Tavşancıl Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tavşancıl otu için tam bir şifa kaynağı, ancak bir o kadar da zararlıdır cümlesini kurabiliriz. Bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanıldığı takdirde hiçbir sorun oluşturmayacak olan tavşancıl otu, yanlış kullanıldığı takdirde sağlık için ciddi zararlar oluşturabilecek niteliktedir. Örneğin geçtiğimiz dönemde, İngiltere'de yaşayan 5 çocuk, tavşancıl otuna temas ettiği için, vücudunda bazı yaraların çıktığı gözlenmiştir. Bu yüzden oldukça dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Maydanozgiller familyasına ait olan tavşancıl otu, yararları olduğu kadar zararları da olan bir bitkidir. Bu nedenle insan sağlığına çok faydaları olsa da, dikkatli kullanılması gereken bitkidir. Öğrek ve kamşam isimleri ile de tanınan bir bitki olan tavşancıl otu, yaklaşık 2 metreyi bulan bir boya erişmektedir. Otsu bir yapıda olması nedeniyle keskin bir kokuya sahiptir. Tavşancıl otunun gövdesi yuvarlak olup, oluklu bir şekildedir.

Ayrıca yaprakları dalların dibinde yer almaktadır. Beyaz renkli çiçekleri ile şemsiyeye benzetilebilecek tavşancıl otu, Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenmeye başlar. Genel olarak nemli topraklarda yetişmeye elverişlidir.

Rezene Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de 5 çocuğun bilinçsiz şekilde tavşancıl otuna temas etmelerinden dolayı vücutlarındaki çıkan yaralara dikkat çekerek, tavşancıl otunun bilinçli kullanılması yönünde uzmanlar tavsiyelerde bulunmuşlardır.

Tavşancıl Otu Nedir?

Tavşancıl Otu Nedir?Doğal olarak yeryüzünde çıkmaya elverişli bitkilerden biri olan tavşancıl otu, ülkemizde Rize dolaylarında çokça rastlanılmaktadır. Doğadaki her bitkinin insan sağlığının bir derdine deva niteliğinde olması, tavşancıl otunun da bu kategoride yer almasına neden oluyor. Bu noktada bulunduğu bölgelerde çok sık şekilde çıkması nedeniyle özellikle çocukların tavşancıl otunu bilinçli bir şekilde kullanmaları tavsiye edilmektedir. Görünüşü ve güzelliği ile süs bitkisini andıran tavşancıl otu, pek çok yararı sayesinde doğal tedavi arayışı içinde olanlar için etkili bir çözüm sunmaktadır. İster çiğ olarak, ister turşusu kurularak tüketilmeye elverişli olan tavşancıl otunu kullanılmadan önce mutlaka bir bilene danışılmalıdır.

Tavşancıl Otu Nasıl Kullanılır?

Tavşancıl Otu Nasıl Kullanılır?Doğadaki nimetlerden en iyi şekilde yararlanmayı bilen insanoğlu, bitkilerin faydalarını keşfederek, bunlardan da en doğru fayda sağlamıştır. Bu yararlı bitkilerden biri olan tavşancıl otu, kullanımı isteğe göre değişen bir bitkidir. Çiğ olarak tüketildiğinde de lezzeti yerinde olmasına karşın, en çok turşu olarak kullanılmaktadır. Diğer yandan çeşitli hastalıklara şifa bulmak amacıyla çiçekli kısmının kaynatılarak içilmesi, hastalıklardan kolayca kurtulmayı sağlamaktadır. Uzmanların uyarılarına göre, zararlı olan kök kısmının tüketilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Yararlı olan çiçekli kısmından dilenilen şekilde kullanıldığında pek çok faydasını görmek mümkündür.

Tavşancıl Otunun Faydaları Nelerdir?

Tavşancıl Otunun Faydaları Nelerdir?Vücudunun direncini ve hastalığının şifasını doğada arayanlar için tavşancıl otu, oldukça etkili doğal bitkilerden biridir. Sindirim sisteminin tam anlamıyla dostu sayılmakta olan tavşancıl otu, hazımsızlık ve mide problemlerinin rahatlıkla atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemine olan olumlu etkisi nedeniyle, sağlam bir vücut direncine sahip olunmaktadır. Kan değerlerini dengelemesinin yanı sıra, tansiyon konusunda rahatsızlık yaşayanlar için kullanılması ideal olan bitkilerden biridir.

Adet düzensizliği yaşayan kadınların, tavşancıl otunu kullandıkları takdirde, adetlerinin düzene girdiği görülmüştür. Kadınlar için diğer bir olumlu etkisi de erken gelen menopozu önlemesidir. (Menopoz Nedir?) Tavşancıl otunun en bilinen faydalarından biri de kısırlık tedavisine olan katkısıdır. Cinselliği artırıcı etkisi olan tavşancıl otu, kısırlık tedavisinde kullanılacaksa mutlaka doktora sorarak tüketilmelidir.

Tavşancıl Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Tavşancıl Otunun Yan Etkileri Nelerdir?Tavşancıl otunun 5 çocuğun vücudunda yaralara neden olduğu haberinin ardından, bu bitkiye karşı temkinli yaklaşılması zorunlu hale gelmiştir. Neredeyse yararlarını gölgede bırakan bu haber, tavşancıl otundan fayda görenlerin dahi şüpheye düşmelerine neden olmuştur. Bu noktada uzmanların tavşancıl otunun faydalarının arkasında durdukları ancak köklerinde bulunan furokumarinlere karşı tedbirli olunması gerektiğinin altını özenle çizmektedir. Bitki kökünde bulunan bazı zararlı maddelerin cilt ile temas etmesi sonucunda bazı tepkimelerin ortaya çıkması olasıdır. Bu sebeple tavşancıl otundan zarar değil yarar görmek için, uzmanların tavsiye ettikleri şekilde kullanmaya özen göstermek gerekir. Doğada doğal olarak yetişen her bitkiye karşı bilinçli olmak, doğal yoldan şifa bulmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan biridir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler