Kafein Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kafein... Bu küçük kelime neredeyse hepimizin hayatında çok büyük ve önemli bir yere sahip. Düşünsenize hangimiz sabah uyanır uyanmaz kendimizi kahve ya da çay içerken bulmuyoruz ki? Peki hayatımızda bu kadar önemli bir yer kaplayan kafein adındaki maddenin fayda ve zararlarını hiç merak ettiniz mi? Bilgihanem tarafından hazırlanan bu yazıda, kafeinin içeriği, faydaları ve zararları hakkında genel bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kafein, günlük hayatta tüketilen birçok üründe bulunan doğal bir maddedir. En sık bilinen kafein içeren ürünler, gün boyunca sıklıkla tüketilen çay ve kahvedir. Bunların yanı sıra çikolata ve asitli içecekler de kafein içerir. Günlük tüketilen gıdaların yanı sıra ağrı kesici ilaçlarda da kafein bulunmaktadır. Kafein içeren içecek ve yiyecekler aşırıya kaçılmadığı sürece faydalı bir madde olarak bilinir. Bu oranlar kişiden kişiye değişiklikler gösterse de günde 2 – 3 fincan kahve, 5 – 6 bardak çaydan daha fazlasını tüketmemek gerekir.

Araştırmalara göre 1 bardak çayda 50 miligram, 1 fincan kahvede 100 miligram kafein bulunuyor. Kafein tüketiminin insan vücudundaki etkileri ise 250 miligram ve üzeri tüketimde ortaya çıkmaktadır.

İnsan vücudunda sinir sistemini özellikle sinirsel iletimin gerçekleştiği sinapsları etkileyerek uyanıklığı artıran kafein, tüketilirken aşırıya kaçılmamalıdır.

Kafein Nedir?

Kafein Nedir?Aynı nikotin ve kokain gibi kafein de vücutta bağımlılık yaratan ve uyarıcı olan bir maddedir. Biraz bilimsel bir dille açıklayacak olursak; bir alkaloid olan kafein matein ve guaranin olarak da bilinmektedir. Bu madde ilk olarak 1819 yılında Alman asıllı kimyager olan Friedich Ferdinand Runge tarafından bulunmuştur. Doğada bulunan kafeinin 63 tane bitkide ve bitki tohumlarında bulunduğu tespit edilmiştir. Doğanın bize sunduğu diğer tüm mucizelerde olduğu gibi kafeinden de olabildiğinde yararlanılmıştır. Asıl etkisi beyne stimülan yani uyarıcı etki olan kafein çay, kahve, çikolata, kakao ve kola gibi asitli içeceklerde bulunmaktadır.

Özellikle sınav dönemlerinde veya uykusuz gecelerin sabahında uyanıklık hissi için tüketilen kahve ve çaylarda bulunan kafein vücutta sürekli kullanımda bağımlılığa yol açabiliyor. Vücut kafeine karşı bağımlılık kazandığında 1 fincan dahi tüketilmediğinde tepkiler vermeye başlıyor. Bu tepkileri baş ağrısı, yorgunluk, huzursuzluk, depresyon veya konsantrasyon bozukluğu olarak sıralamak mümkün. Bu belirtilerin görülme süresi 1 veya 2 hafta olarak kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor.

Uzmanlara göre belirli durumlarda kişilerin kafein tüketmemesi gerekiyor. Fakat bir fincan kahve içmeden güne başlayamıyor, kafeinden asla vazgeçemiyorsanız en azından dozu azaltmanız gerekiyor. Özellikle kadınların günlük hayatta çikolata, kahve gibi kafein içeren ürünlere daha fazla düşkün olduğu gözlenmiştir. Ortalama olarak kadınlar günde 280 miligram kafein tüketiyor.

Kafeinden uzak durması gereken kişilerin başında hamileler veya hamileliğe hazırlanan anne adayları geliyor. Yapılan araştırmalarda kafein tüketimi arttıkça düşük riskinin de arttığı gözlemlendi. Bunun dışında yüksek tansiyon hastaları, çarpıntı şikayeti olanlar, midede yanma hissi olanlar, mesane problemleri olanlar ve panik ataklı kişilerin kafeinden uzak durması gerekiyor.

Kafeinin Faydaları Nelerdir?

Kafeinin Faydaları Nelerdir?Kafein tüketimine engel olan bir sağlık sorununuz yoksa günlük hayatta 2 – 3 bardak kahve veya 4 – 5 bardak çay tüketebilirsiniz. Bir fincan kahve veya bir bardak çaydaki kafein oranı ise koyuluğuna göre değişiyor. İçtiğiniz kahve veya çay koyulaştıkça kafein oranı da yükseliyor. Sağlık sorununuz yoksa günde 1 fincan tüketeceğiniz kahve bile vücudunuz için faydalı olabilir. Özellikle normal dozlarda kafein tüketimi karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Uyarıcı etkisi nedeniyle astım, prematüre apnesi, displesi gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Atletler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre ise, kilo başına 10 miligram kafein tüketiminde atletlerin performansının arttığı gözlemlenmiştir. Günde 2 – 3 fincan kahve tüketen erkeklerde ise safra taşı oluşumu azalmaktadır. Her ne kadar bağırsakları yumuşatsa da fazla kafein tüketimi ishale de yol açabilir.

Kafeinin Zararları Nelerdir?

Kafeinin Zararları Nelerdir?Her şeyin olduğu gibi kafeinin de faydalarının yanı sıra insan vücuduna olumsuz etkileri bulunmaktadır. Uykusuzluk problemlerinde veya psikolojide canlandırıcı etkisi olan kafein fazla tüketildiğinde, sinirlilik, yorgunluk veya depresyon gibi psikoloji üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir. Uykusuzluk hastalığını anlatırken aşırı kafein tüketiminin  en önemli etkenler arasında olduğuna değinmiştik. Yemek sırasında veya yemeğin arkasına tüketildiğinde insan vücudu için gerekli çinko, demir emilimi azalmaktadır. Aşırı tüketimde kalp ritmini bozduğu gözlemlenen kafein yüksek tansiyon hastalarında da tansiyon artışını tetiklemektedir.

Midede asit salgısını artırdığı için gastrite yol açabileceği gibi mide yanmalarına da sebep olabilir. Ayrıca migreni de tetiklemektedir. Migren hakkında detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.  Metabolizmayı hızlandıran ve bağırsakları çalıştıran kafeini çok veya gereğinden fazla dozda tüketen kişiler daha sık idrara çıkacaktır. Bu nedenle vücuttan daha fazla mineral ve vitamin atılmaktadır. Kafein, sizin sağlığınızın yanı sıra evcil hayvanlarınız için de oldukça tehlikelidir. Metabolizmaları kafeini sindirmeye müsait olmayan evcil hayvanlarınız için kafein ölümcüldür.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler