Gün içerisinde kazara oluşan ve eşyalarımızda kalıcı hasarlar bırakan lekelerden biri de mürekkep lekesidir. Ancak doğru müdahale ve tekniklerle bu lekeleri tamamen yok etmek veya en aza indirmeniz mümkündür. Mürekkep lekesini çıkarmak için günlük hayatta işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı püf noktaları sizlerle paylaştık. Üstelik bu yöntemleri denerken, evinizde bulunan malzemeler yeterli olacaktır.

Yasemin Saygın

Yazı yazmak için kullanılan mürekkepli kalemler bazı durumlarda çıkmayan lekelerin en büyük sebebi olabiliyor. Çocukların eline geçmiş olan mürekkepli kalemden dolayı koltuk ve halılardaki mürekkep lekesinin çıkması oldukça zor olsa da çözümsüz bir leke değildir. Bazı doğal malzemelerle bile mürekkep lekesini iz kalmadan çıkarmak mümkündür. Mürekkep lekesi her zaman temizlenmesi zor bir leke olsa da, üzerinden epeyce zaman geçmiş mürekkep lekesi ile uğraşmak daha zordur.

Bu nedenle hemen müdahale edilmesi gereken lekeler arasında mürekkep lekesi de yer alır. Aynı zamanda mürekkep lekesinin çıkıp çıkmama olasılığı da, bulunduğu yüzey ya da kumaşın yapısına ve malzemesine bağlıdır.

[renkbox baslik="Düdüklü Tencere Nedir? Nasıl Kullanılır?" link="https://bilgihanem.com/duduklu-tencere-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/duduklu-tencere-nasil-kullanilmalidir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Farklı türde mürekkep çeşitlerinin de olduğu düşünüldüğünde, her mürekkep lekesinin zor çıkacağını söylemek doğru değildir. Mürekkep lekesinin etkili bir şekilde çıkarılması için son derece farklı ve doğal temizlik yöntemleri bulunmaktadır.

Mürekkep Lekesini Çıkarmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Mürekkep Lekesini Çıkarmanın Doğal Yolları Nelerdir?Mürekkep lekesi doğru malzeme ve doğru hamle ile müdahale edildiği takdirde çıkması kolay bir lekedir. Zorlu bir leke olmasından dolayı mürekkep lekesinin oluştuğu anda panikle hareket etmek genellikle lekenin daha fazla yayılmasına neden olur. Bu nedenle henüz kurumamış olan mürekkep lekesini suyun altında ilk önce akıtmaya çalışmak en doğru ilk müdahalelerden biridir. Mürekkepli kumaşı suyun altına tutmanın yanı sıra, emici özelliğe sahip olan kâğıt havluyu mürekkep lekesinin üzerine hareket ettirmeden bastırmak da mürekkep lekesinin fazlalığını almada etkili bir yöntemdir.

Mürekkep Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mürekkep Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?Mürekkep lekesi özenle temizlendiğinde çıkması muhtemel bir leke olsa da, geride hafif de olsa iz bırakması oldukça can sıkıcıdır. Doğal leke çıkarıcı özelliğinde olan limon ve limon tuzunu mürekkep lekesi geçirmek için denemek, lekenin çıkmasını sağlayan yöntemlerden biri olacaktır. Aynı zamanda kumaştaki mürekkep lekesini ılık süt ile ovmak da mürekkep lekesinin çıkmasında etkilidir.

Bakmadan Geçmeyin: Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep lekesinin çıkma ihtimalini kuvvetlendiren unsurlardan biri de, lekenin oluşma zamanıdır. Mürekkep lekesini erken fark etmiş olmak, temizleme işinin daha kısa süreceğini ve daha kolay olacağını işaret eder. Doğal leke sökücü özelliğine sahip olan sirke de, gömlek ve koltuk gibi kumaşlardan mürekkep lekesinin rahatça çıkmasını sağlamaktadır. Sirke hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizi buraya alalım.

Mürekkep Lekesi Çıkarılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mürekkep Lekesi Çıkarılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Mürekkep lekesinin çıkmasında birden çok doğal malzeme saymak mümkündür. Kimyasal özellikleri bulunmasa da, limon gibi asit oranı yüksek bir besin maddesinin mürekkep lekesi gibi pek çok lekeyi çıkarması mümkündür. Asitler hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu yazımıza bakabilirsiniz.

Mürekkep lekesi çıkarılmaya çalışılırken aşırı sert bir şekilde kumaş yüzeyi silmeye çalışmak kumaşın zarar görmesine neden olabilir. Özellikle halıdaki mürekkep lekesini çıkarırken, halı renginin solması muhtemeldir. Bu olasılığın önüne geçmek için, temizleyici maddeyi lekenin üzerine döküp bir süre beklemenin ardından nemli bezi hafifçe bastırarak lekenin çıkması sağlanmalıdır. Ayrıca karbonat ve diş macunu da, her türlü yüzeydeki mürekkep lekesini temizlemek için uygulanıp memnun kalınmış yöntemler arasındadır.

Mürekkep Lekesini Çıkarırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Mürekkep Lekesini Çıkarırken Yapılan Hatalar Nelerdir?Mürekkep lekesi bulunan giysi ya da kumaşlardan bu zorlu lekeyi çıkarmak için yapılan bazı hatalar, kumaşların lekeden dolayı bir daha gönül rahatlığıyla kullanılmamasına neden olmaktadır. Beyaz renkli kıyafet ve kumaşlarda oluşan mürekkep lekesini çıkarmak için, lekenin limon suyu ile çıkarılması gerekir. Yine beyaz renkteki kumaşlar için kullanabileceğiniz bir yöntem alkoldür. Bir parça pamuğa alkol damlatıp lekeli yüzeye bastırırsanız, lekenin büyük oranda azaldığını göreceksiniz. Ayrıca deterjan ile mürekkep lekesi çıkarmak için, sabun kullanmak çoğu zaman yeterli gelmez. Leke çıkarmada en etkili olan deterjanlardan biri olan bulaşık deterjanı, mürekkep lekesinin yayılmadan çıkmasını sağlamaktadır. Mürekkep lekesine ilk etapta sıcak su ile müdahale etmeye çalışmak, lekenin kumaşa daha çok işlemesine neden olurken, mürekkep daha çok yayılma özelliği gösterir.

Okur Yorumları
  1. çok işime yaradı kalemliğimin fermuarına dökülen mürekkebi sayenizde temizledim