Teff Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Teff Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Son yıllarda Hollywood yıldızları sayesinde tanıdığımız teff, tıpkı kinoa gibi tüketilen, sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir ürün. Beyaz, kahverengi ve kırmızı gibi renkleri bulunan bitkinin saymakla bitmeyen faydalarını ve kullanım şeklini siz değerli okurlarımız için detaylıca paylaştık.

Yasemin Saygın

Her geçen gün sağlık sektöründe yeni gıdaların ve ürünlerin adını duyuyoruz. Bunlardan bazıları aslıda hep var olan fakat faydaları daha sonra keşfedilen gıdalar olurken, bazıları da yeni yeni hayatımıza girmeye başlıyor. Herhangi bir gıdanın faydaları keşfedildiğinde genelde ilk olarak görsel ve yazılı basın aracılığıyla duyarız. Eğer bilinçli bir  tüketiciysek duyduğumuz bu ürünü kullanmadan önce iyice araştırırız. İşte biz de, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz teff hakkında merak edilen soruları bu yazı vasıtasıyla yanıtlamaya çalışacağız.

Ülkemizde halen milyonlarca kişinin adını dahi duymadığı teff, son yıllarda tüm dünya üzerinde gitgide popülerliği artan tahıllar arasında yer alır. İlk olarak Victoria Beckham ve Angelina Jolie gibi ünlüler ile hayatımıza giren bu tahıl ürünü, sağlıklı beslenmeye dikkat edenlerin kısa sürede yeni gözdelerinden birisi haline gelmeyi başarmıştır. Dışarıdan bakıldığında basit bir tahıl türü olarak görülen teff, bilinmeyen pek çok faydası bulunuyor.

[renkbox baslik="Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/chia-tohumu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/chia-tohumu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bu özelliği ile gerçekten de tercih edilmesi gereken gıda ürünleri içerisinde ön sıralarda yer almaktadır. Son yıllarda tüm dünyayı saran teff çılgınlığı, ülkemizde de belli başlı bazı diyet uzmanlarının desteği ile her geçen gün yayılmaktadır. Özellikle diyet dönemindeki kişiler için en büyük yardımcılardan birisi haline gelmektedir. Vejetaryenlerin protein eksikliğini karşılamak amacı ile tükettiği teff düşük kalorisi ile ideal bir yiyecek olarak tanımlanabilir.

Teff Nedir?

Yurt dışında taf ya da khakshir ismi ile adlandırılan teff, aslen Kuzey Etiyopya’da yetişen bir bitkidir. Yılda sadece bir kez ekilebilen ve bu yüzden oldukça değerli olan bu bitki, minik tanelere sahip olan tatlı bir yiyecek türü olarak da bilinir. Dokunulduğu zaman ele yumuşaklık hissi veren teff, kırmızı, kahverengi ve beyaz olmak üzere 3 farklı çeşit üzerinden üretilir.

Yapılan araştırmalara göre dünyada bilinen en ufak tahıl tanesi olma unvanını elinde bulunduran bu gıdanın tadı türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin beyaz teffin tadı adeta bir kestaneyi andırırken, demir açısından en zengin kaynaklardan birisi olan kırmızı teff ise daha çok fındık tadındadır. İnsan sağlığına faydalı pek çok içeriği bünyesinde barındıran teff, dünya üzerinde en çok Etiyopya’nın dağlık bölgelerinde üretilse bile bu ülke dışında Birleşik Devletler, Mısır, Kanada ve Avusturalya’da da ekilir.

Teff Nasıl Kullanılır?

Hem un hem de tohum halinde temin edilebilen teffin farklı pek çok kullanım şekli bulunur. Teff unundan ekmek yaparak bu şekilde tüketilmesi en sık başvurulan yöntemler arasındadır. Bunun dışında tohum halinden faydalanarak yemek yapmak ya da salatalara katmak farklı bir tüketim önerisi olarak verilebilir.

Artık iyice yaygınlaşan mucizevi bitki kinoaya benzeyen bu yiyeceği, yine kinoayı tüketebilmek için uygulanan tarifler ile birebir hazırlamak mümkün olabilir. Kinoanın ne olduğunu öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Teff pişirilme aşamaları ve pişme süresi açısından da kinoayı fazlasıyla andırdığı için gönül rahatlığıyla aynı yöntemler denenebilir. Sabah kahvaltılarında teff unundan yapılan krepler, güne enerjik başlamanın en güzel yöntemlerinden birisidir.

Özellikle tatlı ekmeklerde teff ununu kullanabilirsiniz. Teff tohumlarının öğütülmesiyle meydana gelen unu da, tıpkı bitkinin kendisi kadar faydalıdır. Glutensiz olması, protein ve aminoasit açısından çok zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle de son yıllarda diğer unlardan daha çok tercih edilir hale gelmiştir.

Teffin Faydaları Nelerdir?

Kinoa gibi vücuda faydalı birçok etkisi bulunan teff, demir ve lif oranı oldukça yüksek bir besindir. Kalsiyum ve protein merkezi olarak bilinen teff bu özellikleri ile özellikle et ve süt ürünlerinin tüketiminden uzak duran vejetaryenler için ideal bir yiyecek olarak belirtilebilir.

İçinde barındırdığı bol miktarda kalsiyum ile kemik ve diş gelişiminin yanı sıra saçlara da oldukça iyi gelen bu tahıl türü, kalsiyum yüzdesi ile kemik erimesi problemlerinde önleyici olarak tercih edilebilir. Anemi rahatsızlığı ile mücadele eden kişiler günlük olarak teff tüketimini gerçekleştirirlerse kısa bir süre sonra bu problemlerinin belirtilerinin azaldığını fark edebilirler.

Tüm bunların yanı sıra teff metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağladığı katkı ile en büyük diyet dostlarından birisidir. Kan şekerini düzenler, kansere karşı koruyucudur ve glutensiz olduğundan çölyak hastaları için ideal bir besindir. Teff tohumu ve ununun faydalarını şu şekilde toparlarsak;

 • İçerisinde kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, tiamin, C vitamini ve protein bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde de diğer birçok un türünden daha sağlıklı olmaktadır.
 • Sindirim sistemini düzene sokar, bağırsakların  ve metabolizmanın  daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Kan şekerini dengeler. Bu özelliği sayesinde de adının duyulmasını sağlayan kilo vermeye yardımcı olur. Kan şekerini regüle eden teff bitkisi tokluk  hissi vererek, daha az yemek yenmesini sağlar.
 • Yağ yakımını hızlandırdığı için bu özelliği ile de kilo vermeye yardımcı olur.
 • Düşük sodyum içerdiği için tansiyon hastalarının kullanabileceği bir tahıldır.
 • Bazı vejetaryenler süt ve yoğurt gibi hayvansal gıdaları tüketmediği içini teff onlar için de ideal bir bitkidir. Teff unu ile yapılan ekmekler sayesinde vücudun ihtiyacı olan proteini karşılayabilirler.

Teffin Yan Etkileri Nelerdir?

Teffin bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmış olan bilimsel bir yan etkisi yoktur. Ancak yine de her yiyeceği dozunda tüketmek gerektiği gibi teff tüketiminde de sınırların aşılmaması ve dengeli kullanılması tavsiye edilir. Ve yine her şifalı bitkiler yazımızda olduğu gibi; gebe ve emziren kadınların doktor kontrolünde tüketmelerini öneririz.

[renkbox baslik="Safran Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/safran-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/safran-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yukarıdaki yazımızda teff tohumu ve ununun faydalarından, nasıl kullanıldığından ve genel özelliklerinden bahsettik. Her ne kadar sağlıklı şekilde kilo vermeye yardımcı olsa ve vücudumuz için birçok fayda sağlasa da uzmanlar bu bitkinin bir mucize yaratmayacağının özellikle altını çiziyor. Çünkü insanlar zayıflama konusundaki etkilerini duyup kullanmaya başlayınca bir anda kilo  vermeyi bekliyor. Fakat bu ve benzer gıdalar genellikle  yapılan diyete yardımcı olmaktadır. Tek başına kilo vermede etkili olmazlar.

Kuzey Etiyopya'ya özgü olduğu bilinen teff, tadı kestaneye benzeyen, kullanım şekli olarak kinoa ile hemen hemen aynı olan bir bitkidir. Hem tohum hem de un halinde kullanılabilmektedir. Daha çok ünlülerin zayıflama amacıyla kullanması ile adını duyurmuştur.
Teff bitkisini tükettiniz mi, tadı hakkındaki yorumunuz nedir?
Sadece teff tüketerek kilo veren oldu mu? Bu konuda izlediğiniz yol nedir?
Teff kullanıp da herhangi bir yan etki ile kaşılaşanlar, hangi olumsuz durumları gözlemlediler?Okur Yorumları
 1. Ben 1 aydır kullanıyorum 7 kilo verdim ama diyet şart ekmek gazlı içecek tatlı yersen acayip ishal yapiyor . 1hafta her gün kylladuktan sonra biraz yemeği kacirsam hemen bağırsakları calistiryor .sabahlari ac karnina gunde 1adet tuketin faydasi var .bide bu urun piyasada ucuzlari var onlara guvenmeyin .orijinal sitesinden aldin bence

 2. Bende çayını aldım 2 gün içtim karnım da tuvalete sürekli çıkmama rağmen inanılmaz bi şişlik ve gaz sancısı oldu bıraktım kesinlikle kullanmayın ben attım bu ara da eczane den aldım

 3. Ben sadece tohumunu yoğurda karıştırıp yiyorum baş dönmesi var ama öte yandan dizlerimdeki ödem geçiyor gibi şişlikte bayağı azalma oldu

 4. Bende 5 gundur kullaniyorum ayni seyler bendede olustu.arti bide kalp atislarim duzensizlesti

 5. 2 gundur kullanıyorum tansiyonum düşüyor gibi baş dönmesi ve kafamda bi uyuşukluk oldu neden acaba .devam edermi yoksa geçiş surecimi

 6. İlk kullandığımda damarlarımdan birşeylerin beynime doğru gittiğini hissettim halsizlik ve terleme yaptı sonrasında düzeldi o kadar para verdim kullanayım dedim 1 haftada 3 kilo verdim 2. Hafta yeme hissi tekrar geldi ve çenemde beynimde uyuşukluk sürekli esneme isteği meydana geldi ve ara verdim çaya düzeldi bugün tekrar başladm ve çenem beynim tekrar uyuşmaya başladı bence kullanmayın zararlı birşey ben şuan çöpe attım

  1. Arkadaşlar almayın bu ürünleri ne olduğu belli değil.herkes aynı şikayet yazmış. Terleme halsizlik. Baş dönmesi. Bunlar belliki insanı mahfedior.allah korusun basiniza bişey gelmesin

Daha Fazla Yorum