Keten Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Keten Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Daha çok zayıflamak için kullanılan keten tohumu nedir, nası tüketilir, faydaları ve zararları nelerdir gibi soruların yanıtlarını merak edenler aşağıdaki yazımıza mutlaka göz atmalılar. Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz keten tohumunu doğru kullanmak için bilinmesi gereken önemli bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Yasemin Saygın

Genellikle Akdeniz ikliminde yetişen keten tohumu omega 3 açısından zengin bir bitkidir. Aynı zamanda B12 vitamini açısından da zengin bir içeriğe sahip olan bu besin, hem tohum halinde hem de öğütülerek kullanılabilmektedir. Ayrıca bitkinin yağı da oldukça faydalıdır. Kanseri önleyen, bağırsak hareketlerini düzenleyen, sağlıklı şekilde kilo vermeyi sağlayan keten tohumunun diğer faydalarına yazımızın ilerleyen kısımlarında yer vereceğiz.

Bitkiler dünyasına dönüşün hız kazandığı son zamanlarda, özellikle göbek eritme konusunda keten tohumunu sık sık duyuyorsunuzdur. Fazlasının zararlı olduğu biliniyor ama dozunda kullanıldığında ise sağlık bakımından tam bir mucize niteliğinde. Keten bitkisinin anavatanı Türkiye’dir. Yani bu çok değerli bitki bakımından şanslı bir ülkeyiz. Ülkemiz dışında Suriye, Irak ve Mısır gibi ülkelerde doğal olarak yetişmektedir ama genel olarak Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında yetiştiriciliği yapılmaktadır.

[renkbox baslik="Ihlamur Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/ihlamur-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/04/ihlamur-faydalari-hakkinda-bilgi.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bitkinin bileşiminde, sabit yağlar, protein, müshil etkisi yaratan maddeler, linamarin bulunur. Elde edilen keten yağının içeriğinde ise beziryağı ve oleum lini asitleri bulunur. Keten tohumu şifalı bitkiler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü kanser ve felç gibi önemli hastalıklarda ciddi oranda tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ilıman iklimi seven keten bitkisi, kireçli toprakları sever. Yaz aylarında toplanan meyvelerin tohumlarından elde edilen kısım ise şifa niyetine kullanılmaktadır.

Keten Tohumu Nedir?

Keten Tohumu Nedir?Ketengiller familyasından keten, yaz aylarında sarı ya da mavi yumuşacık çiçekleri olan bir bitkidir. 60 cm civarına kadar büyüyebilir. Bitkinin yetiştirilme amacı tohumunu almak ve lifinden faydalanmaktır. Büyüdükten sonra ise işte sağlık için mucize olan tohumları elde edilir. Bu tohumlar %45 civarında yağ sağlar.

İçindeki bu yağ ise Omega 3 diğer bir adıyla balık yağı bakımından oldukça zengindir. Keten tohumu kullanırken bu yağ için kullanılır. Yağı alınmış tohumlar ise hayvanlara yem olarak verilir. Ilıman iklimleri seven bitkinin gösterişli mavi çiçekleri vardır. Bu çiçeklerin içinde susama benzeyen tohumlar bulunur ve asıl kullanılan kısmı da burasıdır.

Bitkiyi tohum halinde veya öğüterek de tüketebilirsiniz. Vitamin ve mineral açısından zengin bir içeriğe sahip olan bitki genellikle sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca hayvansal gıdalarla beslenmeyen vejetaryenler de keten tohumu ile vücudun ihtiyacı olan vitaminleri alabilirler.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?Keten tohumunu, taneler halinde, demlenmiş biçimde ya da elde edilen yağından faydalanarak kullanabilirsiniz. Öğütülmüş keten tohumu 1 ay kadar taze kalabilmektedir. Bu nedenle çok fazla alarak ziyan etmek yerine taze almanız daha yararlı olacaktır. Yağ olarak tüketilecek ise mutlaka güvendiğiniz yerlerden almalısınız.

 • Tane Halinde Keten Tohumu Kullanımı: 1,5 çorba kaşığı keten tohumunu sıcak suyla ıslattıktan sonra yoğurtla beraber tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketildiğinde yoğurdun faydalı prebiyotikleri ile bir araya gelen keten tohumu, sindirim sistemini düzene sokar.
 • Yağ Halinde Keten Tohumu Kullanımı: Aldığınız yağları mutlaka ışıktan, sıcaktan koruyarak muhafaza etmelisiniz. Keten yağı gün içinde 1 tatlı kaşığı içilebilir ama boş olarak tüketmekte zorlanıyorsanız; besinlerle beraber de kullanabilirsiniz.
 • Öğütülmüş Keten Tohumu Kullanımı: Alırken en dikkatli olunması gereken türüdür. Tohumun ne zaman öğütüldüğünden emin değilseniz kesinlikle almamalısınız.
 • Sıvı Halde Kullanımı: Demleme yöntemi ile hazırlanan kullanım şeklidir. Kaynamış suyun içine keten tohumu atılarak fazla beklemeden süzülür. Ardından ılık olarak tüketebilirsiniz. Günlük alınması gereken keten tohumu miktarına göre demleme işlemini yapmalısınız.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?
Kanseri önleme, sağlıklı şekilde zayıflama, bağırsak hareketlerini düzenleme, kan basıncını dengeleme ve mide sağlığına iyi gelmesi ile bilinen keten tohumunun daha birçok faydası bulunuyor. Doğru ve aşırıya kaçmadan kullanıldığı takdirde, bu mucizevi bitkiyi beslenme düzeninizin bir parçası yapabilirsiniz. İşte keten tohumunun en sık duyduğumuz faydalarından bazıları;

 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide ve bağırsaktaki zarın temizlenmesini sağlar. Böylece buralarda oluşabilecek iltihaplanmaların önüne geçer.
 • Kolon kanseri riskini azaltır.
 • Bağırsak hareketlerini düzene sokarak, kabızlığı önler.
 • Keten tohumu yağı saçların daha sağlıklı ve çabuk uzamasını sağlar.
 • Şişerek bağırsakları doldurduğundan dolayı, hemoroid rahatsızlığına iyi gelen bir bitkidir. Hemoroid tedavisinde işe yarayan diğer yöntemler için tıklayın.
 • İçeriğindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde cildin kurumasını önler ve cilde doğal bir parlaklık kazandırır.
 • Kan şekerinin ve kan basıncısının düzenlenmesine yardımcı bir maddedir. Tansiyon hastalarının ya da şeker hastalarının düzenli olarak kullanması durumunda etkisini göstermektedir.
 • Beyinsel faaliyetlerde zindelik kazandırır. Özellikle de unutkanlık konusunda çok etkilidir. Çünkü unutkanlığın en temel nedenlerinden B12 vitamini eksikliğini giderebilmektedir. Vejetaryen olan ve et yemeyen kişilerde B12 eksikliği görülme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle bu kişiler keten tohumu tüketebilirler.
 • Zayıflama konusunda oldukça etkilidir. Tohum içeriğindeki sağlıklı yağlar, vücuttaki zararlı yağların yok edilmesi için yardımcı olur. Ayrıca tokluk hissi vererek sürekli yemek yeme ihtiyacını bastırır.
 • İçeriğinde Omega 2 bulunması, hücre yapısındaki akışkanlığa iyi gelmektedir. Bu nedenle iç organların ve derinin etkilendiği hastalıkların hemen hepsine iyi gelir.

Keten Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?

Keten Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?Keten tohumunu çocuklara kesinlikle kullandırmayınız. Çocukların alerjisi olabileceği durumlar henüz tespit edilmediği için yan etkiler görülebilir. Emziren ve hamile kadınlarda kullanımı ile ilgili detaylı bilgi bulunmadığından, kullanılmaması önerilmektedir. Kadınların çok fazla keten tohumu tüketmesi selülit gibi cilt bozukluklarına yol açabilir. Dozunda tüketmekte yarar vardır.

[renkbox baslik="Teff Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/teff-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/teff-faydalari-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Biz bu yazımızda keten tohumunun genel özelliklerinden, nasıl kullanıldığından ve faydalarından bahsettik. Liste halinde verdiğimiz bu faydaların genele hitap ettiğini, her insanda aynı sonucu vermeyebileceğini hatırlatmak isteriz. Yine bazı insanlarda hiçbir yan etki görülmezken, bazılarında alerji veya başka durumlar ortaya çıkabilir.

O nedenle kronik bir hastalığı olanlar, gebe ve emziren kadınlar kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdırlar. Sağlıklı bireyler ise önce az tüketip herhangi bir zararı olup olmadığına bakmalı, daha sonra düzenli kullanım şekline geçmelidirler.

Keten tohumunun yapısında bol miktarda doymamış yağ, potasyum ve çinko bulunur. Bu içeriği nedeniyle diyetisyenler tarafından önerilen bitki, aşırı kullanılmadığı sürece çok faydalıdır.
Keten tohumu ile zayıflayanlarınız var mı? Varsa izledikleri yöntemi bizimle de paylaşabilir m?
Keten tohumunu aşırı kullananlar ne gibi yan etkileri gördüler?
Sizce öğüterek mi yoksa tohum halinde tüketmek mi daha doğru?Okur Yorumları
  1. Selamlar Nurten Hanım, kanıtlanmış bir zararı yok, uzmanlar genelde öneriyorlar ancak durum kişiden kişiye göre değişebilir. Gerekli tahlilleri yaptırıp tiroit hormonları düzeyinizi takip ederek tüketmenizi öneririz.

 1. merhaba. Bende son zamanlarda sac dokulme var.Arkadasimin tavsiyesiyle keten tohumunan,susamdan vede aycicek yagindan yaptigim maskeyi suruyorum.Acaba dogrumu yapiyorum

  1. değişik yöntemleri olmasıyla birlikte, bu şekilde de yapılabilir..

 2. Merhaba. Acaba Keten tohumunun Chia tohumuyla birlikte kullanılmasının bir dezavantajı olur mu?

  1. Merhaba Burcu Hanım, ikisini farklı zamanlarda kullanmanız daha doğru olacaktır.