Kakule Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kakule Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ülkemizde yetişmeyen kakule, yeşil görüntüsü ve hoş lezzeti ile mutfaklarımızda daha sık tüketmemiz gereken bir bitkidir. Kanseri önlemeden ağız kokusuna, bağırsaklardaki parazitleri temizlemeden iştah açmaya kadar birçok faydası bulunmaktadır. Kakule hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Yasemin Saygın

Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişen kakule Zencefilgiller familyasından bir bitkidir. Şifalı özelliğinin yanında yemeklerde ve tatlılarda aroma katması için de tercih edilen kakule herkesin mutfağında bulunması gereken bir baharattır. Dünyada safran ve vanilyadan sonra gelen en pahalı bitki olarak kabul edilir. 3-4 metreye kadar uzayabilir ve genelde bataklık ormanları sevmektedir.

Kakule, dünya üzerinde yalnızca belirli yerlerde yetiştirilen ve zor bulunan bir bitki olduğu için oldukça özeldir. Hindistan civarlarında yetişir ve diğer ülkelere ihraç edilir. Yetiştirme oranı çok az olduğu için fiyatı da oldukça pahalıdır. 50 gram kadar kakule, yaklaşık olarak 9-10 TL civarındadır. Bu şifalı bitkinin faydaları da oldukça fazladır. Kakule bitkisi ülkemizde yetişmemektedir.

[renkbox baslik="Goji Berry Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/goji-berry-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/goji-berry-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Fakat büyük baharatçı ve aktarlarda bulmak mümkündür. Toz halinde olan şekliyle satın alınması tavsiye edilmez. Çünkü öğütülen bitki zamanla kokusunu ve aromasını kaybeder. Bu yüzden kabuklu halde bulunmakta olan meyvesini alarak, kullanacağınız zaman meyvenin etli kısmını açıp tohumları havanda ezerek ya da mutfak robotundan geçirerek kullanmanız en uygun yöntemdir. Bu bitkiyi, yemeklerinizde veya çay ve kahve olarak tüketebilirsiniz.

Kakule Nedir?

Kakule Nedir?Kakule, son zamanların en çok konuşulan bitkiler arasında yer alır. Özellikle belirli yerlerde yetiştirilmesi, onu özel kılmaktadır. Kakule, Zencefilgiller familyasına ait bir bitkidir. Sıcak ve ılıman bölgeleri sevmekte olup, büyük yaprakları olan, 3-4 metreye kadar uzayabilen ve bataklık ormanlarında yetişen uzun yıllık bir bitkidir. Meyveleri ise 1-2 mm uzunluğunda, kirli beyaz veya sarıya çalan yeşil renktedir.

Baharat olarak kullanılan kısmı tohumlarıdır. Tohumları, 3-4 mm çapında, yuvarlak, koyu kırmızı renkte ve yeşil bir kılıf içindedir. Bu tohumlar baharat olarak kullanıldığı için çay, kahve ve yemeklerinize oldukça güzel bir koku kazandırır. Kozmetik sanayinde de kullanımı görülür. Kakule yeşil haldeyken toplanır ve olgunlaşması için güneşte bekletilir.

Arap ülkelerinde, Hindistan’da, Ortadoğu’da yıllardır kullanılan bu şifalı bitki artık ülkemizde de adını duyurmaya başlamıştır. Bununla birlikte, çeşitli hastalıklara şifa bulmak için, yemekler, kahve ve çaylara aroma ve tat vermek için kullanılıyor. Meyvelerin kurumasıyla elde edilen tohumları özellikle balık ve baklagil yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca, sütlü tatlılar, muhallebiler ve hoşaflar içinde kakule tohumları kullanılabilir.

Kakule bitkisiyle çaylar hazırlayabilirsiniz. Her bardak çay için bir kahve kaşığı kakuleyi demliğe koyarak üzerine kaynar su ilave edilir. 5-10 dk demlendikten sonra süzülerek tüketilir. Kakule bitkisinin hazırlanmış özel çaylarını da tüketmeniz mümkündür. Bunlar; Gökçek safra çayı, Gökçek mide asidi yetersizliğine karşı çay, Gökçek şişkinlik çayı, Gökçek sindirim ve şişkinlik çayıdır.

Kakule Nasıl Kullanılır?

Kakule Nasıl Kullanılır?Ülkemize yurt dışından ithal edilerek ulaşan kakule genellikle çayı ve kahvesi yapılarak tüketilmektedir. Son yıllarda cafelerde artık kakuleli kahveleri de görmeye başladık. Eğer şimdiye kadar denemediyseniz ilk fırsatta denemenizi öneririz. Ayrıca evde kendiniz de çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Kakule kahvesi yapmak aslında özel bir tarif gerektirmiyor. Her gün severek içtiğimiz Türk kahvesinin içine öğütülmüş veya iri tane halindeki çekirdeklerini atarak harika bir aroma oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür hazırlama şeklini kahve makinelerinde değil de ocakta, cezvede pişirerek yapmanızı öneririz. Özellikle kısık ateşte, bakır cezvede yaptığınız zaman, kakulenin aromasının ve kokusunun çok daha iyi yayılmasını sağlayabilirsiniz. Miktarına gelince bir fincan kahve için bir çay kaşığından biraz daha az kakule tozu yeterli olacaktır.

En çok tercih edilen ve fayda sağlanan bir diğer kullanım şekli ise çayıdır. Kakule çayı için; 1 bardak kaynar suya, taze çekilmiş kakule tohumlarından 1 tatlı kaşığı dolusu koyulur. 10-15 dakika demlendikten sonra elde edilen çay günde üç kez bir bardak içilir. Eğer gaz sorunu ve iştah açmak için kullanacaksanız yemeklerden yarım saat önce tüketilmelidir.

[renkbox baslik="Zencefil Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/zencefil-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/zencefil-nedir-nasil-kullanilir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Mide bulantısı için; kaynattığınız nanenin içine bir tutam kakule atın ve daha sonra limon ve bal ekleyerek tüketin. Mide bulantınız geçecektir. Yine mideye faydası olacak şekilde kakule kahvesi yapıp tüketebilirsiniz. İştahsızlık için; kaynatılmış kakule içine esmer şeker veya bal ilave ederek tükenirseniz iştahsızlık sorununuz çözülebilir. Bunlardan başka tatlı ve pastalarınızda da bu baharatı hem toz hem de tane halinde kullanabilirsiniz.

Kakulenin Faydaları Nelerdir?

Kakulenin Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardır Hindistan ve Arap ülkelerinde şifa amaçlı kullanılan kakulenin faydaları saymakla bitmiyor. Hem lezzetli hem de şifa kaynağı olan kakule başta kanser hücrelerini yok etmek olmak üzere vücudumuz için birçok yarar ihtiva ediyor. Doğru ve ideal ölçüde kullanıldığı sürece, tıbbi ilaçlara gerek kalmadan söz konusu sağlık sorununuzu çözebilirsiniz. Kakulenin en bilinen yararlarından bazıları şu şekilde;

 • Dizanteriyi tedavi edici özelliği bulunur. Bir sindirim sistemi hastalığı olan dizanteri daha çok bebeklerde ve çocuklarda olmak üzere, sağlıksız koşulların hakim olduğu bölgelerde görülmektedir. İnsan dışkısı ile bulaşan ve çok ciddi bir hastalık olan dizanteri şiddetli ishal ile seyreder. Kakule böylesi önemli bir hastalık için de tedavi edici olmaktadır.
 • Çağımızın hastalığı olan kanser hücreleriyle savaşır. Hem bu hücrelerin oluşumunu önlemede hem de var olan kanser hücrelerinin küçülmesinde önemli bir göreve sahiptir. Aynı zamanda zararlı maddelerin karaciğerde birikmesini önler.
 • İdrar söktürücü özelliği oldukça fazla olup, böbrekleri temizler.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışması için mucizevi bir bitkidir. Hazmı kolaylaştırır, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Mideyi çalıştırır ve gaz sorununu azaltır.
 • Mide gazı sebebiyle oluşan kalp rahatsızlıklarını önler.
 • Bağırsaklarda oluşan parazitleri temizler.
 • Reflü, gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. Bildiğiniz gibi saydığımız bu iki hastlık da en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle reflü; toplumda her beş kişiden birinde görülmektedir. Basit bir sorunmuş gibi görünse de kişinin yaşam kalitesini düşüren, sürekli uykudan uyandıran ve huzursuz eden bir hastalıktır. Bu nedenle kakuleyi günlük diyetinizde kullandığınızda reflüden kaynaklanan şikayetleri de büyük oranda azaltabilirsiniz.
 • Mide bozukluğu sonucu ortaya çıkan migren rahatsızlığına iyi gelir.
 • Akciğerler için antiseptiktir.
 • Bronşite çok faydalı olup, boğazı yumuşatıcı özelliği vardır.
 • Kakule dövülerek toz haline getirildikten sonra burna çekilirse nezleye iyi gelir. Aynı zamanda grip, astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Ağız kokusunu geçirmekte yararlıdır. Ağız kokusu topluluk içinde çalışan kişiler için en önemli sorunlardan biridir. Sürekli konuşmak zorunda olduğunuz birinin ağzının kokması gerçekten de çekilmez bir durumdur. Hatta sırf ağız kokusu nedeniyle evliliğini sonlandıran insanların olduğunu bilmekteyiz. Kakule bu soruna da çözüm sunan harika bir bitki olarak önemini bir kat daha artırmaktadır. Bu bitkinin sakızlarını veya kapsüllerini çiğneyerek, hem yapıdan kaynaklanan hem de alkol, sarımsak gibi kötü kokan yiyeceklerden sonra oluşan kokuların yok olmasını sağlayabilirsiniz.
 • İştah açıcı özelliği vardır. Tatlı ve pastalarınızın üzerine serperek, iştahsız olan çocuklarınızın daha fazla yemek yemesini sağlayabilirsiniz.
 • Kakuleyi tek başına veya normal kahvenizin içine karıştırarak tüketebilirsiniz. Kahve olarak içildiğinde afrodizyak etkisi olduğu ortaya çıkan kakule, eski zamanlarda cinsel isteği artırmak amacıyla kullanılmıştır.

Kakulenin Yan Etkileri Nelerdir?

Kakulenin Yan Etkileri Nelerdir?Kakule bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Belirlenen dozlarda ve doktor kontrolünde kullanıldığı sürece güvenilir bir bitki olarak kabul edilir. Yalnızca hamile ve emziren bayanların kullanması sakıncalıdır. Bunlardan başka midesinde ülser olan kişiler doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Yine oniki parmak bağırsağında herhangi bir yara veya ülser olan kişiler de kullanmadan önce dikkatli olmalı, mümkünse doktoruna danışmalıdır.

Yurt dışından ithal edilen ve ülkemizde yetişmeyen kakule; kahve, çay yapılarak tüketildiği gibi tatlı ve pastalara da çok yakışmaktadır. Boyundan büyük faydaları olan bu mucizevi bitkiyle mutlaka tanışmanızı öneririz.
Bu tür şifalı bitkileri ne sıklıkla kullanıyorsunuz?
Kakule kahvesini hiç denediniz mi? Öneriyor musunuz?
Kakuleyi düzenli olarak tükettiğinizde hangi faydalarını gördünüz?Okur Yorumları
 1. safra kesesi taşı olanlara iyi gelmediği söylenmektedir. doğru mudur?