Ayakkabılar belki de en önemli aksesuarımızdır. Bir kıyafetin tamamlayıcısı oldukları kadar, sağlık için de büyük bir öneme sahiptir. Hatta önceliğimiz güzellikten daha çok sağlık olmalıdır. Belki pek önemsemiyoruz; ama doğru bir ayakkabı giymediğimiz zaman ilk başta ayak sağlığımız daha sonra da düzgün duruş pozisyonuna sahip olmamız için önemlidir. Kısaca yanlış seçilen bir ayakkabı bütün sağlığınızı etkileyebilecek bir hatadır.

Yasemin Saygın

Birçok kadının en büyük tutkusu ayakkabıdır. Bu ayakkabılar; düz, topuklu, spor veya babet tarzı bir model olabilir. Genellikle onları, kıyafeti tamamlayan bir aksesuar olarak görürüz. Ama kıyafet dışında tüm gün sizi taşıyan ayaklarınızı korumanız ve sağlığını muhafaza etmeniz için en önemli unsurdur. Bunu çoğunlukla dikkate almayız; ama bir ayakkabı seçerken ilk bakmamız gereken konudur. Çünkü yanlış seçeceğiniz bir ayakkabı, ayak sağlığınızı kötü etkileyeceği için tüm gününüzü mahvedebilir.

Doğru ayakkabı seçimi, her şeyden önce sağlığınız için önemlidir. Tüm dün ayaklarınız sizi gitmek istediğiniz yere taşır. Dolayısıyla rahat bir yürüme için doğru ayakkabıyı seçmeniz gerekmektedir. Eğer sadece güzelliğine bakarak seçim yaparsanız büyük ihtimalle sağlığınız kısa sürede bozulur. Aynı zamanda doğru yürüyemediğiniz için hoş bir görüntü de ortaya çıkmaz. Hepsinin dışında kendinize bütün gün eziyet etmiş olursunuz.

[renkbox baslik="Daha İnce (Zayıf) Görünmenin Yolları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/daha-ince-gorunmenin-yollari-nelerdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/daha-ince-gorunmenin-yollari.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ayakkabı seçiminde dikkat edilecek birçok unsur vardır. Yapıldığı malzeme, kullanılan kimyasallar, tabanın ortopedik yapısı, ayağı kavraması, topuğun doğru yerleşmesi gibi unsurlar sağlık açısından önemlidir. Moda anlamında da rengi, kombini tamamlayacak modeli gibi konular ön plana çıkmaktadır. Bunların dışında ise size uyan ve yürüdüğünüz zaman herhangi bir sıkıntı yaşatmaması gibi konular dikkat çekmektedir. Dolayısıyla önemsiz gibi görülen konu, aslında birçok unsuru barındırmaktadır.

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabılarınızı, sabah saatlerinde almamaya özen gösterin. Uyandıktan yaklaşık 1 saat sonrası vücutta ödemin en az olduğu zaman dilimidir. Bu zamanda alacağınız ayakkabılar, gün içerisinde vücudunuzdaki ödem miktarı artınca, ayaklarınızı rahatsız edecektir.

Ayakkabı seçerken, 2 ayağınıza birden deneyin. Kimi insanların, ayaklarının ölçüleri birbirinden farklı olabiliyor. Böyle bir durumda, büyük olan ayağınızın ölçüsünü baz almalısınız.

Ayakkabıların, naylon içermemesine özen göstermelisiniz. Çoğu ucuz ayakkabının astarında naylon kumaş kullanılıyor. Bu da yalnızca 3-4 giyme sonrasında ayakkabının içi ve ayaklarınızda koku oluşmasına neden oluyor.

Bunların yanında eğer ekonomik bir alışveriş yapmak istiyorsanız, aklınıza giyinme dolabınızdaki kıyafetleri getirmeli ve çoğunluğa uyum sağlayacak renkte ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Kışlık Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışlık Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışlık ayakkabı alırken; ayakkabının su geçirmemesi en önemlisidir. Pek çok ayakkabı satıcısı su geçirmediğini söylese de, bunun aksiyle karşılaşmanız mümkündür. Bilinen markaların dışına çıkmamanız, en iyisi olacaktır.

Ayakkabının tabanının kaydırmaması da önemli bir ayrıntıdır. Kış aylarında, sıkça buzlanmalar ve donmalar görülmektedir. Tabanı kaymaya neden olabilecek ayakkabılar sağlığınızı ciddi anlamda riske atabilir.

İnce tabanlı ayakkabılardan uzak durun. Tabanın kalın olması soğuğun içeri girmesini önler ve ayaklarınız daha sıcak kalır.

Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolgu topuklu ayakkabılar, kadınların en rahat kullandığı ayakkabı çeşitleri arasında yer alır. Uzun süreli kullanacak ve ayakta kalacaksanız, bu modellerden şaşmamanız yararınıza olacaktır. Kaliteli bir markanın ürününü aldığınızda, rahatlık açısından düz taban bir ayakkabıdan farklı gelmeyecektir.

Özellikle kilo probleminiz varsa, yüksek topuklardan uzak durmalısınız. Aksi takdirde, bacaklarınızda ciddi ağrılar yaşamanız mümkün. Kısa topuklu olan pek çok şık modelin olduğunu unutmayın.

Platformlu ayakkabılar, topuklu kullanımını rahatlatan bir seçim olacaktır. Dilediğiniz kadar uzun topuklu, ince modelleri platform tabanlı olduğu sürece rahatlıkla kullanmanız mümkün. Tabi ayağınızı asla burkmamak için çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Eğer, bu ayakkabılarla ayakta kalacak ya da yürüyecekseniz, ortopedik olanlarını tercih etmenizde fayda bulunuyor.

İnce ve uzun ayaklarınız varsa, botie adı verilen ayağınızı tamamen kavrayan modelleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle ayakkabılar ayağınızdan çıkarak, rahatlığınızı ve zarifliğinizi bozmaz. Bunun yanında yine ince ayak yapısına uygun stiletto modeller de sizin için çok uygun olacaktır.

Krampon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krampon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bileğinizi kavrayan modeller, kimi zaman pozisyonlarda rahat etmenizi engellese de, sağlık açısından en doğru seçim olacaktır. Bileğinizin burkulması, çatlaması gibi durumları önlemede yardımcı olur.

Hafif modelleri tercih etmeniz, sahada daha hızlı hareket etmenizi ve daha rahat oynamanızı sağlar. Özellikle halı sahalar için en ideal modellerdendir.

Her krampon her saha için uygun olmayacaktır. Krampon alırken, mutlaka oynayacağınız sahaya göre seçim yapmalısınız. Pek çok farklı saha tipi bulunduğundan, alırken satıcıya danışmanız en doğru seçimi yapmanızda yardımcı olacaktır.

Değiştirilebilen çivileri bulunan ayakkabılar, birden fazla krampon almak gibidir. Hava şartları değiştiğinde, çivileri değiştirebilir ve ideal kramponunuzu elde edebilirsiniz.

Yanlış Ayakkabı Seçiminin Getireceği Sorunlar

Yanlış Ayakkabı Seçiminin Getireceği SorunlarPek çok kişi, ayakkabı seçimi sırasında, renk, model ve şıklık gibi konuları en ön sırada tutmaktadır. Kullanacağınız ayakkabının, şıklığınızı tamamlayan en önemli noktalardan birisi olduğu kabul edilse de, yalnızca daha güzel bir görüntüye sahip olmak için ayak sağlığınızdan ödün vermemelisiniz. Özellikle kadınlar, vitrinde gördükleri bir ayakkabıya, o anda aşık olarak hiç düşünmeden satın alabilmektedirler.

Hatta kimi zaman numaranın küçük olmasına dahi aldırmadan, nasıl olsa genişler düşüncesiyle alınan ve giyilen ayakkabılar olur. Yapmanız gereken; ilk olarak ayakkabının kalitesine dikkat etmektedir. Ne kadar uygun fiyatlı olsa da, ünlü markaların taklitleri şeklinde üretilen ayakkabılar, ayak sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. İstenmeyen ayak kokuları, ayakta mantar oluşması, ayak tabanında nasırımsı sertliklerin meydana gelmesi gibi durumlar çoğu zaman yanlış ayakkabı seçimi sebebiyle oluşmaktadır. Bu nedenle, seçeceğiniz ayakkabının bazı unsurları taşıdığından emin olmalısınız.

Yanlış ayakkabı seçimi dediğimiz zaman, birçok kriter olduğunu artık anlamışsınızdır. Bunlar şık görüntüsü ile tercih ettiğimiz stiletto gibi ayakkabılardan kaynaklanabilir. Bir de kalitesiz malzemeden yapılanların neden olacağı sorunlar olabilir. Mantar, ayak kokusu, topuk çatlağı gibi rahatsızlıklar, keyfinizi fazlasıyla kaçırabilir. Ayrıca taban çökmesi gibi sorunlar, bir ömür peşinizden gelecektir. Yani yanlış ayakkabı seçmek, ciddi problemlere neden olacaktır.

Çekik parmak, yanlış ayakkabı seçimi ile hayatınızı mahvedecek sorunların başında gelir. Yanlış seçilen ayakkabı sonucunda parmaklar, ayakkabının ucuna doğru itilir. Bu durumda parmaklar biçimsiz bir şekilde kıvrılmaya başlar. Özellikle orta eklemler bükülür ve şekilde bozukluğu oluşur. Ayakkabının üst kısmı buralara baskı yaptıkça ağrılar oluşmaya başlar. Ayrıca ayakkabıya değen bu kısımlarda nasır oluşması da söz konusudur. Sürekli bu tarz ayakkabı giyildiğinde de ayak şekliniz bozulacaktır.

Nasır oluşumu ise yanlış ayakkabı seçiminin ilk nedenlerinden birisidir. Ayakkabının baskı yaptığı noktalarda ve sürtünme sonucunda deriniz sertleşecek ve kalınlaşmaya başlayacaktır. Bu durum bir süre sonra ağrı yaratan nasırlara dönüşecektir. Aynı zamanda ileri vaka nasırlar, tıbbi müdahale gerektirecektir.

Bacaklarda ağrı da yanlış seçimlerin bir sonucudur. Yüksek topuklu ayakkabılar, zamanlar baldır kaslarında kısalmaya neden olur. Kısalma sonucunda ayağınızda ayakkabı yokken ağrı duymaya başlarsınız. Aynı zamanda kramplara da neden olacaktır. Yüksek topuklu ayakkabılar, vücut merkezinin öne kaymasına neden olduğu için bacak kasları aşırı zorlanma yaşayacaktır. Bu durum da bir süre sonra aşırı ağrıya neden olacaktır.

Diz ağrısı ise yüksek topuklu ayakkabı giyme sonucunda yaşanır. Vücut ağırlık merkezinin öne kaymasıyla birlikte dizlere ilave yük biner. Hemen etkisi görülmese bile ilerleyen yaşlarda bu ağrıların artması muhtemeldir. Ayrıca kireçlenme gibi sorunlar da buna bağlı olarak gelişecektir.

Ayak bileğinde incinmeler de sıklıkla görülen sorunlardandır. Yürüyemeyeceğiniz yükseklikte bir ayakkabı seçtiğiniz zaman, ayağınızın burkulması her an başınıza gelebilir. Çünkü sağlam bir şekilde yere basamazsınız ve en ufak bir hatada burkulma yaşanır. Dolayısıyla bu ciddi sorunlara neden olabilir. Liflerde yırtılma, eklemde kırık, incinme gibi sorunlar en sık görülen sorunlardır. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılarda parmak ucunda yürüyormuş hissi verir. Ağırlığı destekleme alanı daralır ve dengeniz çabuk bozulur. Dolayısıyla düşme olasılığınız artar.

Bel ağrısı da tıpkı diz ve bacaklarda olduğu gibi yüksek topuklu ayakkabılardan kaynaklanır. Vücut ağırlık merkezinin önce kayması ve belde kavisin artması, bel kaslarının aşırı gerilmesine neden olur. Bu gerginlik ise ağrıya neden olur. Özellikle fazla kilolar bu ağrıları çoğaltır.

[renkbox baslik="Tırnak Mantarı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/tirnak-mantari-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/tirnak-mantari-ve-tedavisi.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Tırnak ve ayak mantarı da yanlış ayakkabı seçimi sonucunda karşılaşılan sorunlardır. Ayakkabının üretildiği malzeme bu konuda ilk nedendir. Ayağınız tüm gün ayakkabının içinde havasız kalırsa ve terleme yapan bir malzemesi varsa mantar sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz de son derece yüksektir.

Tırnak batması, sivri burunlu ve ayağınıza dar gelen bir ayakkabıda sıklıkla başınıza gelecek bir sorundur. Üstelik bu durum yinelenirse kalıcı bir sorun olacaktır. Tırnağın etinize batmasıyla birlikte bir süre sonra üzerine basamaz hale gelirsiniz. Kanaması, iltihaplanması gibi sorunlar da bununla beraber gelecektir.

Yanlış seçilen ayakkabılarda en sık karşılaşılan durumlardan birisi de taban çökmesidir. Ayakkabı birçok noktadan ayağınızı kavrar ve doğru noktalardan basma imkanı verir. Eğer bu imkanı vermiyorsa kemik yapısında ve kemik arası kıkırdak dokuda hasarlara neden olur. Taban çökmesi bu sorunların en sık karşılaşılanıdır. Aynı zamanda ayak anatomisinin bozulması ile şeklinde de değişiklik yaşanmaya başlar. Dolayısıyla kalıcı bir şekilde bu sorunlarla baş etmek zorunda kalırsınız.

Hiç kuşkusuz ayakkabı birçok insan özellikle de kadınlar için bir tutkudur. Beğendiği ve kafasına koyduğu ayakkabıyı mutlaka alan bir kadın genellikle onun verdiği rahatsızlığı da göze almaktadır. Oysaki ayakkabı seçimi sağlık açısında son derece önemli bir konudur. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenleri ve işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı püf noktaları bu makalemizde sizlerle paylaştık. Bunlara dikkat etmeniz, sağlığınız açısından son derece önemlidir.
Ayakkabı seçerken dikkat ettiğiniz şeyler nelerdir?
Ayakkabı alırken fiyatın uygun olması ilk tercih sebebi olabilir mi?
Her yüksek fiyatlı ayakkabı, sağlıklı bir seçime işaret eder mi?
Yüksek topuklu ayakkabı seçme konusunda ne gibi püf noktalarınız var?Okur Yorumları
  1. ayakkabı şeçimine dikkat bütün gün bedeni taşıyan bir organımız.