Roka Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Turpgiller ailesinden olan rokayı hemen herkes balık yemeklerinin yanında tüketmektedir. Hafif acımsı bir tada sahip olan roka salata olarak tüketildiğinde vücuda çok fazla fayda sağlamaktadır. Rokanın içeriğinde; K, P, A vitaminleri ile, fosfat ve kalsiyum mineralleri bulunmaktadır. Rokanın, bağışıklık sistemini güçlendirme, hazmı kolaylaştırma, cinsel gücü artırma ve kansere karşı savaşma gibi birçok faydası bulunuyor.

Salataların vazgeçilmez malzemelerinden biri olan roka, Turpgiller familyasına ait bir sebzedir. En çok, ülkemizin Akdeniz Bölgesi halkı tarafından sevilerek tüketilen roka, Amerika ve Avrupa ülkelerinin de son yıllarda dikkatini çekmiş ve yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Hafif acımtırak bir tada sahip olsa da, roka lezzetine alışmış olan bir kişinin rokadan vazgeçmesi oldukça zordur.

Üstelik tam bir C vitamini deposu olması, sağlıklı bir diyet ürünü olarak kullanılmasını sağlamıştır. Diğer yandan K, P, A vitaminleri ile; kalsiyum ve folat gibi mineralleri de roka içeriğinde bolca bulmak mümkündür.

Yonca Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün bu vitaminlerden roka aracılığı ile faydalanmak için, rokanın taze ve mevsiminde olmasına özen göstermek gerekir. Özellikle kış aylarında tazesi bulunabilen roka, düzenli olarak tüketildiğinde, bütün bir kışı hasta olmadan geçirmeyi mümkün hale getirebilmektedir.

Roka Nedir?

Roka Nedir?Sağlık açısından içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile değerli bir sebze olan rokanın idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Karaciğer için oldukça faydalı olmasının yanı sıra, bu organda oluşan ağrıların dinmesi için rokadan faydalanmak mümkündür. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ve özellikle kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu etki göstermesi, rokanın sağlığa olan faydaları arasındadır. Yaprakları, tohumu ve kökleri ile birlikte kullanılması mümkün olan roka, salatalara eşsiz bir lezzet kazandırmaktadır. Tohum ve köklerinden baharat elde edilir. Yapılan bu roka baharatı yemek ve çorbalara muazzam bir lezzet katmaktadır. Sarılık ve öksürük gibi hastalıklara karşı tedavi edici özelliğe sahip olan rokayı ülkemizin her bölgesinde yaygın bir şekilde bulmak ve kullanmak mümkündür.

Roka Nasıl Kullanılır?

Roka Nasıl Kullanılır?Roka salatalara çeşitlilik katan, oldukça lezzetli ve vitamin deposu bir sebzedir. Diğer yeşilliklerle uyumlu olduğu kadar, domates ve peynirle yapılan salataların içinde de farklı tadı ile öne çıkmaktadır. Balık yemeklerinin yanına ise yine en çok yakışan roka salatasıdır. Roka aynı zamanda bazı yörelerde börek yapımında da kullanılmaktadır. Tıpkı ıspanak gibi, rokayı da hafif haşlayarak börek içlerinde kullanabilirsiniz. Ispanağın özelliklerine ve faydalarına da bu yazımızda değinmiştik.

Rokanın Faydaları Nelerdir?

Rokanın Faydaları Nelerdir?İnsanda immün sistemi yani bağışıklığı güçlendirici ve vücudu temizleme özelliği ile bilinen rokanın tam anlamıyla doğal bir antioksidan olduğunu söylemek mümkündür. Vücuda yerleşmiş olan zararlı maddeleri dışarı atmak için düzenli olarak roka tüketmek faydalı olacaktır. Aynı zamanda vücuda olan pek çok faydasının yanında en önemlisi, kansere karşı tam bir kalkan görevindedir. Hiçbir müdahale olmaksızın kendiliğinden toprakta biten bir bitki olmasının yanında pek çok faydasından dolayı özellikle roka yetiştiriciliği birçok bölgede yapılmaktadır. C vitamini kaynağı olan roka, bağışıklık sistemini güçlendirirken, hastalıklara karşı dirençli ve güçlü olmayı mümkün kılmaktadır. Cinsel gücü artırır, safrayı artırır, hazmı kolaylaştırır. Ayrıca içeriğindeki K vitamini zayıf kemiklerin güçlenmesi için birebirdir. Bu nedenle çocuklara roka yeme alışkanlığının kazandırılması oldukça önemlidir. Düşük kalorili bir yiyecek olmasının yanında vitamin ve mineraller açısından zengin olması, diyet yaparken sıkça rokanın tercih edilmesine neden olmaktadır. Bağırsak dostu olan rokanın lifli yapısı, sindirim sistemini düzene sokarak kabızlık gibi önemli sağlık sorunlarının önüne geçmektedir.

Rokanın Yan Etkileri Nelerdir?

Rokanın Yan Etkileri Nelerdir?Sağlık için faydası ile bilinen rokanın ölçülü miktarda tüketildiğinde herhangi bir yan etkisinden söz etmek mümkün değildir. Ancak günlük tüketim miktarının aşırıya kaçması durumunda bazı ciddi olmayan yan etkilerin oluşması mümkündür. Tansiyon sorunu olan kişiler bilhassa roka tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelidir. Aynı zamanda roka mutlaka buzdolabında muhafaza edilerek tüketilmelidir. Kalp sağlığı sorunu olanlar da roka yerken aşırıya kaçmamalı ve mümkün olduğunca doktor onayı ile tüketmeleri tavsiye edilir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir