Oya Aydoğan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Oya Aydoğan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Türk Sineması'nda yaptığı çalışmalarla beğeni toplayan, birçok dizi ve sinema filminde yer alan Oya Aydoğan, ünlü bir televizyon sanatçısıdır. Yeşilçam'ın sanatçıları ile beraber aldığı filmlerle ününe ün katmıştır. Bu makalemizde sizlere Oya Aydoğan'ın hayatı, aldığı ödüller ve daha birçok bilgiyi paylaşacağız.

Erkan Karaca

Erzincan doğumlu olan Oya Aydoğan 1957 yılında dünyaya gelmiştir. Çocukluk ve gençlik yıllarının büyük bölümü Beyoğlu’nda geçmiş ve Ortaokul eğitimini Fransız Kız Ortaokulu'nda almıştır. Lise eğitimi için ise Notre Dame de Sion’a gönderilmiştir.

Oya Aydoğan’ın sinema kariyeri ilk olarak 1972 yılında çekilen Kabadayılar Kralı adlı filmle başlamıştır. Sinemanın yanı sıra ilerleyen yıllarda şarkıcılık deneyimi de bulunmaktadır. Hanımefendiliği ve sağlam duruşu ile Türk insanının beğenisini kazanan Oya Aydoğan, her zaman saygı duyulan bir isim olmuştur. 

[renkbox baslik="Filiz Akın Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/filiz-akin-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/filiz-akin-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi-960x560.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

1975 yılı güzellik yarışmasına Alev Gün ismi ile katılmıştır. Ertesi yıl Ses Dergisi tarafından düzenlenen 8. Sinema Artisti Yarışması’nda ise birinciliği hak etmiştir. Akıllara kazınmış bir isim olan ve Türk filmlerindeki rolleri ile pek çok kişinin hayranlık duyduğu Aydoğan, İbrahim Tatlıses, Kemal Sunal ve Ferdi Tayfur gibi birçok isimle birlikte rol almıştır.

Oya Aydoğan Kimdir?

Oya Aydoğan Kimdir?

Güzel gözleri ile Türk sinemasının başarılı isimlerinden biri olan Oya Aydoğan çok sayıda kişinin yer aldığı filmleriyle tanıdığı bayan aktristir. Filmlerin yanı sıra birçok dizide de rol alan Oya Aydoğan televizyon dünyasında da başarı ile boy göstermiştir. En son Aşk Nerede isimli filmde rol alan oyuncu, çeşitli televizyon programı sunuculuğu deneyimleri de kazanmıştır.

Küçük yaşlardan itibaren oyunculuk hayalleri içinde büyümüş olan Oya Aydoğan, son derece katı görüşlü bir babanın tek kızı olarak bugünlere gelmiştir. Üstelik abi ve dayılarından gördüğü baskılar da ünlü oyuncunun hayatı üzerinde etken olmuştur. Bu baskılar neticesinde yurt dışına giderek, eğitimini burada tamamlamayı tercih etmiştir. 

Ölümünden önceki yıllarda hayranlarının karşısına genellikle sunucu olarak çıkmayı tercih etmiş olan Aydoğan, Emel Müftüoğlu ile birlikte Şekerli Kahve adlı televizyon programının sunuculuğunu üstlenmiştir. Son olarak ise Lerzan Mutlu ile Söylemezsem Olmaz isimli magazin ve sohbet programında yer almıştır. Eğitimini yurt dışında tamamlamış olmasından dolayı İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Oya Aydoğan’ın Hayatı

Oya Aydoğan’ın Hayatı

10 Şubat 1957 doğumlu olan Oya Aydoğan, Cemal ve Güldane Aydoğan’ın kızları olarak dünyaya gözlerini açmıştır. Oyunculuk hayalleri çok küçük yaşlardan itibaren başlayan Aydoğan’ın bu alandaki ilk adımı güzellik yarışmasına katılması ile olmuştur.

Yarışmada birinci olmasına rağmen ailesi tarafından gördüğü baskı ödülü geri iade etmesine neden olmuştur. Sinema kariyerinin yanı sıra Suzan Avcı aracılığı ile 1978 yılında Haluk Ulusoy ile tanışmıştır. Bir yıl flört döneminin ardından ailesinden gizlice ilk evliliğini gerçekleştirmiştir.

Oya Aydoğan’ın Evlilikleri

59 yıllık yaşamına 3 birliktelik sığdırmış olan Oya Aydoğan, ilk evliliğini Haluk Ulusoy ile gizli bir şekilde yapmıştır. Bu evliliği sadece 4 gün sürmüş ve hemen boşanmışlardır. Ardından gazinocu Tamer Taylan ile uzun süre birlikte yaşamıştır. Evliliğe dönüşmesi beklenen bu birliktelik ayrılıkla sonuçlanmıştır. Son evliliğini ise 1988 yılında Latif Demirbağ ile yapmış ve bir yıl sonra bu evliliğinden Gurur adını verdikleri oğlu dünyaya gelmiştir. Gurur Aydoğan’ın dünyaya gelmesinden sonra ikili ayrılık kararı almıştır.

Oya Aydoğan’ın Ölümü

Oya Aydoğan, aort damarının yırtılması nedeniyle kaldırıldığı yoğun bakımdan çıkamamış ve 15 Mayıs 2016 yılında vefat etmiştir. Boğazına yemek takılması ve çıkartmak için yapılan bilinçsiz müdahale sebebiyle aort damarı zarar görmüş olan ünlü oyuncunun ölümü hayranları ve sanat dünyasını derinden etkilemiştir.

Oya Aydoğan’ın Yer Aldığı Projeler

Oya Aydoğan’ın Yer Aldığı Projeler

1976 yılında başladığı sinema kariyerinde sayısız filmde rol almış olan Oya Aydoğan, 60’a yakın filmde oynamıştır. Bu eserlerin bazılarında başrol oyuncu olarak kamera karşısına geçmiştir. Oya Aydoğan'ın çok fazla bilinmeyen özelliklerinden biri de yapımcılık yönünün olmasıdır.  

Deli Şahin ve Kabadayılar Kralı filmleri ile başladığı kariyerinde Neşeli Günler, Divane, Kara Gurbet, Yedi Bela Hüsnü, Çile Tarlası ve Bağrı Yanık gibi yapımlarda bulunmuştur. Kemal Sunal ile başrolleri paylaştığı birçok komedi filmindeki başarının yanı sıra dram filmlerinde de aynı başarıyı yakalamış bir oyuncudur.

Oynadığı filmlerden bazıları; Dertli Pınar, Kalbimdeki Acı, Günaha Girme, Nehirler Denize Akar, 100 Numaralı Adam, Ağla Anam Ağla, Çile Tarlası, Sevginin Bedeli, Neşeli Günler...

Oya Aydoğan’ın Yer Aldığı Diziler

1978 yılında edindiği ilk dizi projesi deneyimi ile televizyonu da benimsemiş olan Oya Aydoğan toplamda sekiz dizide oynamıştır. İlk olarak 1978 yılında Denizin Kanı adlı dizide yer almış Fırat, Evdeki Yabancı ve Pembe Patikler gibi uzun soluklu yapımlarda bulunmuştur.

[renkbox baslik="Hale Soygazi Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/hale-soygazi-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/hale-soygazi-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

2007 yılında Evrim Akın ile başrolü paylaştığı Bez Bebek dizisi ise küçük büyük herkesin beğenisini kazanmış ve 2010 senesine kadar devam etmiştir. Ayrıca Düşman Kardeşler, Sudan Sebepler ve Şimdi Onlar Düşünsün isimli diziler de Oya Aydoğan’ın yer aldığı projelerdir.

Oya Aydoğan'ın Aldığı Ödüller

Oya Aydoğan sanat yaşamındaki ilk onur ödülünü Elazığ’da organize edilen Uluslararası Çayda Çıra Festivali kapsamında almıştır. 2013 yılında çekilen Kedi Özledi filmindeki Meloş karakteri ile de Sadri Alışık Ödülleri Töreninde en iyi yardımcı kadın oyuncu olarak ödül almaya hak kazanmıştır. Magazinci.com tarafından 2015 yılında düzenlenen 15. Yıl İnternet Medyası Ödüllerinde de Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülünü Ferdi Tayfur ile paylaşmıştır.

Oya Aydoğan sempatikliği ve doğallığı ile oynadığı dizi ve filmlerde beğenilen bir oyuncu olmuştur. Talihsiz ölümü tüm sevenlerini üzmüştür.
Oya Aydoğan'ın en sevdiğiniz filmi hangisidir?
Oya Aydoğan'ın projelerinden en ilginizi çeken hangisidir?
Sanatçı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. En asil ve hanımefendi sanatçılarımızdan biri bence, ama ölüm şekli çok üzücü oldu.