Rezene Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Özellikle bebeklerde ve emziren kadınlarda gaz giderici olarak kullanılan rezene Akdeniz ikliminde yetişen bir bitki türüdür. Daha çok Akdeniz ikliminde yetişir. 2 metre kadar uzayabilen rezenenin, sarı çiçekleri vardır. Hazımsızlığı giderme, adet sancısını azaltma, diş ve kemik ağrılarını dindirme rezenenin bilinen faydalarındandır. Maydanozgiller familyasına ait olan rezenenin kullanım şekli ve faydaları şu şekildedir;

Uzun bir ömre sahip rezene, sene boyunca bulunabilen bir bitki çeşididir. Oldukça heybetli olabilir ve 2 metreye kadar uzayabilen boyları bulunmaktadır. Akdeniz bölgesi iklimini benimseyen ve orta çağlarda manastırlardan günümüze kadar kullanılan rezene bitkisi, dünyanın pek çok bölgesinde doğal olarak yetişebilmektedir. Bitkiye ait soğan ve yaprakları yemeklerde, tohumları ise çayını hazırlamakta kullanılmaktadır.

Çay olarak tüketildiğinde vücuda birçok faydası vardır. Son yıllarda özellikle emziren kadınların, bebeklerinde ve kendilerinde görülen gaz şikâyetlerini hafifletmesi sebebiyle, yeni doğum yapan kadınların vazgeçilmezi olmuştur.

Normal şartlarda da gaz şikâyetleri, hazımsızlık sorunları olanlar yemeklerin içinde az miktarda kullanabilir ya da öğünlerden sonra çay olarak tüketebilir. Rezene bitkisinin hazır poşette olanlarını tüketmek yerine doğal olanını bulup kullanmanız daha faydalı olacaktır. Ancak aşırı kullanımı konusunda tedbirli olunması gereklidir.

Rezene Nedir?

Rezene Nedir?Maydanozgiller familyasından iki yıllık bir bitki türüdür. Gövde dik olarak yükselmektedir. Gövde üzerinden çok sık çatallar çıkar. Bitki 2 metre boyuna kadar uzayabilir. Bitkinin çiçekleri altın sarısı bir renge sahiptir. Bitki ekildikten iki yıl sonraki ilk sonbaharda olgunlaşıp yarılan tohumları toplanmaya başlanır ve kabukları tarakla temizlenir. Direkt güneş almadan kurutulur. Bileşeninde nişasta, tanen, uçucu yağlar ve yapışkan bitki sıvısıyla şeker bulunur.

Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Rezenenin Faydaları Nelerdir?Rezene bitkisi, herhangi bir şikâyet hissedilmeksizin C ve B vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini barındırmasından ötürü vücudu güçlendirmek amacıyla kullanılabilir. C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kemik yapısının sağlamlaşmasında etkili olan, antioksidan özelliği bulunan bir vitamindir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, sindirim zorluğunda, bağırsak parazitlerinde, göz hastalıklarında tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Rezene bitkisi ile hazırlanan çayın, adet döngülerini düzene soktuğunu ve adet dönemi sancılarını hafiflettiği belirlenmiştir. Dismenore rahatsızlığı bulunanların bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi şikâyetlerini hafifletmek amacıyla da kullanılmıştır. Öğünlerin ardından 4 adet rezene tohumu tüketmek nefesin tazelenmesini ve ağız kokusunun giderilmesini sağlar. Ayrıca rezene çayı ile ıslatılan pamukla gözlerinizi silerseniz; gözün dezenfekte edilmesini sağlamış olursunuz. Emziren kadınlar kendilerindeki ve bebeklerindeki gaz şikâyetlerini azaltması sebebiyle ara ara kullanabilirler.Antioksidan özelliği sayesinde toksinlerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur. Bununla beraber vücudu ödemden de kurtarır. Kullanan kişilerce diş ve kemik ağrılarının hafifletilmesini sağladığı söylenmiştir.

Rezene Nasıl Kullanılır?

Rezene Nasıl Kullanılır?Genellikle çay olarak tüketilmektedir. Bununla beraber tohumları çiğnenerek de tüketilebilir. Bu şekilde kullanıldığında nefesi tazelemektedir. Bitkisel çay olarak tüketileceği zaman doğru demlemek gerekir. Bunun için bir fincan suya 1 kaşık rezene tohumu atılır. Suyun kaynamasından sonra fincana alın ve 10 dakika daha demlenmesi için bekleyin. Ardından tanelerini ayırın ve suyunu ılık şekilde tüketin. Tat vermek adına içerisine limon ya da bal ilave edebilirsiniz.

Rezenenin Yan Etkileri Nelerdir?

Rezenenin Yan Etkileri Nelerdir?Öğünlerle beraber tüketilen rezene tohumları normal miktarlardaysa güvenli olarak kabul edilir. Bu şekilde tüketildiğinde herhangi bir yan etki görülmemektedir ama rezene çayı, yağı ya da ekstresi kullanılacaksa mutlaka öncelikle bir uzmana danışmak gerekir. Aşırı miktarda tüketimlerinde ise mide bulantısı ve midede ağrıya sebebiyet verebilir. İleri seviyedeki yan etkileri arasında ise kusma, nefes almada güçlük, cilt sorunları, kalpte çarpıntı ve ritim bozukluğu, akciğer ödemi yer alır.

Emzirme döneminde anne sütünü artırdığı gibi bilgiler söz konusudur ama emziren kadınlar ve hamile kadınlar mutlaka doktora danışarak kullanmalıdır. Çünkü bazı kişilerde rezene çayı kan şekerinin olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Belirli hastalıkları olanlar özellikle de safra, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları bulunan, bağışıklık sistemi hassas olanlar ve kolay alerji kapanlar rezene çayını tüketmeden önce hem doktora danışmalı hem de azar azar kullanmaya başlamalı ve gözlem yapmalıdır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler