Beyzbol Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Beyzbol Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Bir sopa yardımıyla oynanan beyzbolda 9 kişilik iki takım bulunmaktadır. Beyzbolun rounders oyunundan esinlenerek meydana getirildiği bilinmektedir. İlk resmi beyzbol müsabakası, 1846 yılında, Amerika'da yapılmıştır. Yakalayıcı ve vurucu gibi görevler bulunan bu spor dalında, hangi elinizi kullandığınız da büyük önem teşkil ediyor. Amerikan kültürünü yansıtan beyzbol sporu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız yazımıza göz atmalısınız.

Erkan Karaca

Geçmişi oldukça eski yıllara dayanan beyzbol sporu, rounders oyunundan esinlenerek oluşturulmuş bir oyudur. İlk kurumsal beyzbol karşılaşması 1846 yılında Amerika’da gerçekleşmiştir.

Bu maç sonrasında yaygınlığı artan ve pek çok kişinin beğenisini kazanan beyzbol, kısa sürede en çok tercih edilen spor dallarından biri olmuştur. 27 metre alanda oynanan beyzbol, sahanın ikiye ayrıldığı bir oyun alanında oynanır.

[renkbox baslik="Paintball Nedir? Nasıl Oynanır?" link="https://bilgihanem.com/paintball-nedir-nasil-oynanir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/paintball-nedir-nasil-oynanir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

İç ve dış alan olmak üzere ayrılan beyzbol sahası, kare şeklinde oluşturulmuş bir oyun alanıdır. Dört tane kalesi olur ve sayı kalesi olarak sadece bir köşedeki kale belirlenir. 9 kişilik takımlardan oluşan beyzbol takımları, dokuz devrede karşı karşıya gelmektedir. Deplasman takım ilk hücum hakkına sahiptir. Daha sonra ev sahibi takım sırayı alır ve 9 devre bitene kadar sırayla hücum hakkı tanınır.

Beyzbol Nedir?

Beyzbol Nedir?Amerika’nın milli sporlarından biri olan beyzbol, 1800'lü yıllarda başka oyunlardan esinlenerek ortaya çıkmış olan bir spordur. Amatör olarak fazla oynanan bir oyun olmasının yanı sıra, profesyonel anlamda oynayan ve karşılığında yüksek ücret alan kişiler de vardır. Beyzbol sopası denilen bir adet sopa ile oynanan oyunda, her iki takımın da oyun devrelerinde hücum ve savunma hakları bulunmaktadır.

Beyzbol onamak isteyenlerin hangi elini kullandıkları da büyük önem taşıyor. Sağ elini kullananlar oyunun bütün alanlarında aktif rol üstlenebilirken, sol elini kullananların kaleci ya da dış alanda bulunan oyuncu olması gerekmektedir.

Beyzbol Nasıl Oynanır?

Beyzbol Nasıl Oynanır?Vurucu ve yakalayıcı gibi görevlerin bulunduğu bir oyun olarak, takımların hücum ve savunma sırasında atılan toplara isabetli karşılık vermeleri gerekmektedir. Dokuz devreden oluşan her devre içinde bir adet savunma ve hücum hakkı tanınan takımların 3 kalede bulunan kale bekçileri ve saha içindeki oyuncuları ile birlik olmaları gereken bir oyundur. 3 kalenin dışında esas kale sayılan sayı kalesi en çok savunma gerektiren kaledir. 3 kez üst üste atışları kaçıran ve yere düşmesi gereken topun havada yakalanması gibi durumlara maruz kalan oyuncular oyun dışı kalmaktadır. Bu noktada 3 oyuncusunu bu kurallar çerçevesinde kaybeden takımın da hücum hakları sona erer.

Beyzbolun Tarihçesi

Beyzbolun TarihçesiKriket oyunu ile benzerliklerinin olmasından dolayı bu oyun ile arasında bağ kurulan beyzbol, çıkış tarihi tam olarak kestirilemeyen ancak 18. yüzyıl olarak tahmin edilen bir spordur. Profesyonel beyzbol takımlarının kurulmasında bu sporun popüler olması ve giderek yaygınlaşması etkili olmuştur. 1901 yılında Amerikan liginin kurulması ile birlikte, önemli bir Amerikan sporu olma özelliği kazanmıştır. Amerika dışında Kore ve Japonya ülkelerinde de sevilerek oynanan bir oyun olarak maç müsabakalarını da takip edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Kuralları ve oynanış şekli ile oldukça ilgi çekici bir oyun olan beyzbol; takımlar arasındaki rekabet, oyuncular ve izleyiciler için oldukça heyecanlı dakikaların yaşanmasına neden olmaktadır.

Beyzbol ile İlgili Terimler Nelerdir?

Beyzbol ile İlgili Terimler Nelerdir?Beyzbol sporunun geniş kapsamlı bir oyun olması oldukça fazla sayıda da terimin olmasına neden olmaktadır. Sopa, eldiven ve kask gibi oyuncular için fazla eşya barındıran bir oyundur. Amerikan kökenli bir oyun olması, bazı terimlerin de yabancı kökenli olmasına neden olmuştur. Bu anlamda en sık kullanılan terimlerden Pitcher, atıcı oyuncu anlamına gelmektedir. Hitter terimi ise vurucu anlamını taşımaktadır. Ayrıca devre sayısı çok olan bir oyun olarak, İnning terimine de bu oyun içinde sıkça rastlamak mümkündür. Extra inning ise, uzatma devresi anlamındadır. Beraberlik durumunda 9 devreye ek olarak 5 devrenin daha oyuna eklenmesini içerir.

Okur Yorumları