Dereotu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Maydanozgiller ailesinin en bilinen üyelerinden biri olan dereotu halk arasında; tarhanaotu, durakotu ve börek otu gibi isimlerle bilinir. Literatürdeki bilimsel adı ise, Anethum graveolens'tir. Kurutulmuş yaprak ve tohumları baharat olarak tüketilirken, taze hali salatalarda ve birçok yemeğin yanında kullanılmaktadır. Özellikle balık yemeklerinin yanına yakışan dereotu çok zengin bir vitamin içeriğine sahiptir.

Birçok salata ve zeytinyağlı yemeğin yanına eşlik eden dereotu, maydanozdan sonra en çok kullanılan yeşilliktir. Maydanozgillerden olan dereotu, yıllık bir bitkidir. Yıl boyunca yetişme özelliğine sahiptir. Yaprakları daha çok çam iğnesine benzeyen bitki, küçük çiçeklere sahiptir.

İştah açıcı özelliği nedeniyle her şeyin yanında rahatlıkla tüketilen dereotu, hemen her kültürde yerini almıştır. Üstelik faydaları nedeniyle çokça yenmektedir.

Bir tutam dereotu gün içinde almanız gereken C vitamininin %40’ını karşılamaktadır. Türkiye’de yabani olarak kendiliğinden yetiştiği gibi bahçelerde özel olarak da yetiştirilebilmektedir. Halkın yeşillik adı verdiği gruba dahil olan dereotu, oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Naneden sonra en keskin ve güzel kokuya sahip ilk bitkidir. Dereotu daha çok Karadeniz ve İç Anadolu bölgesi mutfaklarında tüketilmektedir. (Nane Nedir?)

Dereotu Nedir?

Anavatanı Avrupa’nın güneyi ve Asya olan dereotu, Maydanozgiller (Apiaceae) familyasına dahildir. Türkiye’de hemen her bölgede tüketilmekle birlikte tazeliği ve kullanım alanıyla ilk sırayı Karadeniz bölgesi alır. İnce, hafif ve küçük bir bitki olan dereotu, sindirim için en çok tüketilen bitkilerden biridir. İştah açıcı ve sağlıklı olduğu için sadece yıkayıp doğramaya gerek kalmadan tüketilmektedir.

Yaydığı keskin kokusu ile çevresinde bulunan zararlı böcekleri uzaklaştıran dereotu tüketilmese bile bahçeleri böceklerden uzak tuttuğu için tercih edilebilir. Sürekli gün ışığında yetişmesi gereken bitki, ilkbahar bitkisidir. Ekildikten sonra yaklaşık 20 gün içinde çimlenen dereotu hızlıca büyüme özelliğine sahiptir. Buzdolabında uzun süre dayanamayan bu bitkiyi yalnızca yaprak şeklinde almanızda yarar var. Üstelik kolay çürüdüğü için az az temin etmeniz daha uygundur.

Dereotu Nasıl Kullanılır?

Yaprakları kadar tohumlarından da faydalanılan dereotu, çay olarak da tüketilir, besin olarak da yenilebilir. Ayırca kurutulmuş yaprak ve tohumlarından baharat yapılır. Çay olarak tüketilmesi için, kurutulmuş dereotu kullanmakta fayda vardır. Taze dereotu çay yapımında acımsı bir tat verebilir. Kurutulmuş dereotu doğru kapta güzelce muhafaza edildiğinde 6 ay kadar dayanabilir. Taze olansa yalnızca 2 hafta dayanıklılık gösterir. Akşam yemeklerinin yanında cacık yapmak istediğinizde dereotunu kullanabilirsiniz. Öğün aralarında tercih ettiğinizde sandviç içinde de tüketebilirsiniz. Dereotunu, bayatlamış ekmeklerinize katarak fırında dereotlu ekmek yapabilirsiniz. Bunun yanında menemende ve salatalarda severek kullanabileceğiniz bir lezzettir.

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde oldukça yüksek miktarda C ve A vitamini bulunan dereotu, yetişkin bireylerin sıklıkla tüketmesi gereken bir bitkidir. Bu vitaminlerden başka dereotunda; fosfor, magnezyum, B6 vitamini, çinko, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bulunmaktadır. Sağlık için oldukça önemli olan dereotunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle mide rahatsızlıkları için tavsiye edilen dereotu, mide spazmları için birebirdir. Midenin ürettiği fazla asiti tüketen bitki; ülser, reflü ya da gastrit gibi rahatsızlıkların oluşumunu engeller. Bunun yanında gaz giderici ve sindirim destekleyici özelliği de dereotunun faydaları arasındadır.
 • Dereotu, düzenli yendiğinde kolesterol ve kalp sıkıntılarını çözebilmektedir. Nefes açma ve ferahlatma özelliğine de sahiptir.
 • Sigara kullanan kişilerin zararı en aza indirebilmek için dereotu kullanmaları gerekir. Vücudun fazla toksinleri atabilmesi için kullanılması gereken besinlerden biri de dereotudur.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Kansere karşı koruyucudur.
 • Anne sütünün artmasını sağlar.
 • Hıçkırığı kestiği tespit edilmiştir.
 • Kadınların çoğunda görülen adet düzensizliklerini giderir.
 • Kalsiyum içerdiği için diş ve kemik sağlığında faydalıdır.
 • Göz sağlığına iyi geldiğinden, göz hastalıklarından korur.

Dereotunun Yan Etkileri Nelerdir?

Doğru ve yeterli miktarda tüketilen dereotu, sağlığı tehdit eden herhangi bir madde içermez. Bunun yanında aşırıya kaçılması durumunda her besinin olduğu gibi dereotunun da yan etkileri bulunmaktadır. Cilt yüzeyine direkt uygulandığında tahriş eden bitki, cildin güneş ışınlarına karşı zayıflamasına neden olur. Bu noktada cildinizin korunabilmesi açısından dengeli kullanmanızda yarar bulunmaktadır. Aksi halde kanser riski söz konusu olabilir. Gebelik ve emzirme sürecinde dereotu önerilen besinler arasında sayılmamaktadır. İlla ki kullanımı söz konusu olacaksa muhakkak doktora danışılmalıdır. Dereotu yalnız başına tehlike oluşturmasa da farklı bitkilerde etkileşime girebilir. Bu yüzden bu tarz bitkileri birlikte kullanırken tedbirli olmakta yarar vardır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler