Johann Sebastian Bach Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Johann Sebastian Bach Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Dünyanın en ünlü bestecilerinden biri olan Johann Sebastian Bach 1685-1750 yılları arasında Almanya'da yaşamıştır. Babasını çok küçük yaşlarda kaybeden Bach, ilk müzik eğitimini abisinden almıştır. Dine olan yatkınlığı sebebiyle, birçok bestesinde dini içerikli melodiler yer almaktadır. Piyanodan orga birçok enstrümana hakim olan Bach'ın hayatı hakkında merak ettikleriniz yazımızda anlatılmıştır.

Erkan Karaca

Johann Sebastian Bach, 1685 yılında doğmuş olan Alman bestecidir. İlk müzik dersini çocuk yaşlarda almaya başlayan ünlü bestecinin ilk öğretmeni Christoph Bach olmuştur. Sonrasında 1703 yılında saray orkestrasında keman çalmıştır. Müziğin matematikçisi olarak nitelenen Alman besteci, günümüze kadar gelmiş en ünlü ve başarılı isimlerden biridir. Babasını 10 yaşında kaybettikten sonra Ohrdruf’a gitmiş; orada ilk org ve keman eğitimini abisinden almıştır.

3 yıl boyunca San Michel Kilisesi'nde görev almıştır. Sonrasında org uzmanı olan George Böhm’den org çalma konusunda çok şey öğrenmiştir. Öğrendikleri ile 18 yaşındayken Neueskirche’de orgcu olarak çalışmaya başlamıştır.

[renkbox baslik="Marilyn Monroe Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/marilyn-monroe-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/marilyn-monroe-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yaşamını maddi ve manevi anlamda düzene soktuktan sonra kuzeniyle evlenmiştir. İlk evlendiği yıllarda Johann Sebastian Bach’ın en güzel eserlerinden biri olan Re Minör Toccato’yu bestelemiştir. Beste yapmaya devam ettiği sürede Wiemar Sarayı'nda çalışmaya başlamıştır.

Johann Sebastian Bach Kimdir?

Dünyaca ünlü birçok müzik adamı gibi, Johann Sebastian Bach da küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duymuş ve bu konuda kendini geliştirmiş bir isimdir. Alman asıllı olan ünlü besteci, org çalma konusunda oldukça başarılıydı. Ailesindeki neredeyse bütün bireylerin müzisyen olmasından dolayı bu konuda şanslı sayılan Bach, harika besteleri ile birçok başarılı işe imza atmıştır. İki evlilik yapan Bach'ın ilk eşi Maria Barbara Bach, ikinci eşi ise Anna Magdalena Bach'tır. Bach’in çocukları da aynı kendisi gibi müzikle iç içe büyümekteydiler. 1685 yılında dünyaya gelen ünlü besteci, 1750 yılında hayata veda etmiştir.

Johann Sebastian Bach'ın Hayatı

Tanrı inancının yüksek olmasından olayı eserlerinde genellikle din ağırlıklı konuları işleyen Bach, müzisyen bir aileden gelen Alman bestecidir. Tüm yaşamı boyunca yaklaşık bin esere imza atmış ancak eserlerinin birçoğu günümüze kadar ulaşamamıştır. Gözlerindeki rahatsızlığın ilerlemesi sonucunda kör olan ve yaşamının son yıllarını kör olarak geçirmiş olan Bach, ikinci eşinin çalışmalarını saklaması sayesinde, bazı eserleri günümüze kadar ulaşmıştır. Johann Sebastian Bach 10 çocuğunu da müzikle alakalı yetiştirmiştir. Kadınların değer görmediği dönemde kendi kızlarının tutkunu oldukları müzikle kazanç elde etmeleri Bach’ı en memnun eden durumlardan biri olmuştur.

Benzer İçerik: Stendhal Kimdir?

Barok müziğinin öncülerinden biri sayılan Johann Sebastian Bach, Almanya’da doğmuştur. Müziğe olan ilgisinin yanında saray orgcusu olarak çalışmayı sürdürmüştür. Ölümünün ardından isminin diğer ünlü besteciler kadar popüler olmamasının en önemli nedeni, eserlerinin pek çoğunu ölmeden önce yakmış olması ve bir kısmının da kaybolmuş olmasıdır. Bestelerini popüler olmak için değil, tutkusu için yaptığının en büyük kanıtı bu davranışıdır. Müziğine kendini veren ve bestelerini içtenlikle yapmasından dolayı, dinleyenlerin müzikle birlikte farklı düşüncelere kapılmaları Bach bestelerinin en önemli ve belirgin özelliğidir.

Johann Sebastian Bach'ın Eserleri

Yaşadığı dönemde eserleri ve besteleri ile müziğe farklı bir bakış açısı kazandıran Bach, çeşitli konçertoları ile oldukça başarılı olmuştur. En ünlü eserlerinden olan Brandenburg Konçertoları, günümüze kadar ulaşmış eserleri arasındadır. Birçok besteciden farklı tarzı üstün zekası ile müziğin dahisi olarak nitelendirilen bir isimdir. Bestelerinde eski dini müziklerden esinlenmesi ve popüler müzik ile kendi tarzını harmanlaması, Alman bestecinin farklı bakış açısını ortaya koymaktadır. Dini inancı çok güçlü olduğundan dünyadayken kulların çok çalışması gerektiği düşüncesini benimsemişti.

Johann Sebastian Bach’a göre; dünyada çalışmayan kişinin öbür dünyada Tanrı'nın karşısına çıkmaya hakkı olamazdı. Hayatın anlamsız bir gayretten ibaret olduğunu düşünmekte aynı zamanda zorlu bir mücadeleden ibaret olduğunu birçok konuşmasında ileri sürmekteydi.

Bach'ın eserlerinin sayısı o kadar fazla ki bizim burada hepsini yazmamız oldukça zor. Yaptığı çalışmalara bakarsak dünyanın en ünlü bestecilerinden biri olması çok normal. Çünkü piyano, org, kuramsal, dinsel, oda orkestrası, missa, koral ve kantat olmak üzere farklı kategorilerde eserler vermiştir. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşacak olursak; Johannes, Matthaus, Das wohltemperierte Klavier, Das müsikalische Offer, Brandenburg Konçertosu, İtalya Konçertosu, Meryem’in Arınması'dır.

Okur Yorumları