Çim lekesi, pas lekesi, mürekkep lekesi ve daha birçok madde; en sevdiğimiz eşyalarda, istenmeyen lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bunlar arasında yer alan, en inatçı lekelerden biri de zift lekesidir. Zift asfaltın yapıldığı madde olduğundan, sıcak yaz günlerinde, güneşin etkisiyle eriyen asfalt, ayakkabı ve pantolonlarda siyah lekelerin oluşmasına yol açar. Yazımızda zift lekesini çıkarmada işinize yarayacak, birçok bilgiye yer verildi.

Yasemin Saygın

Özellikle sıcak yaz aylarında asfalt üzerinde yürürken veya arabayla giderken güneşin sıcaklığı nedeniyle asfalt eriyebilir ve zift bulaşabilir. En sevdiğiniz ayakkabınızın tabanına, pantolonunuzun paçasına veya aniden yere düşürdüğünüz yepyeni çantanıza erimiş, korkunç görünümlü simsiyah zift lekesi bulaşması olası bir durumdur. Ayrıca arabanızla yeni dökülen asfalttan geçerek, arabanızın tamamını asfalt lekesinin kaplamasına sebep olabilirsiniz.

Bazen sizin hiçbir hatanız yokken, en sevdiğiniz gömleğinize zift lekesi sıçrayabilir. Kısacası günün her anında üstünüzdeki kıyafetlerin ve eşyalarınızın kirlenmesi son derece olağan bir durumdur. Elbette bir zift lekesi yüzünden en sevdiğiniz eşyalarınızdan vazgeçmenize gerek yoktur.

[renkbox baslik="Fritöz Nasıl Temizlenir?" link="https://bilgihanem.com/fritoz-nasil-temizlenir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/fritoz-nasil-temizlenir.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Günümüzde her lekenin bir çözümü olduğu gibi ziftin de çok kolay giderilme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en başında kuru temizleme yer alsa da, çok daha maliyetsiz ve her evde bulunan malzemelerle lekelerden kurtulmak mümkündür.

Zift Lekesi Vazelin ile Nasıl Çıkarılır?

Vazelin dünya üzerindeki en ucuz ve en etkili yumuşatıcılardan bir tanesidir. Kişisel bakım ürünü olarak kullanılabildiği gibi lekelerin yumuşatılması konusunda da son derece etkilidir. Özellikle kumaş yüzeylerde kurumuş olan zift lekelerini yumuşatmak ve çıkarmak için en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Lekenin olduğu yüzeye vazelin sürün ve 1 saat kadar bekletin. Vazelin lekeyi yumuşatacak ve çıkmasını kolaylaştıracaktır. Sonrasında bir bıçak, anahtar veya kart ile zifti yüzeyden kazıyabilirsiniz.

Zift Lekesi Tiner ile Nasıl Çıkarılır?

Bu yöntemi kullanmadan önce son derece dikkatli olunmasında fayda vardır. Öncelikle, tiner gibi maddelerin çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurulması gerekir. Kullanmadığınız temiz bir bezi tiner ile kaplayın. Bezin tüm yüzeylerinde tiner bulunması sakıncalı değildir. Ziftin olduğu lekeli yüzeyi tinerli bez ile silmeye başlayın. Lekenin yavaşça açıldığını ve silikleştiğini göreceksiniz.

Benzer Bilgi: Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tiner uçucu bir maddedir ve kendi haline bırakıldığında bir süre sonra kokusu uçacaktır. Ama siz yine de temizlenmiş olan bölgeyi durulayabilir veya yıkanacak bir eşya ise, çamaşır makinesinde iyice yıkanmasını sağlayabilirsiniz.

Zift Lekesi Alkol ve Limon Suyu ile Nasıl Çıkarılır?

Alkol ve limon suyu kurumuş lekelerin kazınması sonrasında, arta kalan yüzeysel lekelerin temizlenmesinde kullanılabilir. Vazelin veya sıvı yağ ile yumuşattığınız lekeleri alkol veya limon suyu ile tamamen temizleyebilirsiniz. Kurumuş zift yüzeyden arınmış olsa dahi, özellikle kumaş yüzeylerde siyah bir renk bırakır. Bu siyah rengi gidermek için alkol veya limon suyu sıktığınız temiz bir bezi kullanabilirsiniz. Eğer kumaş çok hassassa bu yöntem yerine kuru temizlemeye başvurmanız gerekebilir.

Zift Lekesi Sıvı Yağ ile Nasıl Çıkarılır?

Sıvı yağ da tıpkı vazelin gibi yumuşatıcı etkiye sahiptir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, zeytinyağı kumaşın hem kokusunu hem de rengini bozabilir. Bu nedenle lekeyi yumuşatmak için kullanılabilecek en uygun yağ, ayçiçek yağıdır. Ayçiçek yağını temiz bir kumaş parçası veya pamuk yardımıyla zift lekesinin üzerine uygulayabilirsiniz. Leke kabarmaya başladıktan sonra sert bir plaka ile kazıyabilirsiniz. Kazıma işlemi sırasında yüzeyin zarar görmemesi için bir miktar daha yağ ekleyebilirsiniz.

Zift Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kumaş yüzeylerden zift lekesi çıkarırken tiner yerine benzin de kullanabilirsiniz. Bu işlemler sırasında yanıcı maddelerden uzak durmayı unutmayın. Eğer leke araba yüzeyindeyse ziftin olduğu yüzeyleri mazot ve gaz yağı ile temizleyebilirsiniz. Metal alaşımlı teller veya fırçalar ile kazımaya çalışmayın çünkü boyayı çizebilirsiniz. Yumuşayan zifti yumuşak süngerler yardımı ile olduğu bölgeden kazıyarak bol deterjanlı bir su hazırlayın ve güzelce yıkayın. Mazotun ve gaz yağının arındığından emin olun çünkü arabanızın kaportası üzerinde uzun süre kalmaları halinde boyaya zarar verebilirler.

Okur Yorumları