Karanfil Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karanfil deyince akıllara hem rengarenk çiçekler hem de lokantalarda, yemek sonrası sunulan karanfiller akla gelir. Ağız kokusunu gidermek için kullanılan karanfil baharat olarak geçmektedir. Yazımızda baharat formundaki karanfil hakkında bilgi vermeye çalıştık. Karanfil B6 vitamini başta olmak üzere A, K ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Karanfil hakkında daha fazla şey öğrenmek için, yazının devamını okuyabilirsiniz.

Baharat olarak birçok yemekte kullanılmasının yanı sıra, çaylara hoş koku vermesi amacıyla da kullanılan karanfil insan vücuduna oldukça faydalı bitkilerden biridir. Özellikle diş ağrısına iyi gelmesi ile bilinmesi karanfilin ve yağının pek çok kişi tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır.

Eski çağlardaki insanların da sağlığa olan faydaları ile keşfettiği karanfil, asırlardır kullanılan ve yararları tıp alanında da kabul görmüş bir bitkidir. B6 vitamini başta olmak üzere A, K ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Diğer yandan Omega3 ve Omega 6 vitaminlerinin karanfilde yoğun miktarda bulunduklarını söylemek mümkündür.

Ebegümeci Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bu denli faydalı olan bitkinin çeşitli kullanım türü bulunmaktadır. Karanfilin kendisinden tozundan ve yağından faydalanmak güçlü bir bağışıklık sistemine ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Ancak her baharat ve bitkide olduğu gibi doğru tüketim şekli oldukça önemlidir.

Karanfil Nedir?

Dünya mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan karanfil, Endonezya kökenli bir bitkidir. Karanfil hem baharat hem çiçek olarak ele alınmaktadır. Özelikle ağız kokusunu gidermede kullanılan baharat formundaki karanfil, Syzygium aromaticum ağacından elde edilmektedir. Biz bu makalemizde baharat formundaki karanfili ele alacağız. Odunumsu yapıda olan karanfil, keskin ve hoş kokulu tomurcukları ile oldukça faydalı özelliğe sahiptir. Açılmamış çiçek tomurcukları kurumadan önce pembe renklidir, kuruduktan sonra kahverengi rengini alır. Asırlardır farklı ülkelerde ağız kokusundan kurtulmak için kullanılan karanfil, günümüzde farklı kullanım türleri ile sağlık kazandırmaya devam etmektedir. Ağız kokusu ve önleme yolları hakkında bilgi almak için sizi buraya alalım.

Karanfil Nasıl Kullanılır?

İçerdiği vitamin ve mineraller karanfilin pek çok hastalık için doğal şifa kaynağı niteliği kazanmasına neden olmuştur. Tane şeklinde olan karanfili ağız hastalıkları ve ağız kokusu gibi durumlar için kullanmak mümkündür. Karanfilden fayda elde etmek için direkt olarak tanelerini ağızda bekletmek, su ile yutmak ya da suda çay gibi demleyip tüketmek mümkündür. Diğer yandan aktarlardan karanfil tozu temin edilerek yemeklere hoş koku verilebilir. Ayrıca son yıllarda yaygın bir şekilde kullanıma sunulan karanfil yağı da haricen kullanım şekli ile pek çok hastalığın tedavisinde işe yaramaktadır.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin faydaları için her derde deva desek, sanırım abartmış olmayız. En önemli özelliği olan diş ağrılarına iyi gelmesi, antik çağlardan beri insanların keşfettiği karanfil faydalarından biridir. Diğer yandan diş çürüklerinin ya da yemek artıklarının neden olduğu ağız kokusuna birebirdir. Karanfilin tozundan istifade edilerek sinüzitin neden olduğu baş ağrılarını azaltmak mümkündür. Sindirim sistemine doğrudan olumlu etkisi nedeniyle, mide ve bağırsak hastalıklarına bu bitki ile çözüm bulmak mümkündür. Güçlü bir antiseptik değeri taşıması, açık yara ve kesiklerin karanfil ile dezenfekte edilmesini ve onarılmasını sağlar. Şeker hastalarının kan şekerini dengede tutma özelliği pek çok uzmanın ortak noktada buluştuğu faydalarından biridir. Cilt yapısı için mucizevi bir bitki olan karanfil, cilt kanseri gibi önemli kanser çeşitlerini de tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Karanfil yağının çok güçlü bir sivrisinek kovucu olduğu da bilinmektedir.

Karanfilin Yan Etkileri Nelerdir?

Alternatif tıp alanında pek çok faydası ile bilinen karanfilin yan etkilerinden söz etmek için yanlış kullanımdan bahsetmek gerekir. Önemli hastalıkların tedavisi için tercih edilecekse mutlaka uzman önerisi ile kullanılması önerilir. Karanfil tomurcuğunu işlenmemiş şekli ile kullanmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak yağının da yoğun bir şekilde tercih edilmesi nedeniyle, ağızdan direkt olarak alınması ya da alerjisi olan kişilerin yüksek dozda kullanması, karanfilin yan etkilerinin doğmasına neden olacaktır.

Her faydalı bitki gibi, karanfil hakkında da çıkan bazı açıklamalar, insanların faydaları hakkında şüpheye düşmelerine neden olmaktadır. Bu noktada karanfil kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, doğru kullanım kriterlerine uyulmasıdır. Özellikle karanfili yağ formunda kullanmayı tercih edenlerin kullanmadan önce mutlaka uzman kişilerden tavsiye almaları önerilir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir