Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Geniş ağızlı su şişeleri, konserveler ve turşu yapmak için kullandığımız cam kavanozların kapağı, bazen sıkışır ve bir türlü açılmazlar. Bu sıkışmanın sebebi içeride oluşan basınçtır. Kavanoz kapağını çok az da olsa kımıldatarak, hava alması sağlanırsa, kapak rahatlıkla açılacaktır. Ev hanımlarının işine yarayacak olan bu yazıda, sıkışan kavanoz kapağını açmanızı sağlayacak, birkaç pratik bilgiye yer verilmiştir.

Yasemin Saygın

Uzun zamandır beklediğiniz ve aylar öncesinde hazırladığınız muhteşem turşularınızın tadına bakacağınız o büyük gün geldiğinde, turşu kavanozunu açamamak büyük hayal kırıklığı yaratacaktır. Özellikle uzun süre boyunca açılmayan kavanozlarda sık sık karşılaşılan bu durum temel olarak hava ile temasın kesildiğinin göstergesidir. Yani sıkışmış kavanozlar aslında sizin için son derece iyidir. Çünkü bu kavanozun içindeki yiyeceğin kolay kolay bozulmayacağı anlamına gelir.

İçeride sıkışan hava, kavanoz kapağına basınç uygulayarak açılmasını önler. Dışarıdaki basınç ile kavanozun içindeki basınç arasında fark olduğundan dolayı, kapak sıkışık vaziyette kalır. Bu basınçlar arasındaki farkı dengelemek için kavanozun içinde sıkışan havayı dışarı çıkarmak gerekir.

[renkbox baslik="Valiz (Bavul) Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?" link="https://bilgihanem.com/valiz-bavul-hazirlarken-nelere-dikkat-edilmelidir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/valiz-hazirlamanin-puf-noktalari-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bu işlem için kavanozunuzu kırmanıza gerek yoktur. Herkesin evinde kolaylıkla bulabileceği malzemeler sayesinde, üstelik minimum güç harcayarak, sıkışan kapakları birkaç dakika içinde açmanız mümkündür.

Sıcak Su ile Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Geniş ve derince bir kabın içerisini kaynamış su ile doldurun. Burada önemli olan nokta, su seviyesinin kavanozun en az yarısına kadar gelmesidir. Kavanozunuzun aşırı soğuk olmadığından emin olun. Çünkü soğuk cam bir kavanoz aniden sıcak su ile buluştuğunda patlayabilir ve ortada açılması gereken bir kavanoz kalmayabilir. Sıcak su dolu kabın içerisinde kavanozun kapağı alta gelecek şekilde, kavanozunuzu batırın. Kapak ve kavanozun yarısı suyun içine girmelidir. Bir müddet bu şekilde bekletin, minik hava kabarcıklarının çıktığını görüyorsanız hemen kavanozunuzu çıkartın. 1-2 dakikalık beklemenin ardından kavanozu sudan çıkartın ve bir bez ile temizleyerek ağzını rahatlıkla açın.

Saç Kurutma Makinesi ile Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Bu yöntem yalnızca metal kapaklı kavanozlar için uygundur. Plastik kapaklı kavanozlarda kullanmanız pek tavsiye edilmez. Saç kurutma makinenizi en sıcak derecesine ayarlayarak kavanozun ağzına doğru 2-3 dakika kadar tutun. Zamanla metal kapak genişleyecek ve sıkışıklığı geçecektir. Unutmayın metaller soğukta büzüşür, sıcakta ise genleşirler. Bu nedenle bu ısıtma yöntemini tüm sıkışan metal ürünlerinizde kullanabilirsiniz.

Kaşık ile Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Kaşık ile sıkışmış kavanozları açmak kullanılan en klasik yöntemlerden bir tanesidir. Kaşığın yuvarlak ve çukur kısmı üste bakacak şekilde, kavanozun kapağının alt kısmına yerleştirin. Kaşığa sapından kuvvet uygulayarak, kapağı üste doğru itin. Bu işlemi kavanoz kapağının etrafı boyunca dairesel şekilde yapabilirsiniz. Kavanoz kapağının ortasındaki hava boşluğunun şiştiğini gördüğünüzde kavanozunuz hazır demektir. Rahatlıkla açabilirsiniz.

Bulaşık Eldiveni ile Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Genellikle sıkışmış kavanozlar güç eksikliğinden ziyade kayganlık nedeniyle açılmazlar. Bu nedenle kapağı kaymayacak şekilde tutmak, kavanozu açmanızı sağlayabilir. Bulaşık eldivenleri kalın plastik yapıları sayesinde kaymaz yüzeye sahiptirler. Elinize bulaşık eldiveni giyerek kapağı bu elinizle tutunuz. Tutup çevirdiğiniz yönün tam aksi yönüne de diğer eliniz ile kuvvet uygulayın. Kapak kaymadığı sürece kavanozunuz rahatlıkla açılacaktır.

Sıkışan Kavanoz Kapağını Açmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Sıkışmış kavanoz kapaklarını açmak için her zaman evde olmayabilirsiniz. Bazen mangala gittiğinizde ya da kamp kurduğunuzda kavanoz açmanız gerekebilir. Böyle durumlarda, metal kavanoz kapaklarınızı çakmak ile ısıtarak açabilirsiniz. Tıpkı saç kurutma makinesinde olduğu gibi genleşen kapak çok daha rahat şekilde açılacaktır.

Bir diğer yöntem ise kavanozun her köşesini dürtmektir. Bu dürtme işlemini elinizle yapmanız son derece fazla güç isteyeceği için, mutfaktaki tezgahı veya duvarı kullanabilirsiniz. Kavanozun kendisi duvara değmeyecek şekilde, yalnızca kapağını, dairesel hareketlerle duvara 3-4 sefer vurdurmanız halinde, içeride sıkışan hava dışarı çıkacak ve kavanozunuz açılacaktır.

Okur Yorumları