Tenis Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Tenis Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Olimpik bir oyun olan teniste amaç topu ağ üzerinden karşı rakibin sahasına ulaştırmaktır. Var oluşu 1800'lü yıllara dayanan tenis her yaş grubundan kişiye uygun bir spor dalıdır. Tenisin tarihine baktığımızda ilk olarak İngiliz Walter C. Wingfield tarafından oynandığını görmekteyiz. 2 ya da 4 kişi ile oynanan teniste, rakete ve topa ihtiyaç vardır. Her yıl 23 Şubat, Tenisçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

Erkan Karaca

İki veya dört kişilik oynanan bir spor olan tenisin sahasını kort adı verilen dikdörtgen bir alan oluşturmaktadır. Çıkış tarihi 1873 olan tenis, İngiliz Walter C. Wingfield tarafından ilk kez oynanmıştır.

İlk yıllarda sadece keyif için oynanan tenis, zamanla gördüğü ilgi nedeniyle profesyonel olarak oynanan bir spor halini almış ve çeşitli turnuvalar düzenlenmiştir. Bu noktada Londra ilk tenis turnuvasına 1877 yılında ev sahipliği yapmış ülkedir.

[renkbox baslik="Hentbol Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?" link="https://bilgihanem.com/hentbol-nedir-nasil-oynanir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/hentbol-nedir-nasil-oynanir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Daha sonraki yıllarda Avustralya ve Kanada gibi ülkeler de bu popüler sporu oynamaya başlamıştır. Ülkemizde de ilk kez tenis karşılaşması İngilizler tarafından yapılmıştır. Ancak ülkemizde yapılan turnuvada çelik kupayı kazanan kişi Suat Subay adında bir Türk olmuştur. Ülkemizin de tenis sporu ile yakından ilgili olması ve turnuvalarda kupa kazanılması, 1924 yılında Türkiye Tenis Federasyonu’nun kurulmasına neden olmuştur.

Tenis Nedir?

Tenis Nedir?Raket ve topa ihtiyaç duyulan tenis sporu isteğe göre 2 ya da 4 kişi ile takım oluşturularak oynanmaktadır. Ellerinde bulunan tenis topunu raket aracılığı ile karşı rakibin sahasına atmak, tenis sporunun en temel amacıdır. 3 set sayısı dahilinde oynanan tenis 1800 yılında keşfedilmiş keyifli spor dallarından biridir. Kort yüzeyi, çim, toprak ya da beton olarak farklı alternatifleri olan sahalarda oynanabilmektedir. Standart bir tenis kortunun uzunluğu 23,77 metre, genişliği ise 10,97 metredir. Maçın kazananı en çok set alan oyuncu olarak belirlenmektedir. Beraberlik söz konusu olduğunda setler uzatılmaktadır.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis Nasıl Oynanır?Profesyonel olarak tenis sporunu yapanların yanı sıra, keyif amaçlı amatör olarak oynamak isteyenlerin tenis hakkında bilmeleri gereken birçok detay vardır. Oyunun oynanış şekli son derece kolay gibi görünse de, belli bir kural çerçevesinde olması gereken oyun, oldukça dikkat gerektirmektedir. Rakiplerden bir tarafın servis atışı ile başlayan tenis karşılaşması, iki kişi ya da dört kişi olarak oynanabilir. Servis sırası rakipler arasında belli bir düzen içinde sırasıyla devam eder. Servis atışının hatalı olmasından dolayı, topun karşı takım oyuncularına ulaşmaması ve topun filede kalması durumlarında, oyuncuya ikinci kez servis atma hakkı tanınır. Art arda tekrarlanan bu servis hatası puan kaybedilmesine neden olmaktadır.

Tenisin Tarihçesi

Tenisin TarihçesiTenisin oldukça eskilere dayanması, eski dönem insanlarının da hedef sporlarına olan ilgi ve yatkınlıklarını göstermektedir. Birçok spor dalının erkeklere yönelik olması kadınları spor alanında geri planda bırakırken, tenisin kadınlar tarafından da oynanabilir olması, kısa sürede büyümesine ve gelişmesine neden olmuştur. İlk tenis karşılaşmalarının raket yerine elle yapılması, raket ihtiyacının zorunluluğunu göstermiştir. Topa el ile belirli bir hızla vurmak elin acımasına neden olmuştur. Buna önlem olarak ellerin sarılması yöntemi uygulansa da, ellerin incinmesini önlemeye yetmemiştir. Tahta raketler daha sonra ortaya çıkarılmış ve tenis sporu nedeniyle ellerin zarar görmesi engellenmiştir.

Benzer İçerik: Körling Nedir? Nasıl Oynanır?

Tenis ülkemizden ziyade dünya ülkelerinde oldukça başarı ile gerçekleştirilen sporlardan biridir. Bu noktada geçen yıllarda Türkiye’den tenis turnuvalarına katılıp başarılı olan pek çok kişi vardır. Tenis alanında her yıl mutlaka önemli gelişmelere imza atılmıştır. Fransa ve Avustralya'da federasyonlar kurularak, tenis ulusal bir spor dalı olarak benimsenmiştir. Her yıl 23 Şubat gününde kutlanan Tenisçiler Günü, tenis patentinin bu günde alınmış olmasından kaynaklanmaktadır. Tenisin şekil itibari ile ağır bir spor olmaması bayanların da bu alanda gelişmesine fayda sağlamıştır. Dünyaca ünlü tenis şampiyonları arasında kadın oyuncular, bu güne kadar ülkelerine birçok başarı kazandırmıştır. Fransa ve Amerika bu konuda oldukça başarılı tenisçilere sahiptir.

Okur Yorumları
  1. Okulda bazen arkadaşlarla oynuyoruz ama tam olarak kurallarını bilmiyordum. Yazdığınız yazı gerçekten oldukça bilgilendirici olmuş. Sitenizi keşfettim artık daha sık uğrarım 🙂