Grip Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Grip Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Grip özellikle kış aylarında, neredeyse hepimizin yakalandığı, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Salgın dönemi başlamadan yaptırılan aşı sayesinde korunma sağlanabilen grip genellikle bir haftada geçer fakat bazı vakalarda çok ağır seyreder. Grip belirtileri, nasıl bulaştığı ve tedavisi hakkında tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hatice Biçer

Grip, solunum yolu hastalıkları arasında en sık görülenlerden biridir. Genellikle kış aylarında meydana gelse de, aslında dört mevsim gribe yakalanma riski bulunmaktadır. İstatistikler Türkiye'de her yıl, yaklaşık 100 milyon kişinin gribe yakalandığını göstermektedir. Bu nedenle insanlar sıklıkla gribe iyi gelen besinleri, hastalığın nasıl önlendiğini ve doğal tedavi yöntemlerini araştırmaktadır. İşte biz de bu sebeplerle grip hakkında vatandaşların merak ettiği her sorunun cevabını bulabilecekleri bir yazı hazırlamak istedik.

Viral bir hastalık olan grip, 39 derecenin üzerinde ateş ile seyreden, baş ağrısı, titreme, kuru öksürük, şiddetli kas, eklem ve kemik ağrıları ile kendini gösteren bir sağlık sorunudur. 65 yaş üzerindekiler, bebekler ve başka bir hastalığı olan kişiler gibi bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda daha ağır seyreder. Bu nedenle saydığımız bu belirtilerden herhangi birini gördüğünüzde vakit kaybetmeden bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

[renkbox baslik="Uyku Apnesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/uyku-apnesi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/05/uyku-apnesi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Diğer bir solunum yolu hastalığı olan soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Ancak ikisi arasında bazı farklar bulunmaktadır. Soğuk algınlığında ateş görülmez, hafif kırgınlık, hapşırma ve burun akıntısı ile atlatılır. Fakat grip, günlerce süren halsizliğe, bitkinliğe ve yüksek ateşe sebep olur. Her iki durumda da boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı görülebilir. Soğuk algınlığı kulak ağrısına, sinüzite sebep olur ve engellemek için herhangi bir şey yapılamaz. Gripte ise bir sonraki komplikasyonlar bronşit veya zatürre olabilir. Kışa girmeden yapılan grip aşıları sayesinde önlemek mümkündür.

Grip Nedir?

Kış aylarını hastalanmadan tamamlayanımız neredeyse yok gibidir. Siz kendinize dikkat etseniz bile etrafınızdaki kişilerin bulaşıcılık özelliği taşımasından dolayı, hastalığa yakalanma riski mevcuttur. Önemli olan yakalanmadan gerekli olan tedbirleri almaktır. Bunların en başında ise sağlıklı beslenerek, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yer alır.

Bağışıklık sistemi kuvvetli bir bünyeye giren virüs tabiri caizse geldiği gibi gidecektir. Veya hastalık çok hafif bir şekilde atlatılacaktır. Eğer söz konusu hastalıkların aşısı mevcutsa, aşı yaptırarak da oluşma ihtimalini en aza indirebilirsiniz. İşte bunlardan birisi, en sık duyduğumuz solunum yolu hastalıkları arasında yer alan griptir.

Influenza adındaki bir tür virüs aracılığıyla bulaşan grip; titreme, baş ağrısı, şiddetli kas ve eklem ağrısı, kuru öksürük ve yüksek ateş gibi belirtileri olan, yaşlılarda, bebeklerde ve önemli başka hastalıkları olan kişilerde daha ağır seyreden bir solunum yolu hastalığıdır. Örneğin; şeker, böbrek, kalp, akciğer gibi kronik hastalıkları olan kişiler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha tehlikeli olabilmektedir.

Virüs vücuda girdikten sonraki 24 – 72 saat arasında bulaşıcılık özelliği bulunur. Bu süre zarfında özellikle ateşi hiç düşmeyenler, nefes almada güçlük çekenler muhakkak bir hekime başvurmalı ve bundan önce herhangi bir ilaç almamalıdırlar.

Halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılır. Bu iki hastalık arasındaki benzerlikleri ve farkları yazımızın giriş bölümünde anlatmıştık. Bulaşıcılık oranı çok yüksek olan grip genellikle bir hafta içerisinde geçer, fakat bazı kişilerde çok ciddi seyrederek ölümcül bile olabilmektedir.

Grip Nedenleri Nelerdir?

Grip virüs kaynaklı bir hastalıktır. Influenza adındaki bu virüs çok bulaşıcıdır ve hastadan hapşırma, öksürme, konuşma yoluyla geçebilmektedir. Kişiden kişiye bulaştığı gibi cansız yumuşak yüzeylerde 6 - 12 saat, sert yüzeylerde 24 - 48 saat arasında canlı kalabildiği için bulaştırıcılık oranı devam etmektedir. Bu nedenle bulunduğunuz ortama hasta birisi girdiğinde hijyen koşullarına olabildiğince dikkat etmeli, üzerinizdeki kıyafetleri değiştirmeli ve sık sık ellerinizi yıkamalısınız.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; dünya genelinde gribe yakalanan kişiler arasında %5 - 15'lik kısım bir başka solunum yolu enfeksiyonuna yakalanarak hastaneye yatmaktadır. Hastaneye yatan kişiler ise az önce bahsettiğimiz yaşlılar, bebekler ve kronik hastalıkları olanlar arasındadır. Bilimsel araştırmalar sanayileşmiş ülkelerdeki grip nedeniyle ölen insanların 65 yaş üstü olduklarını gösterirken, dünya genelinde her yıl yaklaşık 250 – 500 bin arasında insan grip nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Gribin belirtileri diğer birçok solunum yolu hastalıklarının semptomları ile genellikle karıştırılmaktadır. Aslında çoğunda da benzer durumların görüldüğünü söylemek yanlış olmaz. Aşağıda sayacağımız belirtilerin geneli yaklaşık bir hafta sürmektedir.

Ancak yorgunluk ve bitkinlik hissi birkaç hafta daha devam eder. Halk arasında hastalardan sıklıkla, "dayak yemişim gibi her yerim ağrıyor" ifadesini çok duyarız. Gerçekten de eklemler ve kemiklerde çok ciddi ağrılar meydana gelmektedir. Bu nedenle doktorlar grip geçiren hastalara istirahat önermektedirler. Gribin ilk belirtileri şunlardır;

 • Baş ağrısı,
 • Yüksek ateş,
 • Kemiklerde ve eklemlerde şiddetli ağrı,
 • Yorgunluk ve bitkinlik hissi,
 • Soğuk terleme ,
 • Üşüme ve titreme,
 • Boğaz ağrısı,
 • İshal,
 • Bulantı ve kusma.

Grip Nasıl Önlenir?

Gribi engellemenin ilk yolu aşı yaptırmaktır. Ülkemizde 3 bileşenli inaktif İnfluenza aşısı 6 aydan büyüklere, 4 bileşenli inaktif İnfluenza aşısı ise 3 yaşından büyüklere önerilmektedir. Gebelerin, 65 yaş üzerindeki kişilerin, kalp-damar, karaciğer, şeker, obezite, akciğer gibi kronik hastalıkları olan kişilerin riskli gruplar içerisinde yer aldıklarından dolayı aşı yaptırmamaları tavsiye edilir

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Görenek gribe yakalanma riski yüksek olan kişilerin her yıl aşı yaptırmalarını öneriyor. Yani sağlık çalışanları, öğretmenler, doktorlar gibi toplu yerlerde çalışmak zorunda olanlar veya sürekli insanlarla iç içe olanların her yıl aşı yaptırmaları gerekiyor. Çünkü grip; hapşırma, öksürme, tokalaşma gibi faktörlerle çok rahat bir şekilde bulaşabilmektedir.

Grip aşısı hastalığın en yoğun görüldüğü yani kış aylarından önce yaptırılmalıdır. Tercihen Ekim ve Kasım ayları en uygun tarih olarak belirtilmektedir. Bu tarihlerde aşı yaptırmayanlar Mart ayının sonuna kadar yaptırabilirler. Koruyuculuk oranı 6 – 8 ay sürdüğünden her yıl yaptırılması gerekmektedir.

Grip aşısı; virüsün türüne göre farklı içeriğe sahiptir. Influenza virüsünün; 16 farklı H ve 9 farklı N tipi vardır. Bunlar H1N1, H1N2, H2N2 şeklinde gitmektedir. Daha önce herhangi bir aşı yaptırdığınızda alerjik reaksiyon gösterdiyseniz mutlaka doktora danışmalı ve öyle hareket etmelisiniz. Bunun haricinde hamileler, yumurtaya şiddetli alerjisi olanlar, 6 aylıktan küçük bebekler de aşı yapılması sakıncalı gruplar arasındadır.

Grip aşısının çok ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Fakat diğer tüm aşılarda olduğu gibi herkeste farklı reaksiyon gösterebilir. Bunlar arasında; aşı yapılan kolda hafif ağrı, kızarıklık, hafif ateş, halsizlik, vücutta kırgınlık hissi yer almaktadır. Aşının haricinde gribe yakalanmamak için özellikle kış aylarında insanlarla sarılmadan, öpüşmeden ve tokalaşmaktan kaçınmalısınız. Eğer grip biriyle tokalaşmak zorunda iseniz ardından hemen ellerinizi sabunlayın.

Bunun haricinde de sık sık el yıkamanızı öneririz. Çünkü elden ele dolaşan paralar, alışveriş merkezlerindeki yürüyen merdivenlerin trabzanları, cafeler, oturduğumuz masa ve sandalyeler olmak üzere dışarıdaki her şey için mikrop yuvası ifadesini kullanabiliriz. Sadece gripten değil, diğer tüm hastalıklardan korunmak için de sıklıkla el yıkamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Grip hastayı yatağa en az bir hafta boyunca mahkum eden, oldukça halsiz ve bitkin hissetmesini sağlayan bir hastalıktır. Bu hastalıkta antibiyotik tedavisine gerek kalmaz. Çünkü antibiyotikler bakterilere etki eder, fakat grip viral bir hastalıktır. Genellikle ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, burun spreyleri, boğaz pastilleri, antiviral ilaçlar ve takviye vitaminler verilir.

Bunun dışında hastadan evden çıkmaması, yatıp dinlenmesi, bol sıvı tüketmesi, sıcak ve temiz ortamlarda bulunması, sigara ve alkol tüketiyorsa da hastalık boyunca uzak durması istenir. Grip olan kişiler kolunu dahi kaldıramayacak kadar halsiz olurlar. Bu nedenle eğer yalnız yaşayan biriyseniz bir arkadaşınızı veya akrabanızı yanınıza çağırarak, iyileşene kadar size yardım etmenizi isteyebilirsiniz.

[renkbox baslik="Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/epilepsi-sara-hastaligi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/epilepsi-hakkinda-bilgi.jpeg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Biz toplum olarak gribin kendi kendine geçen bir hastalık olduğunu ve evde istirahat ederek bir haftada ayağa kalkılacağını benimsemiş insanlarız. Evet bunun doğruluk payı çok yüksek. İyi beslenme, güzelce dinlenme ve şifalı bitkilerden yapılmış çaylar sayesinde hastalık bir süre sonra geçecektir. Fakat grip herkeste bu kadar hafif atlatılmaz. Bazı kişilerde beraberinde çok daha ciddi sorunların oluşmasına yol açar. Peki, gribin komplikasyonları nelerdir?

Influenza virüsü solunum yolu epitel hücrelerine zarar verdiği için zatürre, orta kulak iltihabı, yüksek ateşe bağlı bazı sağlık sorunları, kalp atış hızında değişiklik, böbrek yetmezliği, metabolik bozukluklar da görülebilir. Eğer diyabet, akciğer veya karaciğer hastası iseniz grip çok daha ağır seyredecektir. Bu nedenle sizlere saydığımız belirtilerden birini veya birkaçını gördüğünüzde mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Gribe İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Bizler her zaman doktorun verdiği ilaçların yanında bir de doğanın sunduğu şifalı bitkilerden yararlanırız. Özellikle bitkisel çayların fayda sağlamadığı alan neredeyse yok gibidir. Boğazımız ağrısa, karnımız sancılansa, üşütsek, öksürsek hemen uygun bir bitki çayı yapar içeriz. Gribe iyi gelen bazı bitkiler ve besinler ile bunların faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yeşil Çay: Antioksidan özelliği olan yeşil çay, vücudun savunma mekanizmasının güçlenmesini sağlamaktadır. Grip olduğunuzda günde 2-3 fincan içerseniz toksinlerin atılmasını ve daha çabuk iyileşmeyi sağlayabilirsiniz. Yeşil çayın diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • Nane – Limon Çayı: Bu karışım bizim kültürümüzde fazlasıyla ünlüdür. Eski çağlardan bu yana nezlede, gripte, soğuk algınlığında ve mide bulantılarında nane limon çayı içilmektedir. Nane limon hem baş ağrısına iyi gelir hem de balgam sökücü özelliği sayesinde gripte rahatlama sağlar. Nane limonun diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • Ekinezya: Bilimsel araştırmalar ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirmede çok başarılı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Grip benzeri hastalıklarda vücudun direnci çok düştüğünden ekinezya çayı yeniden enerji vermeyi ve savunma mekanizmasının yeniden ayağa kalkmasını sağlamaktadır. Ekinezyanın diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • Zencefil: Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kullanılan bir başka bitki ise zencefildir. Zencefil; mide bulantısını geçirme, sindirim bozukluğuna iyi gelme, iltihap giderici ve baş ağrılarını dindirme gibi özelliklerinden dolayı grip tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Zencefilin diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • Zerdeçal: İçeriğindeki bazı maddeler boğazı yumuşatarak, öksürük benzeri belirtilerin yok edilmesini sağlamaktadır. Bir bardak ılık süte bir tutam zerdeçal ekleyip karıştırın ve için. Süt sevmiyorsanız suyun içine ekleyip çay şeklinde de tüketebilirsiniz. Bu karışım hem boğazınızın yumuşamasını sağlayacak hem de yüksek ateşten dolayı oluşan ağız yaralarına iyi gelecektir. Zerdeçalın diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • C Vitamini İçeren Besinler: Limon başta olmak üzere portakal, mandalina gibi C vitamini deposu olan besinler vücudun hastalıklara karşı daha rahat savaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kış aylarında sürekli C vitamini almamız önerilir. Özellikle limonu çaylarınıza, çorbalarınıza sıkarak tüketin. Her sabah bir bardak ılık suya birkaç damla limon damlatarak da hem C vitamini ihtiyacınızı alabilir hem de zayıflamanıza yardımcı olabilirsiniz.
En sık yaşanan solunum yolu hastalıkları arasında ilk sırada yer alan grip, insanı günlerce yatağa bağlayan, çok şiddetli eklem ağrıları ve ateş ile seyreden bir hastalıktır. İyi bir beslenme ve istirahat sayesinde ortalama bir hafta iyileşme süresi vardır.
Çok sık grip olur musunuz?
Grip olduğunuzda kendiliğinden iyileşmesini mi beklersiniz, yoksa doktora mı gidersiniz?
Grip için mucize bir iyileştirici dediğiniz besin veya bitki çayı var mı?
Grip aşısının yeterince koruyucu olduğunu düşünüyor musunuz?Okur Yorumları