Bergamot Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sitemizde sıklıkla yer verdiğimiz şifalı bitkilerden birini daha sizlerle paylaşıyoruz. Ülkemizde Hatay, Adana, Mersin gibi illerde yetiştirilen bergamot, Sedefgiller ailesinden bir meyvedir. Bey armudu diye de bilinen bergamot, özellikle çaylara verdiği hoş aromasıyla ünlüdür. Turunçgil sınıfına da konulan , parfüm ve ilaç sanayinde kullanılan, bergamot hakkında kapsamlı bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Bergamot, Sedefgiller ailesine ait olan ve tohumları kapalı olan bir bitki türüdür. Narenciye türünde olan bergamotun hoş kokulu kabukları birçok alanda kullanılmaktadır. Hindistan’ın batı kısmı bergamotun anavatanı sayılmaktadır. Ülkemizde de Hatay, Mersin ve Adana dolaylarında bergamot yetiştiriciliği yapılmaktadır. Armuda benzeyen bergamot meyvelerinin çiçekleri küçük ve beyaz renklidir. Türkçede Bey Armudu olarak bilinen bu meyvenin ismi zamanla bergamota dönüşmüştür.

Bergamot yağı ve çayı elde edilen bir bitkidir. Özellikle bergamot çayı hoş kokusu ile pek çok hastalığa şifa olurken, yağı da sinir hastalıklarına ve depresyona çok iyi gelmektedir.

Hoş kokulu olmasından dolayı parfümeri sanayisinde bergamot bitkisi sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda güzel koku vermesi amacıyla çaylara karıştırılarak satışa sunulmaktadır. Faydaları bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olduğundan bergamotun kullanım alanı oldukça geniştir.

Bergamot Nedir?

Bergamot Nedir?Faydalı bir bitki olan bergamot veya bergamot otu yaprakları ve meyvesi ile son derece etkili özelliği bulunan bir bitkidir. İki çenekliler sınıfına ait olan bergamot aynı zamanda Sedef otugiller (Rutaceae) sınıfına da aittir. Armudu andıran şekli ile Bey Armudu ismi ile de bilinen bergamotun kabukları pütürlü yapıdadır. Anı zamanda turunçgillerden olan bergamot yıl boyunca yapraklarını dökmeyen ağacın meyvesidir. Güzel kokusu sayesinde pek çok alanda tercih edilmekte, parfüm ve ilaç sanayisinde sıklıkla yararlanılmaktadır.

Bergamot Nasıl Kullanılır?

Bergamot Nasıl Kullanılır?Bergamot kozmetik ürün ve ilaç yapımında ürünlere hoş koku vermesi amacıyla kullanılmaktadır. Diğer yandan bergamottan elde edilen yağı da, tedavi edici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde birçok sağlık sorunu için kullanılmaktadır. Yaprakları kurutularak elde edilen bergamot çayı isteğe göre bitki çayı olarak içilirken, tercihen siyah çay ile karıştırılarak hoş kokulu bir şekilde içilmektedir. Zaten birçok çay markası bergamotu çaya koku vermesi amacıyla ürünlerine karıştırmaktadır.

Tavsiye İçerik: Ihlamur Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bergamot çayını düzenli olarak tüketmek, uyku sorunlarını düzene koyarken, vücudu dinlendirici etkisi ile de kişiye kendisini daha rahat hissettirmektedir. Bergamot güzel kokusu sayesinde birçok yörede baharat olarak da kullanılmaktadır. Bergamot aynı zamanda kimya sanayisi için de oldukça önemli bir yere sahip bir bitkidir.

Bergamotun Faydaları Nelerdir?

Bergamotun Faydaları Nelerdir?Bergamotun mikropları öldürücü etkisi nedeniyle, vücut direncini artırması başlıca faydaları arasındadır. Güzel kokusu ilse insanı rahatlatıcı etkisi sayesinde depresyon tedavilerinde doğal bir tedavi seçeneği olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Kabuğundan elde edilen yağı da çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcıdır. Sindirim sistemine olan inanılmaz etkilerinin yanı sıra bağırsak parazitlerinin de önüne geçmede oldukça etkilidir. Kabukları ile yapılması mümkün olan reçeli, sağlık için faydalı bir yiyecek olarak sofralardaki yerini almaktadır. Boğaz ağrılarının dinmesinde ve çeşitli cilt hastalıklarının iyileşmesinde, bergamot bitkisinin her şekli son derece faydalı etki göstermektedir.

Bergamotun Yan Etkileri Nelerdir?

Bergamotun Yan Etkileri Nelerdir?Bergamotu özellikle çay olarak fazla miktarlarda tüketmek bazı yan etkilere neden olmaktadır. Kadınlarda adet düzensizliği ve rahimde ağrı gibi yan etkiler gözlenebilir. Gebelik döneminde birçok bitki gibi, bergamot bitkisinin de kullanılması sakıncalı durumlara neden olabilir. Hastalıkların tedavisinde tercih edilen bergamot herhangi bir yan etkiye sebep olduğunda beklemeden hemen doktora görünmek gerekir. Düzenli kullanmak istendiğinde bir süre kullandıktan sonra 1 hafta ara vererek devam edilmelidir. Bergamot bitkisi faydaları ile çok alanda kullanımı mevcut olan ve aşırı yan etkisi söz konusu olan bir bitki değildir. Bu sebeple rahatlamak ve sakinleşmek için bergamotun çayı da yağı da güvenle kullanılabilir.

Okur Yorumları

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler