Uyku Nasıl Açılır? (Nasıl Kaçırılır?)

Uyku Nasıl Açılır? (Nasıl Kaçırılır?)

Sabah erken saatlerde işe gitmek zorunda olanlar, o sıcacık yataktan çıkmak nasıl da zordur dimi? Hele bir de gece geç yatıp, uykunuzu yeterince alamadıysanız gününüz bitmek bilmez. Ya da sınav haftalarında gece geç saatlere kadar ders çalışmak zorunda olanlar! Uykunun bastırdığı zamanlarda, uykunuzu açacak veya kaçıracak bazı yöntemleri bilmek sizin için birçok kez hayat kurtarıcı nitelikte değerli olacaktır. İşte onlardan bazıları şöyle...

Yasemin Saygın

Ders çalışmak ya da ertesi güne yetiştirilmesi gereken bir iş için pek çok kişi kendini uyanık kalmak zorunda hissediyor. Ancak uykuya direndikçe psikolojik olarak daha çok çöken uyku hissi çeşitli yöntemlerle uykunun açılmasını gerektirmektedir.

Düzensiz bir uyku sistemine sahip kişilerin en sık karşılaştığı sorunların başında gelen sürekli uyuklama hissi günlük yaşama adapte olmayı da zorlaştırmaktadır. Uyku üzerine yapılan pek çok araştırma bazı etkili yöntemlerle uykunun kolayca kaçırılabileceğini ortaya koymaktadır. Daha az uyumaya ihtiyacı olanların sıklıkla uyguladıkları bazı yöntemler, zamanını uyku ile harcamaması gereken birçok kişinin işini kolaylaştıracaktır.

[renkbox baslik="Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?" link="https://bilgihanem.com/murekkep-lekesi-nasil-cikarilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/07/murekkep-lekesi-nasil-cikarilir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ancak bu yöntemleri sürekli alışkanlık haline getirmek yeterince uykunun alınmamasına neden olacağı için vücuda birtakım zararları olabilir. Ancak bazı geceler uykuyu erteleyerek uykunun daha geç gelmesini sağlamanın çok fazla sakıncası olmayacaktır.

Kafeinli İçecekler ile Uyku Nasıl Açılır?

Uyku açmak için herkesin bildiği ve etkisi neredeyse garanti olan yöntemlerden biri kahve tüketmektir. Kahvenin içeriğinde bulunan kafeinin uykuyu kaçırma etkisi ile uzun süre uykunun gelmemesi sağlanabilir. Kafein hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak sadece kahveyi uyku kaçırma konusunda yeterli bulmayan pek çok kişi kahve ve kola karışımı ile uyanık kalmaya çalışmaktadır. Kola ile karıştırılacak olan kahvenin nescafe olmasına dikkat ederek kafein ve asidin birleşimi ile uykunun kaçması olasıdır. Oldukça etkili bir karışım olmasından dolayı üst üste defalarca tekrar etmemeye özen göstererek gerçekten uyanık kalınması zorunlu zamanlarda denemeye değer yöntemlerden biridir.

Nefes Egzersizleri ile Uyku Nasıl Açılır?

Sağlıklı bir yaşam için kaliteli ve doğru nefes almak aynı zamanda kaliteli bir uykunun önemli bir formülü iken istenen zamanlarda da ideal bir uyku açıcı özelliğine dönüşebilmektedir. Uykuya direnmek istenen anlarda derin nefes almaya başlayarak kan dolaşımı hızlandırmak ve bu sayede uykunun açılmasını sağlamak mümkündür. Uyku bastırdığı anda 10 defa hızlı bir şekilde derin nefes almak vücuda giren oksijen miktarının artmasını sağlayacağı için etkili bir uyku açma yöntemini keşfetmeyi sağlayacaktır. Ayrıca kısa süreli sadece burundan nefes alıp vermek de vücudun enerjisini artırmakta ve uykunun bedene daha geç gelmesine neden olmaktadır.

Elma ile Uyku Nasıl Açılır?

Uykuyu kaçırmak için bir şeyler yiyip içmek en çok denenen yöntemlerden biridir. Ancak aynı zamanda, yanlış besinler tercih edildiğinde sonucun genellikle uyku ile sonuçlanmasına neden olan durumlardan biridir. Bu noktada kahve içmek uykuyu dağıtmak için en çok bilinen ve uygulanan formüllerin başında gelmektedir. En az kahve kadar uyku kaçırmada etkisi yüksek olan elma da uykusunun kaçmasını isteyen kişilerin tüketmeleri gereken yiyeceklerin başında gelmektedir. Uyanık kalmak için kahvenin yeterli olmadığı günlerde elma yiyerek de daha enerjik hissetmek ve uykunun kaçması mümkün olacaktır. Elma hakkında bilgi almak için tıklayın.

Sakız ile Uyku Nasıl Açılır?

Uykunun aşırı bastırdığı anlarda uyanık kalmak zorundaysanız, hemen ağzınıza bir sakız alın. Sakız çiğneyerek zihni açık tutmak ve midenin de uyarılmasını sağlayarak uyanık kalınabilir. Geç saatlerde dinç ve uyanık kalmak için ağır besinler tüketmek yerine, yemek yemek kadar etkili olan sakız çiğneme önerisi değerlendirilebilir. Gece vakitlerinde midenin uyarılması uyku hormonlarının devreye girmesini zorlaştırmakta ve bu sayede uyumamak daha da kolaylaşmaktadır. Belirli bir amaç için uyanık kalmak gerektiğinde ise kişinin psikolojik olarak kendini uyanık kalmaya şartlandırması da uykuya yenik düşülse bile bir süre sonra tekrar uyanılmasına neden olacaktır. Bu nedenle yemek içmek gibi yöntemlerle vücut sağlığını riske atmak yerine insanın kendi iradesini kullanması daha doğru olacaktır.

Okur Yorumları