Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

11 kişilik iki takımdan oluşan, genel olarak savunma ve paslaşma hareketlerini içerip, topun karşı tarafın sahasına ulaştırılması amaçlanan Amerikan futbolu çok uzun yıllardır varlığını korumaktadır. Amerika harici başka ülkelerde de yoğun ilgi gören bu spor dalı, rugby ile benzerlik göstermektedir. Dayanıklılık ve atiklik gibi özellikleri gerektiren Amerikan futboluna merak duyuyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Erkan Karaca

Amerikan futbolu adından da anlaşılacağı üzere Amerika’da keşfedilmiş olan bir takım oyunudur. Amerikan futbolunda top elle ve ayakla karşı takımın kalesine ilerletilmektedir. Birçok ülkede Amerikan futbolu olarak tanımlanan bu spor dalı, Kanada ve Amerika’da yalnızca futbol olarak isimlendirilmektedir.

Amerikan futbolunun topu bu oyuna özgüdür ve oval şeklindedir. Amerikan futbolunun oynanış şekli genellikle rugby oyununa benzetilmektedir. Amerika dışında bu futbol türüne ilgi gösteren pek çok ülke bulunmaktadır. Amerikan futbolunun keşfedilme şekli ise, Amerika’da ilkokul öğretmeni olan bir kişinin öğrencilerine rugby oyununu tanıtmaya çalışması sonucunda keşfedilmiştir.

[renkbox baslik="Beyzbol Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?" link="https://bilgihanem.com/beyzbol-nedir-nasil-oynanir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/04/beyzbol-nedir-nasil-oynanir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kuralları ve sporcular için gerekenleri değiştirerek Amerikan sporu haline getiren öğretmen sayesinde, ilk öncelerde lise öğrencileri tarafından sonrasında ise üniversitelerde ilgi görmeye başlamıştır. En sonunda profesyonel ligin kurulması ile Amerikan sporu oldukça önemli spor dallarından biri olarak Amerika’da varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

Amerikan Futbolu Nedir?

Amerikan Futbolu Nedir?Amerikan futbolu sporcuların ve kuralların belirli bir kombinasyon çerçevesinde oynanması gereken bir takım oyunudur. Rugby oyunu ile bazı benzerlikleri olsa da, Amerikan futbolunda oyuncuların kask kullanma zorunlulukları ve bir anlamda savunma gerektiren hareketlerin içermesi, rugby oyunundan farklı bir spor olmasına neden olmaktadır. Bu noktada oyuncularda olması gereken başlıca özellikler arasında, dayanıklılık, kuvvetli ve esnek olmaları ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca oyuncuların kendi takımları içinde belirli bir strateji çerçevesinde disiplinli olarak hareket etmeleri, karşılaşmada galibiyet kazanan taraf olmalarını da sağlamaktadır.

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?Amerikan futbolunda takım içindeki tüm oyuncuların karşılıklı olarak temas halinde olmaları ve hırslı bir şekilde topu ellerinde tutmaya çalışmaları gerekmektedir. Oyuna dışarıdan bakıldığında oyuncuların kavga ettikleri düşünülse de, oyunun kuralının genel anlamda bu şekilde olması, oyuncuların kask ve özel korumalı yelek giymelerini gerektirmektedir. Her iki takımda 11 kişilik oyuncular ve bol sayıdaki yedek oyunculardan oluşan oyun, sert ve oldukça vurucu olduğu için, Amerikan sporu yaparken hayati tehlike söz konusudur. Bu noktada 1905 tarihinde Amerikan futbolu karşılaşmalarında 18 kişi yaşamını yitirmiştir.

 

İki devreden oluşan karşılaşmada da her devre 30 dakikadan oluşmaktadır. Topu elinde tutan oyuncunun karşı takımın kalesine ulaşmasını sağlamak için savunmadaki oyuncuların düşürülmesinde hiçbir sakınca yoktur. Karşılaşma ayak vuruşu ile başlasa da, oyun sırasında topu yerde ayak aracılığı ile ilerletmek kural dışıdır. Böyle bir kural dışı hareket yapan oyuncunun elinden top alınır ve karşı takıma verilir. Eğer karşı takımın kale çizgisini topu elinde tutan oyuncu top ile birlikte geçmeyi başarabilirse takımına 6 sayı birden kazandırır.

Amerikan Futbolunun Tarihçesi

Amerikan Futbolunun TarihçesiAmerikan futbolunun doğuş şekli ile ilgili anlatılan birden çok yaşanmışlık bulunmaktadır. 19. yüzyılın başlarında Amerikalı bir öğretmen tarafından rugby oyununun bazı kurallarının değiştirilmiş hali olarak gelişmiştir. Bu noktada ilk olarak 1869 yılında ilk kez Amerikan futbolu karşılaşması yapılmıştır. İlk yıllarda okullarda öğrencilerin aralarında eğlenmek amacıyla oynadıkları Amerikan futbolu yıllar içinde geliştirilerek profesyonel olarak oynanan bir spor dalı olarak ilerlemiştir. 1982 yılında bu sporun ilk profesyonel müsabakası oynanmıştır. Bu karşılaşma için ilk profesyonel futbol oyuncusuna 500 dolar ödeme yapılmıştır. Bu ödeme o dönem için olağanüstü bir durum olarak karşılanmıştır. Çünkü o yıllarda profesyonel oyuncular için ödeme yapmak yerine kazanç elde edebilecekleri işler bulunmaktaydı. Genel olarak şiddet içeren bir spor dalı olsa da, Amerika’da en popüler olan sporlardan biri olması, Amerikan futbolunun vazgeçilmez olmasına neden olmaktadır.

Okur Yorumları