Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Devedikeni, tohumları sayesinde hızlı yayılabilen, taşlı ve çorak arazilerde sıkça görebileceğiniz bir bitki türüdür. İçeriğinde bulunan silymarin maddesi alkol, kimyasal ve ilaçların zararlı etkilerinden korumaktadır. Karaciğerin bitkisi olarak bilinerek karaciğer hastalarında kullanılmaktadır. Bu makalemizde sizler için devedikeninin kullanım alanları, yararları ve nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

Yasemin Saygın

Halk arasında deve dikeni adının dışında kansa, deve elması, boğa dikeni, eşek dikeni, sütlü kengel, Meryem ana dikeni gibi isimleri ile de bilinen bitki, Papatyagiller ailesine aittir. Taşlık ve kurak bölgelerde yetişmeyi seven deve dikeni 1 yıllık bir bitkidir. Boyu 30 santimetre ile 1 metre yüksekliğinde olabilir.

Yapısı ince ve çeneklidir. Çiçekleri erguvan rengindedir ve genellikle Temmuz ve Ağustos tarihleri arasında açar. Hoş kokulu bitkinin içeriğinde histamin, flavonit, albümin ve amine gibi farklı maddeler bulunmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanımı sadece günümüzde değil, eski Yunanlılara kadar dayanmaktadır. Özellikle karaciğer hastalıklarına olan olumlu etkisi birçok araştırmanın konusu olmuştur.

[renkbox baslik="Karahindiba Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/karahindiba-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/karahindiba-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Afrika’ya özgü bir bitki olduğu bilinse de Akdeniz bölgesinde de sıkça deve dikenine rastlanmaktadır. Karaciğer dostu olması ile bitkiler aleminde öne çıkan deve dikeni dikkatli kullanıldığı sürece fayda sağlanması mümkün olan bir bitkidir. Özellikle herhangi bir hastalığın tedavisi için kullanılması gerektiğinde mutlaka verilen tavsiyelere uyulmalıdır.

Deve Dikeni Bitkisi Nedir?

Deve Dikeni Nedir?

Doğada çoğunlukla kendiliğinden yetişme özelliği gösteren deve dikeni bilimsel adı Silybum marianum'dur. Yol kenarlarında ve çorak arazilerde sıkça görülen faydalı bir bitkidir. Tohumlarının çok kolay yayılması nedeniyle Türkiye’nin pek çok bölgesinde bu bitkiye rastlanmaktadır. Ekim yapılan tarlalarda istenmeyen bitkilerden biridir. Yararları sadece karaciğer hastalıkları ile savaşma olmayan deve dikeni, sindirim sistemini düzene sokma ve zayıflatma gibi birçok faydalı etkisi bulunmaktadır.

Deve Dikeninin Kullanım Alanları Nelerdir?

Deve Dikeni Bitkisinin Kullanım Alanları

Geçmişten günümüze faydaları ile oldukça öne çıkmış olan deve dikeni, doğal bitkisinden ziyade pek çok alternatif ürünü ile de kullanım oranı bir hayli artmış durumdadır. Özellikle karaciğerin yenilenmesi ve iyileştirilmesinde etkili olan deve dikeni hapı kullanımı pratik bir seçenektir.

Deve dikeni tohumu tozu ve yağ formu ile de bu doğal bitkiden faydalanmak mümkündür. Bu tür sağlığa faydalı olduğu düşünülen alternatif ürünleri kullanmadan önce uzman görüşüne başvurmak önemlidir. Kişinin kendi başına istediği dozda deve dikeni ürünlerini kullanması yarar yerine zarar görmeye neden olabilir. Mutlak fayda için güvenilir adresleri tercih etmek her zaman sağlık için en doğrusudur.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Bitkinin kendisi kadar tohumları da oldukça faydalıdır. Aktarlardan kolaylıkla bulunabilen deve dikeni tohumu ve çiçeklerinden elde edilen çayı birçok hastalığı önleme ve tedavi etme konusunda etkilidir. Her kullanımda taze olarak hazırlanması önerilen deve dikeni çayı için bir tatlı kaşığı deve dikeni tohumu yeterlidir.

Tohumları kaynamış suya eklemeden önce havanda ezilmelidir. Yaklaşık 15 dakika demlenmesi yeterlidir. Elde edilen çaydan istifade edebilmek için sabah aç karnına ve akşam yemekten önce tüketilmelidir. Nane bitkisi ile de uyumlu bir bitki olarak, hazırlama aşamasında demliğe bir miktar da nane eklenebilir. Böylelikle hem lezzeti hem de faydalarının çoğalması mümkündür.

Deve Dikeninin Faydaları Nelerdir?

Deve Dikeninin Faydaları Nelerdir?

Karaciğer hastalıklarında ilaç tedavisi çok fazla istenmeyen ancak mecbur kalınan bir durumdur. Bu tür hastalarda ilaç kullanımını en aza indirme olanağı sunan deve dikeni, karaciğer organında toplanmış olan zehirli toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Mide yapısının daha güçlü olmasını sağlar ve yemeklerden sonra tüketildiğinde hazmı kolaylaştırır. Terletici özelliği sayesinde soğuk algınlıkları gibi rahatsızlıkları çok çabuk atlatmayı sağlar. Damar tıkanıklığı sorununun önüne geçmede etkilidir.

Tüm vücuda olan antioksidan etkisi nedeniyle cildi güzelleştirmesi mümkündür. Balgam çıkarıcı ve göğsü yumuşatma etkileri mevcuttur. Bayanlarda adet gecikmesi sorununa karşı etkilidir. Sarılık ve siroz gibi karaciğer hastalıklarında deve dikeninden fayda sağlamak doğal yoldan iyileşmeyi sağlamaya yardımcı olacaktır. Migren problemini iyileştirici ve iştahı açıcı faydaları da söz konusudur.

Deve Dikeni Zayıflatır mı?

Deve Dikeni Zayıflatır Mı?

Asırlar öncesinden insan sağlığına faydaları keşfedilmiş olan deve dikeni, günümüzde de birçok özelliğinden faydalanılmakta, hatta kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu konuda bitkisinden ziyade tohumları karın yağlarının erimesinde oldukça etkili bir özelliğe sahiptir. Ancak iştah açıcı etkisi göz ardı edilmeden zayıflamak amacıyla deve dikeni kullanılmalıdır. Sağlıklı bireylerin günde üç fincana kadar deve dikeni çayı tüketmelerinde sakınca bulunmamaktadır.

Karaciğer başta olmak üzere tüm vücuttaki zararlı toksinlerin atılması noktasında oldukça etkili olması, dolaylı yoldan da olsa, deve dikeninin zayıflatıcı etkisini ön plana çıkarmaktadır. Ancak sadece deve dikeni tohumları ile kilo vermek çok fazla mümkün değildir. Bu nedenle mevcut bir diyeti desteklemek amacıyla bu bitki çayı kullanılabilir.

Deve Dikeninin Yan Etkileri Nelerdir?

Deve Dikeninin Yan Etkileri Nelerdir?

Bileşenindeki maddelerin oldukça güçlü bir etkiye sahip olmasından dolayı, devedikeni kullanırken dikkatli olmak gerekir. Aşırı miktarda bilinçsiz kullanma ishalin tetiklenmesine neden olur. Hamile bayanların kullanmaması gerektiği konusunda kesin uyarı bulunmaktadır. Aynı şekilde anne sütünden bebeğe geçeceği düşünüldüğünden, devedikeni bitkisi emziren anneler içinde uygun değildir.

[renkbox baslik="Aslanpençesi Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/aslanpencesi-bitkisi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/aslanpencesi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Genel olarak incelendiğinde devedikeni, yan etkilerinden çok yararları ile ön planda olan bir bitkidir. Ancak bağırsakların çalışmasında etkili olmasından dolayı, önerilen tüketim miktarından fazlası kullanılmamalıdır. Düzenli ilaç kullanımı durumunda ise mutlaka doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanılmaya başlanmalıdır.

Deve dikeni bitkisi tohumları kolayca yayılabilen bir bitki olduğu için çevrenizde mutlaka karşılaşmış olmalısınız. Karaciğer hastalarının alternatif olarak en çok kullandığı bitki olarak bilinmektedir.
Deve dikeni bitkisini hiç çay olarak kullandınız mı?
Deve dikeni bitkisini hangi rahatsızlığınız için kullandınız?
Deve dikenine doğada nerelerde rastladınız?
Deve dikeni bitkisinin herhangi bir yan etkisi ile karşılaştınız mı?Okur Yorumları
  1. Deve dikenini zayıflamak için kullandım. Herhangi bir yan etkisi ile karşılaşmadım.