülkemizde nadiren Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişebilmektedir. Zerdeçalın özellikleri, faydaları ve olası yan etkileri yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Çin ve Hint kültüründe oldukça köklü bir yere sahip olan zerdeçal, çok uzun yıllardır hem mutfaklarda hem tıp dünyasında kullanılmaktadır. Bilhassa son zamanlarda yapılan birçok araştırma, zerdeçalın kanser tedavisinde önemli bir etken olduğunu ortaya koydu. Bu gelişmeler ışığında zerdeçal daha çok tercih edilen bitki haline geldi. Yenilen tüm besinlerde kanserojen barındıran kimyasalları etkisiz kıldığı ortaya çıkan zerdeçal, ayrıca tüm dünya mutfaklarında yerini alan köri baharatının da kaynağıdır.

Hemen her yemekte bir çay kaşığı zerdeçal kullanan kişilerin kansere yakalanma ihtimalinin oldukça düştüğü tespit edilmiştir. İpek kumaşların boyanmasından kına yakımına kadar hayatın her alanında varlığını hissettiren zerdeçal, başta Pakistan olmak üzere, Güney Asya ülkelerinde yetişmektedir.

Kullanım alanlarının bir hayli geniş olması ise zerdeçalın, bu denli yoğun üretilmesini haklı çıkarmaktadır. Zerdeçal ayrıca; Hindistan safranı, kurkuma, zerdeçap, zerdeçöp ve turmeric gibi isimlerle de bilinmektedir.

Zerdeçal Nedir?

Zencefilgiller familyasına ait olan zerdeçal, büyük yaprakları olan, sarı çiçekli, çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Diğer adı Hint safranı olan bu bitki, safran kadar paha biçilemez olmasa da onun kadar faydalıdır. Anavatanı Güney Asya olsa da Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş’te en çok yetiştirilen bitkiler arasındadır. Yetiştirilme oranı ile tüketilme oranı ise paraleldir. Boyu bir metreye kadar uzayan zerdeçal, tropikal iklimlerde yetiştirilmektedir. İçeriğinde; C vitamini, B6 vitamini, demir, magnezyum ve potasyum bulunmaktadır. Sıcak iklim bitkisi olması farklı bölgelerde yetiştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Türkiye sınırları içinde zerdeçal yetiştirmek yalnızca Akdeniz ve Ege bölgelerinde geçerlidir. Sıcaklığın devamlı yüksek ve aynı sabit ısıda kalması gerektiği için zerdeçal yetiştirmek çok zordur.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Sabah kahvaltılarında bir miktar zerdeçal tüketmek oldukça faydalıdır. Bu yüzden yaptığınız menemen ya da omlete bir tutam zerdeçal atabilirsiniz. Bunun yanında patates ve karnabahar sebzelerinin yanına çok yakıştığı için sulu yemeklerde kullanabilirsiniz. Zerdeçal pilava renk vermesi adına sıkça kullanılan bir baharattır. Bu şekilde yemeklerinize hem lezzet hem de şifa katabilirsiniz. Özellikle tavuk suyu çorbaları için kullanılan zerdeçal çok lezzetli olacaktır. Tavuk sosu olarak ya da köfte sosu olarak safran yerine zerdeçal kullanabilirsiniz. Şifa için kullanılan ve soğuk algınlığına birebir gelen zerdeçal, bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp tüketildiğinde birkaç günde şifa verecektir. Mutfakta aklınıza gelebilecek her yemekte zerdeçal kullanılabilir. Bilhassa Hint yemeklerine düşkünlüğünüz varsa zerdeçalı evinizden eksik etmemelisiniz.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

 • Kesik ve yanıklar için doğal bir merhem olan zerdeçal aynı zamanda antibakteriyel özelliği taşımaktadır.
 • Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda faydalıdır.
 • Hazımsızlığı giderir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Antioksidan özellikte olduğundan, vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağlar.
 • Sarılık hastalığına iyi gelir.
 • Alzheimer hastalığından korur. Alzheimerın ne olduğunu öğrenmek için tıklayın.
 • Kanı temizler.
 • Karnabahar yemekleri ile tüketildiğinde prostat kanserine birebir geldiği bilinmektedir.
 • Eğer prostat kanserine yakalandıysanız kanserin yayılmasını engelleyecektir. Prostat kanseri hakkında bilgi almak için tıklayın.
 • Kadınlar zerdeçalı mutfaklarda olduğu kadar diyetlerde de kullanabilir. Çünkü bitki, doğal zayıflamaya destek veren bir yapıdadır. Bununla beraber metabolizmayı hızlandırması ve sindirimi kolaylaştırmasıyla da bilinir.
 • Kimi araştırmalar sonucunda sürekli zerdeçal kullanımının midede meydana gelen gastrit, ülser ya da reflüye iyi geldiği kanıtlanmıştır.
 • İltihaplı hastalıklar, ağız içi yaraları ve mantar hastalığına da iyi gelen bir bitkidir.
 • Elbette yalnızca tek başına tedavi için kullanılması doğru değildir ancak lezzeti için bile tercih edilebilir.

Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir?

Belirgin sorun çıkaran bir bitki olmasa da baş dönmesi, mide bulantısı yaptığı bilinen zerdeçal, kullanımı konusunda dikkat gerektirir. Safra kesesi sorunu olanlar, hamileler veya emzirenler, henüz yeni ameliyat olanlar, diyabet hastaları, demir eksikliği yaşayan kişiler zerdeçal kullanırken dikkatli olmalıdır. Yan etkilerine bakıldığında rahim kanseri, yumurtalık kanseri, meme kanseri gibi kanser çeşitlerini yaşayanlar veya kanseri yenebilenler zerdeçal kullanımında muhakkak doktora başvurmalıdır.

Okur Yorumları

2 yorum
 1. Genelde grip ve soğuk algınlığı başladığında ya da başlayacağı zaman kullanıyorum. Bal ile karıştırıldığında gayet hastalığa iyi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler