Türk Kahvesi Hakkında Bilgiler; Tarihçesi, Faydaları ve Zararları

Türk Kahvesi Hakkında Bilgiler; Tarihçesi, Faydaları ve Zararları

Türk kahvesi birçoğumuz için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Kültürümüzde çok önemli yeri olan Türk kahvesinin en lezzetlisi, bakır cezvede ve kömür ateşinde yapılanıdır. Türk kahvesinin tarihi, faydaları ve zararları hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Kendine özel tadı, özellikle köpüğü, kokusu ve sunumu ile özgünleşmiş, gelenek haline gelmiştir. Dünya üzerinde telvesi ile sunulan tek kahve çeşididir. Türkiye’de hemen hemen tüm restoranların menülerinde yer almaktadır. Türk kahvesi ile ilgili yapılan araştırmalar bu kahvenin çıkış yerinin Güney Habeşistan’daki Kaffa Yöresi olduğunu göstermektedir.

14. yüzyılın başlarında keşfedilen bu kahve, muazzam kokusu ve tadı sayesinde Habeşistan’dan tüm dünyaya yayılmayı başarmıştır. İlk bulunduğu zamanlar kahve meyvesinin kaynatılması şeklinde tüketilen bu içecek daha sonraları kahve çekirdeklerinin kavrulup, öğütülerek pişirilmesi suretiyle yapılmaya başlanmıştır. Avrupa kahve ile Türkler sayesinde tanışmıştır.

[renkbox baslik="Cacık Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/cacik-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/02/cacik-diyeti-nedir-nasil-yapilir.png" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Türk kahvesinin özünü bozmayan Avrupalılar pişirilmesi konusunda da hiçbir değişiklik yapmayıp tıpkı Türkler gibi pişirip tüketmişlerdir. En lezzetli Türk kahvesi ise kahve çekirdeklerinin taze ve ince öğütülmüş haliyle, kömür ateşinde, bakır cezvede yavaş yavaş pişirilenidir.

Türk Kahvesi Nedir?

Bizim en önemli ve dünyanın her tarafında bilinen bir kültürümüz olan Türk kahvesi, gündelik hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde telvesiyle sunulan tek kahve çeşididir.

Tanım olarak verecek olursak; Türkler tarafından keşfedilen bir metot ile pişirilen kahve türüdür. Önceleri Arap Yarımadası’nda kahve bitkisinin kaynatılmasıyla elde edilen içecek, daha sonra çekirdeklerin kavrulup, ince bir şekilde çekilmesi ve bunun da suyun içinde pişirilmesi yöntemiyle denenmiştir.

Özellikle çekirdeklerin kavrulurken çıkardığı harika koku, herkesi mest edecek kadar güzeldir. Günümüzde çok pratik bir şekilde pişirilmesini sağlayan, elektrikli makineler olsa da, en lezzetli kahve kısık ateşte ve bakır cezvede yapılanıdır.

Bir orta boy fincan su için bir tatlı kaşığı kahve yeterlidir. Kısık ateşte çok fazla karıştırmadan 5 dakika içerisinde pişirebilirsiniz. Eğer çok köpüklü seviyorsanız kaynarken üzerine biriken köpüğü bir kaşık yardımıyla birkaç kez alarak, kahvenizin daha köpüklü olmasını sağlayabilirsiniz. Şeker miktarı ise tamamen sizin zevkinize bağlıdır.

Türk kahvesi hakkında bilinmesi gereken temel özellikler ise şunlardır;

 • Damakta uzun süre tadını bırakabilir.
 • Köpüğü bozulmadığı sürece sıcaklığını en uzun süre muhafaza eden kahve türüdür.
 • Dünyanın en eski kahve pişirme metodudur.
 • Diğer türlere göre yoğunluğu daha fazladır.
 • Kıvamlı olan bu sıcak içki aroması ile kendine hayran bırakır ve bu lezzet saatlerce ağzınızda yer eder.
 • Kaynatılarak içilen tek kahve türüdür.
 • Çok fazla tüketilmesi önerilmez ancak üst üste içilse bile midede herhangi bir şişkinliğe sebep olmaz.
 • Fal bakmak için kullanılan tek kahve türüdür.

Türk Kahvesinin Tarihçesi

1517 yılında Yemen’de Vali olan Özdemir Paşa, denediği ve çok sevdiği kahveyi İstanbul’a getirmiştir. Türkler kahveyi kendilerine özgü bir yöntemle pişirerek tüketmişlerdir. Ardından da kahve bu şekilde Avrupa’ya ulaşmıştır.

İlk olarak Tahtakale semtinde açılan kahvehane ile tüm İstanbul’a yayılmıştır. Sonrasında ise aynı hızla tüm ülkeye yayılmıştır. Açılan bu kahvehanelerde kahve eşliğinde kitaplar okunmuş, satrançlar oynanmış, edebiyat sohbetleri yapılmıştır.

İlerleyen zamanlarda saray mutfağına bile giren kahve, çok fazla tüketilmeye başlanmıştır. Özenle pişirilen kahveler, en itibarlı kişilere sunuluyordu. Osmanlı elçileri sayesinde Türk kahvesi, önce Avrupa’ya ardından da tüm dünyaya yayılmıştır.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi hepimizin günde en az bir fincan içtiği bir içecektir. Bazıları çok sık ve fazla içtiği için kendilerinde herhangi bir değişim görmezler. Fakat daha nadiren içen insanlar içtikten sonra kendilerini daha enerjik hissetmektedir. Bu da çok fazla tüketilmemesi gerektiğinin bir göstergesidir.

[renkbox baslik="Nane Limon Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/nane-limon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/nane-limon-hakkinda-bilgi.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Eğer gün içerisinde 4-5 fincan kahve içen biriyseniz, uykusuzluk sorununu da kabul etmiş anlamına gelirsiniz. İşte her gün tükettiğimiz Türk kahvesinin bilinen faydaları;

 • Kahve, kanda bulunan kolesterol seviyesini dengeler ve aşırı dalgalanmasını önler.
 • Kullanılan ağrı kesicilerin, etkilerini yarı yarıya varan oranda artırdığı görülmüştür.
 • Kolesterol üzerinde denge etkisine sahip olduğu için kalp hastalıklarının birçoğunu önler.
 • Sindirim sistemi sorunlarının düzeltilmesinde özellikle de bağırsak hareketlerini düzenlemede etkilidir.
 • Kahve ile yapılan masajlarla selülit gibi cilt problemlerine etki eder. Ayrıca cildi de yumuşatır.
 • Kahvenin içeriğinde antioksidan bulunur. Dolayısıyla kanser gibi ciddi hastalıklara karşı önleyicidir.
 • Dikkat artırılmasında ve zihni açmada olumlu etkileri vardır. Özellikle sabah saatlerinde içilen şekersiz kahvenin zihinsel fonksiyonları artırdığı ve konsantrasyon yeteneğini yükselttiği tespit edilmiştir. Uzmanlar kakao oranı yüksek bir çikolata ile birlikte tüketildiğinde bu etkilerinin daha fazla olduğunu belirtmektedir.
 • Türk kahvesinin baş ağrılarına ve kemik ağrılarına iyi geldiği de gözlemlenmiştir.
 • Her gün düzenli olarak içenlerin, hiç içmeyenlere kıyasla ömür sürelerinin daha uzun olduğu tespit edilmiştir.
 • Beyin ve hafızayı geliştirici özelliği ile düzenli olarak tüketildiğinde alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Yine düzenli olarak günde 1-2 fincan içildiğinde şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur.
 • Vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Bu nedenle diyet yapanlar günlük listelerinde mutlaka Türk kahvesi bulundururlar. Spor başlamadan önce de bir fincan içilmesi yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Yapılan araştırmalar düzenli olarak kahve içenlerin, içmeyenlere göre safra taşı oluşumu ile daha az karşı karşıya kaldığını ortaya koymaktadır. Özellikle kadınlarda %25 daha az bu duruma rastlanmaktadır.
 • Oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan karaciğer yağlanmasını önler. Karaciğer yağlanması her yıl daha da artan bir sorun. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülme sıklığı artan bu sorunda kişi sürekli ağrı hisseder. İştahsızlık olur, önlem alınmazsa siroza kadar gidebilir.

Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Zararları

Her şeyin olduğu gibi kahvenin de fazlası çok zararlıdır. Çok tüketildiğinde kalbin ritminde bozukluklara neden olabilir. Atışları düzensizleşen kalpte çarpıntı görülebilir. Kalp rahatsızlığı olan kişilerin Türk kahvesi tüketirken dikkatli olması gerekmektedir.

 • Günde 3 fincandan fazla Türk kahvesi tüketen kişilerde kandaki basıncın ani şekilde yüksek seviyelere çıktığı görülmüştür. Çeşitli araştırmalarla uzmanlar aşırı kahvenin tansiyon sorununa neden olduğunu tespit etmiştir.
 • Reflü, ülser gibi mide hastalıkları olan kişiler, kahveyi çok tükettiklerinde rahatsızlıklarının arttığını fark edeceklerdir. Çünkü kahve midedeki asidin salgılanmasını artıran bir içecektir.
 • Şeker hastalarında öğün ile birlikte yükselen kan şekerinin, ardından kahve tüketilmesi ile birlikte tavan yaptığı tespit edilmiştir. Bu veri Amerika’da yapılmış bir araştırmaya dayanmaktadır. Ancak İngiltere’de yapılan araştırmaya göre de şeker hastalığı üzerinde kahvenin olumsuz etkisi yoktur denmiştir. Aksine kahve içeriğindeki minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu olduğu söylenmiştir. Karmaşık bir netice olduğundan şeker hastası olan ya da risk altında olan kişiler, kahveyi dikkatli tüketmelidirler.
 • Aslında ödem attırıcı olarak bilinen kahvenin su kaybına neden olduğu belirtilmiştir ama diğer bir çalışmada bu kaybın ciddi seviyelerde olmadığı belirlenmiştir.
 • Kahvenin içeriğinde yer alan uyarıcılar, beyinde yer alan kan hücrelerini tetikler ve migrene neden olur. Bu durum araştırmalarla kesinleştirilmiştir.
 • Çok sık tüketilen kahve, demir gibi gerekli minerallerin vücut tarafından emilimini engelliyor. Ayrıca kalsiyumun idrarla atılmasına neden olarak kemik erimesine davetiye çıkartıyor.
 • Türk kahvesinin hamilelik süresince ve emzirme döneminde zararlı olduğu gözlemlenmiştir. Yalnızca kahve değil; kafein içeren tüm içeceklerin sınırlı miktarda tüketilmesi gerekmektedir.
 • Gün içinde 3 fincan ya da daha fazla kahve tüketmek kadınlarda doğurganlık üzerinde olumsuz etki gösteriyor. İçinde bulunan kafein, yumurtlama olayına etki ediyor. Erkeklerde ise durum biraz farklı. Brezilya’da yapılan araştırmalara göre günlük bir fincan kahve içen erkeklerin spermlerinin daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Kahvenin içindeki kafeinin spermleri uyarıcı etki yarattığı görülmüştür.
Türk kahvesi bizim kültürümüze özgü bir içecek olduğu için yeri çok ayrıdır. Onun ötesinde harika kokusu ve saatlerce damağımızdan gitmeyen lezzetiyle de hepimizin her gün tükettiği bir kahve türüdür.
Günde kaç fincan Türk kahvesi içiyorsunuz?
En sevdiğiniz kahve türü hangisi?
Kahvenizi makinede mi yapıyorsunuz, yoksa ocakta kısık ateşte cezvede mi?
Piyasadaki markalardan en beğendiğiniz hangisi?Okur Yorumları