Taflan Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Halk arasında çoğunlukla karayemiş olarak bilinen; bunun yanında Laz kirazı, Laz üzümü, Gürcü kirazı, Hind kirazı, Prunus laurocerasus, Cherry laurel gibi isimlerle de anılan taflan sağlık için son derece faydalı bir meyvedir. Ülkemizde Doğu Karadeniz yöresinde taflan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Karadeniz insanları taflanı genel olarak, turşu yapımında kullanırlar.

Siyah renginden dolayı karayemiş olarak da bilinen ve namı diğer taflan olan faydalı bir bitkiden bahsedeceğiz bugün size. Doğu Karadeniz yöresi taflan yetiştiriciliği bakımından oldukça zengindir. Çalı biçimindeki ağaçları kış aylarında da yeşil kalır.

Sulu ve çekirdekli bir yemiş özelliğinde olan taflan şeker hastalarının kan şekerini düzenleyici özelliğinde olmasından dolayı, bu kişiler için ayrı bir öneme sahip bitkidir.

Yonca Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ham iken yeşil renginde olan ve olgunlaşmayla birlikte siyaha yakın mor renginde olan taflan, şekil olarak da kiraz meyvesini andırmaktadır. Ilıman iklimi seven bir meyve olarak, Karadeniz kıyıları taflan yetiştiriciliği için uygun yerlerdir. Ülkemizde taflan meyvesinin anavatanı olarak da Karadeniz yöresi bilinmektedir.

Taflan (Karayemiş) Nedir?

Taflan (Karayemiş) Nedir?Taflan meyvesinin ilk keşfi süs bitkisi olarak olsa da, sağlığa olan faydalarının öğrenilmeye başlanmasıyla daha çok meyve olarak tüketilmeye başlanmıştır. Ülkemizde Karadeniz illerinde çokça yetişmesinin yanı sıra, dünya üzerinde de pek çok ülkenin yetiştiriciliğini yaptığı ve yararlandığı bir meyvedir. Laz kirazı ya da Hint kirazı olarak da isimlendirilen karayemiş, nemli ve gölge alanlarda verimli bir şekilde yetişir. Amerika ve Avrupa’da oldukça yaygın bir biçimde yetiştirilen ve sağlık alanında yararlanılan bir meyvedir. Taflan yaprakları ile taflan suyu hazırlanıp tüketilmesi de sağlık için çok faydalıdır.

Taflan Nasıl Kullanılır?

Taflan Nasıl Kullanılır?Kiraz görünümünde olan taflanın meyveleri taze olarak tüketilmektedir. Yapraklarını ise suyu sıkılarak tüketildiğinde oldukça lezzetli ve sağlıklı bir kullanım amacı vardır. Meyvelerinden elde edilen tohumların insülin direncine olan olumlu etkisinden dolayı, şeker hastaları için doğal bir insülin niteliğindedir. Yapraklarından elde edilen taflan suyu, şiddetli öksürüğün kesilmesi için birebirdir. Taflan bitkisinin yapraklarının zehirli özellikte olmasından dolayı taze olarak değil, kurutularak tüketilmesi tavsiye edilir. Kuru taflan yaprakları su buharında sıkılarak suyu çıkarılmakta ve bu şekilde kullanılmaktadır. Taflan meyvesi ve yaprağı ile insan sağlığı için antioksidan görevi niteliğinde olduğu için gençliğin anahtarı bu meyvede gizlidir denebilir. Taflan turşusu da sıklıkla tercih edilen diğer bir kullanım şeklidir.

Taflanın Faydaları Nelerdir?

Taflanın Faydaları Nelerdir?Öncelikle idrar söktürücü özelliği ile faydalı olan karayemiş, öksürük ve bronşit gibi hastalıkların tedavisi için doğal bir tedavi seçeneğidir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi, asabiyet problemi olanların kullanabilecekleri doğal bir sakinleştirici özelliği taşımaktadır. Alzheimer, diyabet ve cilt hastalıkları gibi önemli hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için taflan, uzmanlar tarafından önerilmektedir. Nefes sıkışması ve kalp ritmindeki bozuklukların düzelmesinde taflan bitkisinin olumlu etkisi oldukça yüksektir. Kadınların sıkça yaşadığı adet gecikmelerinde taflan meyvesi ya da yaprağının suyu kullanıldığında iyi bir adet söktürücü niteliğindedir. Karayemişin faydalarından yararlanabilmek için aşırı tüketmekten kaçınmak ve ayarında kullanmak gerekir. Aksi halde etkisi yüksek olması fazla kullanıma bağlı olarak yarar yerine zarar verebilir.

Taflanın Yan Etkileri Nelerdir?

Taflanın Yan Etkileri Nelerdir?Taflan genel anlamda sağlık için son derece faydalı bir meyve türüdür. Antioksidan özelliği nedeniyle hücrelerin yenilenmesine katkı sağlayan taflan, bilinen yan etkileri olmayan bir meyvedir. Bilinçli kullanıldığında yararları saymakla bitirilmeyecek ölçüde faydalıdır. Bu noktada yapraklarının zehirli olması, kuru olarak tüketilmesini gerektirirken, bu bilginin bilinmeden taflan yapraklarının taze olarak tüketilmesi, zehirlenme yan etkisi gösterebilir. Diğer yandan aşırı taflan tüketimine bağlı olarak vücuttaki bazı değişimler de taflan meyvesinin yan etkileri arasında sayılabilir. Ancak ölçülü ve doğru bir şekilde tüketildiğinde taflanın yan etkilerinden söz etmek mümkün değildir. Dünyanın sağlık için benimsediği bir meyve olarak ülkemizde de oldukça bol bir şekilde yetişmektedir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler