Aslanpençesi Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

1000’den fazla türü bulunan aslanpençesi otu, çiçekleri sarıdan yeşile doğru farklılık gösteren, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Gülgiller ailesinden olan aslanpençesi bitkisi, çoğunlukla dağlık alanlarda yetişen, tüylü yapıda olan bir bitkidir. Aslanpençesinin faydalarını öğrendikten sonra günlük yaşamda daha sık kullanmaya başlayacaksınız. İşte onlardan bazıları ve aslanpençesi hakkında bazı detaylar…

Çok eski zamanlardan, orta çağdan bu yana çeşitli yaraların iyileştirilmesinde etkili olan, hastalıkların tedavisinde kullanılan aslanpençesinin bilimsel ismi Alchemilla vulgaristir. Bitkinin yaprak kısımları özellikle diş ve diş etiyle ilgili sorunlarda etkilidir. Çok eski tarihlerden bu yana kullanılması günümüzde de rahatlıkla kullanılabilmesi anlamına gelmez. Günümüzde bitkiyle ilgili net ve yeterli sayıda araştırma yoktur. Bu nedenle kullanımında tedbirli olunması en doğrusudur.

Aslanpençesi bitkisi Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’nın birçok alanında doğal biçimde yetişir. Yılın tamamında bitkiyi görmek mümkündür. Bu nedenle her mevsim aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Genellikle dağlık alanlarda yetişen bitki, aslında Gülgiller familyasına aittir. Çeşitli kullanım alanlarına da sahiptir. Bitki çayı olarak tüketebileceğiniz gibi süs bitkisi olarak da kullanmanız mümkündür. Hatta türüne göre bazıları çok iyi yem verir niteliktedir. Kendi içinde bilinen bin türü vardır ve hepsi farklı alanlarda kullanılabilir.

Aslanpençesi Bitkisi Nedir?

Aslanpençesi Bitkisi Nedir?Gülgiller ailesine ait bir bitki türüdür ve dağlık alanlarda yetişir. Çok tüylü yapıdaki türleri mevcuttur. Bitkinin büyüklüğü genellikle ot ve çalı arasında bir boyuttadır. Bitkiye ait çiçekler oldukça küçüktür ve dikkat çekmez. Avrupa toplumunda halkın ilacı olarak kullanılmış ve böyle alışılmıştır.

Yayınlanan yabancı bir kitapta bitkinin ismini verenin Jerome Bock olduğu belirtilmiştir. İngilizcesi Lady’s Mantle olan bitkinin anlamı kadın pelerinidir. Belirtilen bilgilere göre bitkinin pelerine benzeyen yaprakları vardır ve isim buradan esinlenerek verilmiştir. Bitkinin kök yaprak kısımları ise hayvan ayaklarına benzer. Bu nedenden aslan ayağı olarak da bilinmektedir. Yüzyıllarca Almanya, İsveç gibi ülkelerde pıhtılaştırıcı, kanamaları durdurucu etkisiyle yaralar üzerinde kullanılmıştır.

Aslanpençesi Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Aslanpençesi Bitkisi Nasıl Kullanılır?Çay olarak tüketeceğiniz zaman, 2 bardak kaynamış suyun içerisine 3 gram kuru halde satılan aslanpençesi ilave etmelisiniz. Demlenmesi için ağzını kapattıktan sonra 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Süzme işlemini yaptıktan sonra ılık olarak içebilirsiniz. En iyisi sade içmektir ama içemezseniz; çok az balla tat verebilirsiniz. Kullanım süresiyle ilgili net bilgiler verilmediğinden tüketimini abartmamak en doğrusudur. Şikayetleriniz olduğunda bir fincan hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Böcek ısırıkları, kesiler gibi cilt yüzeyi yaralarında merhem olarak hazırlanıp kullanılabilir. Hazırladığınız çayın soğumasını bekleyin ve içine bir çorba kaşığı yulaf ezmesi ilave edip iyice karıştırın. Çay macun kıvamına gelince yaraların üzerine uygulayabilirsiniz. Yara üzerinde kuruyana kadar bekledikten sonra merhemi ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Aslanpençesi Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Aslanpençesi Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

  • Kadınların regl dönemlerinde aşırı kanamaların yaşanması durumunda etkilidir. Ayrıca adet dönemi sancılarının hafifletilmesine yardımcı olur.
  • Menopoz döneminde yaşanan belirtilerden huzursuzluk en rahatsız edicisidir. Günlük hayatı zorlaştıran bu huzursuzluk üzerinde aslanpençesi etkilidir. (Menopoz tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın)
  • Merhem biçiminde hazırlanırsa kesiklerin oluşturduğu yararlarda, sıyrıklarda görülen zedelenmelerde, egzama tedavisinde kullanılabilir.
  • Aslanpençesi çayı tüketildiği zaman mide bulantısını ortadan kaldırabilir. Ancak bulantının farklı bir nedeni varsa etkisini göstermeyebilir.
  • Bağırsaklarda görülen sindirim sorunlarını iyileştirmede ve ishalin giderilmesinde kullanımı yaygındır.
  • Çay şeklinde hazırlanan bitki, ağızda gargara olarak kullanılırsa; ağız içi yaraların giderilmesini sağlar.
  • Hastalıklarla beraber görülen boğaz ağrısını gidermekte etkilidir.

Aslanpençesi Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Aslanpençesi Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?Yapılan araştırmaların yeterli olmaması sebebiyle, aslanpençesinin yan etkileriyle ilgili net bilgiler bulunmamaktadır. Özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde kadınlara tavsiye edilmediği bilinir. İçinde var olan tanin maddesinin, vücut içindeki demir emilimini azalttığı ve demir eksikliğine neden olduğu iddiaları nedeniyle gebelerin ve emziren bayanların kullanması doğru değildir. Kan pıhtılaşmasını önleyen çeşitli ilaçlardan kullananların bitkiyi tüketmesi de tehlikelidir. Çünkü bitki kan pıhtılaşmasını önleyici etki gösterir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler