Bowling Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Bowling Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Bowling her yaştan insanın oynayabileceği, eğlenceli, strateji ve koordinasyon gerektiren bir salon sporudur. Bowling; özel bir bowling topu, 10 adet lobut ve topun yuvarlanmasını sağlayan 18 metre uzunluğunda bir hattan oluşmaktadır. Resmi müsabakaları olan bowlingin kadın ve erkekleri için özel kıyafetleri bulunur. Bowling sporunda geçen teknik terimler ve oyunun nasıl oynandığına dair genel kurallara birlikte bakalım.

Erkan Karaca

Eğlenceli ve bir o kadar da öğretici salon sporlarından biri olan bowling; belli kurallar çerçevesinde, çeşitli teknik terimlerle oynanmaktadır. Eğlence merkezlerinde oynanan bowling için özel ayakkabılar giyilmelidir. Resmi yarışlarda ise hem erkeklere hem kadınlara yönelik kıyafet yönetmelikleri bulunur. Resmi müsabakalarda erkekler, cebi olmayan kumaş pantolon, kadınlar ise şort, pantolon ya da etek giyebilirler.

Üst kısım içinse polo yaka ve düğmeli, kolları kısa olan bowling tişörtleri ya da gömlekleri giymek zorundadırlar. Bowling oyunu, en az iki kişilik olmak üzere çok sayıda oyuncu ile oynanabilir. Birebir  oynanabileceği gibi gruplar şeklinde de oynanabilir. Gruplar şeklinde oynanması daha keyif vericidir. Oyunda puan tablosu ve atış hakkı gibi bilgiler, oyun hattının sonunda üst kısımdaki tabelada yer almaktadır. Oyunun takibi bu dijital tabela üzerinden yapılır.

[renkbox baslik="Kriket Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?
" link="https://bilgihanem.com/kriket-nedir-nasil-oynanir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/07/kriket-nedir-nasil-oynanir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Günümüzde hemen hemen bütün alışveriş merkezlerinde bowling salonlarının bulunduğunu görmekteyiz. Bunun dışında oyun merkezlerinde ve spor salonlarında da oynabilme imkanınız olduğunu hatırlatalım. Bowlingi oynamak için iki kişinin yeterli olduğunu söylemiştik. Fakat bu oyunu daha eğlenceli ve keyifli bir hale getirmek için gruplar halinde oynamanızı öneririz.

Bowling Nedir?

Bowling Nedir?Oyun için özel olarak üretilmiş toplar ve 10 adet lobut ile oynanan, belli bir hattın sonunda kendine has dizilişi ile yer alan lobutları devirmek üzerine kurulu, bir çeşit salon sporudur. Bu topların türleri ve ağırlıkları farklıdır. Genellikle bowling toplarının ağırlıkları 2,7 kilogramdan başlayıp 7,264 kilograma kadar çıkabilmektedir. Asıl amaç tek topla lobutların hepsini devirmektir ama bir kısmının devrilmesi de çeşitli puanlamalar kazandırır. Bowling oyun hattının uzunluğu 18 metre boyundadır. Uzunluk hat başı çizgisi ile ilk lobut arasındaki mesafedir. Ülkemizde bowling kuralları, Türkiye Bowling ve Dart Federasyonu’na bağlıdır. Türkiye’de toplam 4 lig bulunur. Bunlar; süper lig, 1.lig, 2.lig ve 3.ligdir.

Bowling Nasıl Oynanır?

Bowling Nasıl Oynanır?10 adet lobut, bilgisayar desteği ile çalışan araçlarla standart şekilde dizilir. Oyuncu hattın başında yerini alır ve kendi ağırlığına uygun bir top tercih eder. Ardından hat çizgisini geçmeden topu atar ve lobutları devirmeye çalışır. Oyunun amacı topun tek atışta çok sayıda hatta mümkünse tüm lobutları devirmesidir. Eğer devrilmeyen lobut kalırsa ya da hiç biri devrilmezse oyuncu ikinci kez atış yapar. Bu atış sonrasında, diğer oyuncu oynar.

Atılan top lobutlara denk gelmezse ve düzgün atılmazsa, oyun hattının iki kenarında bulunan kanallardan, oyun alanını terk eder. Bireyler şeklinde ya da ekipler halinde oynanabilir. Her bir atışın 2’şer denemeden oluşan toplam 10 framesi vardır. Bir oyun için oyunculara tanınan atış haklarını bu frameler temsil eder. Oyuncular ilk atışlarında strike yapamazlarsa; ikinci atış yapılır ve frame sonlanır. Yalnızca son framede strike atışlarından sonra tekrar atış hakkı verilmektedir. Oyunda çeşitli tekniklerle atılan toplar ve yıkılan lobutların sayısı puanların farklı olmasını sağlar. Puan tablosu sayesinde oyun kolaylıkla takip edilebilir.

Bowling Oyununun Teknik Terimleri Nelerdir?

Bowling Teknik Terimleri Bowling oyunu kuralarının tümü, bağlı bulunulan federasyonlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek olarak; 10 lobut oynama kuralı Türkiye’de uygulanırken; Dünya Bowling Federasyonu ve diğer bazı federasyonlar, 9 lobut ile oynama şansı sunmaktadır.Oyunun sağlıklı oynanması ve salonda terimlere yabancı kalmamak için bazı terimlerin bilinmesi gerekmektedir. Aksi halde salonda yabancılık çekebilir, ekip içinde zor duruma düşebilirsiniz.

  • Strike: X ile sembolize edilir ve oyun hattının son kısmında yer alan lobutların, framenin ilk atışında tamamının devrilmesidir. Tüm lobutlar devrilince doğal olarak framede yer alan ikinci atış yapılmaz.
  • Spare: / sembolü ile gösterilen spare, oyun hattının son kısmındaki lobutların tamamının, framenin ikinci atışında devrilmesidir.
  • Split: İlk lobutun devrilmesi veya ara lobutların devrilmesi ile bağlantısız 2 veya daha fazla lobutun kalması durumuna split denir. Puan durumunda split atışında devrilen lobut sayısı, dikdörtgen veya kare biçiminde çizgiler içinde gösterilir.

Bowlingin Tarihçesi

Bowling sporunun ne olduğunu, ilgili terimleri ve nasıl oynandığını anlattıktan sonra biraz da tarihinden bahsedelim. Bu oyunu ilk olarak kimler, ne zaman oynamış bu soruların yanıtlarını sizlere sunmaya çalışalım. İlk olarak bowlingin tarihinin milattan önce 3200 yıllarına kadar dayandığını söylemeliyiz. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan bu spor dalının ilk olarak Mısırlılar tarafından oynandığı biliniyor. Yapılan arkeolojik kazılar sayesinde taş toplara ve lobut benzeri nesnelere rastlanmıştır.

[renkbox baslik="Körling Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?
" link="https://bilgihanem.com/korling-nedir-nasil-oynanir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/07/körling-nedir-nasil-oynanir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

3. yüzyılda ise bowlingin Almanya'da dinsel bir tören olduğunu görmekteyiz. O dönemde Almanlar yanlarında kegel adı verilen bir sopa taşıyorlarmış. Kilisede yaptıkları ayin sırasında bu sopalar duvarın bir ucuna sıralanıyor ve diğer uçtan yuvarlanan toplar vasıtasıyla devrilmeye çalışıyormuş. Kegel adı verilen bu sopalar dinsizi ifade ediyormuş ve her devrilen kegel, bir dinsizin öldüğü anlamına geliyormuş. İlerleyen yıllarda Fransa'ya, İspanya'ya ve İngiltere'ye yayılan bowling özellikle İngiltere'de aşağı tabakanın oynadığı bir oyun olarak nitelendiriliyormuş.

İngiltere'deki ilk bowling salonu veya sahası 15. yüzyılda yapıldı. Amerika'da ise 1840 yılında Knicker Bowling Alleys adında bowling salonu açılmıştır. Uluslar Arası Bowling Oyuncuları Federasyonu ise 1951 yılında kurulmuş ve tüm dünyadaki bowling oyunlarının, oyuncularının hakemlerin yönetildiği bir kuruluştur.

Oldukça ağır toplarla oynanan bowling, iki kişiyle oynanabildiği gibi ekip halinde de yapılabilir. Tarihi Mısırlılara kadar dayanan bu spor dalı veya oyun sayesinde çok eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.
Bowling oynamak aktiviteleriniz arasında yer alıyor mu?
Bowling oynarken kullandığınız özel taktikler var mı? Varsa neler?
Bowling terimlerini biliyor musunuz?
Genel olarak bowling oynarken ne tarz kıyafetler giyiyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Bowling oynamaya bayılıyorum ya. Tüm stresimi atıyorum. Ancak ücretleri biraz fazla. Bunun için ücretsiz alanlar yapılsa keşke.

  2. Çok severim, çok da iyi oynarım ama tarihi hakkında pek bilgim yoktu açıkcası, sayenizde öğrenmiş oldum sağ olun.