Marilyn Monroe Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Marilyn Monroe Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Oynadığı filmler yüzünden “aptal sarışın” olarak anılsa da ilham alınacak bir hayat hikayesine sahiptir Marilyn Monroe! Dünyanın en güzel kadınları denildiğinde akla ilk gelenlerden, 1950’li yılların en ikonik film yıldızlarından ve erken yaşta gelen ölümüyle en unutulmayacak olanlardandır. Bu yazıda Marilyn Monroe kimdir sorusunun detaylı cevaplarını bulacaksınız.

Erkan Karaca

Marilyn Monroe, az ya da çok herkesin bilgi sahibi olduğu bir isimdir! Fakat yalnızca merak edip araştıranlar, Monroe’nun başarılarla dolu hayat hikayesine, yükselişine, ardından çöküşüne ve sahnenin arkasındaki kadının gerçekten kim olduğuna dair soruları yanıtlayabilirler.

Sonuçta milyonlarca kişi için o; dalgalı sarı saçları, kusursuz denebilecek nitelikteki güzelliği ve neredeyse her fotoğrafına yansıyan sevimliliğiyle Hollywood’a damgasını vurmuş ünlü bir yıldızdır. Ancak görünenin ardında çok daha farklı bir hayat hikayesi ve bambaşka bir Marilyn Monroe vardır.

[renkbox baslik="Audrey Hepburn Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/audrey-hepburn-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/audrey-hepburn-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Zaten tüm dünyanın hayranlıkla izlediği o güzel kadın, en başta Marilyn Monroe değildir. Nitekim sarışın yıldız dünyaya Norma Jeane Mortenson adıyla gelmiştir. Marilyn Monroe adı ise fabrikada çalışan Norma Jeane Mortenson’un hepimizin tanıdığı yıldıza dönüşme yolunda attığı ilk adım olmuştur. Ünlü kişilik hakkındaki diğer gerçekleri öğrenmek istiyorsanız, bu yazımızı okumalısınız.

Marilyn Monroe Kimdir?

Marilyn Monroe Kimdir?Masumiyetle cazibenin mükemmel bir uyumla bütünleştiği nadir kadınlardandı Marilyn Monroe! Ve 1950’li yılların ikonlaşmış isimlerinden olmasındaki en önemli etken de ona bahşedilen güzelliğiydi! Fakat görünenin ardında çok daha farklı bir Marilyn Monroe vardı!

Yani Marilyn Monroe kimdir sorusuna ikonik film yıldızı, şarkıcı ve model cevabı verilse de ünlü isim bu tanımdan çok daha fazlasıdır. Babasının kimliği hala kesin olarak bilinemeyen, şizofreni teşhisi konulan annesinden ise yıllarca ayrı yaşayan Marilyn Monroe, zor bir hayatın içinden çıktı ve sıfırdan başlayarak en tepeye tırmandı diyebiliriz.

Hayatının son yıllarında zor zamanlar geçirse de o “aptal sarışın” etiketinin tam tersine ne kadar zeki olduğunu her daim göstermiştir. Bunun en açık kanıtı da halen tüm dünyanın hayranlıkla baktığı bir isim olarak anılmasıdır.

Marilyn Monroe’nun Hayatı

Marilyn Monroe’nun HayatıGerçek adı Norma Jeane Morterson olan Monroe, 1 Haziran 1926’da Los Angeles’ta dünyaya geldi. Babası olduğu tahmin edilen Edward Mortensen, annesini Norma doğmadan çok daha önce terk etti. Yoksulluk içinde geçen çocukluk yılları, annesi Gladys Pearl Baker’e şizofreni teşhisi konulup hastaneye yatırılmasıyla daha da zorlaştı.

Yetimhanelerde ve onu sahiplenen ailelerin yanında kalmaya başlayan Norma’nın annesi bir dönem hastaneden çıksa da kötüleşen akıl hastalığı küçük Norma’yı yine annesiz bıraktı. Yakınlarının evleri ve yetimhanelerde geçirdiği çocukluk yılları boyunca birçok kez istismara uğradı. Yıllar bu şekilde geçip giderken Norma 16 yaşına geldi ve hayatını kurabilmek umuduyla o sırada yaşadığı evin komşusunun oğluyla evlendi.

1942’de işçi olarak çalışan 21 yaşındaki James Dougherty ile yuva kurmak isteyen Norma’nın evliliği uzun sürmedi. Genç çift 4 yıl sonra boşandı ve Norma yeniden kendi ayakları üzerinde durma mücadelesine girdi. Burbank’ta bir fabrikada çalışırken fotoğraflarının çekilmesi üzerine modellik hayatına başlayan Norma, kısa sürede çalıştığı ajansın aranan yüzlerinden oldu.

20th Century Fox yöneticisinin gözünden kaçmayan Norma, gelen teklif üzerine ünlü şirketle 6 aylık bir kontrat imzaladı. İşte bu noktada Norma, yönetici Ben Lyon’un önerisiyle adını değiştirerek Marilyn Monroe ismini aldı. Küçük rollerle sinema dünyasına adım atan Monroe, bir yandan modelliğe devam ederken diğer yandan da oyunculuk eğitimleri aldı. Clash of Night ve Monkey Business isimli filmlerde yeteneğini kanıtlayan Monroe, 1953’te “aptal sarışın” imajının yaratıldığı Niagara isimli filmle en büyük çıkışını yaptı.

Popülerliğini artırmaya başladığı bu dönemde, modellik yaparken verdiği çıplak pozlarla gündeme gelen Monroe, o fotoğrafları parasız kaldığı için çektirdiğini söyledi ve bu davranışı Marilyn’in kariyerini bitirmek yerine onun daha da yükselmesini sağladı. Bu pozlar daha sonra Hugh Hefner’in Playboy dergisinde yayınlandı. Kendini oyunculuk alanında geliştirmeye kararlı olan Monroe, 1954’ün sonunda Marilyn Monroe Productions ismini verdiği bir film şirketi kurdu.

Aynı dönemler Actors Studio’da oyunculuk metodu eğitimi alan Monroe, Bazıları Sıcak Sever’deki performansıyla Altın Küre’de En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Başarılarının yanı sıra film setlerinde çalışılması zor bir oyuncu olarak da nam salan Monroe; yönetmenlerle çatışması, mükemmeliyetçiliği, setlere geç gitmesi, sahne korkusu gibi nedenlerden dolayı problem yaşamaya başladı.

1950’li yıllarda sinema oyuncularının kullanmasının gayet olağan olduğu haplardan kullanan Marilyn, zamanla daha da kötüye gitti. İlaç kullanımıyla birlikte alkol miktarını da artıran yıldız, hayatının son yıllarında zor dönemler yaşadı. 1961’de tamamlanan son filmi olma özelliği taşıyan The Misfits filminde başrol oynayan Marilyn, 1962’de ise Something’S Got to Give isimli filmde oynayacaktı. Ancak kötüleşen sağlık sorunları yüzünden setlere gitmeyen ve çekimlere başlamamak için sürekli mazeret bulan Monroe, 5 Ağustos 1962’de evinin yatak odasında ölü bulundu.

Marilyn Monroe’nun Özel Hayatı

Sahne ışıklarında başarıya ulaşan ve hemen her erkeği güzelliğiyle büyüleyebilecek olan Marilyn Monroe’nun özel hayatı hiçbir zaman yolunda gitmedi diyebiliriz. 36 yıllık ömründe 3 kez evlilik yapan ünlü, hiçbir ilişkisinde mutluluğu bulamadı.

İlk evliliğini 1945’te 16 yaşındayken fabrika işçisi James Dougherty ile yapan Monroe, 4 yıl sonra eşinden boşandı. Joe DiMaggio ile 1954’te yaptığı ikinci evliliği de iyi gitmedi. Ünlü bir beyzbol yıldızı olan Joe DiMaggio Marilyn’e kariyerine veda etmesi için baskı yaptı. Hatta söylenen o ki bir film setinde vücudu göründüğü için ona şiddet uyguladı. Çift kısa süre sonra ayrıldı.

Ardından 1956’da tiyatro yazarı Arthur Miller ile evlendi ama onunla da mutlu olamadı. Ayrıca Monroe, Arthur ile evliyken biri dış gebelik olmak üzere iki kez düşük yaptı. Bu olaylar da onu derinden sarstı. Evlilikleri dışında Albert Einstein, John F. Kennedy, Frank Sinatra, Yves Montand gibi birçok ünlü erkekle ilişki yaşadığı söylenen Monroe’nun hiçbir beraberliğinin sonu mutlu bitmedi.

Marilyn Monroe’nun Ölümü

5 Ağustos 1962’de yatağında ölü bulunan Marilyn Monroe, tanıkların çelişkili ifadeler vermesi, otopsi numunelerinin kaybedilmesi ve delillerin yetersizliği gibi nedenlerden dolayı akıllara cinayet şüphelerini getirdi. Ölüm nedeni olarak yüksek dozda Barbitürat alımı olarak belirtilse de Marilyn Monroe’nun ölümünün intihar mı yoksa cinayet mi olduğu sorusu sayısız komplo teorisinin ortaya atılmasına neden oldu.

Sonuçta; Marilyn Monroe’nun kahyasının verdiği ifadeler bile çelişkilerle doluydu. Ayrıca ünlü yıldızın adının dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy ile anılması, olayı daha da esrarengiz kıldı. Komplo teorisyenleri, Marilyn Monroe’nun ölüm emrinin ABD Başkanı tarafından verildiğini öne sürdü.

Diğer taraftan; Marilyn Monroe’nun ölümünün intihar olduğuna inananlarsa onun daha önceki intihar girişimlerini ve son zamanlardaki sağlık problemlerini fikirlerine gerekçe olarak gösterdi. Ayrıca bir diğer grup da Monroe’nun ölümünün ardında illuminati örgütünün olduğunu söyledi. Fakat Monroe’nun ölümünün ardındaki gerçekler hiçbir zaman öğrenilemedi. Mezarı; Kaliforniya, Los Angeles’ta Westwood Village Memorial Park Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Marilyn Monroe’nun Filmleri

Marilyn Monroe’nun FilmleriMarilyn Monroe kariyeri boyunca pek çok filmde rol aldı. Sinema dünyasına girer girmez parlamasa da 1952 yapımı Clash of Night ve Monkey Business isimli filmlerde kendini kanıtlamayı başardı. Fakat asıl çıkışını kocasını öldürmeye çalışan bir kadını canlandırdığı 1953 tarihli Niagara filmiyle yaptı.

Aptal sarışın etiketinden hiç haz etmeyen Monroe, yeteneği ile konuşulmak için oyunculuk eğitimleri almaya başladı ve gerçekten de büyük bir sanatçı olduğunu herkese gösterdi. Öte yandan; uykusuzluk ve gerginlik için kullandığı haplar yüzünden çalıştığı setlerde sorun yaşamaya başladı, yönetmenlerle tartıştı, nihayetinde de sorunlu bir oyuncu olarak nam saldı. Ama filmlerinin büyük başarı göstermesiyle, Monroe’nun tüm bu olumsuz yönleri ister istemez göz ardı edildi.

[renkbox baslik="Woody Allen Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/woody-allen-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/woody-allen-kidir-hayati-ve-eserleri-1024x597.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Niagara’dan sonra Gentlemen Prefer Blondes ve How to Marry a Millionaire ile A sınıfı aktrisler arasına giren Monroe, River of No Return ve There's No Business Like Show Business isimli filmlerde oynadı ama bunlarda pek başarılı olamadı. 1955’te The Seven Year Itch’i tamamladıktan sonra ise kontratını iptal ederek oyunculuk eğitimi almaya başladı. Çünkü aptal sarışın olup güzelliğiyle konuşulmak yerine yeteneğiyle fark edilmek istiyordu.

Bu dönemde kendi şirketini kuran Marilyn, Fox’un kendi şartlarını kabul etmesi üzerine geri döndü. Yeni anlaşmadan sonra oynadığı ilk filmi Bus Stop ile büyük övgü topladı. Ardından The Prince and the Showgirl, Some Like It Hot, Let’s Make Love ve son olarak The Misfits’te oynadı.

1962 yılında Something’s Got to Give adlı komedi filminde (ilk çıplak sahnesini içerecekti) oynamaya karar verdi fakat sağlık sorunları nedeniyle sürekli mazeret uydurarak setlere gitmedi. Ayrıca yine sete gitmediği bir gün John F. Kennedy’nin doğum gününe katılarak partide şarkı söyledi. Bu nedenlerden dolayı filmden kovulsa da rol arkadaşının isteği üzerine yeniden kadroya alındı fakat çekimlere başlanamadan Marilyn Monroe hayatını kaybetti. Sanatçının yer aldığı bütün filmlerin listesi şu şekilde;

 • Dangerous Years – 1947
 • Scudda Hoo! Scudda Hay! – 1948
 • Ladies of the Chorus – 1948
 • Love Happy – 1949
 • A Ticket to Tomahawk – 1950
 • The Asphalt Jungle – 1950
 • All About Eve – 1950
 • The Fireball – 1950
 • Right Cross – 1950
 • Home Town Story – 1951
 • As Young as You Feel – 1951
 • Love Nest – 1951
 • Let’s Make It Legal – 1951
 • Clash by Night – 1952
 • We’re Not Married! – 1952
 • Don’t Bother to Knock – 1952
 • Monkey Business – 1952
 • O. Henry’s Full House – 1952
 • Niagara – 1953
 • Gentlemen Prefer Blondes – 1953
 • How to Marry a Millionaire – 1953
 • River of No Return – 1954
 • There’s No Business Like Show Business – 1954
 • The Seven Year Itch – 1955
 • Bus Stop – 1956
 • The Prince and the Showgirl – 1957
 • Some Like It Hot – 1959
 • Let’s Make Love – 1960
 • The Misfits – 1961

Marilyn Monroe’nun Aldığı Ödüller

Marilyn Monroe, 1959 yapımı Some Like It Hot ile Altın Küre Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü kazanmıştır. Ayrıca Bus Stop simli filmdeki Cherie rolüyle Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Ardından The Prince and the Showgirl ile Oscar’a denk görülen İtalyan David di Donatello ve Fransız Crystal Star Ödülleri’ni kazanmıştır. Bunlara ek olarak The Seven Year Itch ile BAFTA Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Marilyn Monroe’nun ayrıca 1953 Altın Küre Henrietta Ödülü: Dünyanın Favori Kadın Film Sanatçısı, 1953 Photoplay Ödülü: En Popüler Kadın Yıldız ve 1962 Altın Küre, Henrietta Ödülü: Dünyanın Favori Kadın Film Sanatçısı ödülleri bulunmaktadır.

Marilyn Monroe’nun Sözleri

Hafızalara kazınan ünlü Hollywood yıldızı yalnızca güzelliği, filmleri ve başarıları ile değil, sözleriyle de unutulmazlar arasına adını yazdırmıştır. Marilyn Monroe’nun çoğu kişi tarafından ezbere bilinen ünlü sözlerinden bazıları şunlardır;

 • "Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz, dünyayı bile fethedebilir."
 • "Kariyer yapmak harika! Ama soğuk gecelerde kariyerinize sarılıp yatamazsınız."
 • "En kötü halimle baş edemiyorsan; en iyi halimi hak etmiyorsun demektir."
 • "Bir kadını güldürebiliyorsanız, ona her şeyi yaptırabilirsiniz."
 • "Sadece öldüğünde seni önemserler."
Marilyn Monroe hakkındaki yazıda da gördüğünüz gibi ünlü sinema ve pop ikonu hakkında öğrenilmesi gereken pek çok şey var. Sonuçta o; hayat hikayesi, filmleri, yürümeyen ilişkileri ve sıra dışı kişiliğiyle dünyanın en ilgi çeken isimlerinden biri! Umarız, bu içerik Marilyn Monroe'yu daha yakından tanımanıza yardımcı olmuştur.
Marilyn Monroe'nun hayat hikayesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ünlü yıldızın filmlerini izlediniz mi? Seyrettiklerinize bakarak Marilyn Monroe'nun oyunculuğu hakkında nasıl yorum yaparsınız?
Marilyn Monroe'nun ölümü sizce bir intihar mı yoksa cinayet mi?
Sizce Marilyn Monroe'nun başarısının ardındaki tek nedeni güzelliği mi?Okur Yorumları
 1. “Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz, dünyayı bile fethedebilir.”

  Seviyorum bu kadını.

 2. Filmlerine bayılsam da karakteri hakkında aynı şeyi söyleyemicem.