Gastrit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Toplumun her yaştan kesiminde sıklıkla görülen gastrit, mide duvarında bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Antibiyotik tedavisiyle geçirilebilen gastrit, beslenme düzenine dikkat edildiği takdirde kontrol edilebilen bir hastalıktır. Halk arasında genellikle ülser ile karıştırılır ama ülser kadar ağır seyreden bir durum değildir. Ancak önlem alınıp tedavi edilmezse, daha ağır mide hastalıklarına çevirebilir.

Mide yapısının iç kısmı mukozalarla kaplı bir yüzeydir. Bu tabakanın iltihaplanması sonucunda oluşan rahatsızlık gastrit olarak adlandırılmaktadır. Tüm yaş gruplarında görülme olasılığı yüksek olan gastrit, genellikle kronik boyutta seyreder.

Mide rahatsızlıkları arasında yer alan ülser ile sıklıkla karıştırılan gastrit, ülserden daha az yıpratıcı özelliktedir. Ancak ileri boyutta olduğunda ülsere çevirebilme ihtimali yüksektir. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan dolayı oluşan bu hastalık, düzenli antibiyotik kullanımı ile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bazı kişilerde hiçbir belirti göstermeksizin oluşması, gastrit görülme oranını bir hayli yükseltmektedir.

Skolyoz Hastalığı (Omurga Eğriliği) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Mide tabakasını tahriş eden nedenlerden dolayı gastrit en önemli mide rahatsızlıkları arasındadır. Mide rahatsızlığı olmasından dolayı beslenme ile doğrudan bir bağlantı kurulsa da, en önemli faktör bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler sadece yetişkinlerin vücudunda değil, çocukluk dönemindeki çocukların vücudunda da görülmekte ve ilerleyen yıllarda gastrit olarak ortaya çıkmaktadır.

Gastrit Nedir?

Mide sağlığını yakından ilgilendiren gastrit hastalığı; midenin mukozalarla kaplı alanının bazı bakteriler nedeniyle iltihaplanması sonucunda oluşmaktadır. Kötü beslenme başlıca nedenlerden biri sayılırken, sağlıksız ve aşırı sıcak yiyecekler de gastrit hastalığının tetiklenmesine neden olmaktadır. Günümüzde gastrit tedavisi etkili ilaçlar sayesinde sorunsuz atlatılan bir rahatsızlık durumundadır. Ancak bir kez mide yapısının bozulması gastrit tedavisi sonrasında bile çok dikkatli davranılmasını gerektirmektedir. Aksi halde tekrarlayan gastritin tedavisi her seferinde giderek zorlaşmakta ve tedavi süreci de uzamaktadır.

Gastritin Nedenleri Nelerdir?

Ağız yoluyla mideye ulaşan her şey mide için yararlı ya da zararlı olabilmektedir. Bu nedenle beslenme düzeninin kalitesi gastrit olasılığını düşürmek adına oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar alkol ve sigara alışkanlığı olan kişilerde gastrit görülme oranının daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca asitli içeceklerin fazla tüketilmesi ve kızartma türü yiyeceklere ağırlık verilmesi gibi nedenler, gastrite yakalanma ihtimalini yükseltmektedir. Asitli içeceklerin diğer zararlarını öğrenmek için tıklayın.

Mide rahatsızlıkları genelde beslenme düzenine bağlansa da, bütün hastalıkların baş unsuru olan stres de, gastrit nedenleri arasındadır. Aşırı stresin mideye yan etkisi olarak mide asidinin artması gastrite neden olmaktadır.

Gastritin Belirtileri Nelerdir?

Sık tekrarlayan gastrit herhangi bir belirti vermeden ilerlediğinden, bu hastalığa sahip olan kişilerin kendilerindeki farklılıkları iyi gözlemlemeleri gerekiyor. Mide yüzeyindeki iltihaplanma bazı hastalarda yoğun kusma ve mide bulantısı ile kendini gösterir. Kronik olmayan gastrit belirtisi ise aniden gelen bulantı hissidir. Bunlardan başka iştah kaybı, şişkinlik ve geğirti gibi durumlar da gastritin belirtileri arasındadır. Açlık durumunda bu belirtiler daha da çoğalıyorsa, geç kalmadan bir hastaneye gidilmesinde fayda vardır.

Gastritten Korunma Yolları Nelerdir?

Uzun süre aç kalmak kişiyi halsiz bırakabileceği gibi, midede yoğun öz suyu salgılanmasına neden olacağı için mide yapısına zarar verir. Bu sebeple sağlıklı beslenme düzenine özen göstermeli ve mutlaka güne kahvaltı ile başlanmalıdır. Mideye ulaşan yiyeceklerin aşırı sıcak ya da soğuk olması da, mide yapısına zarar veren unsurlardan biridir. Bu noktada korunma yolu olarak tercih edilebilecek en etkili yöntem sebze ve meyvelerden yana bir beslenme düzeni oluşturmaktır. Vitamin ve mineralleri yeteri miktarda almak ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine özen göstermek, gastrit ve daha birçok hastalıktan korunmanızı sağlayacaktır.

Gastritin Tedavisi Nedir?

Gastrit tedavisi hastanın bünyesine uygun beslenme düzeni eşliğinde uygulanan antibiyotik tedavisidir. Kesin tedavisi mümkün olmasına karşın uygulanan ilaç tedavisi gastritin tekrarlamasını önlemek için yeterli değildir. Bu sebeple gastrit tedavisi süren ya da biten kişilerin beslenme şekillerine fazlasıyla özen göstermeleri ve mide yapısına zarar veren, mideyi yoran gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Çok uzun süre aç kalmamak da gastritin tedavisi arasında sıralanıyor. Sık ve az yemek hem mide sağlığı için hem de kilo almamanız için edinmeniz gereken bir alışkanlık. Bunlardan başka; gece uyumadan hemen önce yemek yememeli, lokmalarınızı iyice çiğnemeli, çok fazla kafeinli içecek tüketmemeli, çok sıcak veya çok soğuk besinlerle beslenmemelisiniz.

Okur Yorumları

3 yorum
  1. Günümüzün sık karşılaşılan sorunlarından diyebilirim. Hazır yiyecekler denetimsiz besinler mide hastalıklarını beraberinde getiriyor. Daha büyük sıkıntılar ile karşılaşmayız inşallah

  2. ben rahatsızlıktan bendede var gece uyumadan en az üç saat önce yemek yemeniz gerekir yoksa yedikleriniz midenizden geri gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler